Pasaulyje

2014.02.14 12:28

V. Klyčko apie programišių bandymą kompromituoti Lietuvą: melas ir provokacija

Liepa Želnienė, 15min.lt2014.02.14 12:28

„Tai provokacija. Nėra nė žodžio tiesos. O melo nėra ko komentuoti“, – taip Ukrainos UDAR partijos lyderis Vitalijus Klyčko atsakė į 15min.lt klausimą apie programišių paviešintus neva jo Lietuvos prezidentės patarėjui užsienio politikos klausimais Laurynui Jonavičiui siųstus laiškus, kuriuose dėkojama Lietuvai už finansinę paramą.

„Tai provokacija. Nėra nė žodžio tiesos. O melo nėra ko komentuoti“, – taip Ukrainos UDAR partijos lyderis Vitalijus Klyčko atsakė į 15min.lt klausimą apie programišių paviešintus neva jo Lietuvos prezidentės patarėjui užsienio politikos klausimais Laurynui Jonavičiui siųstus laiškus, kuriuose dėkojama Lietuvai už finansinę paramą.

15min.lt rašė, kad „Anonymous Ukraine“ pasivadinę programišiai pasiskelbė pavogę ir internete paviešinę Dalios Grybauskaitės patarėjo užsienio politikos klausimais L. Jonavičiaus asmeninį elektroninį susirašinėjimą. Tarp daugybės asmeninio pobūdžio laiškų, esą L. Jonavičiaus gautų pernai gruodį ir šiemet sausį, jie nurodo radę keturis laiškus, kuriuos prezidentės patarėjui neva rašė Ukrainos opozicijos lyderis, UDAR partijos vadovas Vitalijus Klyčko. Laiškuose kalbama apie tariamą finansinę paramą Ukrainos opozicijai bei klausiama patarimo, ar nereikėtų dar audringesnių protesto akcijų.

Reaguodama į tai prezidentūra ketvirtadienį pareiškė, kad L. Jonavičius su V. Klyčko niekada nesusirašinėjo ir situaciją įvertino kaip kibernetinę provokaciją.

N. Maliukevičius: priimkime kaip komplimentą

Politologas, informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius tikina, kad į kibernetinę ataką Lietuvos prezidentūra ir Ukrainos opozicijos lyderis V. Klyčko sureagavo tinkamai.

„Aš manau, kad yra teisinga tokia pirma reakcija. Į technologinius aspektus tikrai neverta veltis. Tai turi atlikti atitinkamos institucijos ir pareigūnai. Tai, kas pasakyta, yra logiška ir teisinga. Verta atsiminti ir JAV atsaką į nutekintą jų ambasadoriaus pokalbį, kai jie pasakė, kad agresyvi Rusijos užsienio politika pasiekė naujas žemumas“, – teigė N. Maliukevičius.

Pasak jo, tokiomis atakomis bandoma diskredituoti Vakarų partnerius, kurie bando dalyvauti derybose dėl Ukrainos ateities. Todėl jis siūlo nesirauti plaukų dėl atakos prieš prezidentės patarėją, o atvirkščiai – laikyti tai komplimentu už Lietuvos įdirbį.

„Akivaizdu, kad mūsų bandymas padėti Ukrainos pasirinkime kažkam yra labai nepatogus. Reikia kai kuriose situacijose įžvelgti pozityvias prasmes“, – teigė jis.

Atakavo per NATO pratybas

Politologas pabrėžia, kad „Anonymous Ukraine“ nėra ukrainiečių programišių grupė. Jis priminė, kad pernai lapkritį per NATO pratybas „Steadfast Jazz“, kuriose mokytasi ir kibernetinio saugumo, ta pati programišių grupė atakavo Ukrainos, Latvijos ir Estijos institucijas siekdama sukiršinti partnerius ir pademonstruoti neva NATO nepasirengusi gynybai.

„Čia yra tie patys, bent jau taip skelbiasi, kurie atliko kibernetines atakas per NATO pratybas „Steadfast Jazz“. „Anonymous Ukraine“ tikrai ne ukrainietiškas produktas, o rusiškas“, – įsitikinęs N. Maliukevičius.

Tokias išvadas jam leidžia daryti tarptautinių kibernetinio saugumo ekspertų atlikti „Anonymous Ukraine“ išpuolių per NATO pratybas tyrimai.

NATO pratybos „Steadfast Jazz“ vyko pernai lapkritį Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Jose dvi savaites intensyviai treniravosi maždaug 6 tūkst. karių iš 28 NATO šalių ir partnerių – Švedijos, Suomijos ir Ukrainos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.