Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Įvykiai Kijeve: V. Janukovyčius pažadėjo, kad puolimo nebus

V. Klyčko paskelbė, kad V. Janukovyčius susitikime su opozicija pažadėjo, jog smogikai nešturmuos Maidano.

V. Klyčko paskelbė, kad V. Janukovyčius susitikime su opozicija pažadėjo, jog smogikai nešturmuos Maidano.

23.52 val. A. Jaceniukas taip pat pranešė apie V. Janukovyčiaus pažadą nepulti

Tai, kad V. Janukovyčius pažadėjo, jog puolimo nebus, pranešė ir kitas opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas. „Yra pozityvių naujienų – šturmas ir Maideno valymas, kurie buvo planuojami anksčiau, atšaukiami, – paskelbė jis internete. – Dabar paskelbtos paliaubos ir derybų proceso dėl situacijos stabilizavimo pradžia“. 

23.35 val. V. Klyčko: Ukrainos prezidentas prižadėjo, kad puolimo nebus

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitikime su opozicija pažadėjo, kad smogikai nešturmuos Maidano. Apie tai UDAR lyderio Vitalijaus Klyčko atstovė pranešė socialiniame tinkle „Twiter“.

Anksčiau buvo pranešta, kad opozicijos lyderiai susitiko su V. Janukovičiumi ir Prezidentūros administracija.

Anot „Tėvynės“ partijos, susitikime buvo aptartas taikos atstatymas Ukrainos politikoje.

Po to opozijos lyderiai susitiko su krizės sureguliavimo darbo grupės nariais.

23.28 val. Susitarė dėl paliaubų

Prezidento V. Janukovyčiaus spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame nurodoma, kad opzicijos lyderiai ir prezidentas susitarė dėl paliaubų.

23.18 val. V. Klyčko: Maidanas šią naktį nebus šturmuojamas

V. Klyčko paskelbė, kad Maidanas šią naktį nebus šturmuojamas. Tai jis pasakė po susitikimo su V. Janukovyčiumi.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel trečiadienio vakarą telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jie aptarė aštrėjančią situaciją Ukrainoje ir žadėjo palaikyti ryšius šiuo klausimu.

22.15 val. B. Obama pareikalavo, kad kariškiai nutrauktų smurtą

Šiuo metu į Meksiką išvykęs JAV prezidentas griežtai įvertino padėtį Ukrainoje. Jis pareikalavo, kad kariškiai nesikištų į tai, kas vyksta Kijeve.

JAV prezidentas pareiškė, kad Ukrainai gresia rimtos pasekmės, jeigu prievarta tęsis. B. Obamo teigimu, JAV įdėmiai stebi tai, kas vyksta Ukrainoje.

22:06 val. V. Janukovyčius susitiko su opozicija

LRT televizija pranešė, kad prezidentūroje įvyko dar vienas susitikimas su opozicijos atstovais. Kas jo metu buvo kalbėta ir kokie jo rezultatai, kol kas neskelbiama.

21.39 val. „Berkut“ naudoja kovines granatas

Maidano tribūnoje kalbėjęs buvęs kariškis Mykolas Katerynčiukas pareiškė, kad, sprendžiant pagal skeveldras ir sužeidimus, „Berkut“ naudoja ne tik garsines, bet ir kovines granatas.

AFP/Scanpix nuotr.

21.33 val.  Kanada uždaro ambasadą Ukrainoje

Dar viena šalis paskelbė apie laikinai uždaromą ambasadą Ukrainoje. Po to, kai tai padarė Didžioji Britanija, Kanada irgi paskelbė, kad kurį laiką ambasada Kijeve nedirbs. Oficialiai apie tokio sprendimo priežastis nepranešama.

21.25 val. Paltavoje iš administracijos pastato evakuojami žmonės

Interfax.com.ua rašo, kad Poltavoje protestuotojų užpultas administracijos pastatas dar ir padegtas. Gaisras kilo nuo Molotovo kokteilio, kuris buvo įsviestas į pirmąjį pastato aukštą. Iš pastato evakuojami žmonės.

21.18 val. Naujas paskyrimas kelia nerimą

Tai, kad V. Janukovyčius naujuoju Generalinio štabo viršininku paskyrė J. Iljiną, kelia nerimą Ukrainos opozicijai. Buvęs Vidaus reikalų ministras Anatolijus Gricenka teigia, kad J. Iljinas yra itin artimas V. Janukovyčiaus aplinkos žmonėms ir išpildys bet kurį jo reikalavimą, skelbia zn.ua. Teigiama, kad naujasis Generalinio štabo viršininkas artimai bičiulaujasi su milijardieriumi Vadimu Novinskiu, ištikimu V. Janukovyčiaus rėmėju, kuris siekia, kad dabartinė valdžia nepasikeistų.

Ukrainos sostinėje įtampai neatslūgstant, pranešta, kad Kijevo centre esančios mokyklos ir darželiai bus uždaryti iki penktadienio.

21.10 val. Maidane – pavieniai susirėmimai

Kaip praneša unian.net, Kijevo Maidane kol kas santykinai ramu. Tiesa, pakraščiuose vyksta pavieniai susirėmimai. Milicija mėto garsines granatas, o protestuotojai „atsišaudo“ petardomis. Į masinius susirėmimus tai kol kas nepanašu.

20.56 val. Padėtis Kijeve įtempta

Kaip praneša guardian.co.uk, šiuo metu Kijevo centre padėtis įtempta, tačiau pareigūnai kol kas nepuola, nors anksčiau paskelbta apie „antiteroristinę operaciją“. Teritorija, kurią užėmę opozicijos atstovai, šiuo metu yra kur kas mažesnė nei praėjusią naktį.

Opozicijos atstovai, tarp kurių daugiausia jaunimas, į priekines linijas neša akmenis, plytas, o taip pat Molotovo kokteilius.

20.53 val. Laikraštis „Vesti“ paskyrė premiją už informaciją apie žurnalisto nužudymą

Ukrainos laikraštis „Vesti“ paskyrė 500 tūkstančių grivinų (56 tūkstančių dolerių) apdovanojimą už informaciją apie žurnalisto Viačeslavo Veremio nužudymą. Tai trečiadienį pranešė „Lenta.ru“. Redakcija atlieka savąjį jo žūties tyrimą ir prašo atsiliepti visus, turinčius kokių nors duomenų apie žudiką.

20.12 val. V. Janukovyčius pakeitė vadą

Be darbo liko Vladimiras Zamana – Generalinio štabo vadovas ir vyriausiasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas. Jį iš pareigų atleido Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius. Ką „antiteroristinės operacijos“ kontekste gali reikšti šis sprendimas, belieka spėlioti. Kaip praneša unian.net, jau paskirtas naujas ginkluotųjų pajėgų vadas. Juo tapo admirolas Jurijus Iljinas.

Rastas sudegęs kūnas

Kaip praneša radijas Svoboda“, išvakarėse degusiuose Profsąjungų rūmuose rastas sudegęs žmogaus kūnas. Esą palaikai tiek sudegę, kad neįmanoma žuvusiojo ne tik atpažinti, bet ir nustatyti lyties. Anksčiau skelbta, kad gaisro metu rūmuose galimai gyvi sudegė apie 50 žmonių. Šie duomenys kol kas nepatvirtinti. Jei žinia pasitvirtins, žuvusiųjų skaičius išaugs mažiausiai iki 27.

19.54 val. D. Cameronas ragina Ukrainos vadovus atitraukti saugumo pajėgas

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas trečiadienį paragino Ukrainos valdžią atitraukti saugumo pajėgas, apsupusias protestuotojus Kijevo centre ir pasakė prezidentui V. Janukovyčiui, kad pasaulis atidžiai stebi jo veiksmus.

Reuters/Scanpix nuotr.

19.44 val. Lenkijos prezidentas paragino V. Janukovyčių tučtuojau nutraukti jėgos naudojimą

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis telefonu aptarė su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi padėtį šalyje ir paragino tučtuojau nutraukti jėgos naudojimą ir grįžti prie derybų su opozicija, pranešė Lenkijos vadovo kanceliarijos atstovas Jaromiras Sokolowskis.

19.09 val. M. Laurinavičius: ką slepia žodžiai „antiteroristinė operacija“

Užsienio politikos ekspertas Marius Laurinavičius DELFI teigė, jog „antiteroristinės operacijos“ paskelbimas savaime nieko nereiškia – esą kol kas tai traktuotina kaip „gąsdinimo priemonė“.

Vis dėlto protestuotojams esą siunčiamas aiškus signalas, kad lig šiol taikytų represijų neketinama atsisakyti.

„Tai nėra nepaprastoji padėtis. Jai nereikia parlamento patvirtinimo. Tai yra Ukrainos saugumo tarnybos sprendimas, suderintas su visa valdžia. Tam nereikia ypatingų įgaliojimų ar dar kažko. Iš esmės kol kas tai yra gąsdinimo priemonė. Bet tai reiškia, kad valdžia jėgos naudojimo scenarijaus neatsisakė“, – kalbėjo M. Laurinavičius.

18.45 val. Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos ministrai ketvirtadienį vyks į Kijevą

Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį vyks į Kijevą įvertinti situaciją prieš susitikimą Briuselyje, kada bus nuspręsta dėl sankcijų Ukrainai, teigė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas, kuriuo remiasi „Reuters“.

18.41 val. Pokalbyje su V. Janukovyčiumi J. M. Barroso pasmerkė smurtą

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso trečiadienį paskambino Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiumi ir pasmerkė jėgos panaudojimą prieš protestuotojus bei paragino nedelsiant nutraukti smurtą.

Reuters/Scanpix nuotr.

18.34 val. Vilniuje prie Seimo vyksta solidarumo akcija

Vilniaus Nepriklausomybės aikštėje vyksta solidarumo su ukrainiečiais akcija, į kurią susirinko apie 2 tūkst. žmonių.

Šalia parlamento esančioje aikštėje tylos minute pagerbti žuvusieji per protestus, sugiedotas Ukrainos himnas, deginami laužai. Scenoje kalbėjo ir Kijevo Maidane sužeisti ir Lietuvoje gydomi ukrainiečiai.

18.23 val. VRM: Kijeve per susirėmimus nukentėjo apie 800 žmonių

Ukrainos sostinėje per susirėmimus nukentėjusiųjų yra apie 800, iš jų 392 – teisėsaugininkai, pranešė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Vyriausiosios tyrimų valdybos viršininko pavaduotojas Olehas Tatarovas, susitikęs su užsienio valstybių ambasadoriais trečiadienį Kijeve. Jis dar nurodė, kad 350 sužeistų asmenų (civilių ir pareigūnų) gydomi ligoninėse.

Maidanas ruošiasi šturmui: grindinio akmenys ir tūkstančiai Molotovo kokteilių

Kijevo Maidane susirinkę protestuotojai laukia šturmo, kuris, anot opozicijos, gali prasidėti bet kada. Kaip praneša naujienų agentūra „Unian“, į butelius pilstomas benzinas, o paruošti Molotovo kokteiliai nešami į priešakinę liniją, kur laukiama šturmo. Anot naujienų agentūros, jau paruošta tūkstančiai padegamųjų mišinių. Protestuotojai Kijeve ginkluojasi visais įmanomais būdais, grindinio akmenys, apgriuvusių pastatų plytos – viskas tampa dalimi arsenalo.

18.11 val. Sankcijos Ukrainai turėtų įsigalioti per trumpą laiką

Europos Sąjungos užsienio reikalų įgaliotinės atstovė spaudai Maja Kocijančič sako, kad jei dėl sankcijų bus susitarta, jos turėtų įsigalioti per palyginti trumpą laiką, tačiau konkrečiau nedetalizavo, skelbia LRT radijas.

„Aptariami visi variantai tiek šiandien Politikos ir saugumo komitete, tiek rytoj tai bus daroma per ministrų susitikimą. Kalbame apie ribojančių priemonių taikymą tiems, kurie atsakingi už represijas ir žmogaus teisių pažeidimus. Priemonės gali būti priimtos tik vienbalsiai. Šiuo metu valstybės svarsto dėl galimų variantų, todėl dabar būtų per anksti spekuliuoti, kas konkrečiai gali būti priimta. Remiantis Lisabonos sutartimi, procedūros yra stipriai pagreitintos, todėl visi sprendimai dėl sankcijų gali būti priimti per sąlyginai trumpą laiką“, – sako M. Kocijančič.

Reuters/Scanpix nuotr.

17.34 val. Kijeve užimtas Valstybinio televizijos ir radijo komiteto pastatas

Trečiadienį Kijeve protestuotojai užėmė Valstybinio televizijos ir radijo komiteto pastatą, esantį netoli Nepriklausomybės aikštės, praneša „RBK Ukraina“.

Kaip pareiškė vienas iš aktyvistų, šiose patalpose protestuotojai nakvos, čia taip pat bus įrengtas medicinos punktas.

Anksčiau, agentūros duomenimis, opozicijos šalininkai užėmė konservatoriją prie Nepriklausomybės aikštės, taip pat centrinį paštą. Pašte įsikūrė radikalaus judėjimo „Dešinysis sektorius“ štabas.

Vietos leidinys „Vzgliad“ taip pat praneša, kad mitinguotojai užėmė kelias kavines Kreščiatike, kuriose jie įkūrė operatyvinius štabus.

17.24 val. Opozicija: „niekada nekvietėme ir nekviesime žmonių griebtis ginklų“

Trys pagrindinės Ukrainos opozicijos partijos, „Tėvynė“, „Laisvė“ ir „Smūgis“ sako niekada nekvietusios žmonių į ginkluotą protestą ir niekada to nedarysiančios, skelbia „Interfax“ agentūra.

Paskelbtame pranešime partijos neigia kaltinimus, kad dėl vasario 18 dieną kilusių susirėmimų, pasibaigusių bent 26 žmonių mirtimi, Kijeve kalta opozicija.

17:14 val. Lietuvos ambasadorius P. Vaitiekūnas: antiteroristinė operacija – nesusipratimas

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje P. Vaitiekūnas „Lietuvos ryto“ televizijos žinioms telefonu sakė, kad antiteroristinė operacija, kurią anonsavo Ukrainos valdžia skamba kaip nesusipratimas: „Yra tikrai žinoma, kad jokių žinių apie teroristus mes neturime. Taigi teroristinė operacija nukreipta nežinia prieš ką.“

16.36 val. Specialiosios tarnybos paskelbė pradedančios antiteroristinę operaciją

Ukrainos saugumo tarnyba (UST) ir Antiterorizmo centras pradeda kovos su terorizmu operaciją šalies teritorijoje, sakoma UST vadovo Oleksandro Jakymenkos pareiškime, paskelbtame trečiadienį.

„Ukrainos Saugumo tarnyba ir Antiteroristinis centras šiandien priėmė sprendimą pradėti antiteroristinę operaciją Ukrainos teritorijoje... Aš jau informavau valstybės prezidentą apie sprendimą dėl antiteroristinės operacijos vykdymo“, – nurodoma pranešime.

AFP/Scanpix nuotr.

15.43 val. Kijeve naktį į trečiadienį sudegė 15 automobilių

Naktį į trečiadienį Ukrainos sostinėje sudegė 15 automobilių. Tai žurnalistams pranešė Kijevo milicijos atstovai, informuoja „RIA Novosti“.

15.02 val. Atmestas raginimas sportininkams užsirišti juodus rankovių raiščius

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) atmetė prašymą jo atletams Sočio olimpinėse žaidynėse leisti užsirišti juodus rankovių raiščius ir taip pagerbti žuvusiuosius per protestus Kijeve.

Ukrainos olimpinės komitetas ragino raiščius dėvėti kaip „sielvarto ir užuojautos išraišką“. Tačiau TOK atsakė, kad tai yra „neįmanoma pagal olimpinę chartiją“.

14.52 val. Lietuvoje skelbiamas gedulas dėl žuvusiųjų Kijeve

Vyriausybė, siekdama pagerbti žuvusiųjų Kijeve atminimą, nutarė paskelbti gedulą Lietuvoje vasario 20 dieną, ketvirtadienį.

Nustatyta, kad vasario 20 d. nuo 7 iki 22 valandos prie, virš ar ant valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat gyvenamųjų namų iškeliama Lietuvos valstybės vėliava su gedulo ženklu.

14.37 val. Siekiama ES sankcijas Ukrainai paskelbti nuo ketvirtadienio

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as paprašė Europos Sąjungos (ES) jau nuo ketvirtadienio per užsienio reikalų tarybos susitikimą paskelbti tikslines sankcijas Ukrainos lyderiams.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as trečiadienį pasmerkė smurtą prieš protestuotojus Ukrainoje ir pareiškė, kad už jį atsakinga turėtų būti laikoma Kijevo vyriausybė.

Lenkijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad ES paprašė jo nuvykti į Ukrainą.

13.45 val. Dengiami milicijos, „tituškos“ suniokojo 30 grietosios pagalbos automobilių

13.31 val. V. Klyčko: Ukrainos prezidentas nori tęsti derybas

Vitalijus Klyčko Vokietijos dienraščiui „Bild“ pranešė, kad V. Janukovyčius trečiadienį išsakė pageidavimą tęsti derybas su opozicija.

„Prezidentas nori trečiadienį surengti dar vieną susitikimą su opozicija, ir mes esame tam nusiteikę“, – „Bild“ citavo V. Klyčko, kuris taip pat yra šio laikraščio nuolatinis skiltininkas.

12.34 val. Ukrainoje ketvirtadienį skelbiama gedulo diena

Ukrainoje ketvirtadienį skelbiama gedulo diena. Tokį įsaką pasirašė šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius.

12.32 val. M. Laurinavičius: kraujo praliejimas Ukrainoje – specialiai išprovokuotas

Kraujo praliejimas Ukrainos sostinėje Kijeve buvo specialiai išprovokuotas, neabejoja Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas Marius Laurinavičius, neatmetąs, kad tai galėjo būti pasekmė to, kad kažkuri valdžios grandis pasijuto įsprausta į kampą ir neberado išeities.

12.30 val. Surengs nepaprastąjį posėdį

Europos Komisijos Pirmininkas Jose Manuelis Barosso ragina Europos Sąjungos vyriausybes įvesti sankcijas asmenims, atsakingiems dėl kraujo praliejimo Ukrainoje, pranešama „Deutsche Welle“. Tokiai nuomonei pritarė Bendrijos užsienio politikos vadovė Catherine Ashton, Prancūzijos ir Vokietijos atstovai, pastarieji pasmerkė V. Janukovyčiaus atsisakymą tartis.

Ketvirtadienį Ukrainos klausimas bus aptartas nepaprastojo posėdžio metu.

„Šokiruoti ir su nerimu stebėjome paskutinių 24 valandų įvykius Ukrainoje. Jokios aplinkybės negali pateisinti ir pagrįsti tokių įvykių. Reiškiame nuoširdžią užuojautą aukų šeimoms ir nukentėjusiems. Griežtai smerkiame prievartos naudojimą sprendžiant politinę ir institucinę krizę. [...] Raginame visas puses nedelsiant nutraukti smurtą ir pradėti konstruktyvų dialogą, atsižvelgiant į demokratinius Ukrainos žmonių siekius. Europos Sąjunga siūlė pagalbą politiniam dialogui palengvinti ir padėčiai sušvelninti. Ir toliau manome, kad vienintelis būdas įveikti šią sunkią ir ilgalaikę krizę – konstitucinės reformos, naujos vyriausybės suformavimas ir koalicijų demokratiniams rinkimams sudarymas. [...] Taip pat kartojame, kad mūsų pasiūlymas dėl politinės asociacijos ir ekonominės integracijos tebegalioja ir kad tai nėra galutinis mūsų bendradarbiavimo tikslas. [...] Taip pat aiškiai perspėjome, kad Europos Sąjunga reaguos į bet kokį padėties šalyje pablogėjimą“, – išplatintame viešame pareiškime tikino J. M. Barosso.

12.25 val. Saugumiečiai pradeda tyrimą dėl perversmo

Ukrainos saugumo tarnyba oficialiai pranešė pradedanti tyrimą prieš „kai kuriuos politikus“. Tyrimo pagrindas – galimas mėginimas neteisėtai perimti valdžią.

12.17 val. Kremlius teigia, kad nesikiš

„Kremlius atidžiai stebi įvykius Ukrainoje, bet neketina kištis, – „RIA-NOvosti“ pareiškė Rusijos prezidento spaudos atstovas Dmitrijus Peskovas. – Tikrai informuosime apie mūsų poziciją, bet tai bus vėliau“. Jis pabrėžė, kad svarbiausia pozicija yra nesikišti į tai, kas vyksta Kijeve.

12.04 val. V. Janukovyčius su opozicija nesusitiks

Įgaliotasis ministras Ukrainoje Marius Janukonis LRT radijui sakė, kad neįvyks planuotas V. Janukovyčiaus ir opozicijos susitikimas.

Anot M. Janukonio, internetas Kijeve veikia, tik stringa telefono ryšys. Nors metro neveikia, kitos transporto priemonės Kijeve važinėja. Taip pat uždarytos mokyklos.

Pranešama, kad Maidane susirėmimai atsinaujino. Kaip rašo zn.ua, pareigūnai atnaujino aktyvų spaudimą, jie bando vandens patrankomis stumti protestuotojus iš Nepriklausomybės aikštės. Kijevo gyventojų prašoma atnešti protestuotojams šiltų drabužių.

12.00 val. V. Zacharčenka: atsakomybė už susirėmus tenka politikams

Ukrainos vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka pareiškė, kad dėl pastarųjų kruvinų susirėmimų Kijeve atsakomybė tenka opozicijos politikams.

VRM tinklalapyje trečiadienį paskelbtame pranešime V. Zacharčenka pabrėžė, kad anksčiau ne kartą atkreipė opozicijos politikų ir užsienio diplomatų dėmesį, jog protestuotojai, įsitvirtinę Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, turi šaunamųjų ginklų.

11.37 val. Lenkijos premjeras paragins ES skelbti sankcijas Ukrainai

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė spausiantis Europos Sąjungos (ES) lyderius paskelbti sankcijas Ukrainos vyriausybei po to, kai Kijeve per susirėmimus tarp protestuotojų ir milicijos žuvo arba buvo sužeisti dešimtys žmonių.

„Trečiadienį surengsiu derybas su didžiausių ES šalių ir institucijų lyderiais bei įtikinėsiu juos paskelbti sankcijas – asmenines ir finansines“, – D. Tuskas sakė per Lenkijos parlamento nepaprastąjį posėdį.

11.36 val. Seimo URK smerkia jėgos panaudojimą Ukrainoje

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) trečiadienį priėmė pareiškimą, kuriuo smerkia jėgos panaudojimą Ukrainoje ir ragina reaguoti tarptautinę bendruomenę.

„Mes šokiruoti įvykiais, kurie vyksta Ukrainoje, mes smerkiame jėgos panaudojimą, kur jau žuvo 25 žmonės, ir kviečiame Ukrainos politinius lyderius visomis įmanomomis priemonėmis siekti taikaus politinio dialogo“, – BNS po komiteto posėdžio sakė jo pirmininkas Benediktas Juodka.

11.35 val. Latvija norėtų sankcijų Ukrainai

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius paragino Europos Sąjungos (ES) vyriausiąją užsienio reikalų įgaliotinę Catherine Ashton kuo skubiau sušaukti Bendrijos užsienio reikalų ministrų posėdį, kuriame būtų svarstomos sankcijos Ukrainai.

11:31 val. Policija blokuoja kelius iš ir į Kijevą

„Kyiv post“ redaktorius Christopheris Milleris pranešė, kad policija blokuoja kelius iš ir į Kijevą, krato transporto priemones.

E. Glibovicko/Hromadske.TV/„Twitter“ nuotr.

11.13 val. Švedijos užsienio reikalų ministras: V. Janukovyčiaus rankos suteptos krauju

Švedijos užsienio reikalų ministras ir buvęs premjeras Carlas Bildtas pareiškė, kad Ukrainos prezidento rankos suteptos krauju.

„Twitter“ tinkle jis išplatino žinutę: „Tegul nekyla neaiškumų: atsakomybė už mirtis ir smurtą tenka prezidentui Janukovyčiui. Jo rankos suteptos krauju“.

10.25 val. Gynybos ministras į Kijevą pasiuntė ginkluotą desantą

Parlamento narys, buvęs gynybos ministras Anatolijus Gricenko savo „Facebook“ paskyroje skelbia, kad nepaisant gynybos ministro Pavelo Lebedevo pareiškimų, jog armija nesikiš į konfliktą, į Kijevą pasiųsta 500 desantininkų su pilna karine ekipiruote.

9:53 val. Protestuotojai apsupo parlamentą

Pranešama, jog apie 10 val. vietos laiku protestuotojai yra beveik apsupę parlamento ir rajono valdžios pastatus. Apie tai praneša unian.net.

9:22 val. D. Grybauskaitė: Ukrainoje artėjama prie pilietinio karo slenksčio

Tarp sužeistųjų – vaikai

Tarp sužeistųjų yra 80 pareigūnų bei mažiausiai 5 žurnalistai, skelbia Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerija. Tarp žuvusiųjų – 9 policijos pareigūnai. Taip pat nukentėjo bent 3 nepilnamečiai. Pranešama, kad tarp žuvusiųjų yra ir trys VRM pajėjų nariai iš Krymo.

Lietuvių bendruomenės pirmininkė Kijeve teigia, jog šiuo metu Kijeve aidi šūviai, jie nerimo visą naktį. LRT televizija praneša, jog telefono ir interneto ryšys Kijeve nėra nutrūkęs, tačiau pranešama apie sutrikimus. Baiminantis terorizmo grėsmės, neveikia metro.

@Kateryna_Kruk „Twitter“ nuotr.

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas LRT televizijai teigė, jog keliai, vedantys į Kijevą, yra užblokuoti. Patekti į miestą neleidžia ginkluoti milicijos pareigūnai. Tačiau žmonės tai padaryti bando miškų keliukais ir pan.

Milicija ir specialieji „Berkut“ padaliniai maždaug 7.40 val. bandė prisiartinti prie barikadų ir apsupti protestuotojus, tačiau atsitraukė jau po dviejų minučių, skelbia news.liga.net. Apie 120 pareigūnų artinantis prie barikadų protestuotojai pasiruošė Molotovo kokteilius ir akmenis, tačiau susirėmimas neįvyko. 

Kijeve mirė pašautas žurnalistas

Kijevo gatvėse vykstant susirėmimams tarp opozicijos protestuotojų ir saugumo pajėgų žuvo dienraščio „Vesti“ žurnalistas Viačeslavas Veremėjus, trečiadienį pranešė medikai.

Grupės „Medicinos sargyba“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ nurodoma, kad reporteris mirė greitosios pagalbos ligoninėje po to, kai buvo pašautas į pilvą.

Laikraščio vyriausiasis redaktorius Ihoris Gužva patvirtino informaciją apie žurnalisto žūtį „Facebook“ žinute.

V. Veremėjus važiavo namo taksi automobiliu, kurį, sustojusį prie šviesoforo, užpuolė „nežinomi vyrai, ginkluoti lazdomis ir (šaunamaisiais) ginklais, dėvintys šalmus, slepiamosios spalvos drabužius ir juodas kauke“, nurodė laikraštis.

 Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius: reikia gelbėti Ukrainą

„Taip, žuvusiųjų mes jau nesugrąžinsime. Taip, mes jau sumokėjome pernelyg didelę kainą už ambicijas tų, kas veržiasi į valdžią. Tačiau kad kaina nebūtų dar didesnė, raginu: atsitokėkite! Reikia sėsti prie derybų stalo ir gelbėti Ukrainą“, – sakoma V. Janukovyčiaus kreipimesi, kuris trečiadienio naktį buvo paskelbtas valstybės vadovo interneto svetainėje.

„Todėl, kad būsimos kartos mums neatleis, jeigu mes sugriausime valstybę, kuri turi priklausyti jiems – mūsų palikuoniams“, – pažymima jame.

Pranešama, jog trečiadienį 13 val. (Maskvos laiku) V. Janukovyčius susitiks su opozicijos lyderiais.

„Susitikimas numatytas 13.00 val. (Maskvos laiku)“, – sakė Ukrainos parlamento pirmininkas Vladimiras Rybakas.

Pirmininko teigimu, prezidentas ir deputatai turės susitarti dėl kelių punktų, kuriuos parlamentas galėtų svarstyti per plenarinį posėdį ketvirtadienį.

„Ketvirtadienį mes planuojame aptarti laikinosios komisijos, kuri bandytų susitarti dėl konstitucinių pataisų, sudarymą“, – pridūrė V. Rybakas.    

V. Janukovyčius kaltina opoziciją, grasina teismais

Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius trečiadienį išplatintame pareiškime teigė, kad opozicijos lyderiai peržengė ribą, kai šaukė žmones prie ginklų, ir turi stoti prieš teismą, kuris paskirs jiems bausmę, arba atsiriboti nuo radikalų.

„Ribą jie peržengė, kai šaukė žmones prie ginklų. O tai — pasipiktinimą keliantis įstatymo pažeidimas. Ir įstatymo pažeidėjai turi stoti prieš teismą, kuris paskirs jiems bausmę. Tai ne mano užgaida, tai mano, kaip Konstitucijos garanto, pareiga – užtikrinti taiką šalyje, piliečių ramybę ir teisingumą kiekvieno atžvilgiu“, – sakoma V. Janukovyčiaus kreipimesi, paskelbtame valstybės vadovo interneto svetainėje.

Ukrainos vadovas taip pat paragino opozicijos lyderius nedelsiant atsiriboti nuo tų radikalių jėgų, kurios provokuoja kraujo praliejimą ir susidūrimus su teisėsaugos struktūrų darbuotojais.

„Arba, tuo atveju, jei jie nenori išeiti, – pripažinti, kad jie palaiko radikalus. Tada su jais bus kita kalba“, – pridūrė jis.

Pasak V. Janukovyčiaus, jis siekia dialogo su opozicija, tačiau pastaroji nenori jo girdėti.

Degančiuose Kijevo profesinių sąjungų rūmuose griuvo konstrukcijos

Gelbėtojai turėjo palikti degančius Profesinių sąjungų rūmus Kijevo centre, nes griuvo perdangos tarp aukštų, trečiadienį pranešė miesto nepaprastųjų situacijų tarnyba.

„Gesinant gaisrą pareigūnai buvo išvesti į gatvę, nes griuvo konstrukcijos tarp ketvirto ir penkto aukštų“, – nurodė tarnybos atstovai spaudai.

Pareigūnai Kijevo miesto administracijoje, remdamiesi Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos sostinės skyriumi, sakė, kad iš Profesinių sąjungų rūmų, iš 3–9 aukštų, buvo išgelbėtas 41 žmogus.

Rūmuose buvo įsikūręs vadinamasis Nacionalinio pasipriešinimo štabas, kuris kilus gaisrui evakavosi.

Aktyvistai prie pastato buvo ištempę brezentą, kad jame užblokuoti žmonės galėtų iššokti per langus.

Vidaus reikalų ministerija dėl gaisro Profsąjungų rūmuose kaltina dešiniosios politinės pakraipos protestuotojus.

Stebėkite tiesioginę transliaciją iš Kijevo per LRT televiziją.

Lvove sudegė pusė karinio dalinio, blokuota Ukrainos–Lenkijos siena

Naktį iš antradienio į trečiadienį protestuotojai ėmė blokuoti Ukrainos–Lenkijos sieną Lvovo regione, Lvovo mieste užpultas karinis dalinys.

UNIAN naujienų agentūros duomenimis, apie 50 žmonių užblokavo pasienio kontrolės postą tarp Ukrainos ir Lenkijos Lvovo regione. Pranešama, kad už 400 metrų nuo sienos protestuotojai surentė barikadą ir nepraleidžia automobilių nė viena kryptimi. Pasienio kontrolės pareigūnai keliautojams pataria naudotis Galkino pasienio perėjimo punktu, kuris veikia normaliai.

Nežinomi asmenys taip pat užpuolė karinio dalinio patalpas Lvovo mieste, Ukrainos kariuomenės duomenimis per užpuolimą nukentėjo apie 30 karių, 5 iš jų paguldyti į ligonines.

Teigiama, kad beveik du tūkstančiai radikaliai nusiteikusių protestuotojų į karinio dalinio teritoriją ėmė mėtyti akmenis ir butelius su padegamuoju skysčiu, taip pat sukrovė barikadas iš padangų, kurias vėliau padegė.   

Lvovo meras paragino teisėsaugininkus nukreipti savo ginklus žmonėms saugoti.

„Atskiria kreipiuosi į Lvovo jėgos struktūrų darbuotojus. Išeikite ir nukreipkite savo ginklus žmonėms ginti – savo artimiesiems, kaimynams, draugams. Pripažinkite – mažiausia jūsų agresija žmonėms sugrįš kur kas stipresnė. Bus neįmanoma tai sustabdyti“, – pabrėžė Andrejus Sadovas.

Daugiau klausimų nei atsakymų

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas antradienį teigė, kad dėl padėties Ukrainoje ir galimų scenarijų šiuo metu klausimų yra daugiau nei atsakymų.

Anot diplomato, antradienio smurto proveržiai ir Maidano šturmas buvo netikėtas įvykių posūkis.

„Baigėsi ambasadorių susitikimas su Ukrainos užsienio reikalų ministru Leonidu Kožara. Jis informavo apie situaciją ir kad iš valdžios pusės buvo mestas „Berkutas“. Tačiau atsakymas, ar toliau bus tęsiamos Maidano šturmas, nebuvo duotas, nors buvo klausta tris kartus“, – LRT televizijai telefonu iš Kijevo antradienio vakarą sakė P. Vaitiekūnas.

Jo teigimu, užsienio šalių ambasadoriai pokalbio su L. Kožara metu pasmerkė naudojamą prievartą.

„Išreiškėme užuojautą nukentėjusiems, pažymėjome, jog prievartos naudojimas auga ir kad valdžia žadėjo prieš taikų Maidaną atakų nerengti. Visiems buvo priminta, kad išeiti iš krizės įmanoma tik politinių procesų pagalba“, – sakė jis.

Anot jo, Ukrainos ministras buvo įspėtas, kad Europos ir kitų valstybių sostinėse šio vakaro ir nakties įvykių pasekmės bus nagrinėjamos.

Politologas, Rytų Europos studijų centro ekspertas Laurynas Kasčiūnas teigė, jog Maidano šturmas yra netikėtas todėl, jog atrodė, kad Kijeve pagaliau pavyks išlipti iš politinės krizės.

„Pirmadienį jau buvo daromos įvairios analitikų ir prognozuotojų išvados, kad šiandien turi būti rastas tam tikras kompromisas. Ukrainos Parlamente turėjo būti pradėta svarstyti Konstitucijos reforma, kuri turėjo grąžinti Ukrainą į parlamentinės respublikos statusą. Tai reikštų, kad Prezidento institucija, kad ir su V. Janukovyčiumi, yra iš esmės formalus dalykas. Tą palaikė ir protestuotojai. Ir apie 15 tūkst. žmonių patraukė link Rados palaikyti tokio galimos sprendimo ir anksti ryte jie sužinojo, kad kompromisas nėra rastas. Žinoma, tai supykdė žmones. Viskas apsivertė aukštyn kojomis“, – LRT studijoje kalbėjo L. Kasčiūnas.

G. Kirkilas: kito kelio, nei išankstiniai rinkimai, nėra

Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas trečiadienio ryte sakė, kad Ukrainos situaciją vertina labai blogai.

„Situacija tokia, kad lygiųjų tikrai nebus“, – LRT televizijos žurnalistams sakė jis.

Anot jo, kito kelio, nei išankstiniai rinkimai, nėra.

C. Ashton: smurtas Kijeve nedelsiant turi liautis

Vyriausioji Europos Sąjungos (ES) įgaliotinė užsienio politikai ir saugumui Catherine Ashton išreiškė gilų susirūpinimą antradienio vakaro ir nakties įvykiais Kijevo Maidane.

Jos teigimu, prezidento V. Janukovyčiaus režimas turi kuo greičiau rasti išeitį iš krizės, kuri Ukrainos sostinėje kilo po to, kai specialiosios saugumo pajėgos pradėjo Nepriklausomybės aikštės šturmą.

„Man kelia nerimą Kijeve prasidėję smurto protrūkiai ir besikartojantys pranešimai apie aukas. Žiaurumai turi liautis tuoj pat. Taip pat esu susirūpinusi iškeltu ultimatumu apie to stabdymą jėga. Noriu paraginti Prezidentą V. Janukovyčių, Vyriausybę ir opozicijos lyderius rasti kuo greitesnę išeitį iš šios gilios krizės. Taip pat politinė krizė turi būti sustabdyta dialogo pagalba. Kiekvieną kartą teigiu, jog ES yra pasiruošusi padėti bet kuriuo būdu“, – antradienį iš Vienos sakė C. Ashton.

Įvykius Kijeve smerkia ir NATO, JAV, Prancūzijos ir kitų Vakarų valstybių valdžios atstovai.

Ukrainos prokuroras sieks „griežčiausių bausmių“ dėl neramumų

Ukrainos generalinis prokuroras antradienį perspėjo, kad sieks „griežčiausių bausmių“ tiems, kas stovi už smurto protrūkio Kijeve.

„Generalinis prokuroras pareikalaus griežčiausių bausmių tiems, kas išprovokavo žmones vykdyti šiandienos veiksmus, tiems, kurie tai organizavo, ir tiems, kurie tam vadovavo“, – sakoma generalinio prokuroro Viktoro Pšonkos pareiškime.

Ragina demokratinių šalių lyderius įsikišti į situaciją Ukrainoje

Opozicinės partijos UDAR vadovas Vitalijus Klyčko paragino demokratinių šalių lyderius įsikišti į situaciją Ukrainoje, kad būtų sustabdytas smurtinis susipriešinimas.

„Valdžia sąmoningai surengė provokacijas, kad jėga bei krauju išvaikytų Maidaną ir sunaikintų protestus ir aktyvistus. Niekindama žmones ir jų reikalavimus, valdžia pradėjo karą su savo žmonėmis. Janukovyčius tapo kruvinu prezidentu“, – citavo antradienį išsakytus V. Klyčko žodžius UDAR tinklalapis.

V. Klyčko paragino demokratinių šalių lyderius nelikti šalyje ir „nestebėti iš šono, kaip kruvinas diktatorius naikina savo žmones“.

A. Butkevičius ragina nenaudoti smurto prieš savo šalies gyventojus

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ragina Ukrainos vadovybę nutraukti smurtą prieš savo šalies civilius gyventojus ir taikiu būdu kuo skubiau spręsti susidariusią padėtį.

„Ukrainos vadovybė privalo sustabdyti krizės eskalavimą, nutraukti Maidano šturmą ir įsiklausyti į oponentų argumentus. Šalies ateitis priklauso nuo politinių lyderių brandos ir atsakomybės pries savo tautą. Įvykiai Kijevo centre negali būti pateisinami, smurtas prieš Ukrainos gyventojus turi būti nutrauktas“, – sako A. Butkevičius.  

Ministras Pirmininkas visos Lietuvos Vyriausybės vardu ragina Ukrainos lyderius elgtis atsakingai ir kuo skubiau susėsti dialogui su opozicija siekiant taikaus sprendimo.

A. Kubilius: V. Janukovyčiaus gali laukti tarptautinis teismas

Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui nesustabdžius kraujo praliejimo, jo laukia ne tik tarptautinės sankcijos, bet ir tarptautinis teismas, antradienio vakarą pareiškė konservatorių lyderis buvęs premjeras Andrius Kubilius.

Kijeve įsiplieskus susirėmimams, Seimo opozicijos lyderis pareiškė, kad kiekvienas kraujo lašas guls ant V. Janukovyčiaus sąžinės ir „jokie pasiaiškinimai ar pasiteisinimai nebeturės jokios reikšmės“.

„V. Janukovyčius dar turi galimybių sustabdyti kraują Maidane. Kitu atveju jo asmeniškai laukia ne tik tarptautinės sankcijos, bet ir tarptautinis teismas“, – pranešime spaudai teigė A. Kubilius.

Politiko teigimu, Ukrainos žmonės savo krauju jau įrodė, kad jie renkasi europietišką ateitį, ir „toje ateityje nebus nei V. Janukovyčiaus, nei už jo stovinčio (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino.

Reikalauja prezidento atsistatydinimo

Protestuotojai atžygiavo nuo centrinės Nepriklausomybės aikštės, kur opozicija tebėra įsitvirtinusi dideliame palapinių miestelyje per jau beveik tris mėnesius trunkančius protestus prieš V. Janukovyčiaus valdymą.

Opozicijos lyderiai ragino prezidentą atsistatydinti, jeigu jis nori išspręsti šią krizę.

„Ukrainos prezidentas privalo paskelbti pirmalaikius prezidento ir parlamento rinkimus. Esu tikras, jog tai sumažintų temperatūrą visuomenėje“, – buvęs sunkiasvorių bokso čempionas Vitalijus Klyčko sakė žurnalistams parlamente.

„Padarykite tai, ir tai suteiks išeitį. Tai bus tikro vyro sprendimas“, – pridūrė jis.

Tuo tarpu JAV ambasadorius Kijeve socialiniame tinkle „Twitter“ išreiškė apgailestavimą dėl atsinaujinusio smurto.

„Po savaitgalį pasiektos pažangos Kijeve apmaudu matyti atsinaujinusį smurtą, – rašo ambasadorius Geoffrey Pyattas. – Politika turi būti vykdoma Radoje, o ne gatvėje.“

Prieš antradienį įvykusį naujausią smurto prasiveržimą atrodė, kad Ukraina artėja prie sprendinio didžiausiai nepriklausomybės laikotarpio krizei, kurią lapkritį išprovokavo V. Janukovyčiaus sprendimas atmesti kelerius metus rengtą sutartį su ES.

Ukrainos URM Vakarų sankcijomis netiki

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pareiškė nesitikinti, kad Vakarų šalys paskelbs sankcijas Kijevo režimui, ir mananti, kad toks žingsnis duotų priešingų rezultatų.

„Mes nelaukiame sankcijų. Noriu pasakyti, kad sankcijos – kaip jau įrodė daugelis pavyzdžių – yra priešingų rezultatų duodanti priemonė“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė URM Informacinės politikos departamento direktorius Jevhenas Perebijnas.

Rusija apkaltino Vakarus

Rusijos Užsienio reikalų ministerija antradienį apkaltino Vakarų šalių politiką, esą išprovokavusią naujausius susirėmimus.

„Tai, kas vyksta, yra tiesioginė pasekmė nuolaidžiavimo politikos, (kurios laikosi) Vakarų politikai bei Europos agentūros, užmerkdavusios akis į Ukrainos radikalių jėgų agresyvius veiksmus nuo pat šios krizės pradžios, – sakoma Rusijos URM pranešime. – Tuo pačiu jos skatinamos eskaluoti ir provokuoti prieš teisėtą valdžią“.

„Opozicija nebekontroliuoja padėties savo pačios gretose“, – pažymima pranešime.

Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Ukrainos opoziciją „susilaikyti nuo grasinimų ir ultimatumų, taip pat pradėti turiningą dialogą su valdžia, ieškant kelių šaliai išvesti iš gilios krizės“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi