Pasaulyje

2014.02.20 13:02

Fukušimoje – radioaktyvaus vandens nuotėkis ir techninės problemos

BNS 2014.02.20 13:02

Naujas apie 100 tonų radioaktyvaus vandens nuotėkis buvo aptiktas avarijos ištiktoje Fukušimos atominėje jėgainėje, ketvirtadienį paskelbė ją valdanti Japonijos bendrovė, anksčiau atskleidusi, kad viename pažeistame reaktoriuje tebeveikia tik vienas iš devynių temperatūros matuoklių.

Naujas apie 100 tonų radioaktyvaus vandens nuotėkis buvo aptiktas avarijos ištiktoje Fukušimos atominėje jėgainėje, ketvirtadienį paskelbė ją valdanti Japonijos bendrovė, anksčiau atskleidusi, kad viename pažeistame reaktoriuje tebeveikia tik vienas iš devynių temperatūros matuoklių.

Bendrovės „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) atstovas sakė, kad užterštas vanduo nebeteka iš jėgainės komplekse esančio rezervuaro.

Pasak atstovo, šis nuotėkis tikriausiai buvo suvaldytas, tačiau pastaroji žinia tikriausiai taps dar vienu smūgiu bendrovės reputacijai, jau anksčiau smarkiai pašlijusiai dėl nesugebėjimo užtikrinti saugumo.

„Kadangi nėra kelio vandeniui nutekėti iš prasisunkimo vietos, kuri bet kokiu atveju yra toli nuo vandenyno, mažai tikėtina, kad tas vanduo pateko į jūrą“, – aiškino TEPCO atstovas.

Tas rezervuaras yra tik vienas iš kelių šimtų, įrengtų Fukušimos komplekse laikyti vandeniui, kuris buvo užterštas naudojant jį aušinti pažeistiems reaktoriams. Nuotėkis įvyko vietoje, esančioje už maždaug 700 metrų nuo kranto.

Tačiau tame rezervuare laikomas vanduo yra labai radioaktyvus: jo beta spinduliuotės intensyvumas siekia „230 mln. bekerelių litre“, sakė bendrovės atstovas.

Pagal vyriausybės patvirtintas taršos normas radioaktyvumas negali viršyti 100 bekerelių kilograme maisto produktų arba 10 bekerelių litre geriamojo vandens.

Beta spinduliuotė, kurios vienas iš šaltinių yra vėžį sukeliantis stroncio izotopas Sr-90, potencialiai labai kenksminga žmonėms ir gali sukelti DNR pažaidas. Tačiau nuo jos galima gana lengvai apsisaugoti – šios rūšies spinduliuotė neprasiskverbia netgi per ploną aliuminio lakštą.

„Dabar šaliname nutekėjusį vandenį ir juo užterštą gruntą“, – pridūrė TEPCO.

Iš minėtame rezervuare laikomo vandens buvo išfiltruotas radioaktyvusis cezis, tačiau jame yra likę stroncio, kuris gali patekęs į žmogaus organizmą gali kauptis kauluose ir sukelti vėžį.

Šis incidentas įvyko kitą dieną po to, kai TEPCO paskelbė, jog sugedo vienas iš dviejų termometrų, įrengtų 2-ojo bloko reaktoriaus sandariojo korpuso apatinėje dalyje.

Kaip praneša naujienų agentūra „Kyodo News“, toje reaktoriaus vietoje buvo devyni termometrai, tačiau dabar aštuoni iš jų yra sugedę.

TEPCO informavo vis dar galinti matuoti tos zonos temperatūrą tebeveikiančiu termometru, nurodė „Kyodo News“ ir dienraštis „Asahi Shimbun“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.