Pasaulyje

2014.02.21 10:32

Protestuotojai prieš V. Putiną išgirs nuosprendžius

BNS2014.02.21 10:32

Rusijos teismas penktadienį paskelbs nutartis aštuoniems asmenims byloje dėl smurto prasiveržimu pasibaigusio opozicijos mitingo, surengto prezidento Vladimiro Putino prisaikdinimo išvakarėse 2012 metais.

Rusijos teismas penktadienį paskelbs nutartis aštuoniems asmenims byloje dėl smurto prasiveržimu pasibaigusio opozicijos mitingo, surengto prezidento Vladimiro Putino prisaikdinimo išvakarėse 2012 metais.

Ši byla daugelio laikoma dalimi Kremliaus pastangų numalšinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas.

2012 metų gegužės 6 dieną dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo demonstracijoje Maskvos centre, protestuodami prieš V. Putino išrinkimą trečiai kadencijai. Tačiau eitynės peraugo į riaušes, kai demonstrantai susidūrė su policija Bolotnajos aikštėje.

Numatoma, kad Zamoskvorečės apylinkės teismas Maskvoje vidurdienį (10 val. Lietuvos laiku) pradės skelbti nutartis vadinamojoje Bolotnajos byloje, besitęsiančioje nuo 2012-ųjų vasaros.

Prokurorai prašė skirti iki šešerių metų laisvės atėmimo aštuoniems teisiamiesiems, kurie kaltinimai kurstę masines riaušes ir smurtavę prieš policininkus.

Tačiau advokatai ir žmogaus teisių organizacijos aiškina, kad ši byla nagrinėjama netinkamai, o siūlomos bausmės – neproporcingai griežtos. Kai kurie žmogaus teisių aktyvistai aiškina, kad policija specialiai sukėlė spūstį minioje, kad sukeltų paniką.

Nevyriausybinės organizacijos „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ teigia, kad kaltinimai dėl „masinių riaušių“ yra netinkami ir kad ši byla yra politiškai motyvuota.

Anksčiau šioje byloje buvo teisiami 12 kaltinamųjų, tačiau keturi buvo paleisti, kai buvo pripažinti atitinkančiais Kremliaus gruodį paskelbtos visuotinės amnestijos kriterijus, nes jiems buvo iškelti švelnesni kaltinimai dėl dalyvavimo masinėse riaušėse.

Dabar griežčiausios bausmė gresia dviem iš likusio aštuoneto: 52 metų Sergejų Krivovą ir 20-metę Aleksandrą Naumovą prokurorai gruodį paprašė įkalinti šešeriems metams.

Taip pat teisiami protestuotojai Andrejus Barabanovas, Aleksandras Polichovičius, Artiomas Saviolovas, Stepanas Ziminas, Denisas Luckevičius ir Artiomas Belousovas.

Dauguma kaltinamųjų laikomi suimti nuo 2012 metų. Byloje dėl masinių riaušių vienas asmuo jau yra nuteistas kalėti 4,5 metų pagal panašius kaltinimus, o antrajam skirtas priverstinis psichiatrinis gydymas.

Protestuotojai 2012-ųjų gegužės 6 dieną žygiavo centrinėmis Maskvos gatvėmis, ketindami susirinkti prie scenos, pastatytos Bolotnajos aikštėje. Tačiau susirėmimai įsiplieskė, kai policija blokavo kelią eitynėms, sukeldama masinį sąmyšį.

Per susirėmimus buvo suimti dešimtys žmonių; abiejose pusėse buvo sužeistųjų. Tyrėjai teigė, kad opozicija planavo nuversti vyriausybę ir destabilizuoti padėtį šalyje.

Prokurorai nurodė, kad buvo sužeisti iš viso 82 žmonės. Didelio masto tyrimas dėl įvykių Bolotnajos aikštėje buvo padalytas į kelias bylas, pagal kurias teisiami iš viso apie 30 žmonių.

Advokatai sako, kad daugelis vaizdo įrašų, kuriais prokurorai remiasi šioje byloje, yra neišsamūs ir kad byla daugiausiai grindžiama prieštaringais policijos pareigūnų parodymais – nors kai kurie pareigūnai sakė iš tiesų nebuvę sužeisti.

Vienas iš kaltinamųjų – A.Belousovas – kaltinamas metęs į policininkus citriną.

„Amnesty International“ šešis iš aštuonių kaltinamųjų šioje byloje pripažino sąžinės kaliniais ir paragino Rusiją panaikinti visus jiems keliamus kaltinimus dėl „menamų masinių riaušių“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.