Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:02

B. Obama ir F. Hollande`as sieks sutvirtinti „amžiną“ JAV ir Prancūzijos draugystę

BNS 2015.02.14 17:02

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį išryškins naują nacionalinio saugumo dimensiją santykiuose su seniausia Amerikos sąjungininke, kai su visomis iškilmingomis diplomatinio protokolo ceremonijomis priims valstybinio vizito atvykusį Prancūzijos vadovą Francois Hollande`ą.

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį išryškins naują nacionalinio saugumo dimensiją santykiuose su seniausia Amerikos sąjungininke, kai su visomis iškilmingomis diplomatinio protokolo ceremonijomis priims valstybinio vizito atvykusį Prancūzijos vadovą Francois Hollande`ą.

Prancūzijos vadovo garbei Baltųjų rūmų Pietinėje pievelėje bus išrikiuota garbės sargyba ir iššauta 21 salvė prieš kitą dieną numatytas derybas įvairiais klausimais, pradedant Iranu ir baigiant klimato kaita, prekyba bei kova su islamistų keliamomis grėsmėmis.

Vėliau B. Obama ir F. Hollande`as paskelbs tostą už tai, ką Prancūzijos prezidentas pavadino „amžina draugyste“, užsimezgusia revoliucijos metais prieš daugiau nei du šimtmečius.

Tačiau Prancūzijos lyderis, kurio asmeninio gyvenimo problemas prieš kurį laiką su pasimėgavimu narstė viso pasaulio bulvarinė žiniasklaida, bus vienas per valstybinius pietus didžiulėje, prancūziškais akcentais išpuoštoje palapinėje, nes sausį išsiskyrė su savo ilgamete partnere Valerie Trierweiler.

Prancūzijos ir JAV santykiuose ne kartą būta audringų laikotarpių. Prieš dešimtmetį susipykusios dėl Irako, dabar šalys vėl sparčiai stiprina dvišalius ryšius.

Vašingtonas sveikino Prancūzijos sprendimą surengti karinę intervenciją Malyje, kad būtų pažabotas islamistų kovotojų įsitvirtinimas Afrikos Sahelio regione, ir suteikė jai logistinę pagalbą.

Sąjungininkės yra vienos svarbiausių veikėjų galingiausių pasaulio valstybių derybose su Iranu dėl jo branduolinės programos, bei drauge kaltina Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą žvėriškais veiksmais prieš savo šalies žmones.

Prancūzija taip pat atliko vieną pagrindinių vaidmenų per karinę kampaniją Libijoje, kur po JAV bombardavimo buvo nuverstas diktatorius Muamaras Kadhafi.

F. Hollande`as trijų dienų valstybinį vizitą Jungtinėse Valstijose pirmadienį pradėjo skrydžiu JAV prezidento lėktuvu „Air Force One“, kuriuo itin retai skraidinami užsienio valstybių lyderiai.

F. Hollande`as ir B. Obama Virdžinijoje apsilankė frankofilo JAV kūrėjo Thomo Jeffersono memorialiniame name.

Apsilankymas Montiselo viloje buvo suplanuotas kaip galimybė B. Obamai ir F. Hollande`ui, kuris gerai kalba angliškai, sustiprinti asmeninius ryšius itin simboliškoje aplinkoje.

B. Obama sakė, kad Th. Jeffersonas – Nepriklausomybės deklaracijos pirminio varianto autorius, ambasadorius Prancūzijoje ir trečiasis JAV prezidentas, yra „to, kas geriausia Amerikoje“ simbolis.

„Tačiau kaip matome vaikščiodami po jo namus, jis taip pat simbolizuoja neįtikėtiną ryšį ir neįtikėtinas Prancūzijos dovanas Jungtinėms Valstijoms, nes jis buvo prisiekęs frankofilas“, – pabrėžė prezidentas.

F. Hollande`as pratęsė istorines aliuzijas, paminėdamas markizą Lafayette`ą – prancūzų aristokratą, kuris kovėsi už Amerikos nepriklausomybę George`o Washingtono revoliucinėje armijoje.

„Buvome sąjungininkai Jeffersono ir Lafayette`o laikais ir liksime draugais amžiams“, – pažymėjo jis.

Rimti reikalai bus pradėti tvarkyti antradienį, o per abiejų lyderių derybas Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete dėmesys tikriausiai bus sutelktas į karą Sirijoje, Irano branduolinę programą, Ukrainos politinę krizę ir grėsmes saugumui Afrikoje.

Lyderiai taip pat veikiausiai aptars Prancūzijos karines operacijas Malyje ir Centrinės Afrikos Respublikoje, nes Vašingtonas suteikė oro transporto, žvalgybinę ir logistinę pagalbą abiem prancūzų misijoms Afrikoje.

Derybų darbotvarkėje bus ir Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutartis tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų, kurių prezidento kadencijos vidurio rinkimų metais laukia įtempta vidaus kova dėl įgaliojimų sudaryti prekybinius susitarimus.

Ši F. Hollande`o viešnagė yra pirmasis nuo 1996 metų Prancūzijos lyderio valstybinis vizitas Jungtinėse Valstijose. Tikimasi, kad ji išryškins „puikius darbinius santykius“ tarp JAV ir Prancūzijos, sakė šaltiniai Eliziejaus rūmuose.

Tačiau lyderiai aptars ir klausimus, kurie temdo dvišalius santykius, visų pirma būgštavimus, kad amerikiečiai vykdo didžiulio masto šnipinėjimą Prancūzijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi