Pasaulyje

2015.09.08 13:45

A. Jaceniukas: „Ukraina yra prie katastrofos slenksčio“, NATO nori į Ukrainą pasiųsti tarptautinius stebėtojus

ELTA, BNS, 15min.lt, DELFI.lt, lrytas.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (UNST) nurodė pradėti mobilizaciją visoje šalies teritorijoje. Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas perspėjo, kad krizės ištikta jo šalis yra „prie katastrofos slenksčio“, ir apkaltino Rusiją paskelbus karą. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina surengti NATO 4 straipsnio konsultacijas, nes Rusijos veiksmai kelia grėsmę viso regiono saugumui.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (UNST) nurodė pradėti mobilizaciją visoje šalies teritorijoje. Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas perspėjo, kad krizės ištikta jo šalis yra „prie katastrofos slenksčio“, ir apkaltino Rusiją paskelbus karą. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina surengti NATO 4 straipsnio konsultacijas, nes Rusijos veiksmai kelia grėsmę viso regiono saugumui.

00.43 val. Buvusi premjerė Julija Tymošenko pareiškė, kad Ukrainai reikia kuo greičiau pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga, o derybų su Rusija sėkme ji netiki. Jos teigimu, Maskva nori pilnos Ukrainos kapituliacijos.

„Šiuo metu derybos tarp Ukrainos ir Rusijos negali būti sėkmingos“, – sakė ji.

Kitas opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko sakė, kad ketinama formuoti komisiją derybų su Rusija klausimui spręsti.

Kovo 3 d. 00.06 val. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį vyks į Kijevą, praneša „Bloomberg“. Skelbiama, kad Kijeve jis susitiks su naujosios Vyriausybės nariais.

„Jis kalbės apie tuos žingsnius, kurių mes imamės, kad palaikytume Ukrainą politiškai ir padėtume jai“, – informavo šaltinis JAV administracijoje.

23.45 val. V. Putinas sutinka, kad būtų įkurta kontaktinė grupė dialogui dėl Ukrainos

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutiko su Angelos Merkel pasiūlymu įkurti kontaktinę grupę dialogui dėl Ukrainos, sekmadienį pranešė Vokietijos vyriausybė.

Savo pasiūlymą kanclerė pateikė V. Putinui per vėlai sekmadienį įvykusį telefoninį pokalbį, kurio metu ji taip pat „apkaltino Rusijos prezidentą pažeidžiant tarptautinė teisę su nepriimtina Rusijos intervencija į Krymą“.

23.21 val. NATO nori į Ukrainą pasiųsti tarptautinius stebėtojus

NATO sąjungininkai sekmadienį paragino dislokuoti tarptautinius stebėtojus Ukrainoje, kad būtų sumažinta įtampa, ir pridūrė, jog aljansas sieks „rasti bendrą kalbą“ su Maskva per NATO ir Rusijos derybas.

 „Mes raginame abi šalis nedelsiant siekti taikaus sprendimo dialogu“, – sakoma 28 narių Atlanto aljanso pranešime, kuris buvo išplatintas po beveik aštuonias valandas vykusių derybų.

Pareiškime taip pat raginama į Ukrainą „pasiųsti tarptautinius stebėtojus globojant Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai ar ESBO“.

NATO pasmerkė Rusijos karinę eskalaciją Kryme ir išreiškė „rimtą susirūpinimą“ dėl Rusijos parlamento duoto leidimo dislokuoti Ukrainoje karines pajėgas.

Bet koks panašus veiksmas bus „tarptautinės teisės pažeidimas“ ir pažeis NATO ir Rusijos tarybos ir NATO partnerystės taikai principus, sakoma pareiškime.

Pareiškime Rusija raginama „gerbti visus savo tarptautinius įsipareigojimus, atitraukti pajėgas į savo bazes ir susilaikyti nuo bet kokio kišimosi kitur Ukrainoje.“

23.06 val. Rusija nenori karo?

Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Grigorijus Karasinas sekmadienį pareiškė, kad Rusija nenori karo.

Pasak jo, Rusija stengsis ieškoti būdų, kaip pagerinti santykius su Ukraina, nes nuo šito priklauso viso Europos žemyno stabilumas. 

22.42 val. D. Grybauskaitė su D. Cameronu: Rusijai turi būti pasiųstas aiškus signalas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė padėtį Ukrainoje aptarė su Didžiosios Britanijos premjeru Davidu Cameronu.

Prezidentės spaudos tarnyba informuoja, jog sutarta Rusijai siųsti „aiškų signalą“.

„Lietuvos vadovė ir Jungtinės Karalystės premjeras griežtai pasmerkė Rusijos agresijos aktus Ukrainoje, pabrėždami, kad tarptautinė bendruomenė turi mobilizuotis ir ieškoti bendrų sprendimų bei išeičių iš šios grėsmingos situacijos“, – praneša Prezidentūra.

D. Grybauskaitės teigimu, tai, kas vyksta Ukrainoje, yra „nepateisinama ir gali turėti rimtų pasekmių viso regiono saugumui bei įtakos Europos ateičiai, todėl būtina kaip galima greičiau sustabdyti dirbtinį konflikto eskalavimą ir užkirsti kelią karinės jėgos panaudojimui“.

22.01 val. Ukraina gali uždaryti sieną su Rusija

Pirmasis Ukrainos vicepremjeras Vitalijus Jarema neatmetė galimybės, jog Rusijos ir Ukrainos siena gali būti uždaryta. Tai jis pareiškė televizijos laidoje, kalbėdamas, jog „klausimas dėl sienos su Rusija uždarymo nėra atmetamas“. Taip pat V. Jarema sakė, jog gali būti įvesta griežta kontrolė sieną kertantiems Rusijos piliečiams. 

22.00 val. Britų vyriausybė dėl Ukrainos boikotuos Sočio parolimpines žaidynes

Britų vyriausybė boikotuos Sočio parolimpines žaidynes dėl šeimininkės Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, sekmadienį paskelbė ministras pirmininkas Davidas Cameronas.

21.56 val. Vokietija perspėja neišmesti Rusijos iš G-8

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris sekmadienį perspėjo neišmesti Rusijos iš prestižinės Didžiojo aštuoneto (G-8) grupės reaguojant į Maskvos veiksmus Ukrainoje.

„G-8 grupė yra vienintelė grupė, kur mes, vakariečiai, tiesiogiai kalbamės su Rusija, tad ar tikrai turėtume aukoti šią vienintelę grupę?“ – klausė F.-W.Steinmeieris per Vokietijos visuomeninę televiziją ARD.

21.44 val. Rusijos veiksmai dėl Ukrainos yra derami, Vokietijos kanclerei sako V. Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį Vokietijos kanclerei Angelai Merkel pasakė, kad Rusijos piliečiai ir rusakalbiai Ukrainoje susiduria su „nemažėjančia“ ultranacionalistų grėsme ir kad priemonės, kurių ėmėsi Maskva, yra visiškai deramos atsižvelgus į „ypatingą situaciją“, nurodė Kremlius.

21.32 val. Ukraina iškėlė bylą dėl tėvynės išdavimo karinio jūrų laivyno vadui

Ukraina sekmadienį iškėlė bylą dėl tėvynės išdavimo karinio jūrų laivyno vadui, kuris sekmadienį – antrą savo darbo šiame poste dieną – atidavė savo būstinę Krymo Sevastopolio uostamiestyje.

20.43 val. A. Ilarionovas: karą kursto pati Rusija

Buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas, dabar Ekonominės analizės instituto prezidentas Andrejus Ilarionovas interviu vienai Ukrainos televizijai pareiškė, kad Ukrainoje vyksta tikras karas ir jį kursto pati Rusija.

„Šita karinė Rusijos operacija Ukrainoje nukreipta ne tik į Krymą, ne tik į Rytų Ukrainą, bet, pirmiausiai, į Kijevą. Ja siekiama nuversti dabartinę Ukrainos valdžią, jos tikslas nugramzdinti Ukrainą į pilietinį karą. Paversti ją chaoso ir nesutarimų teritorija. Kad visam pasauliui Ukraina būtų parodyta kaip nesusiformavusi valstybė: teritorija, kurioje nesilaikoma įstatymų, tvarkos, kur nesaugu ir žmonės žudo vienas kitą. Todėl dabar svarbiausia Ukrainai – užtikrinti maksimalią tvarką, nepasiduoti  provokacijoms“, – sako  A. Ilarionovas.

20.33 val. Lietuvos prezidentė padėtį Ukrainoje aptars su Britanijos premjeru

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį situaciją Ukrainoje aptars su Didžiosios Britanijos premjeru Davidu Cameronu.

Apie planuojamą pokalbį pranešė Britanijos vyriausybė. Prezidentės spaudos tarnyba BNS patvirtino, kad toks pokalbis planuojamas sekmadienio vakarą.

20.26 val. Lenkijos premjeras ragina „tvirtai spausti“ Maskvą dėl Ukrainos

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas sekmadienį paragino Vakarus „tvirtai spausti“ Maskvą dėl jos grasinimų Ukrainai, o šimtai žmonių tuo metu protestavo prie Rusijos ambasadų Varšuvoje ir Londone.

„Vienintelis būdas sustabdyti Rusiją ir sykiu užkirsti kelią tragiškiems konfliktams šioje pasaulio dalyje yra tvirtas spaudimas ir atkaklumas iš Europos, Jungtinių Valstijų ir Kanados pusės“, – žurnalistams sakė D. Tuskas.

20.06 val. Ukrainos karinio jūrų laivyno vadas perėjo į Krymo prorusiškos valdžios pusę

Ukrainos karinio jūrų laivyno vadas sekmadienį paskelbė, kad perėjo į Krymo pusiasalio prorusiškos valdžios pusę, – kitą dieną po to, kai jį laikinasis lyderis Oleksandras Turčynovas paskyrė į šį postą.

„Prisiekiu vykdyti Krymo autonominės respublikos (prorusiško) vyriausiojo vado įsakymus“, – pareiškime televizijai sakė Denisas Berezovskis iš Rusijos Juodosios jūros laivyno būstinės Kryme.

D. Berezovskis, Reuters/Scanpix nuotr.

19.31 val. JAV svarsto visas galimybes, įskaitant ir karinius veiksmus

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretorius Johnas Kerry interviu televizijai ABC teigė, jog JAV svarsto visas priemones, kurių būtų galima imtis prieš Rusiją dėl agresijos Kryme. Tarp galimų priemonių – ne tik ekononminės sankcijos, apie kurias jau buvo paskelbta anksčiau, bet ir kariniai veiksmai. Pasak J. Kerry, Rusijos karių įvedimas į autonominę Krymo respubliką traktuojamas kaip karinė agresija, todėl JAV veiks greitai ir pritaikys sankcijas Rusijos atžvilgiu.

J. Kerry taip pat pridūrė, jog tiek JAV, tiek visos Vakarų šalys tikisi, jog karinės jėgos panaudojimo pavyks išvengti ir susidariusi krizė bus išspręsta taikiai. 

19.29 val. URM: Lietuva smerkia Rusijos invaziją ir Ukrainos dalių okupaciją

Lietuva griežtai smerkia ir protestuoja prieš Rusijos invaziją į Ukrainos teritorijos dalis bei jų okupaciją ir reikalauja nedelsiant nutraukti agresiją, pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).

18.53 val. Naujienų portalas liga.net, remdamasis „Echo Moskvy“,  rašo, kad per protestus Maskvoje prie Gynybos ministerijos, kur aktyvistai susirinko pasmerkti Rusijos veiksmų Ukrainoje, buvo suimta ne apie 30, kaip buvo teigta anksčiau, o beveik 300 žmonių.

Tiksliau – 285. Maskvos policija nurodo, kad suimtųjų skaičius – apie 50.

18.07 val. Sekmadienį dėl padėties Kryme NATO Generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas sušaukė neeilinį visų 28 aljanso narių ambasadorių pasitarimą.

„Sekmadienį generalinio sekretoriaus sušauktas susitikimas nėra 4-ojo straipsnio susitikimas. Generalinis sekretorius pagal savo prerogatyvą pats priėmė sprendimą sušaukti Šiaurės Atlanto Tarybos posėdį“, – sekmadienį pranešė NATO Spaudos tarnyba.

Pirmadienį Briuselyje įvyks Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimas.

17.50 val. Kinija, kuri anksčiau dėl krizės Ukrainoje kaltino Vakarus, kurie esą laikosi Šaltojo karo mentaliteto, sekmadienį išreiškė susirūpinimą ir paragino problemą spręsti derybomis.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Qin Gang pareiškė, kad šalis laikosi principo nesikišti į jokios šalies vidaus reikalus ir gerbia Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą. Šiuos Pekino žodžius pasauliui perdavė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

17.47 val. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) sekmadienio popietę šaukia neeilinį posėdį Vienoje, kad aptartų situaciją Ukrainoje.

ESBO yra didžiausia pasaulyje saugumo reikalais besirūpinanti tarpvyriausybinė organizacija. Susitikime turėtų dalyvauti 57 šalių narių atstovai. Anksčiau sekmadienį Ukraina prašė ESBO įsikišti į įvykius šalyje, rašo lrytas.lt

17.45 val. Kremliaus atstovas nekomentuoja J. Kerry pastabų

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sekmadienį atsisakė komentuoti, kai jo buvo paprašyta reaguoti į griežtus JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry žodžius dėl Rusijos „neįtikėtino agresijos akto“ Ukrainoje.

J. Kerry pagrasino „labai rimtais atgarsiais“ iš JAV ir kitų šalių, tarp jų – sankcijomis, kuriomis būtų siekiama ekonomiškai izoliuoti Rusiją.

17.43 val. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry per televizijos CBS laidoje „Face the Nation" pažymėjo, kad Rusija demonstruoja XIX amžiaus manieras, kai į kitą šalį įsiveržiama pasinaudojus akivaizdžiai sufabrikuotu pretekstu.

Jo žodžiais, tai neįtikėtinas agresijos aktas ir pagrasino labai rimtomis pasekmėmis, įskaitant sankcijas, kurių Rusija sulauks iš JAV ir kitų šalių.

AFP/Scanpix nuotr.

17.39 val. Sankcijos Rusijai – per futbolą?

Naujienų agentūra UNIAN, remdamasi savo šaltiniais, informuoja, jog Ukrainos diplomatai tarp galimų sankcijų Rusijai siūlo ne tik politinius ir ekonominius variantus, bet ir spaudimą per sportą. Anot agentūros šaltinių, ukrainiečiai Europos Sąjungai siūlo inicijuoti Rusijos sportui skausmingą smūgį – siekti, kad Rusija netektų teisės organizuoti 2018 m. Pasaulio futbolo čempionatą.

17.01 val. JAV: Rusija dėl Krymo gali prarasti narystę G-8

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry sekmadienį tiesiai perspėjo Rusiją, kad ji dėl karių dislokavimo Kryme gali prarasti savo vietą tarp prestižinio Didžiojo aštuoneto (G-8) išsivysčiusių valstybių.

16.32 val. Ukraina nori tarptautinių stebėtojų atominėse elektrinėse

Ukrainos parlamentas sekmadienį paragino tarptautinius stebėtojus padėti apsaugoti jos atomines elektrines, didėjant įtampai tarp Ukrainos ir Rusijos.

Parlamentaras Hryhorijus Nemyrija sakė, kad Rada kreipėsi į 1994 metų Budapešto memorandumo, kuriuo buvo užtikrintas Ukrainos saugumas, šalių garančių, tarp jų – JAV, Jungtinės Karalystės ir Rusijos, parlamentus ir tarptautines organizacijas „kreiptis į savo vyriausybes dėl būtinos pagalbos suteikimo siekiant apsaugoti branduolinius objektus Ukrainoje.

Rada taip pat pakvietė JT, Europos Tarybą, ESBO, NATO, NVS ir kita suinteresuotas tarptautines struktūras organizuoti savo institucijų išvažiuojamuosius posėdžius Ukrainoje.

16.00 val. 1 000 ginkluotų vyrų blokavo Ukrainos pasieniečių dalinį Kryme, sako ministerija

1 000 ginkluotų vyrų grupė sekmadienį blokavo įėjimą į Ukrainos pasieniečių dalinį Krymo pusiasalio pietuose, sakė gynybos ministerija.

„Vienas tūkstantis ginkluotų kovotojų ir maždaug 20 sunkvežimių blokuoja 36-osios pasieniečių brigados perimetrą ...Perevalnojė“, – sakoma ministerijos pareiškime, kuris buvo paskelbtas toliau tvyrant didelei įtampai po Rusijos parlamento sprendimo pritarti pajėgų nusiuntimui į Ukrainą.

15.57 val. Maskvoje ryte vyko nedidelės demonstracijos, kurių metu aktyvistai pasmerkė Maskvos veiksmus Ukrainoje. Popiet į gatves pasipylė kitos, valdžios inicijuotos demonstracijos dalyviai.

Pastaroji buvo skirta palaikyti Rusijos  agresiją. Pasak newsru.com, eitynėse dalyvavo apie 20 tūkst. žmonių. Naujienų portalo žiniomis, kai kurie biudžetinių įmonių darbuotojai buvo verčiami dalyvauti.

15.55 val. Jungtinė Karalystė dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje nutraukia pasiruošimą Didžiojo aštuoneto (G8) susitikimui, kuris suplanuotas birželio pradžioje Sočyje.

Jungtinė Karalystė - jau ketvirtoji G8 valstybė, kuri ruošiasi boikotuoti susitikimą. Apie pasiruošimo G8 susitikimui nutraukimą jau anksčiau prabilo JAV, Kanada ir Prancūzija.

15.26 val. Ukrainos prezidento pareigas einantis Aleksandras Turčinovas teigia, kad situacija Kryme yra labai įtempta.

Jis pabrėžė, kad Rusijos kariai blokuoja karinius miestelius, kuriuose dislokuotos Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

„Naktį Rusijos ginkluotosios pajėgos paskelbė ultimatumą Ukrainos kariams, kad jie paliktų dislokacijos vietas. Šis ultimatumas buvo paskelbtas 5 valandą ryto“, – pabrėžė jis.

15.21 val. Klaipėdiečiai prie Rusijos konsulato ragino V. Putiną trauktis iš Ukrainos

Kelios dešimtys klaipėdiečių sekmadienį susirinko į protesto akciją prie Rusijos konsulato. „Putinai – lauk“, – šaukė ukrainiečius palaikantys klaipėdiečiai.

15.07 val. Rusija pradėjo informacinį karą, siekdama užsitikrinti visuomenės paramą veiksmams Ukrainoje

Rusijos valstybinė žiniasklaida ir valdančiosios partijos pareigūnai sekmadienį įspėjo apie ginkluotus plėšikautojus Ukrainoje ir paragino visuomenę užtikrinti prezidentui Vladimirui Putinui tvirtą paramą dėl galimų karinių veiksmų.

Kremliaus kontroliuojama valstybinė žiniasklaida, pasitelkusi vaizdo medžiagą, pradėjo didžiulio masto propagandinę operaciją, kuria siekiama diskredituoti naująją valdžią Kijeve ir pakurstyti pyktį dėl tariamų šiurkščių teisių pažeidimų, vykdomų prieš rusakalbius Ukrainos gyventojus, rašo BNS.

Reuters/Scanpix nuotr.

14.29 val. Rusija kelia grėsmę Europos „taikai ir saugumui“, sako NATO vadovas

NATO vadovas Andersas Foghas Rasmussenas sekmadienį paragino Rusiją sustabdyti savo karinę veiklą ir grasinimus Ukrainos atžvilgiu, ir sakė, kad Maskvos veiksmai kelia grėsmę „taikai ir saugumui Europoje“.

14.26 val. Ukraina uždarė oro erdvę kariniams lėktuvams

Ukrainos valdžia uždarė šalies oro erdvę kariniams lėktuvams. Apie tai sekmadienį praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Pranešime patikslinama, kad atitinkamą nurodymą paskelbė Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir laikinai valstybės vadovo pareigas einantis Oleksandras Turčynovas. Pasak jo, Ukrainos oro erdvė išliks atvira tik civilinei aviacijai. Laikinasis valstybės vadovas patikslino, kad visuose oro uostuose sustiprinta apsauga.

14.05 val. A. Jaceniukas: Ukraina yra „prie katastrofos slenksčio“

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas sekmadienį kreipdamasis į tarptautinę bendriją perspėjo, kad krizės ištikta jo šalis yra „prie katastrofos slenksčio“, ir apkaltino Rusiją paskelbus karą.

„Tai – „raudonas“ aliarmas, tai ne grėsmė, tai iš tikrųjų karo paskelbimas mano šaliai“, – angliškai sakė jis žurnalistams kitą dieną po to, kai Rusijos parlamentas pritarė pajėgų dislokavimui Ukrainoje.

13.54 val. Ukrainos parlamentas ragina V. Putiną neleisti įvesti Rusijos pajėgų į Ukrainos teritoriją

Ukrainos parlamentas paragino Rusijos Federacijos (RF) prezidentą Vladimirą Putiną neleisti įvesti Rusijos pajėgų į Ukrainos teritoriją.

„Aukščiausioji Rada pareiškia apie kreipimąsi į RF prezidentą V. Putiną neleisti įvesti RF ginkluotųjų pajėgų į Ukrainos teritoriją“, – sakoma Aukščiausiosios Rados pareiškime, kuriam buvo pritarta per sekmadienio posėdį.

Aukščiausioji Rada taip pat priėmė pareiškimą, kuriame ragina Rusiją atitraukti Rusijos Juodosios jūros laivyno kariškius į jų dislokacijos vietas.

13.48 val. Ukrainos vyriausybė atnaujino darbą prie Asociacijos sutarties su ES

Ukrainos vyriausybė atnaujino pasirengimą pasirašyti Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Apie tai savo „Facebook“ paskyroje parašė Ukrainos ekonomikos ministras Pavelas Šeremeta. Jis patikslino, kad ministrų kabinetas atšaukė 2013 m. lapkričio 21 d. įsaką, kuriuo buvo pristabdytas pasirengimo Asociacijos sutarties su ES pasirašymui procesas.

Kovo 1 d. buvusi Ukrainos vyriausybės vadovė Julija Tymošenko pasiūlė kreiptis į ES su prašymu nedelsiant, per kelias dienas, sudaryti su Ukraina Asociacijos sutartį. Pasak jos, visos būtinos preliminarios procedūros atliktos ir sutartis visiškai parengta pasirašyti.

13.30 val. Ukrainos ministras vadina nelegitimiais sprendimus dėl referendumų Donecke ir Kryme

Sergejaus Aksionovo paskyrimas Krymo autonominės respublikos Ministrų Tarybos pirmininku, taip pat Donecko miesto tarybos bei Krymo valdžios sprendimai surengti referendumus dėl Donbaso ateities ir dėl Krymo statuso yra nelegitimūs, pareiškė Ukrainos teisingumo ministras Pavlo Petrenka.

Apie tai sekmadienį informavo partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) spaudos tarnyba.

„Visi šie sprendimai buvo priimti grubiai pažeidžiant Ukrainos konstituciją bei įstatymus ir todėl yra nelegitimūs“, – pažymėjo ministras.

Be to, pasak P. Petrenkos, sprendimai rengti referendumą dėl Krymo statuso ir atstatydinti autonomijos vyriausybę buvo priimti užimtame Krymo parlamento pastate ir buvo visiškai sufalsifikuoti, nes balsavo ne deputatai, kurių tuo metu nebuvo posėdžių salėje, o buvo naudojami kortelių dublikatai.

13.13 val. „Mums labai gaila, kad Ukraina liko viena pati su grėsme priešakyje, nes kitų šalių žmonės, ta pati Amerika, Anglija, Rusija, pasišalino nuo pasirašytų sutarčių, kai nugiklavo nuo branduolinio ginklo Ukrainą. Žmonės nusiteikę tam, kad neturime ginklo. Tikimės, kad viskas bus gerai“, – LRT televizijos naujienų tarnybai sakė Dnepropetrovsko lietuvių kultūros ir verslo centro „Gintaras“ direktorė Galina Chmel-Dunaj.

13.11 val. Vilniuje prie Rusijos ambasados prieš karinę Rusijos invaziją į Ukrainą surengta protesto akcija. Netrukus piketas prasidės ir Klaipėdoje prie Rusijos konsulato.

Vilijos Andrulevičiūtės (LRT.lt) nuotr.

Palaikydami Ukrainą, protestuotojai smerkia agresyvius ir tarptautinę teisę pažeidžiančius Rusijos veiksmus, teigdami, kad Rusija sulaužė Budapešto memorandumą, kuriame kartu su kitomis branduolinį ginklą turinčiomis šalimis įsipareigojo gerbti Ukrainos sienų neliečiamybę bei jos teritorijos vientisumą, skelbia LRT televizijos naujienų tarnyba.

13.07 val.  „Būtina situaciją Ukrainoje spręsti politinio dialogo būdu, nes kitas kelias yra  konfrontacija. Norėtųsi įtikinti Rusiją kalbėtis su Ukraina“, – LRT televizijos naujienų tarnybai sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. 

12.56 val. Ukrainos gynybos ministras Ihoris Teniuchas teigia, kad praėjusią naktį į Krymą atskrido 11 Rusijos sraigtasparnių, septyni krovininiai lėktuvai Il-76.

Jis taip pat pažymėjo, kad už Rusijos „specialiąją operaciją" Kryme atsakingas  Pietinės karinės apygardos vadas generolas pulkininkas Aleksandras Galkinas.

12.55 val. Maskvoje policija vaiko kelių šimtų prieš karą pasisakančių žmonių demonstraciją, surengtą prie Rusijos gynybos ministerijos.  

12.50 val. Prancūzija nori, kad dėl įvykių Ukrainoje būtų sustabdytas pasirengimas G8 susitikimui Sočyje

Prancūzijos užsienio reikalų ministras sekmadienį „dėl Rusijos karinės eskalacijos Ukrainos Krymo pusiasalyje“ paragino sustabdyti pasirengimą Sočyje vyksiančiam Didžiojo aštuoneto (G8) valstybių viršūnių susitikimui.

12.42 val. Ukraina mobilizuoja atsargos karius

Ukraina mobilizuoja visus atsargos karius ir turi kiek įmanoma greičiau parengti savo ginkluotąsias pajėgas vykdyti kovines užduotis, sekmadienį pareiškė šalies aukščiausio rango saugumo pareigūnas.

12.17 val. BBC perduoda Ukrainos vyriausybės sprendimą mobilizuoti visus kariuomenės rezervistus.

12.01 val. Lietuva konsultacijoms atšaukia ambasadorių Rusijoje

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad iš Maskvos konsultacijoms atšaukiamas Lietuvos ambasadorius Rusijoje Renatas Norkus.

„Sprendimas priimtas dėl neteisėtų Rusijos veiksmų prieš Ukrainos suverenitetą bei teritorinį vientisumą“, – teigiama pranešime.

11.56 val. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai: Rusija kelia pavojų visam regionui, būtina rengti NATO 4 straipsnio konsultacijas

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina surengti NATO 4 straipsnio konsultacijas, nes Rusijos veiksmai kelia grėsmę viso regiono saugumui, pranešė Prezidentūra.

Sekmadienį telefonu kalbėję prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos prezidentas Bronislowas Komorowskis sutarė, kad Rusijos veiksmai Aljanso pasienyje kelia pavojų viso regiono saugumui.

Todėl abiejų valstybių prezidentai pasisako, jog būtų nedelsiant surengtos NATO  konsultacijos pagal Šiaurės Atlanto sutarties 4-ąjį straipsnį.

Šiaurės Atlanto sutarties 4-asis straipsnis numato NATO sąjungininkų konsultacijas, kai bent vienas iš jų mano, kad yra kilusi grėsmė jo teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui.

Reuters/Scanpix nuotr.

11.55 val. Uždarame Ukrainos parlamento posėdyje dalyvauja 306 deputatai

Ukrainos Aukščiausioji Rada sekmadienį pradėjo uždarą posėdį, kuriame užsiregistravo 306 deputatai, sakė vienas jų.

Kaip žurnalistams pranešė partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) parlamentaras Andrijus Kožemiakynas, prieš posėdžio pradžią grupių ir frakcijų atstovai surengė pasitarimą su Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos nariais, taip pat – diplomatais, kuriame suderino ir posėdžio darbotvarkę.

11.53 val. Rusijos ambasadorius JT: Ukrainos krizei sureguliuoti reikia grįžimo prie vasario 21-osios susitarimų

Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose (JT) Vitalijus Čurkinas šeštadienį per JT Saugumo Tarybos posėdį dėl Ukrainos sakė, kad situacijai toje šalyje išspręsti reikia grįžimo prie vasario 21-osios susitarimų.

„Šis reikalas turėtų būti grąžintas į politinį kelią, į konstitucinius pagrindus. Reikia grįžti prie vasario 21-osios susitarimo ir nacionalinės vienybės vyriausybės formavimo. Bandymai kalbėti su oponentais jėgos kalba turi būti sustabdyti“, – sakė jis.

„Radikalai turi būti pažaboti, Ukrainos opozicijos figūros ir tie, kas atsidūrė Kijeve, dabar turi atsiriboti nuo radikalų, o ne leisti jiems paimti viršų Ukrainos teritorijoje, nes tokie veiksmai gali nuvesti prie labai grėsmingo įvykių kurso, kuriam Rusijos Federacija bando užkirsti kelią“, – sakė ambasadorius.

11.41 val. Rusijos karių kolona vyksta į Krymo sostinę, praneša AP korespondentas

AP žurnalistai Ukrainos Krymo pusiasalyje sekmadienį matė šimtų Rusijos karių koloną, judančią regiono sostinės Simferopolio link.

Rusijos pajėgos šį strateginės svarbos Juodosios jūros pusiasalį perėmė šeštadienį, nepaleidusios nė vieno šūvio, o naujoji vyriausybė Kijeve buvo bejėgė kaip nors sureaguoti.

Kelyje, vedančiame iš Krymo uostamiesčio Sevastopolio, kur Rusija turi karinio jūrų laivyno bazę, į Simferopolį, AP žurnalistai sekmadienio rytą matė 12 karinių sunkvežimių su kariais, automatu apginkluotą transporto priemonę „Tigr“ ir du greitosios pagalbos automobilius.

11.32 val. Ukrainos partija „Batkivščyna“ viliasi taikaus Krymo situacijos sprendimo

Ukrainos partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) parlamentaras, buvęs Ukrainos saugumo tarybos (SBU) vadovo pavaduotojas Andrijus Kožemiakynas mano, kad Aukščiausioji Rada gali priimti sprendimą dėl nepaprastosios ar karinės padėties paskelbimo, tačiau viliasi, kad situacija Kryme bus išspręsta taikiai, diplomatinėmis ir politinėmis priemonėmis.

„Manau, kad šiandien šioje situacijoje turi dirbti politikai ir diplomatai ... Ukraina – taiką mylinti valstybė ... ir su niekuo nekariaus“, – sekmadienį prieš Aukščiausiosios Rados posėdį žurnalistams sakė A. Kožemiakynas.

Jo nuomone, nuo Ukrainos parlamento sekmadienio posėdžio „priklausys labai daug kas“.

11.22 val. Kryme dislokuoti Ukrainos kariškiai pereina į regiono valdžios pusę, teigia „Interfax“ korespondentas

Kryme dislokuoti Ukrainos kariškiai pereina į regiono valdžios pusę, iš Krymo praneša Rusijos naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.

Jo duomenimis, iki sekmadienio ryto daugelį Ukrainos karinių dalių ir arsenalų Kryme kariškiai paliko. Dabar juos kontroliuoja Krymo savigynos pajėgos.

Pranešama, kad Ukrainos kariškiai masiškai rašo raportus dėl atleidimo. Taip pat vyksta masinis perėjimas į naujosios Krymo vadovybės pusę.

Be to, savigynos pajėgos perima apleistų kariškių sandėlių kontrolę.

11.21 val. Ukrainos Aukščiausioji Rada susirinko į uždarą skubų posėdį

Šio posėdžio metu gali būti nuspręsta šalyje paskelbti ypatingąją arba karinę padėtį, skelbia unian.net.

Šis portalas taip pat praneša apie augančią įtampą Sevastopolyje. Pranešama, kad Rusijos kariuomenė ruošiasi atakuoti čia esančius Ukrainos kariuomenės dalinius. Ukraina pasiruošusi gintis.

Reuters/Scanpix nuotr.

10.38 val. Ankara dės visas pastangas, kad Krymas liktų Ukrainos sudėtyje, sako URM

Ankara dės visas pastangas tam, kad Krymas liktų Ukrainos sudėtyje, pranešė Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu.

„Turkija padarys viską, ką gali, dėl Krymo ateities teritoriškai vientisoje Ukrainoje“, – parašė jis paskyroje „Twitter“.

Tokį pareiškimą jis padarė po to, kai šeštadienį Aukščiausioji Dūma suteikė leidimą įvesti Rusijos ginkluotąsias pajėgas į krizės krečiamą Krymą.

10. 18 val. Ukraina prašo Vakarus apsvarstyti visus įmanomus mechanizmus jos teritoriniam vientisumui apginti

Ukrainos užsienio reikalų ministerija kreipėsi į Europos Sąjungą (ES), JAV ir NATO apsvarstyti visus įmanomus mechanizmus jos teritoriniam vientisumui apginti.

„Aš ką tik buvau susitikęs su partneriais iš JAV ir Europos Sąjungos. Mes perdavėme atitinkamus kreipimusi ir laiškus jiems“, – trumpoje spaudos konferencijoje sekmadienį naktį sakė šalies laikinasis diplomatijos vadovas Andrijus Deščycia.

„Mes taip pat perdavėme kreipimąsi į NATO prašydami panaudoti visas galimybes apginti Ukrainos vientisumą ir suverenumą, apginti Ukrainos žmones ir apginti Ukrainos teritorijoje esančius branduolinius objektus“, – sakė jis.

10.15 val. Rusijos kariai užėmė buvusį oro uostą

Šiaurės Kryme Rusijos kariuomenė užėmė buvusį oro uostą Džankojės mieste, skelbia portalas unian.net.

Skelbiama, kad oro uoste patruliuoja kariškiai su kulkosvaidžiais. Nuo šeštadienio vakaro į Krymo teritoriją važiuoja autobusai su Rusijos kariškiais. 

9.58 val. Rusijos kariai konfiskavo ginklus iš Ukrainos laivyno mokymo centro Kryme

Rusijos kariai konfiskavo ginklus radiolokacinėje stotyje ir karinio laivyno mokymo centre Ukrainos Krymo regione ir paragino jų asmeninę sudėtį prisijungti prie pusiasalio „teisėtų“ lyderių, sekmadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

Agentūra citavo šaltinį Ukrainos gynybos ministerijoje, kuris sakė, jog Rusijos kariai paėmė pistoletus, šautuvus ir šovinius iš radiolokacinės stoties prie Sudako miesto ir išsivežė juos automobiliu.

Kita grupė Rusijos karių ginklus konfiskavo Ukrainos karinio laivyno mokymo centre, esančiame Sevastopolio uostamiestyje, kuriame taip pat veikia Rusijos Juodosios jūros karinio laivyno bazė.

9.56 val. Kanada grasina nedalyvauti G-8 viršūnių susitikime Rusijoje dėl karinių veiksmų Ukrainoje

Kanados premjeras Stephenas Harperis šeštadienį pagrasino prisidėti prie Vašingtono ir nedalyvauti birželį Rusijoje įvyksiančiame Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikime, dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, ir atšaukė savo ambasadorių Maskvoje.

Rusijos parlamento sprendimas leisti Vladimirui Putinui siųsti karius į kaimyninę Ukrainą sukėlė tarptautinį triukšmą.

„Prisidedame prie savo sąjungininkų ir griežčiausiais žodžiais smerkiame prezidento Putino karinę intervenciją Ukrainoje“, – sakoma S. Harperio pareiškime.

9.24 val. Dėl situacijos Ukrainoje ES užsienio reikalų ministrai skubiai rinksis į neeilinį posėdį

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį, kovo 3-iąją, dalyvaus neeilinėje ES Užsienio reikalų taryboje. Jos vienintelis darbotvarkės klausimas – situacija Ukrainoje.

ES vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai Catherine Ashton apie skubiai šaukiamą ministrų susitikimą pranešė kovo 1-ąją, reaguodama į įvykius Kryme.

9.22 val. Rusijos pajėgos Ukrainoje kelia grėsmę regioninei taikai, sako JAV

JAV sekretorius Johnas Kerry šeštadienį pareiškė Maskvai, kad ji kelia grėsmę regioninei taikai bei saugumui dislokuodama pajėgas Ukrainoje ir perspėjo dėl „reikšmingo poveikio“ JAV ir Rusijos santykiams.

„Kol Rusija nežengs nedelsiamų ir konkrečių žingsnių sumažinti įtampos eskalavimą, poveikis JAV ir Rusijos santykiams ir Rusijos tarptautinei reputacijai bus reikšmingas“, – sakė J. Kerry savo pareiškime.

9.15 val. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (UNST) nurodė pradėti mobilizaciją visoje šalies teritorijoje.

Apie tai naktį į kovo 2-ąją savo „Facebook“ paskyroje parašė Ukrainos nacionalinės saugumo ir gynybos komiteto sekretorius Andrejus Parubijus. Apie tai informuoja „RIA Novosti“.

Ukrainos kariškiams siunčiami šaukimai į karinius komisariatus, čia jų laukiama sekmadienio ryte, patvirtino A. Parubijus.

Šeštadienį vakare USNT nurodė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pereiti į aukščiausio lygio kovinę parengtį ir užtikrinti oro uostų, atominių jėgainių ir kitų strateginių objektų saugumą. Kartu Ukrainos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad šalies valdžia pasisako už išimtinai taikų konflikto sureguliavimą. Ministerija kreipėsi į Europos Sąjungos šalis, JAV ir NATO su prašymu „apsvarstyti visas įmanomas galimybes“, kad būtų apgintas teritorinis Ukrainos suvereniteto vientisumas, Ukrainos tauta ir šalies teritorijoje esantys branduoliniai objektai, iškilus galimos karinės Rusijos invazijos grėsmei.

Rusijos pareigūnai skelbė, kad sprendimas panaudoti karines pajėgas Ukrainos teritorijoje kol kas nepriimtas. Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas pareiškė, kad Rusija pasirengusi panaudoti karinę jėgą, jeigu Ukraina savo ruožtu panaudos jėgą prieš taikius gyventojus Kryme arba rytiniuose šalies rajonuose.

9.03 val. JAV prezidentas Obama apkaltino Rusiją pažeidus tarptautinę teisę

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį per pusantros valandos trukusį pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė, kad Maskva pažeidė tarptautinę teisę, pasiuntusi savo pajėgas į Ukrainos teritoriją.

B.Obama taip pat perspėjo, kad Rusijai gresia Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų atsakomieji veiksmai.

Baltieji rūmai nurodė, kad B. Obama ragino V. Putiną atitraukti Rusijos pajėgas į jų bazes Kryme ir perspėjo, jog jeigu Maskva toliau pažeidinės tarptautinės teisės normas, tai lems tolesnę Rusijos „politinę ir ekonominę izoliaciją“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.