Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

J. Tymošenko – Maidane: „Aš grįžtu į darbą“

LRT.lt, ELTA, BNS 2015.09.08 13:45

Šeštadienį Ukrainos parlamentas atstatydino prezidentą Viktorą Janukovyčių. Šis anksčiau pareiškė, kad šalyje vykdomas perversmas. Iš kalėjimo paleista buvusi premjerė Julija Tymošenko atvyko į Kijevo Maidaną. Tuo metu Charkove vyko pietrytinių sričių ir Krymo deputatų suvažiavimas dėl Ukrainos federalizacijos.

Šeštadienį Ukrainos parlamentas atstatydino prezidentą Viktorą Janukovyčių. Šis anksčiau pareiškė, kad šalyje vykdomas perversmas. Iš kalėjimo paleista buvusi premjerė Julija Tymošenko atvyko į Kijevo Maidaną. Tuo metu Charkove vyko pietrytinių sričių ir Krymo deputatų suvažiavimas dėl Ukrainos federalizacijos.

23.10 val. Išvykti bandė ir buvęs vidaus reikalų ministras

Buvęs Ukrainos vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka šeštadienį bandė išvykti iš šalies, tačiau pasieniečiai jo neišleido.

„Jis atvažiavo į Donecko oro uostą, bandė užsakomuoju lėktuvu išskristi į užsienį“, – sakė Valstybinės sienų apsaugos tarnybos pirmininko padėjėjas Serhijus Astachovas.

Pasak jo, Valstybinė sienų apsaugos tarnyba tokiu būdu įvykdė teisėsaugos organų pavedimą. Po to jis paliko oro uostą.

J. Tymošenko – Maidane

Buvusi premjerė J. Tymošenko penktadienio vakarą pasirodė Kijevo Maidano scenoje. Sėdėdama neįgaliojo vežymėlyje ji sakė kalbą, o minia ją pasitiko ovacijomis ir skanduotėmis, tačiau buvo girdėti ir švilpimo.

„Žmonės, kurie buvo Maidane ir žuvo, yra didvyriai“ , – kalbėjo J. Tymošenko.

J. Tymošenko susitinka su dukra. Reuters/Scanpix nuotr.

„Snaiperių kulkos, kuriomis šaudė į mūsų vaikinų širdis, visada skaudės. Jei mes jų nepersekiosime, mums turėtų būti gėda“,– apie pastarosios savaitės įvykius Kijeve kalbėjo J. Tymošenko.

J. Tymošenko pareiškė, kad Maidanas turi nesiskirstyti, kol bus pasiekti visi jo tikslai.

„Šiandien mes visi turime kelis svarbius uždavinius... Jokiu būdu neturite teisės išeiti iš Maidano, kol nebus baigta viskas, ką esate suplanavę nuveikti šalyje. Jūs esate garantija, jūs – jėga, kuri niekam neleis atsitraukti atgal. – Privalome Janukovyčių ir visas padugnes, kurios aplink jį susirinko, atvesti į Maidaną“.

„Mes turime pabaigti užkulisinę politiką. (...) Aš grįžtu į darbą. Aš nešvaistysiu nė minutės, kad pasirūpinčiau, kad būtumėte laimingi savo šalyje. Šlovė Ukrainai“, – jausmingai kalbėjo  J. Tymošenko.

J. Tymošenko kalbą taip pat nutraukė sąmyšis. Vienas žmogus buvo išneštas iš minios neštuvais, būrys medikų jam sutekė pagalbą. Kalbos metu minia ėmė įspėjamai skanduoti „tituški“ – esą minioje yra apmokamų provokatorių chuliganų. Du vyrai išvesti Maidano apsaugos pareigūnų.

21.20 val. Maidanas gedi ir atsisveikina su žuvusiaisiais

21.15 val. O. Turčynovas: V. Janukovyčius bandė palikti Ukrainą

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius bandė išskristi į Rusiją, tačiau buvo sustabdytas muitininkų, o dabar yra Donecko srityje, tvirtina naujasis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

Pats V. Janukovyčius ir jo atstovė teigia, kad jis ketina likti šalyje.

21.08 val. Paskelbti 82 žuvusieji

Oficialus susirėmimų Kijeve aukų skaičius padidėjo iki 82, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

21.00 val. Ukrainą bandė palikti buvę aukšti pareigūnai

Ukrainos valstybinėje sienų apsaugos tarnyboje nurodė, kad buvęs generalinis prokuroras Viktoras Pšonka ir buvęs Pajamų ir rinkliavų ministerijos vadovas Oleksandras Klymenka bandė išvykti iš šalies.

„Valstybinė sienų apsaugos tarnyba įvykdė teisėsaugos organų pavedimą ir nepraleido piliečių Pšonkos ir Klymenkos, kuriuos pasieniečiai išaiškino praleidimo punkte „Doneck avia“. Jiems nebuvo suteikta teisė išskristi į užsienį“, – šeštadienį vakare sakė Valstybinės sienų apsaugos tarnybos atstovas Serhijus Astachovas.

Oro uosto oficialių delegacijų salėje „šių piliečių apsauga fiziškai pasipriešino pasieniečiams ir tai leido jiems pasišalinti iš oro uosto teritorijos“.

20.35 val. J. Tymošenko Kijeve, vyksta į Maidaną

„Ekskursantai“ V. Janukovyčiaus rezidencijoje. AFP/Scanpix nuotr.

Į Kijevą atskridusi Julija Tymošenko iš oro uosto išvažiavo tiesiai į Hruševskio gatvę pagerbti žuvusiųjų protestuotojų atminimo. Po to, nurodė ekspremjerė, ji vyks į Nepriklausomybės aikštę.

„Būsime neverti žmonių, kurie žuvo, kurie atvėrė mums kelią, atminties, jeigu nenubausime visų iki vieno, kurie atėmė jų gyvybes, kurie mušė studentus, kurie mušė mūsų taikius dvasininkus“, – sakė J. Tymošenko atskridusi į Kijevą.

„Sveikinu Tymošenko paleidimą. Nepriklausoma teisingumo sistema būtina demokratinei Ukrainai“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

18.20 val. J. Tymošenko: diktatūra žlugo

J. Tymošenko pakeliui į Kijevą. @ukrpravda_news/Twitter nuotr.
Ukrainos opozicijos lyderė Julija Tymošenko šeštadienį išėjusi į laisvę pareiškė, kad „diktatūra žlugo“.
 
„Diktatūra žlugo. Ir žlugo ji ne dėl politikų diplomatų – ji žlugo dėl žmonių, kurie sugebėjo išeiti, apginti save, savo šeimas, savo šalį“, – sakė 2011 metais įkalinta buvusi premjerė.
 
Jos šalininkai sutiko J.Tymošenko skanduodami „Laisvę Juliai“ ir padovanojo jai 99 rožių baltų puokštę.
 
„Dėkoju visiems, kas kiekvieną dieną prie mano ligoninės“, – sakė į laisvę išėjusi lyderė, kuri pastaruoju metu buvo gydoma dėl nugaros skausmų.

18.55 val. R. Sikorskis: tai – ne perversmas

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis šeštadienį pareiškė, kad naujausi įvykiai Kijeve nėra perversmas.

Savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ R.Sikorskis rašo, kad naujas Ukrainos parlamento pirmininkas buvo išrinktas teisėtai, taip pat nurodė, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius pagal penktadienį pasirašytą susitarimą su opozicija turėjo per 24 valandas patvirtinti grįžimą prie konstitucijos 2004 metų redakcijos.

Vienas Lenkijos URM atstovas savo „Twitter“ žinutėje nurodė, kad R.Sikorskis, kuris penktadienį kartu su Vokietijos ir Prancūzijos diplomatijos vadovais išsiderėjo iš V.Janukovyčiaus nuolaidų Ukrainos opozicijai, šeštadienį kalbėjosi telefonu su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu ir Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

18.10 val. J. Tymošenko išėjo į laisvę

Kalinama Ukrainos ekspremjerė Julija Tymošenko šeštadienį buvo paleista iš ligoninės Charkovo mieste, kurioje buvo gydoma.

Kaip pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, aktyvistai, įvykių liudininkai ir J.Tymošenko partija „Batkivšyna“ („Tėvynė“) patvirtino, jog buvusią premjerę vežantis kortežas paliko ligoninės teritoriją.

Pasak kai kurių liudininkų, ji atrodė „labai nusilpusi“.

17.30 val. Parlamentas balsavo už V. Janukovyčiaus atstatydinimą

Ukrainos parlamentas šeštadienį pripažino prezidentą Viktorą Janukovyčių pagal konstituciją negalinčiu eiti savo pareigų ir paskelbė, jog pirmalaikiai valstybės vadovo rinkimai vyks gegužės 25 dieną.

Po balsavimo, per kurį už šį nutarimą palaikė 328 deputatai, įstatymų leidėjai atsistojo ir sugiedojo valstybės himną.

Tiesioginės transliacijos iš Aukščiausiosios Rados besiklausantys protestuotojai Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, išgirdę šį sprendimą, pratrūko džiaugsmo šūksniais.

Už šį sprendimą balsavo 328 deputatai.

„Atsižvelgdami į tai, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų, dėl ko kyla grėsmė valstybės valdymui, Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui, gresia masiniai piliečių teisių ir laisvių pažeidimai, remdamiesi kraštutinės būtinybės aplinkybėmis, Ukrainos Aukščiausioji Rada, išsakydama suverenią Ukrainos liaudies valią nutaria: nustatyti, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų vykdymo ir, vadinasi, nevykdo savo pareigų. Antra – paskirti pirmalaikius Ukrainos prezidento rinkimus gegužės 25 dieną“, – perskaitė nutarimo tekstą Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

16.38 Ukrainos ginkluotosios pajėgos pažadėjo nesikišti į politinę krizę

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Jurijus Iljinas šeštadienį pareiškė, kad visi kariai yra savo nuolatinėse dislokacijos vietose ir kad jie nedalyvaus šalį krečiančiame politiniame konflikte.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos yra ištikimos konstitucinei pareigai ir negali būti įtrauktos į vidinį politinį konfliktą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė veiks griežtai laikydamasi galiojančių įstatymų. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai yra nuolatinės dislokacijos vietose ir vykdo įprastas planines užduotis“, – sakoma J.Iljino pranešime, paskelbtame Gynybos ministerijos tinklalapyje.

16.23 val. Jėgos struktūros žada nekovoti su piliečiais

Keturių Ukrainos saugumo struktūrų, tarp jų milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“, vadovai šeštadienį atvyko į parlamentą ir pareiškė nedalyvausiantys jokiame konflikte su piliečiais

Šį pareiškimą išsakė kariuomenės oro desantininkų, „Berkut“, specialiųjų pajėgų „Alfa“ ir karinės žvalgybos vadovai. Vidaus reikalų ministerija jau anksčiau pasiuntė signalą, kad palaikys protestuotojus prieš prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimą, kai Aukščiausioji Rada naujuoju vidaus reikalų ministru išrinko opozicijos atstovą.

14.53 val. Tikrinama informacija apie V. Janukovyčiaus atsistatydinimą

Pasirodžius „Interfax“ pranešimui apie tai, kad atsistatydino Ukraino prezidentas Viktoras Janukovyčius, oficiali prezidento svetainė buvo nepasiekiama. Jo patarėja Hana Herman pranešimą apie atsistatydinimą „Interfax“ paneigė.

14.49 val. J. Tymošenko dar neišleista

J. Tymošenko duktė parlamente priėmus sprendimą paleisti jos motiną iš kalėjimo. @MaximEristavi/Twitter nuotr.

Naujienų agentūra AP patikslino, kad, pasak Julijos Tymošenko padėjėjos, buvusi premjerė dar nėra paleista iš kalėjimo.

14.25 val. J. Tymošenko laisvėje

Buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko paleista į laisvę, pranešė jos atstovė, skelbia naujienų agentūra AP.

14.23 val. Pranešama, kad V. Janukovyčius atvyko į Mariupolį

Remiantis neoficialiais Maidano aktyvistų pranešimais, prezidentas Viktoras Janukovyčius kartu su buvusiu parlamento pirmininku Vladimiru Rybaku ir prezidento administracijos vadovu Andrejumi Kliujevu lėktuvu atvyko į pietrytinį pasienio miestą Mariupolį.

13.40 val. Išlaisvinama J. Tymošenko

Ukrainos parlamentas 322 balsais priėmė įstatymą dėl kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko neatidėliotino išlaisvinimo. Tikimasi, kad ji dar šeštadienį pasirodys Maidane.

13.35 val. Naujas vidaus reikalų ministras

Nauju vidaus reikalų ministru Aukščiausioji Rada išrinko Arseną Avakovą, „Tėvynės“ partijos rytinio Charkovo regiono pirmininką.

Anksčiau Vidaus reikalų ministerijos tinklalapyje paskelbtas pareiškimas, kuriame teigiama, kad vidaus reikalų sistema „tarnauja išskirtinai Ukrainos tautai“, o pareiškimas baigiamas Maidano šūkiu „šlovė Ukrainai“.

12.42 val. Išrinktas naujas parlamento pirmininkas

Išrinktas naujas Aukščiausiosios Rados pirmininkas. Už „Tėvynės“ partijos pirmininko pavaduotoją Aleksandrą Turčinovą balsavo 288 parlamentarai.

„Valdžios centras Ukrainoje yra čia – Aukščiausioje Radoje“, – sakė A. Turčinovas.

Penkiasdešimtmetis politikas keletą mėnesių vadovavo Ukrainos saugumo tarnybai, nuo 2007 iki 2010 m. ėjo pirmojo vicepremjero pareigas, o nuteisus Juliją Tymošenko laikinai vadovavo vyriausybei.

12.31 val. Priimtas įstatymas prieš separatizmą

Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą prieš separatizmą. Už jį balsavo 319 iš 450 Aukščiausiosios Rados deputatų, tarp jų – ir kelios dešimtys Regionų partijos atstovų. Susilaikiusių ar balsavusių prieš nebuvo.

Parlamentai taip pat sutarė dėl reikalavimo Ukrainos saugumo tarnybai skubiai tirti visus pranešimus apie veiksmus, kuriuose galima užčiuopti tikslą pakenkti Ukrainos nacionaliniam saugumui, konkrečiai kalbama apie pasikėsinimą į šalies teritorinį vientisumą ir neliečiamybę, praneša Delfi.lt.

12.23 val. Charkove vyksta suvažiavimas dėl Ukrainos federalizacijos

Ekskursantai prezidento rezidencijoje. @ngumenyuk/Twitter nuotr.

Ukrainos rytiniame Charkovo mieste žmonės renkasi į Pietrytinių sričių ir Krymo Autonominės Respublikos bei Sevastopolio deputatų suvažiavimą, kuriame ketinama balsuoti už Ukrainos federalizaciją.

Suvažiavimo scena dekoruota didžiulėmis Georgijaus juostomis – Didžiojo tėvynės karo, kaip Rusijoje vadinamas Antrasis pasaulinis, atminimo juostelėmis, kurios paverstos ir rusakalbių vienybės simboliu pasaulyje.

Prezidento Viktoro Janukovyčiaus atstovė teigė, kad šis išvyko į Charkovą susitikti su rinkėjais.

Vienas iš į renginį Sporto rūmuose ėjusių vyriškių teigė, kad federalizacija yra vienintelė išeitis Ukrainai. Jis negalėjo atsakyti, kaip Charkove, netoli Rusijos pasienio esančiame mieste, priimtas sprendimas galėtų būti pripažintas teisėtu.

Vienas iš praeivių – jaunas vyras – teigė, kad jį į šį renginį „verčia“ eiti darbovietė. Kita praeivė teigė einanti iš smalsumo.

Aikštėje, kur renkasi žmonės, skamba rusiška muzika, žmonės mojuoja raudonomis vėliavomis bei Ukrainos vėliavomis su gedulo juostele.

11.58 val. Prezidento rezidencijoje vyksta ekskursijos

Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidencijoje „Mežihirja“ Novi Petrovcų kaime Vyšhorodo regioje vyksta ekskursijos. Daugybė žmonių aumobiliais atvyksta ir rikiuojasi prie įėjimo, pranešė vietoje esantys Hromadske.tv televizijos korespondentai.

Ši rezidencija V. Janukovyčiui priklausė nuo 2002 m.

10.41 val. Posėdžiauja parlamentas

Maidaniečiai saugo parlamentą, vasario 22 d., Reuters/Scanpix nuotr.

Ukrainos Aukščiausioje Radoje šeštadienį vyksta plenarinis posėdis, kuriame opozicijos lyderiai ir eiliniai parlamentarai karštai ragino nušalinti prezidentą Viktorą Janukovyčių. Apkaltos projektas jau įregistruotas.

Šeštadienį ketinama išrinkti naują parlamento pirmininką, premjerą ir vidaus reikalų ministrą.

Tylos minute pagerbti žuvusieji per susirėmimus Kijeve.

10.30 val. Atsistatydino parlamento pirmininkas

BBC praneša, kad atsistatydino Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymiras Rybakas, priklausantis Regionų partijai. Jis sprendimą motyvavo prasta sveikata. Iš pareigų pasitraukė ir jo pavaduotojas

10.15 val. Opozicija bandys nušalinti prezidentą

Vienas iš opozicijos lyderių Vitalijus Kličko šeštadienį nuo Maidano scenos pareiškė, kad keliauja į Aukščiausiąją Radą, kur ketina balsuoti dėl apkaltos prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

„Dabar neturiu daug laiko, tačiau noriu paskelbti, kad einu į Aukščiausiąją Radą, kur opozicija balsuos dėl Ukrainos prezidento apkaltos“, – sakė partijos UDAR lyderis.

Apkaltos projektas parlamente buvo užregistruotas dar penktadienį. Taip pat planuojama nustatyti naują neeilinių prezidento rinkimų datą.

V. Janukovyčius dingęs

Viktoras Janukovyčius, kuris yra ir Regionų partijos garbės pirmininkas, naktį atvyko į Charkovą, pranešė agentūrai „Interfax“ informuotas šaltinis.

Pasak jo, manoma, jog V. Janukovyčius dalyvaus pietrytinių Ukrainos sričių deputatų suvažiavime, kuris vyks šeštadienį.

„Kol kas taip manoma, bet padėtis dinamiškai kinta. Gali būti pakeitimų“, – pridūrė jis.

Tuo metu Charkovo oro uosto administracija neigia, kad pas juos buvo nusileidęs prezidentinis lėktuvas, praneša portalas Delfi.lt. Manoma, kad su V. Janukovyčiumi prezidentiniu lėktuvu išvyko ir parlamento pirmininkas Vladimiras Rybakas, prezidento administracijos vadovas Andrejus Kliujevas ir deputatas Vadimas Novinskis.

Maidanas susitarimu nepatenkintas

Protestuotojai, reikalaujantys, be kitko, prezidento V. Janukovyčiaus atsistatydinimo, nepalieka Kijevo centrinės aikštės, nors penktadienį buvo pasirašyta prezidento ir opozicijos sutartis, kurioje numatomi išankstiniai prezidento rinkimai, taip pat grįžimas prie 2004 m. konstitucijos, apribojančios prezidento galias.

Dauguma protestuotojų nemano, kad V. Janukovyčiumi galima pasitikėti. Kai kurie protestuotojai, likę Maidane, skeptiškai sutiko žinią apie susitarimo pasirašymą. BBC korespondento Gavino Hewitto teigimu, pasirašę susitarimą opozicijos lyderiai – Vitalijus Klyčko, Arsenijus Jaceniukas, Olegas Tiagnibokas – minios buvo nušvilpti ir apšaukti išdavikais. Viena kraštutinių dešiniųjų protestuotojų grupė pagrasino imtis veiksmų, jei prezidentas V. Janukovyčius neatsistatydins iki šeštadienio ryto.

Vakarai giria protestuotojams netinkantį susitarimą

Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio teigimu, susitarimas yra „geras kompromisas Ukrainai“, kuris atvers kelią „reformoms ir į Europą“.

Baltieji rūmai pasveikino susitarimą tarp valdžios ir opozicijos, girdami „drąsiesius opozicijos lyderius, kurie pripažino kompromiso būtinybę“. Kita vertus, Jungtinės Valstijos teigė esančios pasiruošusios taikyti sankcijas Ukrainos vyriausybei, jei vėl prasiveržtų smurtas.

Netrukus po sustarimo pasirašymo Ukrainos parlamentas pritarė 2004 metų Konstitucijos grąžinimui, besąlyginės amnestijos įstatymui, kuris bus taikomas visiems per neramumus sulaikytiems protestuotojams, taip pat asmenims, kuriems gresia baudžiamoji atsakomybė, ir balsavo už tai, kad būtų priimtas įstatymas, kuriuo vadovaujantis būtų paleista buvusi premjerė Julija Tymošenko.

Ukrainoje per pastarosios savaitės protestus, oficialiais ligšioliniais valdžios institucijų duomenimis, žuvo 77 žmonės. Penktadienį Maidane žmonės gedėjo žuvusiųjų protestuotojų. Per praėjusią parą visoje Ukrainoje nuversta daugiau nei 20 paminklų Leninui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi