Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina: sutartis pasirašyta, J. Tymošenko atvertos durys į laisvę

LRT.lt, BNS 2015.09.08 13:45

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir trys opozicijos lyderiai penktadienį pasirašė Europos Sąjungos tarpininkautą susitarimą. Jau regimi ir susitarimo rezultatai – Ukrainos Rada grąžino 2004 m. Konstituciją ir apribojo prezidento galias, priėmė Julijai Tymošenko išėjimą į laisvę atveriantį įstatymą. Tačiau Maidane susirinkusiai miniai to negana. Jie reikalauja V. Janukovyčiaus ir kitų kaltininkų galvų.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir trys opozicijos lyderiai penktadienį pasirašė Europos Sąjungos tarpininkautą susitarimą. Jau regimi ir susitarimo rezultatai – Ukrainos Rada grąžino 2004 m. Konstituciją ir apribojo prezidento galias, priėmė Julijai Tymošenko išėjimą į laisvę atveriantį įstatymą. Tačiau Maidane susirinkusiai miniai to negana. Jie reikalauja V. Janukovyčiaus ir kitų kaltininkų galvų.

00:54 val. V. Janukovyčius paliko Kijevą?

Portalas Zn.ua, remdamasis prezidento administracijos šaltiniu, praneša, kad iš Kijevo jo lėktuvas pakilo 22.40 val. Su juo skrido Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Vladimiras Rybakas ir V. Janukovyčiaus administracijos vadovas Andrejus Kliujevas. Numatomas maršrutas Kijevas-Charkovas-Mariupolis.

00:52 val. „Automaidano“ judėjimas taip pat reikalauja tučtuojau nuversti valdžią

23:21 val. Įvyko susišaudymas tarp savigynos būrių ir „Berkut“

Brovarų kelyje įvyko susirėmimas  tarp savigynos būrių ir „Berkut“, apie 22 val. 30 min. praneša lb.ua. Vienam protestuotojui buvo peršauta koja, taip pat buvo sužeistas ir vienas berkutininkas.

22:39 val. V. Klyčko atsiprašė, kad spaudė ranką V. Janukovyčiui

22:30 Aikštėje – vandens patrankos ir katapulta

Protestuotojai į aikštę atvarė iš milicijos perimtus du vandens patrankų automobilius. Aikštėje taip pat suręsta katapulta.

20:42 val. Protestuotojai nepatenkinti

LRT korespondentas Giedrius Vitkauskas tiesioginėje transliacijoje iš Maidano pranešė, kad žuvusiųjų skaičius išaugo iki 80, tikėtina, kad jų dar daugės. Žinias iš Rados – apie priimtus įstatymus, J. Tymošenko atveriamus kelius į laisvę ir kt. – susirinkusi minia sutiko santūriai. Žmonės sako, kad to neužtenka – jie nesitrauks iš Maidano ir protestuos toliau, kol V. Janukovyčius nepasitrauks. Mitinguojantys pabrėžia, kad net ir to nebus gana, nes reikia bausti ne tik šalies vadovą, bet ir visus atsakingus asmenis, kurie davė leidimą šaudyti į žmones ir kitaip prisidėjo prie kruvinų įvykių Ukrainoje. 

20:17 val. Maidane suplūdusi didžiulė minia gedi žuvusių ir klausosi opozicijos atstovų kalbų.

20:17 val. Atsistatydina V. Janukovyčiaus patarėjai

Prezidento V. Janukovyčiaus patarėjai – Irina Akimova ir Vitalijus Gramotnevas – parašė atsistatydinimo pareiškimus, praneša lb.ua.

20:00 val. Sulaikytas snaiperis, kuris šaudė į abi puses

19:57 val. Paskelbtas žuvusiųjų sąrašas

Internete paskelbtas per kruvinus susirėmimus Ukrainoje žuvusių žmonių sąrašas. Nurodomos pavardės, gimimo metai, aukų gyvenamoji vieta. Daugumos aukų skelbiamos ir nuotraukos. Sąrašą galite pamatyti ČIA.

19:02 val. Ukrainos parlamentas nuo pareigų nušalino vidaus reikalų ministrą V. Zacharčenką

19:00 val. J. Tymošenko atvertos durys į laisvę

Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatai priėmė įstatymą, kuris leidžia išeiti į laisvę kalinamai buvusiai Ukrainos premjerei Julijai Tymošenko. Deputatai balsavo už tai, kad straipsnis, pagal kurį J.Tymošenko buvo nuteista, būtų dekriminalizuotas. Pranešama, kad ji į laisvę galės išeiti kovo 1 d.

J. Tymošenko paleidimas buvo viena sąlygų, kurias ES kėlė Ukrainos lyderiui, ketinusiam pasirašyti asociacijos su ES sutartį.

18:38 val. Studentai užėmė Švietimo ministerijos pastatą

Kelių Kijevo aukštųjų mokslo įstaigų studentai užėmė Švietimo ir mokslo ministerijos pastatą, praneša radijas „Svoboda“. Pastate susirinko apie 300 studentų. Jų pagrindinis reikalavimas – nutraukti spaudimą studentams, dalyvaujantiems protesto akcijoje, ir kad ministerija garantuotų jiems veiksmų laisvę, rašo unian.net.

17:29 val. Pritarta sulaikytųjų protestuotojų amnestijai

Parlamentarai pritarė sulaikytų protestuotojų arba asmenų, kuriems dėl pastarojo meto neramumų gresia teisinis persekiojimas, besąlygiškai amnestijai. Taip pat protestuotojai žada trauktis tik tada, kai bus įvykdyti reikalavimai.

17:09 val. Ukrainos Rada grąžino 2004 m. konstituciją ir apribojo prezidento galias, praneša gazeta.pl.

Kaip praneša zn.ua, Ukrainos vidaus reikalų ministerijoje pradėta evakuacija. Esą patalpas žmonės palieka ne tuščiomis, o nešini dokumentais ir ginklais.

16:44 val. Prezidento rinkimai – dar 2014 m.

Preliminarios sutarties dokumente yra pažymima, kad per 48 val. po šio susitarimo parafavimo bus priimtas, pasirašytas ir paskelbtas specialus įstatymas, kuriuo bus atnaujintas 2004 metų konstitucijos galiojimas.

Pasirašiusieji taip pat įsipareigoja per 10 dienų suformuoti tautos vienybės koaliciją.

Konstitucinė reforma, kuria būtų subalansuoti prezidento, vyriausybės ir parlamento įgaliojimai, būtų pradėta iškart ir užbaigta 2014 metų rugsėjį.

Prezidento rinkimai būtų surengti iškart po naujos konstitucijos priėmimo ir ne vėliau kaip 2014 metų gruodį.

Be to, būtų priimti nauji rinkimų įstatymai ir paskirti nauji Centrinės rinkimų komisijos nariai.

16:10 val. Ukrainos prezidentas ir opozicija pasirašė susitarimą dėl krizės sprendimo

Pasak „Reuters“ korespondento, stebėjusio šį pasirašymą, V. Janukovyčius per kelias minutes trukusią ceremoniją nesišypsojo.

Po sutartimi savo parašus padėjo trys opozicijos lyderiai: Vitalijus Klyčko („Smūgis“), Arsenijus Jaceniukas („Tėvynė“) ir Olehas Tiahnybokas („Laisvė“). Radikalusis „Dešinysis sektorius“ susitarimą su prezidentu V. Janukovyčiumi atmeta.

16:07 val. R. Sikorskis: netrukus pasirašysime susitarimą

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, jog ruošiamasi taikos susitarimo pasirašymui.

„Jei neparemsite (susitarimo – DELFI), turėsite nepaprastąją padėtį, bus armija. Jūs visi mirsite“, – išeidamas iš susitikimo Maidano atstovams sakė Lenkijos diplomatijos vadovas. Šį epizodą užfiksavo televizija.

16:02 val. Šeši Lietuvos medikai vyksta į Ukrainą

Šešių Lietuvos medikų grupė šeštadienį išvyks į Ukrainą teikti pagalbą sužeistiems žmonėms. Misijos organizatoriai pranešė, kad šeši medikai profesionalai pagalbą nukentėjusiesiems teiks Kijevo centre, Maidanu vadinamoje Nepriklausomybės aikštėje.

15:44 val. ES ministrams pavyko gauti protestuotojų palaikymą

Du ES ministrai penktadienį sulaukė tarybos, atstovaujančios protestuotojams Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, palaikymo sutarčiai dėl krizės sprendimo, sakė vienas ES diplomatų. Lig šiol protestuojančiųjų nepritarimas buvo pagrindinė kliūtis sutarčiai tarp opozicijos ir prezidento.

15:39 val. Ukrainos opozicija pasirašys sutartį

V. Klyčko penktadienį pareiškė, kad opozicija pasirašys susitarimą, sudarytą padedant Europos Sąjungos (ES) pasiuntiniams, kuriuo siekiama užbaigti dešimčių žmonių gyvybių pareikalavusią priešpriešą su prezidentu V. Janukovyčiumi, tačiau pirmiausiai reikia susitarti su protestuotojais.

15:36 val. Portalas lb.ua skelbia, kad iš Borispolio į Kijevą važiuoja 7 autobusai su „Berkut“ kariais.

14:54 val. Nesutinka su krizės sprendimo planu

Susitarimas tarp Ukrainos opozicijos ir prezidento tebėra labai tolimas, penktadienį pareiškė Lenkijos premjeras D. Tuskas. Premjeras aiškino, kad galutinis susitarimas negali būti pasiektas be Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje (Maidane) vykstančių demonstracijų lyderių pritarimo.

Pranešama, jog Maidano aktyvistų taryba nesutinka su siūlomu krizės sprendimo planu. Apie tai informavo Rados narė Inna Bohoslovska. Pranešama, jog protestuotojų atstovai kelia vieną pagrindinę sąlygą – kuo greitesnį V. Janukovyčiaus atsistatydinimą. Taigi panašu, kad pirmalaikiai rinkimai minios netenkina.

14:42 val. Išplatintas dar vienas vaizdo įrašas su į protestuotojus šaudančiais snaiperiais

13.45 val. R. Sikorskis susitarimą tebevadina „juodraščiu“

R. Sikorskis ir F.-W. Steinmeieris Kijeve. AFP/Scanpix nuotr.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis Viktorui Janukovyčiui paskelbus pažadą apie pirmalaikius rinkimus ir kitus kompromisus, susitarimą su juo tebevadina „juodraščiu“. Jis teigia kartu su kolega iš Vokietijos vykstantis aptarti susitarimo sąlygų su opozicija bei protestuotojų atstovais.

„Kartu su F.W.Steinmeieriu pakeliui į susitikimą su Maidano aktyvistais, kad aptartume susitarimo juodraštį“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė R. Sikorskis netrukus po prezidento pareiškimo.

Anksčiau skelbta, kad 12 val. vietos (ir Lietuvos) laiku turėjo įvykti V. Janukovyčiaus, opozicijos lyderių ir Vokietijos bei Lenkijos užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame galėjo būti pasirašytas susitarimas dėl politinės krizės šalyje suvaldymo.

13.11 val. J. Janukovyčius paskelbė pažadus

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius skelbia pirmalaikius prezidento rinkimus, tačiau jų data nenurodoma, praneša „Associated Press“. Paskelbtame pranešime jis taip pat žada konstitucines reformas, kurios apribotų prezidento galias ir žada sudaryti „nacionalinio pasitikėjimo“ vyriausybę.

„Pranešu apie žingsnius, kuriuos reikia atlikti, kad būtų atkurta ramybė ir būtų išvengta tolesnių susipriešinimo aukų. Skelbiu, kad inicijuoju pirmalaikius prezidento rinkimus. Taip pat inicijuoju grįžimą prie 2004 metų konstitucijos, ir naujo galių perskirstymo, (kad būtų sukurta) parlamentinė respublika“, – sakoma V. Janukovyčiaus pranešime, paskeltame valstybės vadovo tinklalapyje.

Prezidentas pažymėjo, jog ryžosi tokiems žingsniams, nes „šiomis tragiškomis dienomis, kai Ukraina patyrė tokių sunkių netekčių, kai žuvo žmonės abiejose barikadų pusėse“, jis laiko savo pareiga dėl „šviesaus žuvusiųjų atminimo pareikšti: nieko nėra svarbiau už žmogaus gyvybę“.

„Ir nėra tokių žingsnių, kurių mes visi kartu negalėtume žengti, kad atkurtumėme taiką Ukrainoje“, – pabrėžė V. Janukovyčius.

Šį pranešimą jis paskelbė po visą naktį trukusių derybų su opozicija ir trimis Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrais, mėginant išspręsti krizę, kai per šią savaitę protestuotojų ir milicijos susirėmimų dienas žuvo mažiausiai 77 žmonės.

Tačiau lieka neaišku, ar toks laipsniškas perėjimas bus priimtinas Maidano aktyvistams, reikalaujantiems V. Janukovyčiaus atsistatydinimo.

„Kaip Ukrainos pilietė aš negaliu įsivaizduoti, kad vyras, susitepęs rankas mano žmonių krauju, išliks prezidentu dar bent minutę. Atleiskite, ne“, – rašė viena iš opozicijos aktyvisčių Kateryna Kruk savo „Twitter“ paskyroje.

„Tai tik dar vienas popiergalis. Nepaliksime barikadų, kol Janukovyčius neatsistatydins. To nori visi žmonės“, – sakė 28 metų IT specialistas Antonas Solovjovas, esantis tarp protestuotojų centrinėje Kijevo aikštėje.

Opozicinių politinių partijų komentaro dėl V. Janukovyčiaus veiksmų kol kas nėra, kadangi jų lyderiai dalyvauja susitikime, kuriame turėtų būti pasirašomas susitarimas su V. Janukovyčiumi. 

11.38 val. VRM skelbia, kad pažeistos paliaubos

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad nežinomi asmenys pradėjo šaudyti į vidaus pajėgų karius Instituto gatvėje, o protestuotojai mėgino prasiveržti pro policijos užtvaras prie Aukščiausiosios Rados pastato.

Vidaus reikalų ministerija kaltina protestuotojus pažeidus paliaubas.

„Vidaus pajėgų kariai buvo apšaudyti Instituto gatvėje. Pranešimai apie sužeistųjų skaičių tikrinami. Buvo mėginama prasiveržti prie Aukščiausiosios Rados“, – VRM atstovas Serhijus Burlakovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Kiev Post“ savo „Twitter“ paskyroje pranešė, kad jų korespondentas VRM nurodytoje vietoje jokio konflikto nebeaptiko – tik milicijos kelio barikadą.

11.22 val. Paviešintas, kaip teigiama, snaiperių radijo pokalbis

11.15 val. Radoje – iniciatyvos dėl konstitucijos ir apsistumdymai

Kariai Radoje. @euromaidan/Twitter nuotr.

Ukrainos parlamente vyksta audringas posėdis, kuriame būta ir apsistumdymų. Svarstomas grįžimas prie 2004-ųjų konstitucijos, kuri sumažintų dabartines prezidento galias, ir amnestija suimtiems protestuotojams.

Posėdyje nuspręsta padaryti vienos valandos pertrauką.

Anksčiau į Aukščiausiąją Radą mėgino patekti automatais ginkluoti vidaus kariuomenės kariai, tačiau galiausiai jie išėjo iš pastato.

11.00 val. Į Maidano sceną atėjo milicininkai

Į Kijevo protestuotojus nuo Maidano scenos kreipėsi milicininkai, teigiantys, kad yra išvien su savo tauta.

„Norime parodyti visiems milicininkams visuose regionuose, kad nereikia bijoti. (...) Savo pavyzdžiu norime paraginti visus milicininkus peržengti baimę ir būti su jumis“, – į protestuotojus kreipėsi grupės atstovas, kurio pasisakymą transliavo „Hromadske TV“.

10.29 val. Prancūzija: reikia būti atsargiems

Prancūzija penktadienį perspėjo, kad susitarimas, turintis padėti nutraukti kraujo liejimą Ukrainoje, dar nėra galutinis.

„Opozicija nori pasitarti su kai kuriais savo nariais, kas yra visiškai suprantama, – radijui „Europe 1“sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent`as Fabiusas telefonu iš Pekino, kur išvyko po tarpininkavimo Kijeve. – Esant tokiai padėčiai, kol reikalai nėra visiškai sutvarkyti, svarbu išlikti labai atsargiems.“

Kiti derybose tarpininkavę diplomatai – Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis – liko Ukrainoje.

10.17 val. Neoficialiai skelbiamios susitarimo sąlygos

Pagal preliminarią sutartį kurią penktadienį planuoja pasirašyti Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir opozicija, numatoma per 48 valandas grįžti prie 2004 metų konstitucijos redakcijos, o per 10 dienų suformuoti koalicinę vyriausybę, gruodį surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, informavo privati Ukrainos televizija „1+1“.

LRT.lt primena, kad eiliniai prezidento rinkimai buvo numatyti 2015 m. vasario pabaigoje, taigi jei neeiliniai būtų surengti gruodį, skirtumas būtų vos apie du mėnesiai.

9.08 val. V. Janukovyčius tikina, kad pasiektas susitarimas

Naktinėse derybose, kuriose dalyvavo Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, opozicija ir trys Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai, buvo pasiektas susitarimas, kaip spręsti krizę politinę šalyje, penktadienį pranešė prezidentūros spaudos tarnyba.

Pranešime sakoma, kad ta sutartis bus pasirašyta vidurdienį vietos (ir Lietuvos) laiku, tačiau daugiau detalių nepateikiama.

„Šalys susitarė inicijuoti sutartį, kad būtų išspręsta ši krizė, – sakoma prezidentūros pranešime, paskelbtame po visą naktį trukusių derybų, kurioms tarpininkavo ES ir Rusija. – Pasirašymas numatomas 12 val. prezidentūroje.“

Opozicija ir ES ministrai kol kas nepatvirtino, jog toks susitarimas buvo priimtas, o diplomatiniai šaltiniai sakė, jog tos derybos buvo „labai sudėtingos“.

Diskusijose, kurios truko aštuonias valandas, dalyvavo opozicijos lyderiai Arsenijus Jaceniukas, Olehas Tiahnybokas ir Vitalijus Klyčko, Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris, Lenkijos diplomatijos vadovas Radoslawas Sikorskis ir Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas Vladimiras Lukinas.

8.45 val. Oficialus aukų skaičius auga

Oficialus žuvusių žmonių skaičius toliau didėja, penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija. „77 žmonės jau žuvo nuo susirėmimų pradžios“, – sakoma pranešime.

Nuo antradienio ryto pagalbos į medikus kreipėsi 577 žmonės, nurodė ministerija. 369 iš jų buvo paguldyti į ligonines.

Per pastarąją parą į medikus dėl pagalbos kreipėsi 132 žmonės, 82 iš jų buvo hospitalizuoti.

Protestuotojų teigimu, per pastarąją savaitę žuvusių protestuotojų gali būti daugiau nei šimtas.

8.15 val. Paleisti įkaitais paimti kariai

Protestuotojai penktadienį paryčiais paleido ketvirtadienį įkaitais paimtus dešimtis karių, praneše LRT televizija. Ne visi sutiko su sprendimu: radikalesnieji išdaužė pareigūnus išvežti turėjusio autobuso langus, pradūrė padangas. Juos raminti bandė šokolado verslo magnatas, opozicijos parlamentaras Petro Porošenka.

Pasak jo, Radai priėmus antiteroristinę operaciją atšaukiantį įstatymą, įpareigojantį pareigūnus grįžti į kareivines, grįžti privalo visi, o rengti Linčo teismo nevalia.

„Parlamentas pirmą kartą balsavo be Janukovyčiaus vyriausybės. Pasirodė naujoji dauguma. Pasiuntėme miliciją atgal ten iš kur buvo atėjusi“, – sakė P. Porošenka.

Apžvalgininkai pastebi, kad P. Porošenkos reitingai vis auga, jis minimas tarp kandidatų į premjerus.

8.10 val. Naktinės derybos „sudėtingos“, bus pratęstos dieną

Derybos dėl krizės Ukrainoje, kurioms tarpininkavo trijų Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai, buvo sudėtingos ir bus pratęstos penktadienį po kelių valandų pertraukos, pranešė Europos diplomatinis šaltinis.

„Derybos yra labai sudėtingos ir vyko visą naktį, – sakė šaltinis. – Dabar paskelbta pertrauka. Dalyviai vėl susirinks prieš vidurdienį.“

Įsikišo parlamentas

Ketvirtadienį prasidėjusios prezidento Viktoro Janukovyčiaus derybos su Europos Sąjungos atstovais Laurentu Fabiusu, Franku-Walteriu Steinmeieriu  ir Radoslawu Sikorskiu tęsėsi per naktį. Diplomatai ragina V. Janukovyčių rengti pirmalaikius parlamento ir Prezidento rinkimus bei suformuoti laikinąją Vyriausybę.

Radoje ketvirtadienį susirinkę parlamentarai nubalsavo pasmerkti šios savaitės smurtą šalyje, uždrausti ginklų naudojimą prieš protestuotojus, atšaukti prieš juos nukreiptas pajėgas, praneša BBC. 34 parlamentarai, priklausantys V. Janukovyčiaus Regionų partijai, balsavo kartu su opozicija.

Ukrainos parlamentas vėlyvų ketvirtadienio vakarą taip pat sutarė rinktis nepertraukiamai lig tol, kol politinė krizė nebus įveikta.

Iki penktadienio nakties susirėmimuose Kijeve žuvo mažiausiai 75 protestuotojai, pranešė Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija, nors opozicija skelbia, kad jų skaičius gali siekti ir per 100. Oficialiais duomenimis, nuo antradienio sužeistas bent 571 žmogus, įskaitant ir jėgos struktūrų pareigūnus.

Europos Sąjunga penktadienį žada paskelbti sąrašą asmenų, kuriems bus taikomos ketvirtadienį priimtos ekonominės sankcijos.

Griūna Lenino paminklai

Naktį nerimo protestuotojai ir kituose Ukrainos miestuose. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kurioje užfiksuota, kaip protestuotojai nugriauna Lenino paminklą Brovary mieste, šiaurinėje Ukrainos dalyje, praneša Delfi.lt.

Lenino paminklas buvo nugriautas ir Žyromyro mieste, šiaurės vakaruose.Radikalios organizacijos „Dešinysis sektorius“ organizuotama protestuotojų mitinge aktyvistai Molotovo kokteiliais apmėtė ir galiausiai nuvertė šalia Katedros nuo 1971 – ųjų stovėjusį Lenino paminklą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi