Naujienų srautas

Pasaulyje2014.02.26 15:39

Ukrainos Kryme renkasi priešingų stovyklų minios, tvyro įtampa

BNS 2014.02.26 15:39

Prorusiški separatistai ir Ukrainos naujųjų lyderių šalininkai trečiadienį stojo vieni prieš kitus prie Krymo regiono parlamento, prieš debatus dėl dramatiškų politinių permainų, nuvertusių prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Prorusiški separatistai ir Ukrainos naujųjų lyderių šalininkai trečiadienį stojo vieni prieš kitus prie Krymo regiono parlamento, prieš debatus dėl dramatiškų politinių permainų, nuvertusių prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, daugiausia – totorių, kurie yra autochtonai iš esmės prorusiškame Krymo pusiasalyje, susirinko prie parlamento paremti „Euromaidano“ judėjimo, kuris Kijeve po tris mėnesius trukusių protestų nuvertė V. Janukovyčių.

Abi stovyklos, kurias skiria milicijos linijos, susibūrė prie parlamento, kuris, spaudžiamas prorusiškų jėgų, vėliau trečiadienį surengs neeilinę sesiją krizei aptarti.

Krymą Ukrainai 1954 metais atidavė tuometinis sovietų lyderis Nikita Chruščiovas. Šis pusiasalis, kurio uostamiestyje Sevastopolyje yra dislokuota dalis Rusijos Juodosios jūros laivyno, yra vienintelis Ukrainos regionas, kuriame pagal gyventojų skaičių dominuoja etniniai rusai.

Krymas dabar yra paskutinis didelis opozicijos naujajai politinei tvarkai Kijeve bastionas ir naujieji Ukrainos lyderiai reiškia susirūpinimą dėl ten matomų separatizmo ženklų.

Etniniai totoriai, skanduodami „Ukraina nėra Rusija“ ir „Allahu Akbar“ („Dievas (visų) didesnis“) mitingavo su melsvos spalvos vėliava. Jie taip pat šaukė „Ukraina! Ukraina!“ ir Maidano šūkį „Šalin gaują!“.

Prorusiška minia, kurioje buvo kazokų su šilko ir ėriuko vilnos kepurėmis, savo ruožtu šaukė „Krymas yra rusų!“

42 metų verslininkas, totorius Rudikas Asmanovas sakė: „Mums reikia pademonstruoti savo paramą Kijevui, pagerbti „Dangaus šimtinę“. Jis turėjo omenyje beveik 100 Kijeve žuvusių protestuotojų.

Krymo totoriai aktyviai dalyvavo protestų prieš V.Janukovyčių judėjime ir jaučia didelį apmaudą Kremliui, nes Antrojo pasaulinio karo metais buvo masiškai deportuojami pagal Josifo Stalino įsakymą.

„Neleisime, kad mūsų žemės likimas būtų sprendžiamas be mūsų, – sakė 54 metų inžinierius Nuridinas Seitablajevas. – Esame pasirengę kovoti už Ukrainą ir savo ateitį Europoje“.

Netoliese, kitoje milicijos gretų pusėje, 52 metų Antonas Liachovas mojavo Rusijos vėliava. „Tik Rusija gali apginti mus nuo fašistų Kijeve ir islamo radikalų Kryme“, – sakė jis.

17-metis Aleksejus iš prorusiškos minios, kuris veidą slėpė po skara ir kuprinėje nešėsi beisbolo lazdą, sakė: „Totoriai dabar yra mūsų priešai. Jie susideda su banditais Kijeve.“

„Mums reikia apsiginti, kitaip bus chaosas“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi