Pasaulyje

2014.02.24 15:43

Ugandoje homoseksualams numatytas kalėjimas iki gyvos galvos

BNS2014.02.24 15:43

Ugandos prezidentas Yoweri Museveni pirmadienį, nepaisydamas tarptautinio spaudimo ir kritikos, pasirašė prieštaringai vertinamą įstatymą, pagal kurį homoseksualistai visam gyvenimui bus sodinami už grotų.

Ugandos prezidentas Yoweri Museveni pirmadienį, nepaisydamas tarptautinio spaudimo ir kritikos, pasirašė prieštaringai vertinamą įstatymą, pagal kurį homoseksualistai visam gyvenimui bus sodinami už grotų.

„Prezidentas Museveni pagaliau pasirašė įstatymą prieš gėjus Valstybės rūmuose Entebėje“, – sakoma oficialiame pareiškime.

Šio įstatymo priėmimas susilaukė griežtos užsienio kritikos.

JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad šis įstatymas yra žingsnis atgal, kuris apsunkins santykius su Kampala. Prezidentas taip pat sakė esąs labai nusivylęs dėl tokio žingsnio.

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) Nobelio taikos premijos laureatas Desmondas Tutu sekmadienį pareiškė, kad įstatymas primena nacių ir apartheido režimų bandymus įstatymais uždrausti meilę.

Ugandos parlamentas gruodį priėmė griežtą įstatymą prieš homoseksualius santykius, kai jo kūrėjai galutinėje versijoje atsisakė galimybės pažeidėjams skirti mirties bausmę, tačiau numatė galimybę pakartotinius „pažeidėjus“ įkalinti iki gyvos galvos, uždraudė homoseksualumo propagavimą ir įtvirtino reikalavimą smerkti gėjus.

Y. Museveni, vienas pagrindinių Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) sąjungininkų Afrikoje, jau anksčiau susilaukė Vakarų donorių kritikos dėl šalyje išsikerojusios korupcijos ir diplomatų bei žmogaus teisių gynėjų atkaklaus raginimo blokuoti gėjų santykius draudžiantį įstatymą.

„Tarptautinės lobistų grupės negali nubausti prezidento. Jis aiškiai leido suprasti, kad tai, ką jis daro, bus naudinga Ugandos, o ne užsienio interesams“, – pareiškė prezidentūros atstovas Tamale Mirundi naujienų agentūrai AFP.

„Uganda yra suvereni valstybė ir jos priimtus sprendimus reikia gerbti“, – kalbėjo jis.

Prie šio įstatymo prisidėjęs Davidas Bahati gyrė prezidento sprendimą jį pasirašyti.

„Tai momentas, kurio laukė pasaulis, – sakė jis AFP. – Dėkojame savo prezidentui už tai, kad žengė tokį drąsų žingsnį, nepaisydamas dalies užsienio organizacijų spaudimo“.

„Šis įstatymas yra Ugandos, dabartinių ir ateinančių kartų labui“, – kalbėjo D. Bahati.

Y. Museveni, kuris yra praktikuojantis evangelikas, anksčiau šį mėnesį pasirašė pornografiją draudžiantį ir aprangos kodą reglamentuojantį įstatymą.

Šis įstatymas draudžia „provokuojančią“ aprangą, nepakankamai kūną prisidengusių žmonių rodymą per televiziją ir numato griežtai kontroliuoti, kokią informaciją šalies piliečiai gali rasti internete.

Ugandoje homoseksualistai dažnai yra persekiojami ir susilaukia grasinimų. Žmogaus teisių gynėjai pranešė apie atvejus, kai lesbietės būdavo prievartaujamos tam, kad „pasitaisytų“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.