Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Krymas: V. Putinas nenori smurto, uždaryta oro erdvė

BNS, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Ginkluoti asmenys paliko Ukrainai priklausančio Krymo autonominio regiono sostinės Simferopolio oro uostą, kurį buvo apsupę penktadienį paryčiais, pranešė vienas atstovas.

Ginkluoti asmenys paliko Ukrainai priklausančio Krymo autonominio regiono sostinės Simferopolio oro uostą, kurį buvo apsupę penktadienį paryčiais, pranešė vienas atstovas.

23.30 Šarvuočių kolona jau Simferopolyje

Penktadienį, vasario 28 dieną, šarvuočių kolona jau atsidūrė Simferopolio teritorijoje, skelbia „Ukrainskaja pravda“.

Kaip rašo „5-ojo kanalo“ korespondentė Inna Nerodyk, šarvuotų transporterių kolona jau yra Simferopolio teritorijoje. „Kai tik kariškiai pamato kamerą, šaukia: „Nefilmuok!“, o kitas rėkia: „Atimk iš jo kamerą“, – rašė ji socialiniame tinkle „Twitter“. 

Be to, telekomunikacijų bendrovės „Krym“ generalinis direktorius Ševketas Gannevas pareiškė: „Valstybinę televizijos ir radijo kompaniją „Krym“ užgrobė ginkluoti žmonės“. 

22.04 Kryme nėra telefono ryšio ir interneto  

Dėl kabelio pažeidimų Krymo pusiasalyje praktiškai nutrūko fiksuotojo telefono ryšio paslaugos, taip pat prieiga prie interneto ir „TriMob“ mobiliojo ryšio, skelbia svetainė zn.ua.

Nežinomi asmenys užblokavo „Ukrtelekom“ padalinį Kryme, skelbiama oficialiame įmonės tinklalapyje. 

„Viešosios akcinės bendrovės „Ukrtelekom“ regioniniai padaliniai Kryme oficialiai skelbia, jog kažkas pusiasalyje užblokavo kelis ryšio mazgus. Kompanija prarado technines galimybes užtikrinti ryšį tarp pusiasalio ir likusios Ukrainos teritorijos, taip pat, tikėtina, pačiame pusiasalyje“, – rašoma oficialiame pranešime.

 Dėl nežinomų asmenų veiklos fiziškai pažeistas magistralinis optinio pluošto įmonės kabelis. Dėl šios priežasties pusiasalio teritorijoje praktiškai nutrūko fiksuotojo telefono ryšio, taip pat interneto ir „TriMob“ mobiliojo ryšio paslaugos. 

„Ukrtelekom“ pažymi, kad ryšio paslaugos yra būtinos gyvybiškai svarbių sistemų aprūpinimo palaikymui, įskaitant medicinos pagalbą, ugniagesių tarnybą ir Valstybinę nepaprastųjų situacijų tarnybą. „Ukrtelekom“ padalinys Kryme ragina nepažeisti technologinio ciklo ir negadinti įmonės įrengimų, kurie naudojami užtikrinant vartotojams kokybiško ryšio paslaugas Krymo pusiasalyje“, – rašoma pranešime. 

 Įmonė reiškia susirūpinimą šiuo incidentu ir ragina teisėsaugos organus nedelsiant sureguliuoti šią padėtį. Ji taip pat žada, kad įmonės specialistai dės visas pastangas, kad stabilizuotų tinklo darbą ir pilnai atnaujintų ryšio paslaugas.

20.39 val. Ukrainos oro linijos pranešė, kad lėktuvams uždaryta erdvė virš Krymo

Didžiausia Ukrainoje oro transporto bendrovė „Ukrainiian International“ penktadienį pranešė, kad virš Krymo regiono uždaryta oro erdvė, o prieš tai pagrindinį Krymo oro uostą užėmė ginkluoti vyrai. Anksčiau penktadienį „Interfax“ pranešė, kad į Simferopolio tarptautinį oro uostą neleista nė vieno skrydžio iš Kijevo. Tiesa, šio oro uosto pareigūnas agentūrai „Reuters“ sakė, kad tik vienas skrydis iš Kijevo buvo atidėtas, o kiti atvyksta į Simferopolį.

20.15 val. „Pravyj sektor“ neigia, kad formuojami ginkluoti būriai siųsti į Krymą

Ukrainos judėjimo „Pravyj sektor“ lyderis Dmytro Jarošas provokacija vadina judėjimo vardu skleidžiamą informaciją, kad formuojami ginkluoti būriai siuntimui į autonominį Krymą.

„Noriu pažymėti, kad bet kokia informacija, kuri skamba „Pravyj sektor“ vardu, apie tai, kad mes renkame ginkluotus būrius (siųsti) į Krymą, yra gandai ir provokacija“, – sakoma D. Jarošo pareiškime, kuris buvo paskelbtas „Pravyj sektor“ puslapyje socialiniame tinkle „Vkontakte“. D.Jarošas taip pat sakė, kad Kryme susiklosčiusi situacija kelia nerimą visiems Ukrainos piliečiams.

„Pravyj sektor“ tikisi, kad išeitis iš šios sunkios padėties bus rasta tik politinėje plotmėje, netaikant jėgos metodų. Judėjimas mano, kad visos partijos ir visuomeninės organizacijos Ukrainoje turi pamiršti nesutarimus ir susivienyti Ukrainos vienybės išsaugojimo klausimais. Turime padėti politikams taikiai išspręsti šį konfliktą“, – sakoma pareiškime.

20.14 val. Mitinguotojai neįleido Ukrainos parlamentaro P. Porošenkos į Krymo Radą

Ukrainos liaudie deputatas Petras Porošenka penktadienį vakare nebuvo įleistas į Krymo Aukščiausiąją Radą. Pasak „Interfax“ reporterio, P. Porošenka atvyko prie Rados pastato, bet jam nepavyko prasibrauti pro minią žmonių, kurie ką tik dalyvavo mitinge, palaikiusiame Krymo parlamento veiksmus.

Deputatas buvo priverstas, lydimas būrio milicininkų, trauktis geležinkelio stoties link. Tačiau žmonės ėjo paskui jį ir šaukė: „Išdavike, nešdinkis iš Krymo!“. Žurnalistų paklaustas, koks buvo jo lankymosi Simferopolyje tikslas, jis atsakė: „Aš atvažiavau su taika, noriu organizuoti dialogą. Aš tų žmonių nesmerkiu“. Tada milicininkai sustabdė taksi, minioje padarė koridorių, kuriuo P. Porošenka nuėjo iki automobilio ir nuvažiavo.

20.13 val. Kryme baigta formuoti Ministrų Tarybą

Krymo parlamento pirmininkas Volodymyras Konstantynovas penktadienį pareiškė, kad autonomijos parlamentas baigė formuoti Krymo Ministrų Tarybą, taip pat sudarytas naujas Aukščiausiosios Rados prezidiumas.

„Šiandien mes baigėme formuoti Krymo Ministrų Tarybą ir naująjį Aukščiausiosios Tarybos prezidiumą“, – sakė jis žurnalistams po parlamento posėdžio Simferopolyje. „Mes priėmėme labai svarbius ir aktualius autonomijai klausimus. Kadrų padėtis visiškai kontroliuojama“, – pridūrė V. Konstatynovas.

„Šiandien mes atsakėme į visus Krymo gyventojų klausimus. Šiandiene mes suformavo vyriausybę, tai krymiečių vyriausybė, sudaryta iš krymiečių ir dirbsianti krymiečių labui“, – nurodė jis.

19.28 val. Ukrainos smurto negalima eskaluoti, ES lyderiams sako V. Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, telefonu kalbėdamasis su Europos Vadovų Tarybos prezidentu, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos lyderiais, sakė, kad smurtas toliau neturi būti eskaluojamas Ukrainoje, penktadienį pranešė Kremlius.

Ukrainos laikinoji vyriausybė penktadienį paskelbė, kad Rusijos jėgos buvo užėmusios du oro uostus Krymo pusiasalyje – vienintelėje Ukrainos dalyje, kur gyventojų daugumą sudaro rusai. Krymas yra paskutinis didelis priešinimosi Viktoro Janukovyčiaus nuvertimui bastionas.

17.45 Ukraina prašo Lietuvos paramos dėl Krymo krizės svarstymo Jungtinėse Tautose

Naujasis Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Deščycia penktadienį paprašė Lietuvos paramos, siekiant įtraukti klausimą dėl krizės Kryme į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos darbotvarkę. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė per pokalbį telefonu patvirtinęs, kad Lietuva remia tokį žingsnį, ir Saugumo Taryboje jau vyksta konsultacijos dėl galimo klausimo svarstymo.

„Sulaukiau skambučio iš užsienio reikalų ministro A. Deščycios, jis informavo, kad kreipėsi į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą, prašė mūsų paramos. Pasakiau, kad tikrai suteiksime paramą ir jau patys keliame šį klausimą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje svarstymui ir taip pat palaikome jų notą“, – BNS sakė ministras.

„Šiuo metu jau vyksta konsultacijos su Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariais“, – teigė L.Linkevičius. Ukrainos vidaus reikalų ministras penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme, teigdamas, kad jos šiame Juodosios jūros pusiasalyje praėjusią naktį blokavo vieną karinę bazę ir užėmė oro uostą.

16.12 val Prancūzija, Vokietija ir Lenkija ragina neaštrinti padėties Kryme

Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministerijos penktadienį išleido bendrą pareiškimą, kuriame išreiškiamas "susirūpinimas" padėtimi Ukrainos Krymo pusiasalyje ir raginama visas konflikto puses susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, grasinančių Ukrainos teritoriniam vientisumui, praneša "Reuters".

Trijų šalių pranešime rašoma, kad krizė Ukrainoje gali būti išspręsta tik taikiomis ir teisinėmis priemonėmis. "Esame labai susirūpinę nestabilia padėtimi Kryme, - rašoma pareiškime. - Įtampa turi būti sumažinta, todėl raginame visas puses susitelkti ties derybomis".

15.10 val. Virš Krymo ratus suka Rusijos sraigtasparniai

Daugiau nei dešimt Rusijos karinių sraigtasparnių penktadienį iš Rusijos įskrido į Ukrainos oro erdvę virš Krymo, pranešė Ukrainos sienos apsaugos tarnyba. Tarnyba savo pareiškime taip pat nurodė, kad rusų kariškiai blokavo Ukrainos sienos apsaugos pareigūnų būrį Sevastopolio uostamiestyje, kur bazuojasi dalis Rusijos Juodosios jūros laivyno.

15.00 val. Susigrąžino kontrolę Krymo oro uostuose

Ukrainos saugumo tarnybos penktadienį pranešė susigrąžinusios kontrolę dviejuose oro uostuose neramiame Krymo regione, į kuriuos buvo įsiveržę ginkluoti asmenys – pasak Kijevo, susiję su Rusijos kariuomene.

„Buvo mėginama užimti oro uostus, bet mes lokalizavome tuos mėginimus. Oro uostai dabar kontroliuojami Ukrainos teisėsaugos organų“, – Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sakė per televiziją.

14.47 val. Kryme gali būti įvesta nepaprastoji padėtis

Ukrainos nacionalinės saugumo ir gynybos komiteto sekretorius Andrejus Parubijus neatmetė galimybės, kad Krymo pusiasalyje gali būti įvesta nepaprastoji padėtis.

„Tai vienas iš svarstomų scenarijų, – „Interfax“ korespondentams sakė pašnekovas, paklaustas ar neramumų apimtame pusiasalyje gali būti įvesta nepaprastoji padėtis. – Taip pat ieškome kitų efektyvių priemonių situacijai Krymo pusiasalyje lokalizuoti“.

Sekretoriaus nuomone, oro uostų užėmimus Kryme organizavo Kremliaus pareigūnai. „Tai atskiros grupės... koordinuojamos iš Maskvos, – sakė A. Parubijus, pabrėžęs, kad Ukrainos kariuomenė į Krymo pusiasalį negali būti įvesta nepaskelbus nepaprastosios padėties. Remiantis Ukrainos įstatymais nepaprastoji padėtis parlamento sprendimu gali būti įvesta laikotarpiui iki dviejų mėnesių.

13:27 val. Rusijos kariškiai užėmė Ukrainos įmonę „Krymaeroruf“

Ginkluoti kariškiai blokavo Ukrainos valstybinės įmonės „Krymaeroruf“ darbą. Ši bendrovė užtikrina aviacinę navigaciją virš Krymo pusiasalio teritorijos, praneša unian.net.

13:20 val. Į Sevastopolį atskrido 8 rusų kariniai sraigtasparniai

Kaip teigia šaltinis, į Sevastopolį atskrido aštuoni rusų kariniai sraigtasparniai. Spėliojama, jog į miestą galėjo atskristi ir nuo pareigų nušalintas Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius, skelbia naujienų agentūra UNIAN.

13:01 val. Minskas suinteresuotas Ukrainos teritoriniu vientisumu

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus pareiškė, kad pastarieji įvykiai Ukrainoje yra „tragedija“ ir kad Minskas yra suinteresuotas, jog būtų išsaugotas Ukrainos teritorinis vientisumas.

12:09 D. Grybauskaitė: veiksmai Kryme yra suverenios valstybės teritorijos pažeidimas

Veiksmai Kryme yra suverenios valstybės teritorijos pažeidimas ir sukelia prielaidas galimai okupacijai, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Šie požymiai labai neraminantys, tai rodo tam tikrą pasiruošimą, aš nesakau – okupacija, sukūrimą prielaidų galimai okupacijai tam tikros teritorijos, ir tai bet kokiu atveju yra smerktina. Tai rodo tam tikrą desperaciją ir suverenios valstybės teritorijos pažeidimą“, – penktadienį žurnalistams Dvarčionyse sakė prezidentė.

Ji pažymėjo, jog tarptautinė bendruomenė privalo reaguoti į įvykius Kryme.

„Visa tarptautinė bendruomenė turi reaguoti į bet kokios šalies suverenios valstybės teritorinio vientisumo pažeidimus, tai privalu daryti visiems, tai nėra toleruotini, tai pažeidžia tiek Rusijos tarptautinius įsipareigojimus, tiek Rusijos ir Ukrainos susitarimus, tiek visas Jungtinių Tautų konvencijas“, – sakė šalies vadovė.

11:55 val. Ties įvažiavimu į Krymą – kontrolės postai

Kryme atsirado kontrolės postai. Keliai ties įvažiavimu į pusiasalį užtverti ir yra saugomi. Tokie kontrolės postai jau stovi netoli Džankojaus ir Armiansko. Keliuose ir kontrolės postuose pakabintos Rusijos Federacijos vėliavos, praneša liga.net.

11:43 val. Krymas: rusų kateris užblokavo įplaukimą į Balaklavos įlanką

Rusijos karinis kateris užtvėrė įplaukimą į Balaklavos įlanką. Prie Ukrainos pasienio ruožo Balaklavoje yra apie 20 Rusijos Juodosios jūros flotilės karių, rašo glavcom.ua.

@ChristopherJM/Twitter nuotr.

11:25 val. Ukraina kreipėsi į JT Saugumo Tarybą

Ukrainos parlamentas penktadienį paprašė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą sušaukti posėdį ir jame apsvarstyti krizę šioje šalyje.

11:22 val. Ukrainos lyderis sušaukė saugumo vadovus aptarti padėties Kryme

Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas penktadienį sušaukė neeilinį pasitarimą su saugumo tarnybų vadovais dėl įvykių Kryme ir apkaltino Rusijos pajėgas prisidedant prie padėties eskalavimo tame Juodosios jūros pusiasalyje.

11:20 val. Ukrainos parlamentas paragino Rusiją nepalaikyti separatistų

Ukrainos parlamentas penktadienį paragino Maskvą nutraukti bet kokius veiksmus, kurie galėtų sukelti pavojų šalies teritoriniam vientisumui, kai nežinomi ginkluoti asmenys perėmė kontrolę dviejuose oro uostuose autonominiame Krymo regione.

11:02 val. Rusijos Juodosios jūros laivynas paneigė, kad jo kariai penktadienį dalyvavo užimant ir blokuojant Belbeko karinį oro uostą Ukrainos autonominiame Krymo regione, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

11:00 val. Kryme ginkluoti asmenys tebebudi prie Simferopolio oro uosto

Nežinomi ginkluoti asmenys toliau patruliuoja teritorijoje prie Simferopolio oro uosto ir jo VIP salės Ukrainos autonominiame Krymo regione. Kaip pranešė ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, kartu su jais budi slepiamosios spalvos drabužius vilkintys žmonės, atvykę iš Sevastopolio ir vadinantys save „draugovininkais“.

09:44 val. Ukrainos ministras kaltina Rusiją surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme

Ukrainos vidaus reikalų ministras penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme, teigdamas, kad jos šiame Juodosios jūros pusiasalyje praėjusią naktį blokavo vieną karinę bazę ir užėmė oro uostą. „Tai, kas vyksta, laikau ginkluota invazijas ir okupacija“, – rašoma vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo pareiškime, paskelbtame jo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

09:11 val. Naujasis Krymo premjeras Ukrainos prezidentu laiko nušalintą V. Janukovyčių ir prašo Rusijos finansinės pagalbos

Naujai paskirtas Krymo autonominės respublikos premjeras Sergejus Aksionovas ketvirtadienį pareiškė Viktoras Janukovyčius tebėra teisėtai išrinktas Ukrainos prezidentas, taip pat išreiškė viltį, kad jo regionui Rusija suteiks finansinę pagalbą.

@avsolomin/Twitter nuotr.

09:10 val. Ukrainos laikinasis prezidentas Turčynovas paskyrė naują pasiuntinį Krymui

Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas priėmė nuolatinio prezidento pasiuntinio prie Krymo autonominės respublikos Viktoro Plakydos atsistatydinimą ir į šį postą paskyrė Serhijų Kunicyną.

09:05 val. Rusijos kariai perėmė Belbeko oro uosto kontrolę Kryme

Rusijos kariai ketvirtadienio vakarą perėmė kontrolę viename oro uosto netoli Sevastopolio miesto Ukrainai priklausančiame Krymo regione, pranešė kariškiai. Naujienų agentūra „Interfax“ citavo informuotus šaltinius Sevastopolyje įsikūrusiose Rusijos karinėse bazėse, kurie sakė, kad rusų kariai kontrolę Belbeko oro uoste, esančiame už kelių kilometrų į šiaurę nuo Sevastopolio, perėmė ketvirtadienį 23 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Kariai pasitraukė

Simferopolio oro uosto atstovas Ihoris Stratilatis sakė Rusijos radijui „Echo Moskvy“, kad ginkluoti asmenys pasitraukė iš oro uosto teritorijos.

Pasak jo, anksčiau penktadienį į oro uostą buvo įžengę apie 50 ginkluotų žmonių, nešančių Rusijos vėliavas.

„Jie manė, kad čia atskrido protestuotojų pajėgos, tačiau kai patys pamatė, kad čia nieko nėra, jie atsiprašė ir išvyko“, – nurodė I.Stratilatis.

Tas incidentas nesutrikdė oro uosto darbo.

Vienas „Interfax“ korespondentas sakė, kad į Simferopolio oro uostą atvyko grupė ginkluotų žmonių, dėvinčių karines uniformas be atpažinimo ženklų.

Pasak įvykių liudininkų, apie 50 ginkluotų asmenų atvažiavo į oro uostą trimis sunkvežimiais „KamAZ“ be atpažinimo ženklų ir registracijos numerių.

Jie pirmiausiai perėmė kontrolę oro uosto vietos skrydžių terminale, o vėliau įžengė į oro uosto teritoriją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.