Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Aukščiausioji Rada uždraudė „antiteroristinę operaciją“, V. Janukovyčius prabilo apie pirmalaikius rinkimus

LRT.lt, BNS, ELTA, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį vėlai vakare posėdžiavusi Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė rezoliuciją, kuria būtų atšauktos ginkluotos prieš protestuotojus Maidane nukreiptos pajėgos, o po JAV įspėjimo ir Europos Sąjungos sprendimo priimti sankcijas buvo pranešta, jog Viktoras Janukovyčius yra linkęs pritarti pirmalaikiams prezidento rinkimams.

Ketvirtadienį vėlai vakare posėdžiavusi Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė rezoliuciją, kuria būtų atšauktos ginkluotos prieš protestuotojus Maidane nukreiptos pajėgos, o po JAV įspėjimo ir Europos Sąjungos sprendimo priimti sankcijas buvo pranešta, jog Viktoras Janukovyčius yra linkęs pritarti pirmalaikiams prezidento rinkimams.

Iki penktadienio nakties susirėmimuose Kijeve žuvo mažiausiai 75 protestuotojai, pranešė Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija, nors opozicija skelbia, kad jų skaičius gali siekti ir per 100. Oficialiais duomenimis, nuo antradienio sužeistas bent 571 žmogus, įskaitant ir jėgos struktūrų pareigūnus.

00.10 Rada sutarė rinktis tol, kol nebus išspręsta krizė

Ukrainos parlamentas vėlyvų ketvirtadienio vakarą taip pat sutarė rinktis nepertraukiamai lig tol, kol politinė krizė nebus įveikta.

23.03 val. V. Janukovyčiaus bendražygiai taip pat balsavo už opozicijos rezoliuciją

34 parlamentarai, priklausantys V. Janukovyčiaus Regionų partijai, balsavo kartu su opozicija, pasiūliusia atšaukti konflikte dalyvaujančias pajėgas ir užtikrinti jų grąžinimą į kareivines, skelbia „KyivPost“.

LRT radijas pranešė, kad pagal nutarimą, privalo būti atšaukti ir jėgos struktūrų daliniai iš Maidano. Vidaus reikalų ministerija įpareigojama nedelsiant nutraukti kelių blokadas visoje šalyje.

22.45 val. ES ministrai grįžo pas V. Janukovyčių

Su opozicija susitikę Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai nukeliavo pas V. Janukovyčių. Tai pranešė Lenkijos ministro Radoslawo Sikorskio atstovas Marcinas Wojciechowskis.

Pas Ukrainos prezidentą ministrai išvyko po kelias valandas trukusių pokalbių apie krizės suvaldymo scenarijus. Dabar, tikėtina, ministrai su opozicijos variantu grįžta pas V. Janukovyčių. Prancūzijos atstovas derybas apibūdino kaip „labai sudėtingas“.

Ukrainos Rada. Reuters/Scanpix nuotr.

22.42 val. Rados nariai pasmerkė smurtą

Radoje susirinkę parlamentarai nubalsavo pasmerkti šios savaitės smurtą šalyje, uždrausti ginklų naudojimą prieš protestuotojus, atšaukti prieš juos nukreiptas pajėgas, praneša BBC. Skaičiuojama, kad neeiliniame posėdyje dalyvauja 239 iš 450 parlamento narių, dauguma jų priklauso opozicinėms partijoms.

22.23 val. JAV ir ES krizę spręs kartu

JAV prezidentas B. Obama, ir Vokietijos kanclerė A. Merkel telefoninio pokalbio metu sutarė, kad „artimiausiomis dienomis JAV, Vokietijai ir Europos Sąjungai yra ypač svarbu palaikyti artimą ryšį“ sprendžiant Ukrainos krizę, rašoma Baltųjų rūmų pranešime.

22.01 val. Ukrainos politikai bėga iš šalies?

Pasirodė pranešimų, kad iš tarptautinio Kijevo oro uosto „Žuliany“ išskrido arba išskristi ruošiasi dalis politikų. Oro uosto VIP salė perpildyta, skelbia zn.ua. Pranešama, kad Aukščiausiosios Rados pirmininkas  Vladimiras Rybakas į Budapeštą išsiuntė savo šeimą, dar anksčiau išskrido mokesčių ministras Aleksandras Klimenko. Dar anksčiau vienas politikas socialiniuose tinkluose pranešė, kad iš šalies galėjo išvykti ir V. Janukovyčiaus sūnūs su šeimomis.

20.51 val. V. Janukovyčius sutiko surengti priešlaikinius rinkimus?
 
„Reuters World“, remdamasis Lenkijos premjeru Donaldu Tusku, socialiniame tinkle „Twitter“ praneša, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius sutiko su ES pasiuntinių pasiūlymu surengti priešlaikinius rinkimus šiais metais.

20.44 val. Lucko vidaus pajėgų kariai savo amuniciją perdavė aktyvistams

Kaip skelbia naujienų agentūros UNIAN žurnalistai, Lucke veikiantys Ukrainos vidaus pajėgų 1141-ojo būrio kariai „Dešiniojo sektoriaus“ radikaliesiems protestuotojams ir Savigynos kovotojams perdavė savo amuniciją. Tokią  informaciją žiniasklaidai perdavė „Dešiniojo sektoriaus“ atstovas Pavelas Danilčiukas. Anot politiko, tokį susitarimą su vidaus pajėgų kariais pavyko pasiekti per jų vadovybę.

Skelbiama, jog „Dešiniojo sektoriaus“ ir Savigynos aktyvistai kartu su Lucko gyventojų kolona įsiveržė į karių zoną. Vidaus pajėgų kovotojai atidavė savo amuniciją – neperšaunamą aprangą. Laimikį ketinama siųsti tiesiai į Kijevą.

20.20 val. Trijų ministrų pasiūlymas – pereinamoji vyriausybė, pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai

Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai Frankas-Walteris Steinmeieris, Laurentas Fabiusas ir Radoslawas Sikorskis ketvirtadienį pasiūlė veiksmų planą, kuriuo siekiama suregiuliuoti situaciją Ukrainoje politinėmis priemonėmis.

Kaip pranešė naujienų agentūra dpa, remdamasi šaltiniu F. V. Steinmeierio delegacijoje, artimiausiu laikotarpiu šalyje turi būti sudaryta pereinamoji vyriausybė. Be to, siūloma pradėti įgyvendinti Ukrainoje konstitucinę reformą bei surengti pirmalaikius parlamento ir prezidento rinkimus.

Plano tikslas – „per metus žingsnis po žingsnio išspręsti visus aktualius klausimus“, – pažymėjo šaltinis. Anot jo, „esama pagrindo manyti, kad pažanga įmanoma“.

20.15 val. Maidane nužudytas dar vienas žurnalistas

Maidane nužudytas leidinio „Sportanalitika“ žurnalistas Igoris Kostenka, praneša newsru.ua. 

Valdžios institucijos praneša, kad žuvusių milicijos darbuotojų  skaičius nuo vasario 18 d. pasiekė 13. Į gydymo įstaigas jau pristatyta 130 milicininkų su šautinėmis žaizdomis, o medikų pagalbos prireikė 565 vidaus reikalų sistemos darbuotojams. Nuo vasario 18 d. 410 atsidūrė ligoninėje.

20.06 val. L. Linkevičius: dėl sankcijų sutarusi ES padarė viską, ką šiuo metu galėjo

L. Linkevičius teigia, kad dėl sankcijų įvedimo Ukrainos atstovams sutarusi ES padarė viską, ką šiuo metu galėjo. „Šiuo metu ES padarė viską, ką galėjo, bet noriu irgi pabrėžti, kad tai, ką nusprendėme, ir tas sąrašas, kuris gims netrukus, nėra baigtinis“, – sakė užsienio reikalų ministras.

19.25 val. Draus eksportuoti tam tikras priemones

Briuselyje dirbanti LRT.lt žurnalistė Eglė Merkytė praneša, kad „ES ministrai susitarė taikyti sankcijas Ukrainos pareigūnams, kurie prisidėjo prie smurto šalyje – jiems bus draudžiama įvažiuoti į Europos Sąjungos teritoriją, o čia esančios jų sąskaitos bus užšaldytos.

Ministrai taip pat susitarė uždrausti eksportuoti į Ukrainą priemones, kurios gali būti panaudojamos vidaus represijoms, pavyzdžiui, cheminės medžiagas. Išvadose nebeliko embargo ginklams, nes manoma, kad Ukrainai tokia priemonė neveiktų, ji pati yra ginklų eksportuotoja ir turi jų pakankamai“.

Italijos užsienio reikalų ministrė Emma Bonino. AFP/Scanpix nuotr.

19.06 val. ES pritaikys sankcijas

ES užsienio reikalų ministrai sutarė pritaikyti sutartas sankcijas, tarp kurių – draudimai išduoti vizas ir sąskaitų užšaldymai atsakingiems už smurtą Ukrainoje asmenims. Tai BBC patvirtino Italijos ministrė Emma Bonino.

„Sprendimas bus įgyvendintas labai greitai, jau per artimiausias kelias valandas“, – sakė ji.

Neaišku, kokiems konkrečiai pareigūnams bus taikomos sankcijos, ir ar tarp jų yra oligarchų. 

Pasak apžvalgininkų, svarbu, kad sankcijos būtų taikomos V. Janukovyčiaus šeimos nariams, skelbia LRT televizija. 

18.47 val. Danų ministras: ES sutarė dėl sankcijų

Danijos užsienio reikalų ministras Martinas Lidegaardas savo „Twitter“ paskyroje parašė: „Stiprus ir svarbus signalas iš ES: jungtinis užsienio reikalų komitetas parėmė į atskirus asmenis, atsakingus už smurtą, nukreiptas sankcijas“.

18.36 val. Aiškėja galimų sankcijų paletė atsakingiems už padėtį Ukrainoje asmenims

Ginklų embargas ir tikslinės sankcijos asmenims, atsakingiems už susiklosčiusios padėtį Ukrainoje, apie tokį galimą ES atsaką į susiklosčiusią padėtį šioje Rytų kaimynystės šalyje užsiminė Lietuvos diplomatijos ministras L. Linkevičius prieš prasidedant neeiliniam užsienio reikalų ministrų tarybos posėdžiui Briuselyje.

„Pirmiausia sankcijos gali būti įvairių rūšių, tai – vizų režimo apribojimas patekti į Šengeno erdvę, taip pat tam tikrų banko sąskaitų užšaldymai, kalbant apie verslo suvaržymus. Gali būti svarstomas ginklų embargas“, – sakė L. Linkevičius.

Pasak ministro, tikslinės sankcijos būtų svarstomos asmenims, kurie „veiksmais sukūrė nebaudžiamumo atmosferą ir tą situaciją, kuri yra šiuo metu Kijeve, ko pasekmė, matome, jau – pusšimtis aukų“. Jis sakė, kad šių sankcijų tikslas būtų suteikti galimybę asmenims, kuriems jos būtų pritaikytos, dar kartą pamąstyti apie savo poziciją. „Jeigu jie norėtų, kad sankcijos būtų atšauktos, tai turi elgtis visiškai priešingai negu elgėsi iki šiol“, – sakė L. Linkevičius.

JAV pareikalavo, kad saugumo pajėgos paliktų Kijevo centrą Reuters/Scanpix nuotr.

18.14 val. JAV pareikalavo pašalinti saugumo pajėgas

Baltieji rūmai primygtinai paskatino Ukrainos prezidentą nedelsiant atitraukti saugumo pajėgas iš Kijevo centro ir išspręsti susidariusią krizę politinėmis priemonėmis, praneša BBC.

„JAV dirbs kartu su sąjungininkais iš ES, idant dėl smurto Ukrainoje kaltiems asmenims tektų atsakomybė“, – rašoma Baltųjų rūmų pranešime.

18.05 val. Radoje prasidėjo posėdis

Ukrainos parlamente prasidėjo neeilinis posėdis, praneša „Ukrainska Pravda“. Jį veda Rados pirmininko pavaduotojas Ruslanas Košulinskis iš opozicinės „Laisvės“ partijos. Maždaug 277 iš 450 parlamentarų, dauguma jų iš opozicijos, dalyvauja šiame posėdyje.

17.58 val. Pagalbos ranką ištiesti nori ir Lietuvos vežėjai

Ketvirtadienį vykusiame susitikime su Ukrainos vežėjų asociacijos ASMAP atstovais buvo tartasi, kaip Lietuvos vežėjų asociacija galėtų garantuoti už kolegas iš Ukrainos vežant krovinius į ES šalis. Pasak asociacijos „Linava“ prezidento Algimanto Kondrusevičiaus, ukrainiečiai paprašė lietuvių pagalbos perorientuojant krovinių srautus į Vakarus, nes jų darbas į Rusiją blokuojamas. Patekti į Rusiją su TIR knygelėmis pastarieji nebeturi jokių galimybių.

„Kai Ukrainos vežėjas gabena ukrainietišką krovinį į ES valstybę, jis turi pateikti garantiją, kad krovinys bus pristatytas į muitinę. Mes galėtume garantuoti. Tai yra galimybė vežėjui dirbti šioje sistemoje. Šiandien ieškojome visų bendradarbiavimo galimybių“, – teigė jis. Ukrainos vežėjų asociacijos ASMAP viceprezidentas Jurijus Kučinskis pažymi, kad abipusis susitarimas dėl garantijų krovinių vežėjams labai reikalingas ukrainiečiams.

17.51 val. Atsinaujino metro darbas

Kijeviečiai ir privati televizijos stotis praneša, kad vėl pradėjo veikti miesto metro, tačiau pagrindinės stotys lieka uždarytos.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas. AFP/Scanpix nuotr.

17.47 val. ES užsienio reikalų ministrai baigė derybas su V. Janukovyčiumi, susitiks su opozicija

Pasak žurnalisto Pavelo Šeremeto, Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio ministrai iš susitikimo su Ukrainos prezidentu išėjo paniurę. „Tai blogas ženklas“, - savo „Twitter“ paskyroje rašo žurnalistas.

Savo ruožtu ministrai „Twitter“ paskyrose pranešė, jog ketina susitikti su opozicijos atstovais, kuriems pristatys su V. Janukovyčiumi suderėtą sutarimą. Ministrų ir Ukrainos prezidento susitikimas truko 5 valandas.

17.33 val. Protestuotojai įkaitais paėmė 67 milicininkus

Ukrainos vidaus reikalų ministerija informavo, kad sostinėje Kijeve prieš vyriausybę kovojantys protestuotojai įkaitais laiko 67 milicininkus, skelbia „Reuters“.

Be kita ko, vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka teigė, kad „Berkut“ riaušių milicininkai yra apsiginklavę koviniais ginklais. Toks sprendimas priimtas siekiant perimti smurtinių protestų kontrolę.

17.26 val. Pasak opozicijos atstovų, ketvirtadienį Kijeve žuvo mažiausiai 100 žmonių

Ketvirtadienį Kijeve per susirėmimus žuvo mažiausiai 100 žmonių. Kaip praneša CNN, tokius duomenis pateikė opozicijos medicinos tarnybos vadovas. Šaltinio duomenimis, sužeista apie 500 žmonių. Pranešime pabrėžiama, kad šie žmonės žuvo ir buvo sužeisti nuo ketvirtadienio ryto.

Naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi opozicinės „Laisvės“ partijos deputatu, Nacionalinio pasipriešinimo štabo medicinos tarnybos vadovu Sviatoslavu Chanenka, pranešė, kad ketvirtadienį „žuvo daugiau kaip 60 žmonių“. CNN pranešime šaltinio pavardė nenurodyta, todėl neaišku, ar omenyje turimas tas pats šaltinis, kaip ir „Interfax“ informacijoje. Anot S. Chanenkos, žmonės žūsta nuo šautinių žaizdų.

17.22 val. Rusija siųs tarpininką į dalyvauti valdžios derybose su opozicija

V. Putinas telefonu kalbėjosi su Ukrainos vadovu V. Janukovyčiumi, pranešė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Ukrainos iniciatyva įvyko prezidento Putino pokalbis su prezidentu Janukovyčiumi, kurio metu Ukrainos prezidentas pasiūlė Rusijos vadovui pasiųsti į Kijevą Rusijos atstovą, kuris kaip tarpininkas dalyvautų derybose su opozicija“, – informavo D. Peskovas. Rusijos prezidento atstovas spaudai pranešė, kad „Putinas priėmė sprendimą siųsti su šia misija žmogaus teisių įgaliotinį Vladimirą Lukiną“.

17.20 val. Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio ministrai lieka Kijeve tęsti derybų

Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai lieka Ukrainoje tęsti derybų, kaip išspręsti krizę, todėl jų nelaukiama atvyksiančių į Briuselį, kur ketvirtadienį šaukiamas ES užsienio reikalų ministrų posėdis, sakė diplomatiniai šaltiniai.

17.02 val. URM rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į tam tikras Ukrainos dalis

Atsižvelgiant į pastarųjų dienų situaciją Ukrainoje, Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į tam tikras šios šalies dalis.

Ypač pavojinga Kijevo centre, kur vyksta protestuotojų ir saugumo pajėgų ginkluoti susirėmimai, sutrikdytas viešojo ir tarpmiestinio transporto eismas, nedirba daugelis įstaigų, rašoma URM pranešime. Neramumai persikėlė beveik į visus šalies regionus. Vykstant į šalį rekomenduojama imtis papildomų atsargumo priemonių, vengti masinio susibūrimo vietų, sekti visuomenės informavimo priemonių pranešimus, su savimi turėti asmens dokumentus.

16.53 val. Pareigūnams išduoti koviniai ginklai

Teisėsaugos pareigūnams išduoti koviniai ginklai. Jais bus galima pasinaudoti remiantis Ukrainos milicijos įstatymu, jei protestuotojai nesiliaus puolę. Ukrainos vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka pasirašė reikiamus įsakymus, skelbiama ministerijos pranešime.

16.23 val. Opozicija vyksta į neeilinį posėdį parlamente

Ukrainos opozicijos deputatai ketvirtadienį atvyko į parlamentą dalyvauti galimame neeiliniame posėdyje, kuriame būtų sprendžiama, kaip užbaigti kruvinus protestuotojų ir milicijos susirėmimus Kijevo centre, „Reuters“ informavo liudininkas.

Nepriklausomas deputatas Olehas Liaška sakė žurnalistams, kad parlamentarai tikisi aptarti dabartinio pirmininko pakeitimą ir susitarti dėl milicijos dalinių atitraukimo iš sostinės centro.

15.57 val. Rusijos diplomatijos vadovas sankcijas Ukrainai vadina „šantažu“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasmerkė Ukrainos pareigūnams gresiančias sankcijas, kurios, anot jo, primena „šantažą“, Kijeve po naktį trukusių paliaubų atsinaujinus kruvinam smurtui.

„Europos Sąjunga ruošiasi aptarti sankcijų įvedimą Ukrainos valdžios atstovams, darydama tai praktiškai lygiagrečiai su eiline neprašyta misija Kijeve“, – sakė jis spaudos konferencijoje Bagdade. „Kaip galima tikėtis, kad tavo paslaugų prireiks, jei iš esmės lygiagrečiai kylanti sankcijų grėsmė labai primena šantažą“, – pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas.

15.32 val. Norima surengti neeilinį Rados posėdį

Ukrainos Rados narys Andrejus Ševčenko savo „Twitter“ paskyroje pranešė, kad šiuo metu yra renkami parašai dėl neeilinio parlamento posėdžio surengimo.

Dvasininkas su skydu vienoje ir kryžiumi kitoje rankoje. AFP/Scanpix nuotr.

15.24 val. Ketinama įvesti ginklų tiekimo Ukrainai draudimą

ES ketina įvesti ginklų tiekimo Ukrainai draudimą, papildydama sankcijas prieš „asmenis, atsakingus už smurtą“.

Tai sakoma ITAR-TASS gautame ES Tarybos nutarimo fragmente. Šis nutarimas bus pateiktas svarstyti skubiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime, prasidėsiančiame Briuselyje artimiausiu metu. Dokumente numatoma uždrausti visoms ES šalims tiekti Ukrainai „ginklus, dvejopos paskirties techniką ir priemones, kurios gali būti panaudotos vidaus represijoms“.

15.12 val. Vokietija siūlo V. Janukovyčiui tarptautinį tarpininkavimą konflikte su opozicija

Vokietijos kanclerė A. Merkel, kalbėdamasi su V. Janukovyčiumi, paragino jį priimti ES, Berlyno ir kitų tarptautinių partnerių palaikymą derybose tarp Kijevo vyriausybės ir opozicijos.

„Mėginimas išlošti laiko tik dar labiau pakurstys konfliktą; jis susijęs su neprognozuojama rizika“, – sakoma A. Merkel atstovo pranešime, kuriame taip pat nurodoma, jog kanclerė ragina visas konflikto šalis nedelsiant nutraukti smurtą ir laikytis sutartų paliaubų.

14.55 val. Apiplėštas istorijos muziejus

Nežinomi asmenys apiplėšė Kijevo istorijos muziejų Bogdano Chmelnickio gatvėje. Kaip pranešė žurnalistams Kultūros valdybos atstovai, iš fondo dingo skulptūra ir XVIII amžiaus porceliano indai.

Vandalai sugadino kelis muziejaus eksponatus, taip pat sulaužė stelažus, kur jie buvo išstatyti. Be to, nusikaltėliai pagrobė buhalterijoje buvusius kompiuterius.

14.53 val. Per naujausius susirėmimus žuvo trys milicininkai dar per 50 sužeisti

Per atsinaujinusius opozicijos protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimus žuvo trys milicijos pareigūnai, o dar per 50 buvo sužeisti; iš jų daugiau nei 30 – pašauti, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

14.44 val. V. Rompuy: Ukrainai reikia ekonominės ir konstitucinės reformos

ES reikalauja, kad Ukraina įvykdytų reformas, atitinkančias jos tautos reikalavimus, pareiškė Europos Taryba. „Ilgalaikiame susitarime dėl politinės krizės Ukrainoje sprendimo gali būti numatytas konstitucinės reformos Ukrainoje įgyvendinimas, naujo ministrų kabineto formavimas ir pasiruošimas naujiems rinkimams“, – sakoma Europos Vadovų Tarybos pirmininko Hermano Van Rompuy pareiškime.

Dokumente taip pat pažymima, kad ES „ketina palaikyti ekonominių reformų Ukrainoje įgyvendinimą“, konkrečiai, „bandydama įtikinti tarptautines finansines institucijas suteikti paramą Ukrainai“. Be to, ES neatsisako ketinimų „pasirašyti asociacijos sutartį su Ukraina tuo atveju, jeigu šalies valdžia pademonstruos savo ištikimybę laisvai, vieningai ir demokratiškai Ukrainai, o taip pat toms vertybėms, kuriomis remiasi asociacijos sutartis“.

14.40 val. Prie degalinių nusidriekė eilės

Prie Kijevo degalinių nusidriekė didžiulės eilės. Ukrainos sostinės gyventojai būgštauja, kad dėl degalų tiekimo pertrūkių miesto degalinės gali likti be benzino ir dyzelino.

Pasak mačiusiųjų, prie kai kurių degalinių išsirikiavo kelių šimtų metrų ilgio automobilių eilės. Ažiotažą sukėlė pranešimai, jog dėl įtemptos padėties miesto gatvėse Kijeve ketinama uždaryti degalines, kad protestuotojai nebegalėtų įsipilti degalų į savo mašinas. Mažesnės eilės Kijevo pakraščiuose, bet iš ten grįžti atgal tenka pro kelių milicijos kontrolės postus.

14.38 val. Įsakė atnaujinti metropoliteno darbą

Prieš atsistatydindamas Kijevo meras davė nurodymą atnaujinti Kijevo metropoliteno darbą. Anksčiau Kijevo tarybos nuolatinės komisijos transporto ir ryšių klausimais vadovas Dmytro Oleinikas pranešė, kad Kijevo metropolitenas darbą vėl pradės ketvirtadienį, vasario 20 dieną.

Pasak Ukrainos darbdavių federacijos atstovės spaudai, toks sprendimas priimtas Kijevo valstybinės administracijos susirinkime. Pranešime taip pat nurodoma, kad vasario 19 dieną Kijevo tarybos nuolatinė komisija transporto ir ryšių klausimais neteisėtu pripažino administracijos nurodymą nedelsiant sustabdyti požeminių traukinių eismą ir rekomendavo atkurti normalų metropoliteno funkcionavimą.

14.23 val. Dar vienas politikas pasitraukė iš Regionų partijos

Kijevo meras Volodymyras Makejenka pasitraukė iš prezidento Viktoro Janukovyčiaus valdančiosios Regionų partijos, protestuodamas dėl kraujo praliejimo Ukrainos sostinėje, pareikalavusio dešimčių žmonių gyvybių.

„Tai, kas vyksta Ukrainos sostinėje, yra tragedija, – sakoma V. Makejenkos pranešime. – Nusprendžiau atsistatydinti iš Regionų partijos ir prisiimti asmeninę atsakomybę dėl gyvybių Kijevo mieste.“

14.19 val. S. Lavrovas: Vakarų grasinimai imtis sankcijų – šantažas ir dvejopų standartų taikymas

Vakarų grasinimai imtis sankcijų prieš Ukrainą – šantažas ir dvejopų standartų taikymas, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Opozicija negali arba nenori atsiriboti nuo ekstremistų. Jungtinės Valstijos visą kaltę verčia Ukrainos valdžiai – tai dvejopi standartai“, – sakė S. Lavrovas. Jis taip pat pažymėjo, jog Amerikos sankcijos iš esmės skatina smogikus.

„Europos Sąjunga irgi mėgina svarstyti sankcijų įvedimą, tuo pat metu į Ukrainą vyksta nekviestos misijos“, – pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas.

Dvasininkas su skydu vienoje ir kryžiumi kitoje rankoje. AFP/Scanpix nuotr.

14.16 val. Milicija patarė Kijevo gyventojams neiti į lauką

Ukrainos vidaus reikalų ministerija patarė Kijevo gyventojams neiti į lauką po naujų protestuotojų ir riaušių milicijos susirėmimų miesto centre, kurie pareikalavo mažiausiai 26 gyvybių.

„Geriausia šiuo metu apriboti naudojimąsi motorinėmis transporto priemonėmis ar paprasčiausiai neiti į lauką“, – paskelbė ministerija, atsakinga už dideles Ukrainos milicijos pajėgas.

„Šios saugumo priemonės yra būtinos, nes Kijevo gatves yra užėmę ginkluoti ir agresyvūs žmonės“, – sakoma ministerijos pareiškime.

14.12 val. D. Medvedevas ragina Ukrainą nebūti skuduru kojoms valyti

Rusijai, kuri šią savaitę turi skirti pagalbos Ukrainai dalį – 2 mlrd. dolerių, reikia stiprios vyriausybės Kijeve, ketvirtadienį savo ministrų kabinetui sakė premjeras Dmitrijus Medvedevas.

„Mes, žinoma, bendradarbiavimą su partneriais ukrainiečiais pratęsime visomis kryptimis, dėl kurių tarėmės, bet tuo pačiu metu tam būtina, kad patys partneriai turėtų tonusą ir kad valdžia, kuri Ukrainoje dirba, būtų legitimi ir efektyvi, kad į tą valdžią, kaip į skudurą, kojų nesivalytų“, – pareiškė D. Medvedevas per Rusijos vyriausybės posėdį.

D. Medvedevas tvirtino, jog Ukraina privalo „susitelkti tam, kad apgintų žmones, apgintų teisėsaugos struktūras, kurios saugo valstybės interesus ir gina tuos pačius žmones. Tik tokiu atveju galima plėtoti visavertį ekonominį bendradarbiavimą“.

13.57 val. Lietuvos ambasadorius: „šaudo snaiperiai, žūsta žmonės“

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas teigia, kad Lenkijos, Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrų susitikimas su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi dar nėra baigtas. Susitikimas iš prezidento rūmų buvo perkeltas į neskelbiamą vietą.

Pasak ambasadoriaus, Kijeve evakuota Aukščiausioji Rada ir Vyriausybė, o mieste yra nesaugu.

„Kijevo centre šaudo snaiperiai, žūsta žmonės“, – LRT televizijai telefonu sakė ambasadorius.

Jis rekomendavo norintiems vykti į Ukrainą „dar kartą pagalvoti“ ir teigė, kad netrukus Lietuvos Užsienio reikalų ministerija paskelbs sąrašą miestų, kuriuose gali būti nesaugu.

13.42 val. Kijevo administracijos atstovas išstoja iš Regionų partijos

Kijevo miesto administracijos vadovas Vladimiras Makejenko išstojo iš Regionų partijos ir nurodė atnaujinti sostinės metro linijų darbą, pranešė naujienų agentūra „Interfax-Ukraina“.

13.31 val. V. Janukovyčius siūlo sutartį

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius siūlo politinėms jėgoms pasirašyti konstitucinį susitarimą, nurodė valstybės vadovo administracijos viršininkas Andrijus Kliujevas.

Kaip praneša prezidentūros spaudos tarnyba, A. Kliujevas, duodamas kelių Europos žiniasklaidos kanalų žurnalistams, sakė, kad tokiame dokumente galėtų būti išdėstytos planuojamos konstitucijos reformos esminės nuostatos, taip pat aiškūs šalių įsipareigojimai. Sutartį po jos pasirašymo galėtų patvirtinti Aukščiausioji Rada.

Pareigūnas pridūrė, kad V. Janukovyčius linkęs priimti opozicijos reikalavimus, todėl pritartų deryboms dėl konstitucijos pataisų ir prezidento galių apribojimo.

13.25 val. Rusija ir Ukraina pasisako prieš sankcijas

„Sankcijos tik dar labiau paaštrintų situaciją, jos būtų kaip žibalas į ugnį“, – ketvirtadienį Kijeve pareiškė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrejus Kliujevas.

Pasak jo, „vienpusiški žingsniai“ būtų išbandymas Ukrainai. „Jei sankcijos bus nuspręstos, iškils pavojus, kad šalis skils į dvi dalis“, – kalbėjo prezidento Viktoro Janukovyčiaus patikėtinis.

Tuo metu Rusijos Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sankcijas palygino su šantažu. Rusijos URM teigimu, sankcijos yra nederamos ir tik pagilins konfrontaciją, praneša „Reuters“ naujienų agentūra, remdamasi „RIA Novosti“.

12.50 val. Suskaičiuota mažiausiai 25 aukos

Mažiausiai 25 protestuotojai žuvo ketvirtadienį per tūkstančių demonstrantų susirėmimus su gerai ginkluotais milicijos pareigūnais Kijevo centre, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP korespondentai.

12.13 val. ES užsienio reikalų ministrai susitiko su V. Janukovyčiumi

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitiko su Prancūzijos, Lenkijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrais, pranešė prezidento patarėja Ana German.

„Prezidento administracijoje prasidėjo susitikimas su Vakarų valstybių užsienio reikalų ministrais“, –sakė ji.

Pasak patarėjos, susitikime taip pat dalyvauja prezidento administracijos vadovas Andrijus Kliujevas ir Ukrainos užsienio reikalų ministro pareigas einantis Leonidas Kožara.

11.53 val. LRT korespondentas: žuvusieji ir sužeistieji – su šautinėmis žaizdomis

Vieno iš uždengtų žuvusiųjų peršauta šarvuota liemenė. Christopher Miller/„Twitter“ nuotr.

„Dabar Maidanas, galima sakyti, ramus. Žmonės perkelia barikadas. Jie buvo užspausti šiek tiek, netekę pusės aikštės po „Berkut“ puolimo“, – sako Kijeve Maidane esantis LRT korespondentas Giedrius Vitkauskas.

Pasak jo, jam pačiam teko matyti daugiau nei 15 žuvusių žmonių kūnų.

„Kolegos žurnalistai matė apie 15 žuvusiųjų. Mums taip pat teko matyti – ko gero, net daugiau. Kalbama mažiausiai apie 30 aukų. Mūsų kalbinti medikai tikino, kad yra mažiausiai 30 aukų. Apie sužeistųjų skaičių niekas nedrįsta net kalbėti. Mūsų kalbintas medikas kalbėjo, kad visi sužeisti arba žuvusieji yra su šautinėmis žaizdomis“ – sakė LRT korespondentas.

Pasak jo, nekyla abejonių, kas naudojo ginklus prieš protestuotojus, tačiau kalbama ir apie tai, kad kai kurie iš protestuotojų taip pat galėjo šaudyti.

11.20 val. pranešama apie 15 kūnų Maidane

Naujienų agentūra „Reuters“ praneša, kad jos šaltinis suskaičiavo 15 kūnų įvairiose Maidano vietose.

11.17 val. ES ministrų susitikimas perkeltas iš prezidento rūmų

R. Sikorskio nufotografuotas snaiperis prie prezidento rūmų.

ES užsienio reikalų ministrų susitikimas su Viktoru Janukovyčiumi perkeltas iš prezidento rūmų į kitą vietą.

„Juodi dūmai, sprogimai ir šūviai aplink prezidento rūmus. Susitikimas perkeltas į kitą vietą. Pareigūnai panikuoja“,– rašo Kijeve esantis Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis socialiniame tinkle „Twitter“.

Ketvirtadienį Kijevą atvyko Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reiklų ministrai, kurie turėtų susitikti su vyriausybės ir opozicijos atstovais. Diplomatai ketina ketvirtadienį spėti nuvykti į Briuselį, kur 16 val. ES užsienio reikalų ministrai susirinks į neeilinį posėdį, kad aptartų padėtį Ukrainoje.
 

11.00 val. Pranešama apie 10 žuvusiųjų

Dešimt antklodėmis užklotų kūnų ketvirtadienį gulėjo Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, kur įsiplieskė nauji įnirtingi susirėmimai tarp opozicijos protestuotojų ir saugumo pajėgų, pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros „Reuters“ fotografas.

10.25 val. Ukrainos VRM: į pareigūnus šaudoma

Kijevo centre į Vidaus reikalų ministerijos pajėgų ir milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“ narius šaudo snaiperis, kaip manoma, iš konservatorijos pastato, ketvirtadienį ryte pranešė ministerija, kuri nurodė, kad sužeista jau daugiau kaip 20 teisėsaugos organų darbuotojų.

10.19 val. Prancūzijos ministras: ES ruošiasi sankcijoms

Ketvirtadienis: „Espreso“ televizijos stopkadras.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Loranas Fabiusas ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga ruošiasi paskelbti sankcijas atsakingiesiems už smurtą Ukrainoje.

Duodamas interviu radijui „Europe 1“ iš Kijevo prieš susitikimą su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, L. Fabiusas sakė: „Pasakysiu jam, kad jis privalo sustabdyti smurtą, kuris yra aiškiai nepriimtinas, ir kad ruošiamės šią popietę imtis sankcijų prieš atsakinguosius už smurtą.“

10.20 val. Aktyvistai: dalis pareigūnų pasiduoda

Aktyvistė Kateryna Kruk „Twitter“ praneša, kad dalis vidaus pajėgų pareigūnų pasiduoda ir prašo garantijų iš Maidano protestuotojų, o tuo metu dalis kitų pareigūnų ir kelių policija palieka miesto centrą.

10.10 val. Ukrainos VRM: ministras neatsistatydina

Ukrainos vidaus reikalų ministerija teigia, kad vidaus reikalų ministro pareigas einantis Vitalijus Zacharčenka yra darbo vietoje ir savo posto nepaliko.

„Ministras yra darbo vietoje. Tai [pranešimai apie atsistatydinimą] netiesa“, – ketvirtadienį sakė ministerijos ryšių su visuomene valdybos vadovas Serhijus Burlakovas.

Anksčiau kai kurios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad V. Zacharčenka parašė atsistatydinimo pareiškimą.

9.50 val. Maidano aktyvistai praneša apie naujas aukas

Maidano aktyvistų „Twitter“ paskyroje @euromaidan pranešama, kad Kijevo centre atsinaujinus susirėmimams yra daug sužeistųjų, tarp jų ir šautinėmis žaizdomis. Pranešama ir apie naujus žuvusiuosius.

Į Maidaną skubiai kviečiami savanoriai medikai.

„Jei kas nesuprato. Paliaubų nėra“, – rašo aktyvistai.

„Visi į Maidną“, – per savo „Twitter“ paskyrą pakvietė ir „Tėvynės“ partija. Taip pat pranešta apie Aukščiausiosios Rados sprendimą ketvirtadienį nerengti plenarinio posėdžio.

8.54 val. Oficialiai paskelbti 28 žuvusieji

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija per didžiausią šalies posovietinės istorijos smurto protrūkį žuvusių žmonių skaičių ketvirtadienį padidino nuo 26 iki 28 ir pridūrė, kad 287 sužeistieji vis dar gydomi ligoninėse, pranešė BNS.

Ministerijos paskelbtame pareiškime nurodoma, kad tarp sužeistųjų per susirėmimus, prasidėjusius antradienio vakarą, yra keturi nepilnamečiai ir du užsieniečiai.

Tarp sužeistųjų yra 88 teisėsaugos pareigūnai ir vienas parlamento narys.

8.20 val. viename Maidano pakraštyje –  intensyvus susirėmimas

Ketvirtadienio rytą – vėl neramumai. @euromaidan/Twitter nuotr.

„Jei situacija buvo rami, tai dabar įtampa vėl kaista, padangos ir kokteiliai skraido į „Berkut“. Protestuotojai tikina, kad „Berkut“ visai neseniai tyčia padegė Kongresų rūmus: tyčia metė į pastatą dūmines šaškes. Jis iš tiesų šiuo metu liepsnoja ir būtent toje vietoje šiuo metu vyksta gana intensyvus susirėmimas“, – iš Kijevo Nepriklausomybės aikštės sakė LRT korespondentas Girdrius Vitkauskas.

Tuo metu „Twitter“ socialiniame tinkle padegtas pastatas įvardijamas ne Kongresų rūmų, o Konservatorijos pavadinimui.

Nuo scenos žmonės raginami eiti į aikštės pakraštį padėti gintis, tačiau, pasak G. Vitkausko, kol kas neaišku, ar tai naujas „Berkut“ šturmas.

Pasak korespondento, Kijevo Nepriklausomybės aikštėje kalbinti žmonės nepasitiki V. Janukovyčiumi, taigi ir opozicijos susitarimais su juo.

Naktis buvo rami

„Ši naktis, palyginti su praėjusia, buvo iš tiesų rami: vienas kitas sprogimas, vienas kitas Molotovo kokteilis. Tačiau kalbant apie juos ir apskritai apie nuotaikas čia, Maidane, – Molotovo koktelių paruošta tūkstančiai, jei ne dešimtys tūkstančių, taip pat grindinio akmenų sukrautos krūvos. „Berkut“ kariai nesitraukia, jie stovi užimtose pozicijose, tačiau aktyvių veiksmų bent kol kas nebuvo“, – iš Kijevo ketvirtadienio rytą pranešė LRT televizijos korespondentas Giedrius Vitkauskas.

Dėl nepuoliko vėlai trečiadienio vakarą sutarta per prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir opozicijos lyderių susitikimą.

„Tęsis derybos ir vilties teikia, kad jos turėtų įvykti visiškai netrukus – jau šįryt. Bent jau taip skelbia Ukrainos žiniasklaida“, – sakė G. Vitkauskas.

Tuo metu Maidane vidaus pajėgos vandens patrankomis stengiasi gesinti iš laužų sukurtą barikada, kurią sukūrė protestuotojai, o pastarieji jos degimą vis palaiko mesdami padegamuosius kokteilius.

„Maidanas yra pasirengęs gintis, tūkstančiai žmonių čia praleido visą naktį ir jų vis daugėja“, – teigė LRT korespondentas.

Pirmosios JAV sankcijos, atvyksta ES diplomatai

Jungtinės Valstijos praneša sustabdančios vizų galiojimą 20 Ukrainos valdžios atstovų, kurie galėjo prisidėti prie smurto Kijeve. NATO savo ruožtu perspėjo Ukrainą į konfliktą nevelti kariuomenės. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komisaras paragino atlikti skubų nepriklausomą tyrimą dėl pastarųjų dienų įvykių.

Ketvirtadienį Kijevą turėtų atvykti Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reiklų ministrai, kurie planuoja susitikti su Ukrainos vyriausybės ir opozicijos atstovais. Susitikimai turi įvykti ryte, nes 14 valandą Briuselyje ES užsienio reikalų ministrai susirinks į neeilinį posėdį, kad aptartų padėtį Ukrainoje.

Lietuvai susitikime atstovaus ministras Linas Linkevičius, kuris dėl susitikimo sutrumpino darbo vizitą Jungtinėse Valstijose.

ES ministrai tarsis, ar asmenims, atsakingiems už kelias dešimtis gyvybių nusinešusį smurtą Ukrainoje, įvesti draudimą atvykti į ES ir įšaldyti bankų sąskaitas, jei situacija nebus stabilizuota ir nebus sustabdytas kraujo liejimas.

V. Janukovičius visą kaltę dėl smurto protrūkio verčia opozicijai, tačiau Europos ir Jungtinių Valstijų vadovybė pabrėžė, kad būtent Ukrainos valdžia privalo imtis iniciatyvos nebeeskaluoti padėties.

Tuo metu Lietuvoje, solidarizuojantis su gedinčiais ukrainiečiais, ketvirtadienį paskelbta gedulo diena. Antradienio vakarą pareigūnams pradėjus protestuotojų stovyklos šturmą Kijeve, žuvo mažiausiai 26 žmonės, šimtai buvo sužeisti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi