Pasaulyje

2014.03.02 09:04

V. Putinas gavo leidimą įvesti pajėgas į Ukrainą, paskelbta kovinė parengtis

BNS, ELTA, DELFI.lt, lrytas.lt, LRT.lt, 15min.lt2014.03.02 09:04

Rusijos Federacijos Taryba vienbalsiai palaikė Vladimiro Putino prašymą leisti karinę intervenciją Ukrainos teritorijoje. Už tokį sprendimą balsavo 90 senatorių. Tačiau V. Putino atstovas sako, kad pritarimas nereiškia, jog pajėgos iškart bus įvedamos.

Rusijos Federacijos Taryba vienbalsiai palaikė Vladimiro Putino prašymą leisti karinę intervenciją Ukrainos teritorijoje. Už tokį sprendimą balsavo 90 senatorių. Tačiau V. Putino atstovas sako, kad pritarimas nereiškia, jog pajėgos iškart bus įvedamos. 

09.03 val. JAV prezidentas Obama apkaltino Rusiją pažeidus tarptautinę teisę

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį per pusantros valandos trukusį pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė, kad Maskva pažeidė tarptautinę teisę, pasiuntusi savo pajėgas į Ukrainos teritoriją.

B.Obama taip pat perspėjo, kad Rusijai gresia Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų atsakomieji veiksmai.

Baltieji rūmai nurodė, kad B. Obama ragino V. Putiną atitraukti Rusijos pajėgas į jų bazes Kryme ir perspėjo, jog jeigu Maskva toliau pažeidinės tarptautinės teisės normas, tai lems tolesnę Rusijos „politinę ir ekonominę izoliaciją“.

00.45 val. Rusija siūlo grįžti prie V. Janukovyčiaus ir opozicijos susitarimo

JT Saugumo Tarybos posėdyje kalbėjęs Ukrainos atstovas Jurijus Sergejevas informavo, jog šiuo metu Rusija Kryme jau yra dislokavusi apie 15 tūkst. karių. Tuo metu Rusija siūlo grįžti prie susitarimo, kurį praėjusią savaitę pasirašė Viktoras Janukovyčius ir opozicijos atstovai. Rusijos ambasadorius prie JT Vitalijus Čurkinas vėl kartojo Rusijos atstovų išreikštą poziciją, kad Ukrainos opoziciją remia užsienio jėgos, kurios kišasi į šalies suverenitetą. 

JAV atstovė siūlė kuo skubiau siųsti į Ukrainą JT stebėtojus. Ji teigė, kad Rusijos veiksmai kelia grėsmę Ukrainos suverenitetui. Poziciją, kad Rusija privalo pripažinti naująją Ukrainos vyriausybę ir pradėti dialogą, palaikė ir Didžioji Britanija.

Kovo 2 d. 00.12 val. B. Obama paskambino V. Putinui

JAV prezidentas Barackas Obama išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos veiksmų Kryme. Apie tai jis pasakė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pokalbio telefonu metu. Tai pirmasis lyderių pokalbis nuo praėjusios savaitės.

23.24 val. Balakavoje žmonės tapo gyvu skydu

Balaklavoje vietos gyventojai gyvu skydu stojo tarp Ukrainos pasieniečių ir Rusijos karių, reikalaudami neleisti kraujo praliejimo. Apie tai pranešė „Radio Svoboda“, cituodama Ukrainos pasienio tarnybą. 

22.50 val. A. Jaceniukas kalbėjosi su D. Medvedevu

Ukrainos Ministras Pirmininkas Arenijus Jaceniukas teigia šeštadienį telefonu kalbėjęsis su Rusijos premjeru Dmitrijumi Medvedevu. Pasak A. Jaceniuko, D. Medvedevas patikino, jog Rusija dar nepriėmė sprendimo siųsti karius į Krymą.

21.50 val. Ukrainos lyderis įsakė paskelbti kovinę parengtį ginkluotosiose pajėgose

Ukrainos prezidento pareigas einantis Aukščiausiosios Rado pirmininkas Oleksandras Turčynovas šeštadienį įsakė paskelbti kovinę parengtį šalies ginkluotosiose pajėgose, reaguodamas į Rusijos parlamento leidimą pasiųsti karius į jo šalį.

„Atsižvelgdamas į potencialią agresiją, daviau įsakymą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pereiti į visišką kovinę parengtį. Sustiprinta atominių elektrinių, oro uostų, strateginių infrastruktūros objektų apsauga“, – jis sakė po Ukrainos nacionalinio saugumo tarybos posėdžio.

20.40 val. Rusijoje paskelbta kovinė padėtis oro desantininkų ir jūrų pėstininkų daliniuose

Dalyje Rusijos oro desantininkų ir jūrų pėstininkų dalinių šeštadienį paskelbta kovinė padėtis, pranešė Rusijos naujienų portalas LiveNews.ru.

Naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi LiveNews.ru informacija, nurodė, kad kovinė parengtis parengta Vakarų ir Centrinės karinės apygardos oro desantininkų daliniuose, taip pat Juodosios jūros laivyno jūrų pėstininkų daliniuose.

Kaip pranešama, Kaliningrade besibazuojančiam 7-ajam atskirajam motorizuotųjų šaulių pulkui paskelbtas įsakymas dėl kovinės parengties, tačiau kariai ir karinė technika dar nepaliko savo bazių.

Be to, kai kurie Centrinės karinės apygardos daliniai, įskaitant dvi Samaroje dislokuotas motorizuotųjų šaulių brigadas, perkelti prie sienos su Ukraina ties Charkovo sritimi.

„Apygardos viršininkas generolas pulkininkas Bogdanovskis šiuo metu yra Kazanėje, iš kur koordinuos pajėgų perkėlimą“, – LifeNews.ru citavo šaltinius Centrinėje karinėje apygardoje.

Pajėgos iš Samaros į Kazanę buvo nuskraidintos lėktuvais An-12 per nepaprastąjį kovinės parengties patikrinimą, kurį anksčiau šią savaitę įsakė surengti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nurodė „Intrerfax“.

20.45 val. J. Tymošenko vyks į Maskvą?

Buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko vyks į Maskvą tartis dėl krizės Ukrainoje sureguliavimo, praneša lenta.ru.

Susitikimas turėtų įvykti pirmadienį ryte. Tarp atvykstančiųjų į Maskvą taip pat turėtų būti Ukrainos prezidento pareigas einantis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas bei Vyriausybės vadovas Arsenijus Jaceniukas.

Kol kas oficialiai ši informacija nėra patvirtinta.

20.15 val. NATO ragina Rusiją gerbti Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą

Generalinis NATO sekretorius Andersas F. Rasmussenas socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje paragino Rusiją gerbti Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą.

20.13 val. Kviečia mobilizacijai: „Rusijos imperija bus sugriauta“

Radikali nacionalistinė Ukrainos organizacija „Dešinysis sektorius“ nurodė visiems savo skyriams pradėti skubią mobilizaciją ir ginklavimąsi. Atsišaukime visi organizacijos nariai taip pat kviečiami koordinuoti savo veiksmus su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis.

Atsišaukime pabrėžiama, kad „kova yra antiimperinė, o ne rusofobiška. Rusijos imperija bus sugriauta“.

„Dešiniojo sektoriaus“ atstovai dažnai buvo įvardinami kaip aktyviausiai milicijai priešinęsi Maidano dalyviai.

19.36 val. Rusijos žiniasklaida skelbia, kad Ukrainos laivai pajudėjo iš bazės

Ukrainos karinių jūrų pajėgų flagmanas pajudėjo iš bazės Sevastopolyje, juda ir kiti Ukrainos karo laivai. Apie tai remdamasi savo šaltiniais, praneša „Ria Novosti“. Skelbiama, kad laivai gali būti perdislokuojami į Odesą.

19.24 val. D. Peskovas: V. Putinas dar neapsisprendęs  

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kol kas nepriėmė sprendimų dėl ginkluotųjų pajėgų pasiuntimo į Ukrainą, taip pat dėl pasiūlymo atšaukti Rusijos ambasadorių iš Jungtinių Valstijų, šeštadienį sakė šalies vadovo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Aišku, jis priims tuos sprendimus, atsižvelgdamas, kaip vystysis padėtis. Norisi tikėtis, kad padėtis nesivystys ta kryptimi, kuria vystosi dabar – tai yra įtampos didinimo kryptimi, didinant grėsmę rusams Krymo pusiasalyje“, – D. Peskovas sakė televizijai „Rossija 24“.

18.57 val. D. Tuskas: pasaulis ant konflikto slenksčio

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas skubiai sušaukė aukščiausiu valstybės pareigūnus patarti padėtį Ukrainoje. Kaimyninės šalies vyriausybės vadovas žurnalistams pareiškė, kad „pasaulis stojo ant konflikto slenksčio“.

„Sunku įsivaizduoti šio dramatiško konflikto, kurio liudininkais esame, scenarijus. Reikia parodyti konflikto šalims, kad pasaulis netoleruos jokio jėgos panaudojimo“, – teigė D. Tuskas.

18.55 val. JT Saugumo Taryba surengs nepaprastąjį posėdį

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba šeštadienį surengs neeilinį posėdį dėl krizės Ukrainoje, kai Rusija paskelbė planuojanti pasiųsti ginkluotąsias pajėgas į kaimyninės šalies autonominį Krymo regioną, nurodė delegatai.

Vienas Liuksemburgo, šį mėnesį pirmininkaujančio 15 narių turinčiai Tarybai, diplomatas sakė, kad tas susitikimas prasidės 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku ir kad jis buvo sušauktas Didžiosios Britanijos prašymu.

18.25 val. Ukrainoje – skubus posėdis

Į skubų posėdį susirinko Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba, Aukščiausiosios Rados posėdis numatomas sekmadienį.

18.12 val. G. Karasinas: pritarimas nereiškia, kad pajėgų įvedimas bus greitai realizuotas

Oficialus prezidento V. Putino atstovas neeiliniame Rusijos Federacijos Tarybos posėdyje, užsienio reikalų ministro pavaduotojas Grigorijus Karasinas pareiškė, kad Federacijos Tarybos pritarimas ginkluotųjų pajėgų įvedimui į Ukrainos teritoriją „nereiškia, kad šis sprendimas bus realizuotas iškart tiesiogine prasme“.

„Pritarimas, kurį gavo prezidentas, tiesiogine prasme nereiškia, kad ši teisė bus greitai realizuota“, – sakė jis.

17.53 val. J. Kerry pažadėjo, kad JAV gins Ukrainos laisvę

Ukrainiečių portalas insider.ua skelbia, jog laikinai pareigas einančiam Ukrainos prezidentui O. Turčynovui paskambinęs JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pareiškė, kad „JAV gins Ukrainos laisvę“.

17.49 val. Ragins prezidentą atšaukti ambasadorių iš Vašingtono

Rusijos Federacijos Taryba šeštadienį įpareigojo savo komitetą parengti kreipimąsi į prezidentą Vladimirą Putiną, kuriame būtų raginama atšaukti Rusijos ambasadorių iš Jungtinių Valstijų. Esą JAV prezidento Baracko Obamos pareiškimas, jog Rusija brangiai sumokės už savo politiką Ukrainoje, peržengė raudonąją liniją.

17.32 val. Rusijos Federacijos Taryba pritarė ginkluotųjų pajėgų įvedimui į Ukrainos teritoriją

Rusijos Federacijos Taryba vienbalsiai palaikė Vladimiro Putino prašymą leisti karinę intervenciją Ukrainos teritorijoje, praneša unian.net. Už tokį sprendimą balsavo 90 senatorių.

Rusijos parlamento aukštųjų rūmų nutarime sakoma, kad Federacijos Taryba leidžia prezidentui panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainos teritorijoje, kol bus normalizuota padėtis toje šalyje.

17.20 val. Vyksta neeilinis Rusijos Federacijos Tarybos posėdis

Rusijos parlamento aukštieji rūmai – Federacijos Taryba – šeštadienį pradėjo nepaprastąjį posėdį, kuriame svarstomas prezidento Vladimiro Putino prašymas leisti įvesti Rusijos ginkluotąsias pajėgas į krizės krečiamą Krymą.

„Kvorumas yra, ir neeilinis posėdis [...] skelbiamas atidarytu“, – pranešė Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko.

Ji pridūrė, kad visi senatoriai buvo iškviesti į šį posėdį, o „tie, kurie nespėjo atvažiuoti, paprašė pridėti jų balsus“.

Senatoriai svarstys vienintelį klausimą – dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimo Ukrainos teritorijoje.

17.12 val. Dniepropetrovske irgi vyksta susirėmimai

Ukrainos rytiniame Dniepropetrovsko mieste šeštadienį įsiplieskė susirėmimas tarp prorusiškų aktyvistų ir naujosios šalies vyriausybės šalininkai.

Prorusiško mitingo dalyviai nuplėšė nuo buvusio Lenino paminklo postamento Kijeve žuvusių provakarietiško Maidano judėjimo aktyvistų portretus, sutrypė ten padėtas gėles ir sudaužė ikonas bei žibintus su žvakelėmis.

Miesto aikštėje, neseniai pavadintoje Maidano didvyrių vardu, prorusiški aktyvistai nuplėšė nuo pastatų lenteles su nauju aikštės pavadinimu ir sudegino naująją vyriausybę palaikančios „savigynos“ aktyvistų palapinę.

Abiejų stovyklų nariai įsitraukė į muštynes.

16.43 val. Ukrainos lyderis nepripažįsta naujojo Krymo premjero

Krymo autonominio regiono Ministrų Tarybos vadovas Sergejus Aksionovas buvo išrinktas pažeidžiant Ukrainos ir vietos konstitucijas, pareiškė šalies prezidento pareigas einantis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas šeštadienį paskelbtoje rezoliucijoje.

„Krymo autonominės respublikos Aukščiausioji Rada 2014 metų vasario 27 dieną [...] paskyrė į Krymo autonominės respublikos Ministrų Tarybos pareigas S. Aksionovą. Tas paskyrimas buvo įvykdytas pažeidžiant [...] Krymo autonominės respublikos konstituciją“, – sakoma dokumente, kurio tekstas buvo paskelbtas prezidentūros tinklalapyje.

O. Turčynovas pasiūlė Krymo Aukščiausiajai Radai atšaukti šį sprendimą.

Šis Ukrainos lyderio įsakas įsigalioja nuo jo paskelbimo dienos.

16.06 val. V. Putinas kreipėsi dėl kariuomenės įvedimo į Krymo teritoriją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kreipėsi į  Rusijos Federacijos tarybą dėl ginkluotųjų pajėgų siuntimo į Krymą, siekiant stabilizuoti politinę padėtį Ukrainoje. Apie tai pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

„Dėl neeilinės padėties Ukrainoje kyla grėsmė Rusijos Federacijos piliečių gyvybėms, mūsų tautiečiams“, – teigiama pranešime.

Kiek anksčiau Rusijos Federacijos tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko pareiškė, kad pritartų „riboto Rusijos karių kontingento dislokavimui Kryme“.

15.35 val. A. Jaceniukas: Rusija siekia destabilizuoti padėtį Kryme, kad pritrauktų turistų į Sočį

Per pirmąjį naujosios vyriausybės posėdį šeštadienį Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas teigė, kad padėties destabilizavimas Kryme yra Rusijos interesas, nes ji nori nukreipti turistus iš Krymo į Sočį, praneša „Ukrinform“.

„Po olimpinių žaidynių viešbučiai Sočyje bus tušti. Viskas yra daroma tam, kad būtų pakenkta turizmo sezonui Kryme, kad būtų nukreipti turistų srautai į Sočį“, – sakė A. Jaceniukas.

Anot premjero, jei „Rusija ir toliau leis ginkluotai kariuomenei vaikščioti autonominėje teritorijoje, atostogų sezonas bus sužlugdytas“.

15.10 val. Charkove įsiplieskė Maidano ir prorusiškų aktyvistų susirėmimai

Ukrainos rytiniame Charkovo mieste naująją šalies valdžią palaikantys aktyvistai šeštadienį susirėmė su prorusiško mitingo dalyviais Laisvės aikštėje, pranešė žiniasklaida.

Prorusiško mitingo „Už Charkovą“ dalyviai prasiveržė pro euromaidaniečius į srities administracijos pastatą. Stebintieji šį susirėmimą tai sutiko džiugiais šūkiais: „Charkov, Rossija“. Pastate ir kieme girdėti šūviai.

Virš įėjimo iškeltos Rusijos ir Charkovo vėliavos. Vienas mitinguotojų užsiropštė ant stogo ir mojuoja Rusijos vėliava.

Kaip anksčiau nurodė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, susirėmimo pradžioje priešiškų stovyklų aktyvistai svaidė vieni į kitus lazdas, grumėsi, liejo vandenį iš ugniagesių žarnos. Per muštynes taip pat buvo panaudotos ašarinės dujos.

Vadinamojo Maidano aktyvistus puolantys visuomenės večės „Už Charkovą“ demonstrantai mojavo Rusijos vėliava.

Charkovo meras Henadijus Kernesas kelis kartus ragino prorusiškus aktyvistus nepasiduoti Maidano šalininkų provokacijoms, nes vietos administracijos pastate esama ginkluotų žmonių, tačiau jo balsas liko neišgirstas.

14.40 val. Mitinge „išsirinko“ gubernatorių

Rytų Ukrainoje esančiame Donetske nuo apskrities administracijos pastato nuplėšta ir numesta Ukrainos vėliava. Vietoje jos iškilo Rusijos trispalvė, skelbia BBC. Pastatą kontroliuoja Rusijos vėliavomis mojuojantys aktyvistai, kurie mitingo metu „išrinko naują Donecko apskrities gubernatorių“. Juo tapo „Donbaso draugovininkų“ vadas Pavelas Gubariovas, kuris vadovavo protestuotojams, saugantiems Lenino paminklą.

14.15 val. Pritartų Rusijos karių dislokavimui

Rusijos Dūmos deputatai kreipėsi į šalies prezidentą Vladimirą Putiną, kad jis „imtųsi visų priemonių, siekiant apsaugoti Krymo gyventojus nuo smurto“. Tuo metu Rusijos federacijos tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko pareiškė pritarsianti „riboto Rusijos karių kontingento dislokavimui Kryme“.

14.05 val.  Neramumai kyla Donecke

BBC praneša, kad Donetske tūkstančiai protestuotojų su Rusijos vėliavomis šturmuoja vietos administracijos pastatą. Nuo jo jau nuplėšta Ukrainos vėliava.

13.59 val. Puola ukrainiečių pasieniečius

Kryme ginkluoti žmonės mėgino užimti Ukrainos valstybinės pasienio tarnybos Sevastopolio jūrinės apsaugos būrį.

„Apie 13 val. kolona ginkluotų žmonių su specialiųjų pajėgų ženklais 10 automobilių, apie 300 žmonių, pamėgino jėga užimti Sevastopolio jūrinės apsaugos būrį“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ Ukrainos pasienio tarnybos pareigūnas Serhijus Astachovas.

Pasak jo, per derybas ginkluotos grupės vadas sakė vykdąs Rusijos gynybos ministerijos įsakymą užimti šią pasienio karinę dalį.

Tuo metu pasieniečių laivai pagal kovinio aliarmo programą išplaukė į jūrą.

Ukrainos pasienio tarnybos pirmininko pavaduotojas S. Astachovas sakė, kad jo tarnyba imsis visų teisėtų veiksmų, kad kariniai daliniai ir jūrinės apsaugos laivai nebūtų užgrobti.

Išplaukusius į Juodąją jūrą pasieniečių laivus netrukus pasitiko trys rusų raketiniai kateriai ir raketinis kreiseris „Maskva“.

Dar gauta pranešimų, kad apie 20 ginkluotų vyrų apsupo priešlėktuvinės gynybos padalinį Fiolento iškyšulyje, bet jokių veiksmų nesiima, į teritoriją nesiveržia.

Pabendravus su jais, buvo atsakyta, kad jie atsiųsti prie 174-osios zenitinės raketinės dalies apsaugoti ją.

Iš Eupatorijos pranešta, kad apie 20 rusų kariškių apie vidurdienį mėgino užimti čia esančios Ukrainos ginkluotųjų pajėgų zenitinės raketinės dalies vadavietę.

Per derybas su vadavietės viršininku jie aiškino, kad jiems nereikia ginklų, o reikia tik kontroliuoti vadavietę.

Ukrainos kariškių Kryme šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė, kad rusų kariai užėmė Kirovsko aerodromą, į kurį jie atvažiavo 10 sunkvežimių, apsupo aerodromą pagal perimetrą ir saugo jį.

13.45 val. Pripažino, kad Kryme šeimininkauja rusų kariai

Krymo ministras pirmininkas Sergejus Aksionovas pripažino, kad Rusijos Juodosios jūros laivyno kariai „saugo“ svarbius objektus. Esą tai daroma bendradarbiaujant su vietos valdžia.

13.18 val. Referendumas – dviem mėnesiais anksčiau

Referendumas dėl autonomijos statuso Kryme vyks kovo 30 dieną. Apie tai šeštadienį pranešė šio regiono Ministrų tarybos pirmininkas Serhijus Aksionovas, skelbia „RIA Novosti“. Anksčiau referendumą planuota rengti gegužės 25 dieną.  

S. Aksionovas pareiškė, kad sprendimas greičiau surengti referendumą priimtas, jo žodžiais, dėl „būtinybės“, bet ką tai tiksliai reiškia, nepaaiškino.     

12.32 val. I. Teniuchas: Rusija atsiuntė į Krymą kelių tūkstančių kariškių papildymą

Ukrainos gynybos ministras Ihoris Teniuchas šeštadienį pareiškė, kad Rusija „neseniai“ į Ukrainą įvedė papildomai 6000 karių ir kad Ukrainos kariškiams Krymo regione paskelbta padidinta parengtis. I. Teniuchas šio pareiškimo smulkiau nekomentavo.

12.05 val. Maskva ragina Kijevą nekaitinti padėties Kryme

Rusijoje itin nerimaujama dėl pastarųjų įvykių Kryme, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM).

„Naktį į kovo 1-ąją nežinomi ginkluoti žmonės, atsiųsti iš Kijevo, mėgino užimti Krymo autonominės respublikos Vidaus reikalų ministerijos pastatą“, – sakoma Rusijos URM pranešime, paskelbtame šios žinybos tinklalapyje.

„Per šią klastingą provokaciją yra nukentėjusiųjų, – tęsiama pranešime. – Ryžtingais savigynos būrių veiksmais pavyko sutrukdyti užgrobti VRM pastatą. Tai patvirtina žinomų politinių sluoksnių Kijeve siekį destabilizuoti padėtį pusiasalyje“.

„Raginame tuos, kurie duoda panašius įsakymus iš Kijevo, santūrumo. Laikome, kad ir taip jau įtemptos padėties Kryme kurstymas yra itin neatsakingas“, – nurodė Rusijos URM.

11.30 val. Rusijos laivas pristatė dar 700 specialiosios paskirties būrio karių

Didžiulis desantinis Juodosios jūros laivyno laivas „Nikolajus Filčenkovas“ į Sevastopolį atgabeno dar apie 700 ginkluotų žmonių, įtariama, iš Rusijos oro desantinių dalinių sudėties. Apie tai UNIAN informavo karinis šaltinis Simferopolyje.

Agentūros šaltinio duomenimis, laivas švartavosi šeštadienio naktį įlankoje, kur yra dislokuota Rusijos Federacijos jūrų pėstininkų dalis.

Šaltinio duomenimis, iš viso per pastarąsias kelias dienas iš Rusijos į Krymą permesta daugiau kaip tūkstantis specialiosios paskirties karių. Jie išskirstyti skirtinguose Krymo ir Sevastopolio rajonuose.

Naktis iš penktadienio į šeštadienį Kryme buvo palyginti rami.

10.49 val. A. Jaceniukas: Rusijos karių buvimas Kryme –  provokacija

„Rusijos karių dalyvavimas yra provokacija, ir mes reikalaujame, kad rusų kariai grįžtų į savo nuolatines dislokacijos vietas“, – sakė premjeras Arsenijus Jaceniukas, pradėdamas šeštadienio vyriausybės posėdį.

Jis pažymėjo, kad Ukrainoje realizuojamas savotiškas karinio dalyvavimo scenarijus, panašus į tą, kuris buvo Osetijoje. Tačiau ukrainiečiai neturi pasiduoti provokacijoms.

„Rusijos partneriai, nustokite provokuoti piliečių pasipriešinimą Ukrainoje ir laikykitės pagrindinių Ukrainos ir Rusijos Federacijos susitarimų, – ragino A. Jaceniukas. – Aš labai prašau visus nusiraminti ir nepasiduoti provokacijoms. Ukraina padarys viską tam, kad mes būtume viena valstybė, kad apgintume tautinių mažumų teises, ir visos diskusijos apie tai, kad Krymą kažkas užkariaus, yra melas“.

10.15 val. Rusija prašymo neignoruos

Rusija neignoruos Krymo autonominės respublikos Ministrų tarybos pirmininko Serhijaus Aksionovo kreipimosi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad šis padėtų užtikrinti taiką ir rimtį Krymo teritorijoje, sakė šeštadienį naujienų agentūrai „Interfax“ prezidento administracijos pareigūnas.

„Rusija nepaliks šio prašymo be dėmesio“, – sakė jis ir šiuos Kremliaus pareigūno žodžius išplatino visos pagrindinės Rusijos naujienų agentūros.

9.30 val. Krymo premjeras ima vadovauti jėgos struktūroms ir prašo V. Putino pagalbos

Krymo autonominės respublikos Ministrų tarybos pirmininkas Serhijus Aksionovas pareiškė priėmęs sprendimą laikinai perimti tiesioginį vadovavimą jėgos struktūrų susivienijimams ir daliniams.

Krymo vyriausybės vadovas kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir paprašė suteikti pagalbą taikai ir ramybei palaikyti Krymo teritorijoje.

„Aš, Krymo AR pirmininkas, realizuodamas įgaliojimus, man suteiktus Krymo AR Aukščiausiosios Tarybos, priimu sprendimą laikinai skirti Vidaus reikalų ministerijos, Ukrainos saugumo tarnybos, ginkluotųjų pajėgų, Nepaprastųjų situacijų ministerijos, laivyno, mokesčių inspekcijos, pasieniečių jėgos struktūrų susivienijimų ir dalinių pavaldumą tiesiogiai man“, – sakoma S. Aksionovo pareiškime, kurį naujienų agentūra „Interfax“ gavo iš Krymo Aukščiausiosios Rados sekretoriato.

S. Aksionovas taip pat nurodė, kad Kryme esančios jėgos struktūros nepajėgios užtikrinti tvarkos AR teritorijoje.

„Atsižvelgdamas į tai kas aukščiau išdėstyta, suprasdamas atsakomybę už piliečių gyvybes ir saugumą, aš kreipiuosi į Rusijos Federacijos prezidentą Vladimirą Putiną padėti užtikrinti taiką ir ramybę Krymo AR teritorijoje“, – sakoma jo pranešime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.