Pasaulyje

2014.02.24 20:09

ES prabilo apie Vilniuje nepasirašytą sutartį su Ukraina

BNS, LRT.lt2014.02.24 20:09

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy patvirtino, kad Briuselis pasirengęs palaikyti Ukrainą ir pasirašyti su Kijevu Asociacijos sutartį.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy patvirtino, kad Briuselis pasirengęs palaikyti Ukrainą ir pasirašyti su Kijevu Asociacijos sutartį.

„Aš sveikinu Ukrainos liaudies valią gyventi laisvoje, nepriklausomoje ir vieningoje šalyje, palaikančioje tvirtus ryšius su Europos Sąjunga. Mes esame pasirengę pasirašyti Asociacijos sutartį ir palaikyti Ukrainą šiuo sudėtingu laikotarpiu“, – sakoma H. Van Rompuy pranešime, paskelbtame pirmadienį Briuselyje.

Taip pat pažymima, kad Europos Sąjungoje atidžiai stebima padėties raida. „Mūsų aukščiausioji atstovė yra Kijeve“, – priminė H. Van Rompuy.

Tuo pačiu metu Europos Komisijos atstovas pareiškė, kad ilgai laukta Ukrainos ir Europos Sąjungos sutartis negali būti pasirašyti iki šalyje numatytų gegužės mėnesio rinkimų.

Tačiau kai kurios ES valstybės mano, kad Asociacijos sutartis iš ES pusės galėtų būti pasirašyta ir anksčiau. „Pereinamoji vyriausybė turės visus įgaliojimus pasirašyti sutartį. Nėra reikalo dirbtinai laukti. Taip, situacija šalyje turi aprinti, bet dabar neatrodo, kad reiktų laukti naujų rinkimų“, – LRT.lt kalbėjo Briuselio diplomatas.

„Nereiškia, kad dabartinė valdžia neteisėta“

„Prekybos ir investicijų sutartis lieka ant stalo“, – sakė Komisijos atstovas Olivier Bailly, kalbėdamas apie plataus masto politinę ir prekybos sutartį, dėl kurios prasidėjo tris mėnesius trukę neramumai Ukrainoje.

„Esame pasiruošę pasirašyti šią sutartį, kai Ukraina bus pasiruošusi“, – sakė jis.

Spaudos konferencijoje atsakydamas į klausimą, ar ES pasirašys istorinę Ukrainą prie Vakarų priartinsiančią sutartį su dabar formuojama laikinąja vyriausybe, O. Bailly atsakė: „Ne. Manau, kad turime sulaukti, kai pereinamasis laikotarpis pasieks savo paskutinį tašką“ – gegužės 25 dieną numatytus rinkimus.

„O kai turėsime vyriausybę, būsime pasiruošę vėl tai aptarti“, – sakė jis.

Vis tik Komisijos atstovas pridūrė, kad šis atidėliojimas „nereiškia, jog dabartinė vyriausybė nėra teisėta“.

Briuselis norėtų pasirašyti sutartį su vyriausybe, kuri bus suformuota po rinkimų, siekdama „užtikrinti, kad tai bus visiškai suverenus sprendimas“, sakė O. Bailly.

Nuverstajam prezidentui Viktorui Janukovyčiui lapkritį netikėtai atsakius šios sutarties, šalyje prasidėjo protestai, kurie privedė iki praėjusios savaitės kruvinų įvykių.

O. Bailly taip pat sakė, kad ES yra pasiruošusi padėti Ukrainai įveikti jos ekonominius sunkumus, „jeigu bus reformų programa“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.