Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.01 23:35

V. Landsbergis: didžioji V. Putino provokacija – ne prieš Ukrainą, o Vakarų demokratijas

Europarlamentaras profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo veiksmais Ukrainos atžvilgiu bando parodyti, kad Vakarų demokratijos nieko nevertos.

Europarlamentaras profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo veiksmais Ukrainos atžvilgiu bando parodyti, kad Vakarų demokratijos nieko nevertos.

„[Vakarų šalys] nereaguoja, manau, ne todėl, kad negali, o todėl, kad nenori. Ir čia jau turbūt yra didžioji Kremliaus šeimininko provokacija – nebe prieš Ukrainą, bet prieš Vakarų demokratijas – [jis siekia] parodyti, kad jos neveiksmingos, kad jos nieko nevertos“, – laidoje „Dėmesio centre“ kalbėjo V. Landsbergis.

Jis atkreipė dėmesį, kad JAV prezidentas Barackas Obama patiria jau antrą pažeminimą. „Šį kartą jis veikė atsargiau nei Sirijos atveju, kai pasakė, kad jei bus panaudotos mirtinos dujos, imsis karinių priemonių. Jie iš karto panaudojo ir pasijuokė: tu kalbi tuščiai, tu neišdrįsi, nes yra kitas, kuris leido panaudoti, o tu savo žodžio laikytis negali.

Tai dabar B. Obama pasako – nesiveršk į Ukrainą. Nusispjaunama į tai. Jis [Obama] pasakė – bus didelė kaina. Kieno kaina? Rusija mokės kainą, ar visi mokės tą kainą? Čia negrasinimas, čia konstatavimas – bus labai didelė kaina, bus nuostolinga Rusijai, Ukrainai ir Europai, o JAV gal pastovės be nuostolių. [...] Prezidentui V. Putinui patarinėja labai gudrūs žmonės. Tai yra dar vienas B. Obamos pažeminimas“, – tvirtina V. Landsbergis.

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto vadovas Ramūnas Vilpišauskas sutinka, kad Rusijos vadovybė tikrina, kiek toli galima eiti: „Gruzijos atveju buvo patikrinta ir nueita nemažai realizuojant savo geopolitinius interesus. Šiuo atveju laikas eina, viena pusė veikia greitai, apeliuodama į teisės normas, nors iš tikrųjų jų nesilaikydama, o kita pusė [Vakarai] reiškia susirūpinimus ir nelabai ką daro“.

Politologo nuomone, Vakarų šalys pirmiausiai turėtų Rusijai taikyti ekonomines sankcijas. „Jei rimtai būtų pradėtos taikyti ekonominės sankcijos, jos galėtų sukelti nuostolių ir Vakarams, taigi yra tam tikrų nepatogų, bet klausimas, ar tie nuostoliai nebus didesni, jei toliau bus delsiama ir toliau bus toleruojamas toks karinės jėgos naudojimas“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.

Paklaustas, ar atgrasytų Rusiją visuotinė ukrainiečių mobilizacija, kaip siūlo vienas iš opozicijos lyderių V. Klyčko, V. Landsbergis sakė: „Gal ir suveiktų, bent svarstymas, jeigu Vakarų valstybės pažiūrėtų į tai teigiamai, galbūt patardamos dar neskubėti, bet ir pasvarstydamos, kad esant reikalui, parems Ukrainą lengvąja ginkluote. Čia būtų signalas Kremliui, kad ne juokai“. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi