Naujienų srautas

Pasaulyje

2014.02.20 11:11

JAV spaudžia Venesuelą atsižvelgti į protestuotojų „teisėtus nusiskundimus“

BNS 2014.02.20 11:11

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paragino Venesuelą paleisti protestuotojus, suimtus per demonstracijas prieš vyriausybę, kuriose prasiveržė smurtas, taip pat reaguoti į savo žmonių „teisėtus nusiskundimus“.

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paragino Venesuelą paleisti protestuotojus, suimtus per demonstracijas prieš vyriausybę, kuriose prasiveržė smurtas, taip pat reaguoti į savo žmonių „teisėtus nusiskundimus“.

B. Obama pasmerkė smurtą, aptemdžiusį dvi savaites vykusius protestus toje naftos turtingoje šalyje prieš prezidento Nicolas Maduro kairiąją vyriausybę, nusinešusius jau bent penkias žmonių gyvybes.

Vėliausia auka tapo vietos grožio karalienė Genesis Carmona, kuri antradienį buvo pašauta į galvą Valensijos mieste centrinėje šalies dalyje, o vėliau mirė ligoninėje.

Opozicijos lyderis Leopoldo Lopezas, vienas iš pagrindinių veikėjų šioje protestų bangoje, buvo suimtas ir apkaltintas smurto kurstymu.

Taip pat buvo suimta daug kitų protestuotojų.

„Kartu su Amerikos šalių organizacija (OAS) raginame Venesuelos vyriausybę paleisti protestuotojus, kuriuos ji yra suėmusi, ir pradėti tikrą dialogą“, – B. Obama sakė žurnalistams po Šiaurės Amerikos viršūnių susitikimo Meksikos mieste Tolukoje.

Kalbėdamas apie neramumus Venesueloje ir Ukrainoje, B. Obama kritikavo „nepriimtiną smurtą tose dviejose šalyse, kurį Jungtinės Valstijos griežtai smerkia“.

„Venesuelos vyriausybė, užuot mėginusi nukreipti dėmesį nuo savo pačios nesėkmių, keldama išgalvotus kaltinimus diplomatams iš Jungtinių Valstijų, verčiaus susitelktų į teisėtus Venesuelos žmonių nusiskundimus, – pabrėžė B. Obama. – Visos šalys turi pareigą dirbti kartu, kad pažabotų smurtą ir atkurtų ramybę.“

Venesuelos santykiai su Vašingtonu, kurie buvo pašliję jau anksčiau, vadovaujant kovingam kairiųjų pažiūrų prezidentui Hugo Chavezui, išliko šalti ir temdomi nepasitikėjimo, kai į valdžią atėjo N. Maduro, iš esmės tęsiantis savo velionio pirmtako kursą.

Apie 100 suimto L. Lopezo šalininkų trečiadienį surengė mitingą prie teismo rūmų Karakase, kur opozicijos lyderiui turi būti pateikti kaltinimai dėl mirtino smurto prasiveržimų per demonstracijas.

Stiprios saugumo pajėgos apsupo Teisingumo rūmus, blokuodamas gatves, vedančias į pastatą, kuriame 42 metų Harvarde išsilavinimą įgijęs ekonomistas turėjo pasirodyti po kalėjime praleistos nakties.
Tačiau jo partija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, jog tas posėdis buvo perkeltas į vieną karinį kalėjimą.

L. Lopezo advokatas Juanas Carlosas Gutierrezas sakė, kad teismas neteisėtai nurodė pakeisti posėdžio vietą – esą siekdamas užtikrinti L. Lopezo saugumą.

L. Lopezas dramatiškai pasidavė Nacionalinės gvardijos pareigūnams per antradienį surengtą protesto mitingą, jau dvi savaites tęsiantis protestams prieš N. Maduro vyriausybę.

Prezidentas yra griežtai kritikuojamas dėl šalį krečiančio didelio nusikalstamumo, infliacijos, nedarbo ir kitų ekonomikos problemų.

Kai trys žmonės žuvo per susirėmimus gatvėse vasario 12 dieną, N. Maduro nurodė suimti L. Lopezą, kaltindamas jį dėl smurto.

Politologo Angelio Oropezos nuomone, vyriausybės veiksmai primena balansavimą ant aukštai ištempto lyno.

„Jie gali jį laikyti kelias dienas. Bet jeigu jį paleis dabar pat, tai būtų silpnumo ženklas“, – aiškino A. Oropeza, dirbantis profesoriumi sostinėje įsikūrusiame Simono Bolivaro universitete.

„Tačiau jeigu jį laikys ilgą laiką, tai gali dar labiau pakurstyti protestus, ir vyriausybė patirs didesnį tarptautinį spaudimą“, – pabrėžė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi