Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Septyni kaltinamieji Bolotnajos byloje nuteisti kalėti, protestuotojai sulaikyti

BNS 2015.09.08 13:45

Rusijos teismas pirmadienį skyrė nuo pustrečių iki ketverių metų laisvės atėmimo bausmes septyniems asmenims, kaltinamiems dalyvavimu riaušėse ir policijos užpuolimu per protestus prieš prezidentą Vladimirą Putiną 2012 metais.

Rusijos teismas pirmadienį skyrė nuo pustrečių iki ketverių metų laisvės atėmimo bausmes septyniems asmenims, kaltinamiems dalyvavimu riaušėse ir policijos užpuolimu per protestus prieš prezidentą Vladimirą Putiną 2012 metais.

Aštuntai kaltinamajai buvo skirta lygtinė bausmė, todėl ji kalėjimo išvengs.

Šimtai opozicijos aktyvistų, skanduodami „Laisvę!“ ir „Gėda!“, susirinko prie teismo rūmų palaikyti kaltinamųjų vadinamojoje Bolotnajos byloje, kurią Kremliaus kritikai laiko dalimi V. Putino pastangų užgniaužti bet kokias nepaklusnumo apraiškas per jo trečiąją kadenciją prezidento poste.

Demonstrantai prie teismo rūmų taip pat skandavo „Maidanas“, turėdami omenyje Kijevo centrinę Nepriklausomybės aikštę, tapusią protestų prieš Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybę židiniu, taip pat lygino sutelktus Rusijos policininkus su Ukrainos milicijos specialiosiomis pajėgomis „Berkut“, kurių nariai kovėsi su protestuotojais Kijeve.

Penktadienį teisėja pripažino teisiamuosius kaltais dėl dalyvavimo riaušėse ir policijos užpuolimo per demonstraciją 2012-ųjų gegužės 6 dieną, V. Putino prisaikdinimo trečiajai kadencijai išvakarėse. Tuo metu šis lyderis, vadovavęs Rusijai nuo 2000 metų, grįžo vadovauti Kremliui po vienos kadencijos premjero poste.

Tuo metu teisiamieji, dauguma kurių nuo 2012 metų buvo laikomi areštuoti, kaltino policiją, tvirtindami, kad pareigūnai patys išprovokavo susirėmimus, ir savo kaltės nepripažino.

Teisėjai Natalijai Nikišinai pirmadienį tęsiant nutarties skaitymą teismo salėje, kurioje kaltinamieji buvo laikomi narve surakintomis rankomis, policija įsiveržė į minią, atskirtą nuo teismo rūmų metalinėmis užtvaromis, ir vieną po kito suiminėjo demonstrantus.

Vėliau Maskvos policijos atstovas spaudai naujienų agentūrai AFP pranešė, kad daugiau nei 200 žmonių buvo sulaikyti „dėl mėginimo sutrikdyti viešąją tvarką“. Kai kurie iš sulaikytųjų vilkėjo kalinių uniformas, o vienas buvo užsidėjęs su V. Putino atvaizdu.

Tarp susirinkusiųjų prie teismo rūmų buvo ir gruodį iš kalėjimo paleistos merginų pankroko grupė „Pussy Riot“ narės Nadežda Tolokonikova ir Marija Aliochina.

Jos abi buvo sulaikytos. Apie tai socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė pati M. Aliochina, įkėlusi nuotrauką, kurioje matyti abi merginos, sėdinčios policijos automobilyje.

Tarp sulaikytųjų buvo Aleksejus Navalnas, iškilęs kaip pagrindinis opozicijos lyderis per protestų bangą 2011–2012 metais. Jam šiuo metu tebegalioja penkerių metų lygtinė laisvės atėmimo bausmė, skirta byloje dėl valstybės turto grobstymo, kuri, anot A. Navalno, buvo Kremliaus kerštas už mestą iššūkį V. Putinui.

Opozicijos aktyvistai paragino vėliau pirmadienį surengti protesto mitingą netoli Kremliaus.

Prokurorai prašė Bolotnajos bylos kaltinamiesiems – septyniems vyrams ir vienai moteriai – skirti 5–6 metų įkalinimą.

Remiantis teismo nutartimi, Anastasijai Naumovai (Duchaninai) skirta trejų metų ir trijų mėnesių lygtinė bausmė su trejų metų bandomuoju laikotarpiu.

Kaltinamiesiems Jaroslavui Belousovui ir Artiomui Savelovui teismas, įvertinęs jų vaidmenį neramumuose, skyrė švelnesnes nei numato įstatymas, bausmes – atitinkamai dvejus metus ir šešis mėnesius bei dvejus metus ir septynis mėnesius bendrojo režimo kolonijoje.

Andrejui Barabanovui teismas skyrė trejus metus ir septynis mėnesius laisvės atėmimo, Stepanui Ziminui – pusketvirtų metų, Denisui Luckevičiui ir Aleksejui Polichovičiui – taip pat pusketvirtų metų, o Sergejui Krivovui – ketverius metus.

Nuteistųjų bausmės laikas skaičiuojamas nuo jų arešto.

J. Belousovo advokatas Dmitrijus Agranovskis pareiškė, kad teismo paskelbti nuosprendžiai yra per griežti.

„Nuosprendžiai yra griežti ir neadekvatūs. Jie paskelbti remiantis politine situacija, o ne kaltinimų pobūdžiu“, – pabrėžė jis.

Nuteistųjų advokatai nurodė skųsiantys nuosprendžius.

Žmogaus teisių organizacija „ Amnesty International“ teismo paskelbtus apkaltinamuosius nuosprendžius aktyvistams pavadino „baisia neteisybe“ ir pasmerkė bylos nagrinėjimą, pavadinusi jį „parodomuoju politiniu procesu“.

V. Putinas neigia, jog naudoja teismus kaip politinį įrankį, tačiau yra sakęs, kad policiją puldinėjantys žmonės turi būti nubausti.

Anksčiau Bolotnajos byloje buvo 12 kaltinamųjų, tačiau keturi buvo paleisti, kai buvo pripažinti atitinkančiais Kremliaus gruodį paskelbtos visuotinės amnestijos kriterijus, nes jiems buvo iškelti švelnesni kaltinimai dėl dalyvavimo masinėse riaušėse.

2012-ųjų gegužės 6 dieną protestuotojai žygiavo centrinėmis Maskvos gatvėmis, ketindami susirinkti prie scenos, pastatytos Bolotnajos aikštėje. Tačiau policijai blokavus kelią eitynėms, kilo masinis sąmyšis ir įsiplieskė susirėmimai.

Per susirėmimus buvo suimti dešimtys žmonių; abiejose pusėse buvo sužeistųjų. Tyrėjai teigė, kad opozicija planavo nuversti vyriausybę ir destabilizuoti padėtį šalyje.

Prokurorai nurodė, kad buvo sužeisti iš viso 82 žmonės. Didelio masto tyrimas dėl įvykių Bolotnajos aikštėje buvo padalytas į kelias bylas, pagal kurias teisiami iš viso apie 30 žmonių.

Advokatai tvirtino, kad daugelis vaizdo įrašų, kuriais prokurorai rėmėsi šioje byloje, yra neišsamūs ir kad byla daugiausiai grindžiama prieštaringais policijos pareigūnų parodymais – nors kai kurie pareigūnai sakė iš tiesų nebuvę sužeisti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi