Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Užimtas Krymo parlamentas pradėjo atsiskyrimo nuo Ukrainos operaciją

LRT.lt, BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Rusų specialiosios paskirties būrio užimta Krymo Aukščiausioji Rada ketvirtadienį neeiliniame plenariniame posėdyje priėmė sprendimą pareikšti nepasitikėjimą Krymo Ministrų taryba ir jos įgaliojimų nutraukimą. Parlamentarai taip pat nutarė gegužės 25 d. skelbti referendumą, kuriame Krymo gyventojai turės apsispręsti dėl pusiasalio statuso.

Rusų specialiosios paskirties būrio užimta Krymo Aukščiausioji Rada ketvirtadienį neeiliniame plenariniame posėdyje priėmė sprendimą pareikšti nepasitikėjimą Krymo Ministrų taryba ir jos įgaliojimų nutraukimą. Parlamentarai taip pat nutarė gegužės 25 d. skelbti referendumą, kuriame Krymo gyventojai turės apsispręsti dėl pusiasalio statuso.

19.10 val. Aukščiausioji Rada pasisakė už referendumą ir vyriausybės atleidimą

Krymo Aukščiausiosios Rados deputatai ketvirtadienį pritarė referendumo dėl pusiasalio ateities rengimui ir Antolijaus Mohyliovo vadovaujamos vyriausybės paleidimui, pranešama tinklalapyje http://zn.ua/

Krymo parlamentas neeiliniame plenariniame posėdyje ketvirtadienį nusprendė surengti respublikinį (vietos) referendumą dėl Krymo Autonominės Respublikos statuso ir galiojimų patobulinimo, pranešė Aukščiausios Rados atstovė Olga Sulnikova.

Pasak jos, už šį dokumentą balsavo 61 iš 64 parlamento deputatų.

Taip pat nuspręsta, kad referendumas vyks 2014 metų gegužės 25 dieną. Rinkėjams teks pažymėti tokį biuletenį: „Autonominė Krymo Respublika turi valstybinį savarankiškumą ir įeina į Ukrainos sudėtį sutarčių ir susitarimų pagrindu“ (Taip ar Ne).

18.35 val. Krymo Aukščiausioji Rada paleido Ministrų tarybą

Krymo Aukščiausioji Rada ketvirtadienį neeiliniame plenariniame posėdyje priėmė sprendimą pareikšti nepasitikėjimą Krymo Ministrų taryba ir jos įgaliojimų nutraukimą, pranešė Krymo Aukščiausios Rados informacinės ir analitinės valdybos sekretoriato viršininkė Olga Sulnykova. Pasak jos, už šį pasiūlymą balsavo 55 iš 64 Krymo parlamentarų.

Po tokio sprendimo Krymo Aukščiausioji Rada pripažino, kad Ministrų tarybos darbas, remiantis 2013 metų ataskaita, yra nepatenkinamas, ir dėl to išreiškė nepasitikėjimą Krymo vyriausybe. Tuo pačiu sprendimu buvo panaikinti Krymo Ministrų tarybos įgaliojimai.

Pagal Ukrainos konstitucijos 136 straipsnį Rada atleido Anatolijų Mohyliovą iš Ministrų tarybos pirmininko pareigų. Dokumentas įsigaliojo iš karto nuo jo priėmimo.
 

16.30 val. Sevastopolyje ant valstybinių pastatų neliko Ukrainos vėliavų

Sevastopolyje nuo miesto tarybos pastato ketvirtadienį buvo nuleista Ukrainos vėliava. Lenino gatvėje, kurioje yra savivaldybė, susirinkę žmonės šį įvykį sutiko džiaugsmingai.

Kol kas virš pastato plevėsuoja vieniša Sevastopolio vėliava. Anksčiau Ukrainos valstybinė vėliava buvo nuimta nuo Sevastopolio valstybinės administracijos pastato. Ketvirtadienį miesto centre ant valstybinių pastatų neliko nė vienos vėliavos.

Miesto tarybos atstovai kol kas atsisako kalbėtis su žurnalistais apie šiuos įvykius.

15. 50 val. Inicijuoja referendumą „dėl autonominių įgaliojimų išplėtimo“

Krymo Aukščiausiosios Rados prezidiumas inicijuoja referendumą dėl „autonomijos statuso patobulinimo bei įgaliojimų išplėtimo“ ir padarė atitinkamą pareiškimą, informavo Krymo Aukščiausiosios Rados (KAR) pirmininko atstovė Oksana Kornijčuk.

Kaip pranešė vietos žiniasklaida, kreipimesi sakoma, jog ramybei Kryme iškilo pavojus dėl „nekonstitucinio valdžios perėmimo Ukrainoje, kurį įvykdė radikalūs nacionalistai, palaikomi ginkluotų nusikaltėlių grupuočių“.

„Tokiomis sąlygomis Krymo Aukščiausioji Rada kaip Krymo autonominio regiono aukščiausia valdžios institucija, remdamasi ją išrinkusių Krymo gyventojų valia, prisiima visą atsakomybę už Krymo likimą“, – sakoma pareiškime.

„Įsitikinę, kad tik Krymo referendumo organizavimas dėl autonomijos statuso patobulinimo ir jos įgaliojimų išplėtimo leidžia Krymo gyventojams patiems, be jokio išorinio spaudimo ir diktatūros, nulemti autonomijos ateitį“, – nurodoma jame.

14.10 val. Krymo parlamentas svarstys autonomijos išplėtimą

Nuo 300 iki 400 žmonių praėjo pro milicijos kordonus ir prisiartino prie Krymo parlamento pastato Simferopolyje.

Kaip pranešė korespondentai, tie žmonės, daugiausia – jauni vyrai su Rusijos ir Krymo vėliavomis, stovi aikštėje už 30-40 m nuo parlamento. Jie skanduoja „Rusija, Rusija!“, bet tolesnių veiksmų nesiima.

Krymo parlamentas ketvirtadienį 14 val. turi pradėti sesiją, kurioje svarstys klausimą dėl autonomijos išplėtimo, agentūrai „Interfax“ sakė parlamentui artimas šaltinis. Jokių kitų detalių šaltinis nepateikė.

Kaip jau pranešta, parlamento pastate jau yra prezidiumo nariai. Žurnalistai taip pat matė, kaip į parlamento pastatą įėjo partijos  „Rusų vienybė“ lyderis Sergejus Aksionovas.

13.03 val. Šarvuočiai pasuko atgal

Šarvuočiai, iš Ukromnojės pusės judėję link Simferopolio, apsisuko ir važiuoja į priešingą pusę, skelbia portalas Delfi.lt, remdamasis glavkom.ua informacija.

Neoficialiais duomenimis, jiems kelią pastojo grupė žmonių – kaip spėjama, jėgos struktūros. Po neilgai trukusio pokalbio, šarvuočiai apsisuko ir nuvažiavo į priešingą pusę. Žurnalistai nusprendė sekti paskui šarvuočius, kad išsiaiškintų, kam jie priklauso ir kur važiuoja. Jokių skiriamųjų ženklų šarvuočiai neturi.

12.14 val. Kryme du žmonės žuvo, 35 nukentėjo

Nukentėjusiųjų per trečiadienį vykusį mitingą prie Krymo autonomijos parlamento ir vyriausybės pastatų padaugėjo iki 35 žmonių, du žmonės žuvo, ketvirtadienį pranešė autonomijos Sveikatos apsaus ministerija. Nukentėjusiesiems diagnozuotos „kaukolės-smegenų traumos“, taip pat „pilvo srities traumos“.

11.50 val. Ukraina reikalauja neatidėliotinių konsultacijų su Maskva

Ukrainos URM iškvietė Rusijos pasiuntinį Kijeve Andrejų Vorobjovą, pareikalavo nedelsiant surengti konsultacijas su Maskva ir įteikė notą, kurioje reikalaujama, kad Sevastopolyje veikiančios Rusijos jūrų pajėgų bazės kariai liktų bazės teritorijoje.

Rusija atšaukė konsultacijoms savo ambasadorių Kijeve, kai Ukrainos parlamentas praeitą šeštadienį nušalino prezidentą Viktorą Janukovyčių.

11.40 val. Sureagavo NATO generalinis sekretorius

„Esu susirūpinęs dėl įvykių Kryme. Raginu Rusiją nesiimti jokių veiksmų, kurie gali padidinti įtampą ar sukelti nesusipratimą“, – „Twitter“ pareiškė Šiaurės Atlanto karinio aljanso vadovas Andersas Foghas Rasmussenas.

11.27 val. Iškelta byla dėl terorizmo

„Radio Svoboda“ praneša, kad Krymo prokuratūra pradėjo tyrimą dėl teroristinio išpuolio, kurio metu užgrobtas Krymo parlamento ir vyriausybės pastatai.

10.59 val. Šalia Ukrainos patruliuoja Rusijos naikintuvai

Rusijos naikintuvams prie šalies vakarinių sienų buvo nurodyta patruliuoti koviniu režimu, naujienų agentūra „Interfax“ ketvirtadienį citavo Rusijos Gynybos ministerijos pranešimą.

„Naikintuvai nuolat patruliuoja pasienio regionų oro erdvėje, – sakoma pranešime. – Nuo pat momento, kai buvo gautas aukščiausio lygio karinės padėties signalas, Vakarų karinės apygardos aviacija persidislokavo į operatyvinius aerodromus.“

10.55 val. O. Turčynovas įspėja Rusiją

„Černomorskaja“ žurnalistės Lilijos Abibulajevos „Facebook“ paskelbta nuotrauka.

Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas paragino Rusijos kariškius nesiųsti savo karių už karinių bazių ribų, nustatytų atitinkamomis sutartimis.

„Bet koks kariškių judėjimas už tų teritorijų ribų bus laikomas karine agresija“, – Ukrainos parlamente sakė O.Turčynovas.

Krymo uostamiestyje Sevastopolyje įsikūrusi pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė.

„Kreipiuosi į Rusijos Federacijos Juodosios jūros laivyno vadovybę, reikalaudamas, kad visi kariškiai turi likti teritorijose, kurių ribos yra apibrėžtos sutartyse“, – pabrėžė Ukrainos lyderis.

Jis pridūrė davęs nurodymą saugumo pajėgoms panaudoti visas priemones, kad būtų apsaugoti Krymo gyventojai ir išvaduoti ginkluotų užpuolikų užimti pastatai Simferopolyje.

10.44 val. Pranešama apie Rusijos pajėgų judėjimą

Ukrainos pietinio autonominio Krymo regiono sostinės Simferopolio apylinkėse pasirodė šarvuočiai, veikiausiai priklausantys tame regione besibazuojančioms Rusijos pajėgoms, ketvirtadienį pranešė vienas saugumo šaltinis.

Šarvuotųjų transporterių kolonos važiavo į Simferopolį plentais nuo šiaurinio Ukromnojės priemiesčio ir pietvakarinio Čistenkojės priemiesčio, šaltinis sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Jie tikriausiai išvažiavo palaikyti asmenų, užėmusių administracinius pastatus Simferopolyje“, – pridūrė agentūros pašnekovas.

Pasak jo, šiuo metu Ukrainos teisėsaugos struktūros ruošiasi užkirsti kelią šarvuočiams įvažiuoti į miestą.

Ginkluoti automatais ir kulkosvaidžiais

„Paryčiais automatais ir kulkosvaidžiais ginkluotas nežinomų asmenų būrys užėmė Krymo Aukščiausiosios Rados pastatą Simferopolyje. Paskelbtas pavojus vidaus kariuomenės daliniuose ir visuose milicijos skyriuose“, – nurodė A. Avakovas pranešime, kurį paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“.

Ministras pridūrė, kad saugumo pajėgos apsupo kvartalą, kuriame yra Krymo Aukščiausiosios Rados pastatas.

„Taip pat imtasi kitų priemonių, siekiant užkirsti kelią ekstremistiniams veiksmams ir neleisti padėčiai peraugti į ginkluotą susirėmimą miesto centre“, – rašo A. Avakovas.

Pastatus užėmę asmenys kol kas nepaskelbė jokių reikalavimų, o žurnalistams pamėginus juos klausinėti susprogdino kurtinamąją granatą.

Užpuolikai buvo prisisegę juodos ir oranžinės spalvos kaspinus – Sovietų Sąjungos pergalės Antrajame pasauliniame kare simbolį – ir prie užimtų pastatų iškėlė plakatą su užrašu „Krymas yra Rusija“.

Krymo parlamento ir vyriausybės pastatus ketvirtadienį apie 4 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku užėmė apie 30 žmonių grupė, naujienų agentūrai „Interfax“ anksčiau sakė regiono premjero atstovė spaudai Violeta Lisina.

Pasak jos, pastatą užėmę asmenys išvedė į lauką parlamentą saugojusius milicininkus, tačiau atidavė jiems tarnybinius ginklus ir pažymėjimus. Tai pat buvo išvestas budintysis, kuris buvo vyriausybės pirmininko priimamajame.

„Per užėmimą niekas nenukentėjo“, – teigė V. Lisina.

Rusija pareiškė „bekompromisiškai“ ginsianti rusus

Rusija „tvirtai ir bekompromisiškai“ gins visų rusų teises, ketvirtadienį pareiškė Užsienio reikalų ministerija, padidėjus įtampai Kryme, kuris yra vienintelis aiškią etninių rusų daugumą turintis Ukrainos regionas.

„Rusijos užsienio reikalų ministerija toliau gins tarptautinėje arenoje savo tėvynainių teises; tvirtai ir bekompromisiškai reaguos, jeigu jos bus pažeidžiamos“, – sakoma URM žinutėje, paskelbtoje socialiniame tinkle „Twitter“.

Ministerija pridūrė esanti susirūpinusi dėl „didelio masto žmogaus teisių pažeidimų“ Ukrainoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.