Naujienų srautas

Pasaulyje2014.02.13 10:38

JAV nutraukė Indijos opozicijos lyderio N. Modi boikotą – su juo susitiko diplomatė

BNS 2014.02.13 10:38

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį nutraukė dešimtmetį trukusį Indijos opozicijos lyderio Narendros Modi boikotą dėl kruvinų religinių riaušių – amerikiečių aukšto rango diplomatė surengė derybas su šiuo politiku, kuris yra laikomas potencialiu būsimu savo šalies premjeru.

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį nutraukė dešimtmetį trukusį Indijos opozicijos lyderio Narendros Modi boikotą dėl kruvinų religinių riaušių – amerikiečių aukšto rango diplomatė surengė derybas su šiuo politiku, kuris yra laikomas potencialiu būsimu savo šalies premjeru.

JAV ambasadorė Indijoje Nancy Powell paspaudė ranką N.Modi, kuris jai įteikė rožių puokštę. Po to susitikimas vyko už uždarų durų jo oficialioje rezidencijoje vakarinėje Gudžarato valstijoje, kur jis yra vyriausiasis ministras.

Po beveik valandą trukusio susitikimo N. Powell ir jos palyda išvyko iš N. Modi rezidencijos Gudžarato sostinėje Gandhinagare, bet ambasadorė nepasikalbėjo su laukusiais reporteriais.

N. Modi, hinduistų nacionalistų partijos „Bharatiya Janata“ (BJP) lyderį, teisių gynimo grupės kaltina pro pirštus žiūrėjus į riaušes, kurios 2002 metais Gudžarate pareikalavo iki 2 tūkst. gyvybių. Dauguma aukų buvo musulmonai.

Jungtinės Valstijos 2005 metais pagal įstatymą, kuriuo draudžiama įvažiuoti bet kokiam užsienio pareigūnui, laikomam atsakingu už „šiurkščius religinės laisvės pažeidimus“, atšaukė vizą N. Modi.

N. Modi neigė padaręs ką nors neteisėta dėl to 2002 metų smurto, o tyrimas jo asmeninės kaltės taip pat nenustatė, bet vienas jo buvusių ministrų buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už kurstymą nužudyti 97 musulmonus.

Po N. Powell ir N. Modi susitikimo JAV atsiduria greta Europos šalių ir Australijos, kurios jau anksčiau atkūrė santykius su juo. Apklausos rodo, kad N. Modi turėtų ateiti į valdžią po gegužę įvyksiančių visuotinių rinkimų.

N. Modi stengėsi vaizduoti save apie verslą nusimanančiu lyderiu, galinčiu ginti Indijos ekonomiką ir spręsti korupcijos problemą po dešimtmetį trukusio kairiosios pakraipos Kongreso partijos valdymo.

JAV automobilių gamintoja „Ford“ šiemet Gudžarate turi atidaryti savo gamyklą, be to, čia jau dirba „General Motors“ gamykla. N. Modi šioje valstijoje yra giriamas už vadovavimą efektyviai dirbančiai, verslui palankiai administracijai.

Jungtinės Valstijos ir Indija po Šaltojo karo nedraugiškumo plėtojo tarpusavio santykius ir dauguma JAV Kongreso pritaria ryšiams su Deliu.

Tačiau N. Modi susidūrė su sunkiai įtikima JAV Kongreso kairiosios pakraipos narių, aktyviai besireiškiančių žmogaus teisių srityje, ir konservatorių, susirūpinusių dėl krikščionių evangelikų statuso, opozicija.

Jeigu bus išrinktas premjeru, N. Modi tikriausiai neturės problemų dėl kelionių į JAV, kurios paprastai įsileidžia draugiškų šalių lyderius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi