Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Paskelbta V. Janukovyčiaus paieška, dėl žudynių – 50 įtariamųjų

LRT.lt, BNS, ELTA, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Išduotas Viktoro Janukovyčiaus, kuris paskutinį kartą matytas Kryme, arešto orderis. Jam iškelta byla dėl masinio žudymo. Europos Komisijos atstovas pareiškė, kad ES pripažįsta naująjį laikinąjį Ukrainos prezidentą, o ES svarsto 20 mlrd. eurų paramą reformoms vykdyti.

Išduotas Viktoro Janukovyčiaus, kuris paskutinį kartą matytas Kryme, arešto orderis. Jam iškelta byla dėl masinio žudymo. Europos Komisijos atstovas pareiškė, kad ES pripažįsta naująjį laikinąjį Ukrainos prezidentą, o ES svarsto 20 mlrd. eurų paramą reformoms vykdyti.

20.27 val. Laikinasis prezidentas prašo ES atnaujinti derybas

Ukrainos laikinasis prezidentas Aleksandras Turčynovas ir Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinė Catherine Ashton pirmadienį Kijeve aptarė politinės ir ekonominės situacijos normalizavimą Ukrainoje, praneša „Kyiv Post“, remdamasis prezidento administracijos pranešimu.

A. Turčynovas primygtinai ragino atnaujinti derybas dėl Asociacijos su ES sutarties, kurioje būtų numatyta laisvos prekybos taisyklės ir laisvesnis vizų režimas.

„Ukrainos kursas siekiant integracijos su Europa ir ES finansinės paramos yra svarbūs faktoriai, kad būtų užtikrintas stabilus demokratiškas vystymasis Ukrainoje“, – teigė A. Turčynovas.

C. Ashton išreiškė palaikymą Ukrainai ir sutiko su laikinuoju prezidentu, kad ES finansinė parama yra esminis veiksnys šaliai siekiant savo tikslų.

20.17 val. Rusija gali apriboti maisto importą iš Ukrainos

Rusija ir Muitų sąjunga gali laikinai apriboti padidinto rizikingumo maisto importą iš Ukrainos dėl prastos saugumo kontrolės, pareiškė Rusijos „Rosselchoznadzor“ vadovas Sergejus Dankvertas.

„mano kolega iš Baltarusijos ir aš esame itin sunerimę dėl situacijos Ukrainoje. Mes neatmetame galimybės, kad gali būti įvesti ribojimai didelės veterinarines ir fitosanitarines rizikos produktams iš Ukrainos“, – „Interfax“ teigė S. Dankvertas po susitikimo su kolega iš Baltarusijos Jurijumi Pivovarčiku ir pokalbio telefonu su Ukrainos agrarinės politikos viceministru Ivanu Barisyuku.

19.13 val. 50 įtariamųjų dėl protestuotojų žudymo

Pirmadienį paskirtas naujasis Ukrainos generalinis prokuroras Olegas Magnickis teigia, kad įtarimai dėl šaudymo į protestuotojus Kijeve pateikti daugiau nei 50 asmenų, tarp kurių yra ir aukščiausio lygio teisėsaugos pareigūnų.

„Pradėtas tyrimas prieš aukščiausius šalies ir teisėsaugos pareigūnus dėl masinių žudynių organizavimo susijęs su maždaug 50 asmenų“, – sakė O. Magnickis.

17.13 val. Parlamentas gali išformuoti „Berkut“

Ukrainos parlamente rengiamas įstatymas dėl specialiosios paskirties milicijos būrių „Berkut“ išformavimo.

16.40 val. Buvęs ministras: Briuselyje ruošiu sutartį su ES

Buvęs Ukrainos ekonomikos ministras Bohdanas Danylyšinas teigia esantis Briuselyje, kur rengia Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutarties juodraštį.

„Aš esu Briuselyje ir mes rengiame pasiūlymus, susijusius su Asociacijos sutartimi bei laisvosios prekybos zona. Kartu su pasaulio ekspertais mes parengėme ekonominių reformų juodraštį, kuris vadinamas Ukrainos europinė perspektyva ir bus pristatytas netrukus“, – pirmadienį „Interfax“ teigė B. Danylyšinas.

Pasak jo, derybos su ES prasidėjo jam einant ekonomikos ministro pareigas 2008 m. ir jam jos yra „svarbiausias dalykas“. Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu yra akademikas ir nesiekia politinių postų.

16.21 val. Lenkijos premjeras ragina sutelkti dėmesį į ekonomiką

Lenkijos ministras pirmininkas pirmadienį perspėjo ukrainiečius nekeršyti nuverstajam prezidentui Viktorui Janukovyčiui ir jo aplinkai, bet nukreipti dėmesį į šalies ekonomikos atstatymą.

Ukraina pirmadienį išdavė arešto orderį Viktorui Janukovyčiui dėl protestuotojų „masinių žudynių“ ir paprašė 35 mlrd. eurų pagalbos iš Vakarų krizės ištiktai šaliai apsaugoti nuo bankroto.

„Didžiausias iššūkis, šiandien laukiantis Ukrainos, yra ne kerštas, o Ukrainos ekonomikos ir valstybės finansų gelbėjimas“, – sakė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas žurnalistams Balstogėje, rytinėje Lenkijos dalyje.

„Jeigu revoliucija turi duoti gerų vaisių, tai ji negali remtis keršto idėja“, – sakė D.Tuskas pridurdamas, kad „elgesys (Kijeve) turi būti iš vienos pusės labai padorus ir iš kitos pusės – labai atsakingas“.

16.15 val. V. Janukovyčius neišsiskyręs gyveno su kita moterimi

L. Poležay, @KyivPost/Twitter nuotr.

Žurnalistai Viktoro Janukovyčiaus rezidencijoje rado įrodymų, kad buvęs prezidentas nuolat gyveno su 42 metų Liubove Poležay, nors tebebuvo susituokęs su oficialia šalies pirmąją ponia Liudmila Janukovyč, pranešė „Kyiv Post“.

Ir anksčiau buvo žinoma, kad V. Janukovyčiaus žmona, su kuria jis susituokė 1972-aisiais, gyveno atskirai Donecke ir nesirodydavo viešumoje kartu su vyru, išskyrus rinkimų kampaniją 2010-aisiaias. Tačiau apie kitą moterį V. Janukovyčiaus gyvenime viešai žinoma nebuvo.

15.05 val. ES: V. Janukovyčiaus nušalinimas – teisėtas

Europos Sąjunga pripažįsta laikinai Ukrainos valstybės vadovo pareigas einančio Aukščiausiosios Rados pirmininko Oleksandro Turčynovo legitimumą, pirmadienį nurodė Europos Komisijos atstovas Olivier Bailly.

„Institutas, esantis Ukrainos demokratinio legitimumo garantas, – tai yra parlamentas – praeitą savaitgalį triuškinama dauguma priėmė šį sprendimą, o mes gerbiame demokratinį ir teisėtą sprendimą, priimtą Ukrainos parlamento“, – sakė EK atstovas.

Taip O. Bailly atsakė į klausimą, ar Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius buvo teisėtai nušalintas.

15.00 val. J. Tymošenko dėl prezidentinių ambicijų dar nepasisakė

„Kažkas išplatino pareiškimą dėl to, jog Julija Volodymyrivna esą pareiškė, kad ketina balotiruotis prezidento rinkimuose. Tai neatitinka tikrovės. Tokio pareiškimo nebuvo“, – pirmadienį pareiškė Julijos Tymošenko advokatas Serhijus Vlasenka telekompanijai „Ukraina“.

Sekmadienį J. Tymošenko partija „Batkivščyna“ išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, jog J. Tymošenko prašo nesvarstyti jos kandidatūros į premjero postą.

13.57 val. ES žada skirti naujai Ukrainos vyriausybei 20 mlrd. eurų reformoms vykdyti

Europos Sąjunga pasiruošusi skirti Kijevui 20 mlrd. eurų (69,5 mlrd. litų), jeigu naujai suformuota Ukrainos vyriausybė įsipareigos vykdyti reformas, pareiškė Europos Parlamento užsienio reikalų komiteto vadovas Elmaras Brokas.

13.40 val. A. Jaceniukas: iždas išgrobstytas, šalis ties bankroto riba

Pirmadienį Kijeve besilankanti ES įgaliotinė užsienio politikai C. Ashton pagerbė žuvusius. AFP/Scanpix nuotr.

Ukraina neturi iš ko susimokėti skolas, šalis beveik neturi lėšų, būtinų normaliam valstybės darbui užtiktinti. Tai pirmadienį pranešė partijos „Batkivščina“ lyderis Arsenijus Jaceniukas.

„Valstybinis iždas išgrobstytas, šalis beveik įstumta į bankrotą. Vykdyti skolos įsipareigojimų nėra iš ko“, – pareiškė A. Jaceniukas per pirmadienį vykusį taikinamosios komisijos posėdį Aukščiausiojoje Radoje.

13.36 val. Maskva perspėja didinsianti importo muitus, jeigu Kijevas pasirašys partnerystės sutartį su ES

Rusijos ekonomikos ministras pirmadienį perspėjo Ukrainą, kad Maskva padidins muitus iš tos šalies įvežamoms prekėms, jeigu Kijevas pasirašys sutartį su Europos Sąjunga (ES).

„Sakomе Ukrainai: jūs turite teisę elgtis savaip“, – ministras Aleksejus Uliukajevas sakė duodamas interviu Vokietijos verslo dienraščiui „Handelsblatt“ apie tokią sutartį.

A. Uliukajevas atmetė galimybę, kad pasirašiusi asociacijos sutartį su ES Ukraina galėtų išlikti svarbia Rusijos prekybos partnere.

Pasak A. Uliukajevo, Ukraina priklauso Nepriklausomų Valstybių Sandraugai, kurioje galioja laisvosios prekybos režimas, todėl Rusiją užplūstų neapmokestinamos prekės iš ES.

„Viena nesuderinama su kita“, – sakė ministras ir pridūrė, kad Maskva pasisako už „trišales derybas tarp Rusijos, ES ir Ukrainos“ šiuo klausimu.

A. Uliukajevo teigimu, tolesnės Rusijos paskolos Ukrainai priklausys nuo būsimos šios šalies vyriausybės sudėties.

„Pirmiausia mums reikia žinoti, kas bus vyriausybėje, kokios programos ji laikysis ir kas bus ministras pirmininkas“, – pabrėžė jis.

13.33 val. Ukraina viliasi, kad Rusija nekeis dujų kainos

Ukraina tikisi, kad kaina, kurią ji moka už rusiškas dujas, nesikeis, pirmadienį pareiškė laikinasis energetikos ministras Eduardas Stavyckis po to, kai buvo nušalintas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

„Mes tikimės, kad (rusiškų dujų) kaina bus stabili“, – sakė jis telefonu agentūrai „Reuters“.

13.21 val. ES pasiruošusi suteikti Ukrainai finansinę pagalbą, sako Britanijos finansų vadovas

Didžiosios Britanijos finansų ministras George'as Osborne'as pirmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) yra pasiruošusi suteikti gyvybiškai svarbią finansinę pagalbą Ukrainai, kai krizės krečiama šalis paskyrė provakarietišką laikinąjį lyderį, nušalinusi prezidentą Viktorą Janukovyčių.

„Tai pačios pirmosios dienos, pirmosios valandos, tačiau atrodo, kad Ukrainos žmonės pademonstravo norą vesti savo šalį į ateitį ir užmegzti stipresnius ryšius su Europa. Nemanau, kad turėtume tai atstumti – turėtume tai priimti“, – G. Osborne'as sakė žurnalistams Singapūre.

13.06 val. Prokuroro namuose rasti dokumentai liudija, kad Ukraina buvo per žingsnį nuo masinių skerdynių

Besislapstantis ir, pasirodo, besaikę prabangą mėgstantis buvęs Ukrainos generalinis prokuroras Viktoras Pšonka reikalavo į Kijevą įvesti kariuomenę, remdamasis aktyvistų paskelbta informacija skelbia portalas lb.ua.

Anot portalo, prabangiuose V. Pšonkos apartamentuose aktyvistai rado dokumentus, kurie liudija, jog prezidentas Viktoras Janukovyčius neramumų Kijeve metu gavo generalinio prokuroro raštišką prašymą įvesti nepaprastąją padėtį. O kartu – ir kariuomenę į Kijevą.

13.04 val. V. Janukovyčius slepiasi vienuolyne?

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius slepiasi Maskvos ortodoksų patriarchato vienuolyne. Tokią informaciją žurnalistams perdavė opozicinės frakcijos „Tėvynė“ deputatas Aleksandras Briginecas, skelbia rus.newsru.ua.

12.58 val. Ukrainos įvykių JAV nelaiko perversmu, sako ambasadorius

Jungtinės Valstijos nesutinka su pozicija, kad Ukrainoje buvo įvykdytas perversmas, sekmadienį pareiškė JAV ambasadorius Kijeve Geoffrey Pyattas. Jis sakė žurnalistams Kijeve, kad Jungtinės Valstijos atmeta bet kokius pareiškimus, jog Ukrainoje buvo įvykdytas perversmas ir kad pastarieji įvykiai toje šalyje gali būti neteisėti dėl kišimosi iš užsienio.

11.25 val. Ukrainai reikia 35 mlrd. dolerių finansinės pagalbos iš Vakarų šalių

Ukraina pirmadienį pareiškė, kad jai skubiai reikės 35 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos iš užsienio ir paprašė Vakarų donorų per ateinančias dvi savaites surengti tarptautinę konferenciją, kurioje būtų susitarta dėl Kijevo finansinio gelbėjimo plano.

11.22 val. Ukraina iškėlė V. Janukovyčiui bylą dėl masinio žudymo

Ministras Arsenas Avakovas nurodė, kad paskelbta V. Janukovyčiaus, kuris neva buvo pastebėtas Kryme, paieška ir iškelta byla dėl masinio žudymo.

„Šį rytą buvo iškelta baudžiamoji byla dėl taikių piliečių masinio žudymo. Skelbiama Janukovyčiaus ir kai kurių kitų pareigūnų paieška“, – rašo A. Avakovas.

10.46 val. O. Turčynovas: Ukraina sieks labiau integruotis į ES

Laikinai Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas teigė, kad Kijevas skirs daugiau dėmesio šalies integracijai į Europos Sąjungą (ES), praėjus dienai po to, kai Aukščiausioji Rada atstatydino prezidentą Viktorą Janukovyčių, skelbia BBC.

10.39 val. Ketinama suimti V. Janukovyčių

Laikinasis Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pranešė, kad prezidentui Viktorui Janukovyčiui, paskutinį kartą matytam Kryme, išduotas arešto orderis, skelbia „Associated Press“.

10.12 val. Baiminamasi Rusijos agresijos

Kadangi Rusija neslepia įtūžio dėl sukrečiančių pokyčių Ukrainoje (atšaukė iš Kijevo savo ambasadorių ir įšaldė Ukrainai pažadėtą 15 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos paketą), JAV ir Didžioji Britanija perspėjo Rusijos prezidentą V. Putiną nė negalvoti apie galimybę jėga pakeisti padėtį kaimyninėje šalyje, kurią Maskva laiko gyvybiškai svarbia pastangose sukurti ekonominę – ir galbūt netgi karinę – atsvarą Vakarų valstybėms.

Naujai paskirti Ukrainos prokurorai pradėjo baudžiamuosius tyrimus dėl saugumo pareigūnų, kurių daugelis slapstosi nuo šeštadienio. Jie laikomi atsakingais dėl milicijai duoto įsakymo naudoti snaiperius prieš protestuotojus Kijevo centre per neramumus, pareikalavusius beveik 100 žmonių gyvybių ir smarkiai sukrėtusių šalį.

Rusijos garsiai reiškiamas nepasitenkinimas dėl pokyčių kaimyninėje šalyje Vakaruose kurstė nuogąstavimus, kad V. Putinas gali pasiųsti tankus į Ukrainą – panašiai, kaip sovietiniai diktatoriai elgėsi buvusioje Čekoslovakijoje arba Vengrijoje per Šaltąjį karą.

JAV prezidento patarėja nacionalinio saugumo klausimams Susan Rice atvirai pareiškė, kad sprendimas pasiųsti karius, kad Kijeve būtų atkurta Kremliui palanki valdžia, „būtų didžiulė klaida“.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague`as irgi pabrėžė, kad „bet kokia išorinė prievarta Ukrainai, kuri būtų didesnė negu mūsų stebėta pastarosiomis savaitėmis [...] iš tiesų neatitiktų Rusijos interesų“.

Tačiau paklaustas apie galimybę, ar gali V. Putinas pasiųsti pajėgas į Ukrainą, W. Hague`as atsakė: „Aišku, mes nežinome, kokia bus tolesnė Rusijos reakcija.“

Ukrainos naujasis laikinasis lyderis O. Turčynovas sekmadienį perspėjo, kad Kijevui nelieka kitos išeities, tik paskelbti, kad jis bus nepajėgus šiais metais grąžinti 13 mlrd. užsienio skolų, jei Vakarų šalys nesuteiks kompensacijos Maskvos įšaldytai pagalbai.

O. Turčynovas sekmadienį pažadėjo suformuoti „liaudies vyriausybę“ ir perspėjo Rusiją, kad tikisi, jog Kremlius gerbs Ukrainos atsigręžimą į Vakarus.

„Turime būti pasiruošę dialogui su Rusija [...], kuri pripažįsta Ukrainos europietišką pasirinkimą ir su juo skaitosi“, – 49 metų politikas sakė kreipdamasis per televiziją.

10.03 val. Internete paskelbtas naujas vaizdo įrašas, kuriame – ginkluoti Kijevo milicijos pareigūnai, vasario 20–21 d. šaudę į Maidano aktyvistus prie metro stoties „Kreščiatik“ Ukrainos sostinės Instituckaja gatvėje, skelbia news.liga.net.

08.33 val. Vis dėlto Ukrainos saugumo tarnyba (UST) nepatvirtina informacijos apie V. Janukovyčiaus sulaikymą.

„Šiuo metu V. Janukovyčius nėra sulaikytas ir jo buvimo vieta kol kas nenustatyta“, – cituoja šalies naujienų agentūra „Ukrinform“ UST atstovą.

Anksčiau informaciją apie V. Janukovyčiaus sulaikymą, išplatintą kai kurių žiniasklaidos priemonių, paneigė laikinasis Vidaus reikalų ministerijos vadovas Arsenas Avakovas.

07.36 val.  Rusija teigia, kad Ukrainos opozicija pažeidė sutartį ir užgrobė valdžią

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, sekmadienį kalbėdamasis su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry pareiškė, kad nuversto Ukrainos prezidento V. Janukovyčiaus priešininkai nesilaikė taikos sutarties, kurią pasirašė penktadienį, ir užgrobė valdžią.

Kaip praneša Rusijos URM, antrąkart per dvi dienas kalbėdamasis su J. Kerry, S. Lavrovas sakė, kad „dabar svarbiausia, jog būtų visiškai įvykdyta“ sutartis, sudaryta tarpininkaujant trims Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovams.

„Ukrainos opozicija nukrypo nuo tos sutarties ir iš esmės užgrobė valdžią Kijeve, atsisakiusi nusiginkluoti ir toliau kliaudamasi smurtu“, – ministerija citavo S. Lavrovo žodžius.

S. Lavrovas atkreipė dėmesį į faktą, kad ant tų dokumentų yra kelių Vakarų šalių atstovų parašai ir kad Jungtinės Valstijos oficialiai sveikino jų pasirašymą, sakoma ministerijos pranešime.

Rusijos prezidento V. Putino pasiuntinys, kuris irgi prisidėjo tarpininkaujant, Ukrainos taikos sutarties nepasirašė.

Ją pasirašęs V. Janukovyčius pabėgo iš sostinės, o įstatymų leidėjai nubalsavo už jo nušalinimą ir paskyrė laikiną šalies vadovą.

Tie dramatiški įvykiai lydėjo du mėnesius trukusią priešpriešą, prasidėjusią, kai V. Janukovyčius atsisakė pasirašyti politinės asociacijos ir prekybos sutartis su ES bei pareiškė, kad Ukraina sieks glaudesnių ryšių su Maskva. Atsakydama Rusija pasiūlė Kijevui 15 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos paketą.

Koaliciją ketinama sudaryti iki antradienio

Pirmadienį Radoje toliau bus formuojama nauja valdančioji koalicija, kurią sudaryti ketinama iš partijų „Tėvynė“, „Laisvė“ ir UDAR, taip pat iš tų Regionų partijos deputatų, kurie pasitraukė iš frakcijos.

Ukrainos partijos „Tėvynė“ atstovas Serhijus Sobolevas prognozuoja, kad iki antradienio Aukščiausioje Radoje bus suformuota valdančioji koalicija ir išrinktas naujas premjeras. S. Sobolevas neatskleidė pretendentų į premjero postą vardų, apie kuriuos vakar diskutavo dabartinė parlamento dauguma. S. Sobolevas pasakė, kad konsultacijos tebevyksta ir jis negalintis jų sužlugdyti.

Deputatas užsiminė, kad buvusios premjerės Julijos Tymošenko kandidatūra nebuvo aptariama. Taip pat jis pažymėjo, kad naujos konstitucijos iki prezidento rinkimų nebus įmanoma priimti.

Sekmadienį V. Kurenojus sudavė dar vieną smūgį V. Janukovyčiui, apkaltinęs, kad šio įsakymai privedė prie žmonių žūčių, tuščio valstybės iždo, milžiniškų skolų.

Pirmadienį Kijevo miesto valdžia, pasitarusi su tais, kurie statė barikadas, ketina pradėti jas ardyti. Mieste vėl pradės dirbti mokyklos, tėvai vėl galės vesti mažylius į darželius.

Į Kijevą pirmadienį turėtų atvykti Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Catherine Ashton. Ji aptars, kokios pagalbos gali tikėtis Ukraina. Šeštadienį Rada atstatydino prezidentą V. Janukovyčių, laikinuoju valstybės vadovu paskyrė anksčiau Rados pirmininku išrinktą Oleksandrą Turčinovą. Į laisvę buvo išleista ryškiausia opozicijos lyderė J.Tymošenko.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi