Naujienų srautas

Pasaulyje2012.08.17 09:40

Cigarečių pakeliai Australijoje atrodys grėsmingai

Lietuvos parlamentas rudens sesijoje ketina griežtinti tabako kontrolę, o štai Australijoje jau žengtas didelis žingsnis – nuo gruodžio 1-osios cigaretės bus pakuojamos į vienodus pakelius, gamintojų logotipai bus vos įskaitomi, o siaubingi perspėjimai „puoš“ visą pakelį. Ir rūkaliai, ir nerūkantieji nuosaikiai vertina Aukščiausiojo teismo sprendimą, kad rūkalų pakuotės turi atrodyti kuo grėsmingiau.

Lietuvos parlamentas rudens sesijoje ketina griežtinti tabako kontrolę, o štai Australijoje jau žengtas didelis žingsnis – nuo gruodžio 1-osios cigaretės bus pakuojamos į vienodus pakelius, gamintojų logotipai bus vos įskaitomi, o siaubingi perspėjimai „puoš“ visą pakelį. Ir rūkaliai, ir nerūkantieji nuosaikiai vertina Aukščiausiojo teismo sprendimą, kad rūkalų pakuotės turi atrodyti kuo grėsmingiau.

Turintys atgrasyti nuo rūkymo perspėjimai ant cigarečių pakelių –- ne naujiena. Bet Australija, kurioje 15 procentų gyventojų – rūkaliai, nori sumažinti jų skaičių bent iki 10 procentų, tad ėmėsi drastiškų priemonių. Nuo gruodžio 1-osios cigarečių pakeliai turės atrodyti taip, kad ne viliotų, o atgrasintų, vaizdžiai perspėtų apie rūkymo sukeliamas ligas. Galutinį žodį teko tarti Australijos Aukščiausiajam Teismui, nes įstatymą apskundė tabako milžinai – esą jis šiukščiai pažeidžia jų intelektinės nuosavybės teises. Bet visi septyni teisėjai buvo vieningi – įstatymas teisingas.

„Tai šeimų, kurios neteko artimųjų dėl su rūkymu siejamų ligų, pergalė", – mano Australijos sveikatos apsaugos ministrė Tania Plibersek.

Australijos rūkaliai ir nerūkantieji nuosaikiai vertina griežtinamas priemones prieš rūkymą: gal jos ir padės įtikinti žmones mažiau rūkyti, tik ar visai atgrasys, tai klausimas.

Tokiu keliu jau eina Kanada, kuri vis dėlto paliko gamintojų logotipus. Australijos priimti įstatymai atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas. Pastaroji sunerimusi, kad maždaug milijardas Žemės gyventojų yra rūkaliai, 80 procentų jų – neturtingose ir vidutinėse šalyse. Bet Australijos patirtį akylai stebės ir Didžioji Britanija, Naujoji Zelandija, Indija, kurios taip pat svarsto, kokių imtis priemonių prieš rūkymą.                       

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi