Pasaulyje

2015.02.12 21:36

Naują protestų audrą Ukrainoje gali sukelti smunkanti ekonomika

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.12 21:36

Ukrainos centrinis bankas apribojo kapitalo judėjimą, grivina smuko 10 proc., kai kur trūkta tvirtos valiutos. Analitikai prognozuoja dar didesnį grivinos smukimą, o neįliejus į ekonomiką kelių milijardų dolerių – ir šalies bankrotą bei naują ekonominę protestų bangą.

Ukrainos centrinis bankas apribojo kapitalo judėjimą, grivina smuko 10 proc., kai kur trūkta tvirtos valiutos. Analitikai prognozuoja dar didesnį grivinos smukimą, o neįliejus į ekonomiką kelių milijardų dolerių – ir šalies bankrotą bei naują ekonominę protestų bangą.

Dauguma valiutos keitimo punktų Kijeve uždaryti dar penktadienį, kai tik centrinis bankas paskelbė apie smukusį grivinos kursą ir uždraudė atsiskaitymus valiuta su partneriais užsienyje. Fiziniams asmenims per mėnesį leido įsigyti tvirtos valiutos vos už 50 tūkst. grivinų – už 6 tūkst. dolerių.

„Yra grėsmė, kad politinei krizei gilėjant, grivinos devalvacija tęsis, tai yra ji smuks. Be to, daugelis įmonių tiesiog atsisakė mokėti mokesčius. Sausio mėnesio duomenimis, į biudžetą surinkta 13 proc. lėšų mažiau, nei gruodį. Pastebimas užsienio kapitalo pasitraukimas, dėl to išaugs nedarbas. Apie naujų investicijų pritraukimą nėra ką ir svajoti“, – ekonomikos analitikas Andrejus Novakas.

Kijevą dabar gali išgelbėti tik kelių milijardų dolerių finansinė parama, tačiau anksčiau pateikti Tarptautinio valiutos fondo reikalavimai prezidentui Viktorui Janukovyčiui neįkandami, o besitęsiant politinei krizei netgi Rusija žadėtų 2 mlrd. dolerių kol kas neperveda. Manoma, kad būtent dėl to Sočyje porą valandų V. Janukovyčius derėjosi su Vladimiru Putinu.

Tačiau Rusija pirmiausia reikalauja grąžinti daugiau nei 3 mlrd. skolą „Gazprom“ už dujas, tuomet sako dar lauksianti naujos vyriausybės.

„Jo [V. Janukovyčiaus] veiksmai priklauso nuo Rusijos pinigų. Akivaizdu, kad jis tampa vieno iš Rusijos regionų gubernatoriumi. Juk yra šešėliniai buvusio premjero Azarovo susitarimai, o Janukovyčius negali jų išpildyti. Rusija, manau, Janukovyčių vertina kaip pamuštą lakūną“, – sako Razumkovo politikos ir ekonomikos tyrimų centro direktorius Valerijus Čialyjus.

Analitikų teigimu, smunkant šalies ekonomikai ir augant nedarbui, dar labiau didės ukrainiečių nepasitenkinimas.

„Jeigu prasidės antroji protestų banga – ekonominis Euromaidanas, kai žmonės bus prispausti prie sienos, – tuomet pasekmės bus žiauresnės“, – sako A. Novakas.

„Smukus grivinai, tapo aišku, kad ekonominė politika, grįsta korupcija, grobstymais, smulkaus ir vidutinio verslo žlugdymu, kyšininkavimu negali toliau egzistuoti. Per savaitę iš kiekvieno jūsų kišenės korumpuota valdžia ištraukia 10 proc. santaupų: pinigai nuvertėjo, auga kainos. Maidanas kovoją prieš tuos, dėl ko jūs kenčiate“, – sako Ukrainos Aukščiausiosios Rados opozicijos deputatas Petro Porošenko.

Skelbiama, kad per penkias pastarąsias dienas ukrainiečiai iš bankų atsiėmė daugiau nei 900 mln. dolerių, beveik tiek pat sumenko ir aukso bei valiutos atsargų vertė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.