Naujienų srautas

Pasaulyje2014.02.08 12:15

Sočio olimpiados atidarymas tapo „asmeniniu triumfu“ V. Putinui

BNS 2014.02.08 12:15

Europos apžvalgininkai Sočio žiemos olimpiados atidarymo ceremoniją laiko Rusijos prezidento Vladimiro Putino asmeniniu triumfu arba netgi perdėta jo valdžios demonstracija.

Europos apžvalgininkai Sočio žiemos olimpiados atidarymo ceremoniją laiko Rusijos prezidento Vladimiro Putino asmeniniu triumfu arba netgi perdėta jo valdžios demonstracija.

Dauguma gyrė atidarymo šou, surengtą Juodosios jūros kurorte Sočyje, nors komentatoriai neatsisakė ir kritikos, kuri buvo liejama per pasiruošimą žaidynėms – ypač dėl gėjų teisių Rusijoje ir precedento neturinčios 50 mlrd. JAV dolerių sumos, išleistos, kad įvyktų šis sporto renginys.

„Putinas pareikalavo stebuklingos pradžios 22-osioms žiemos olimpinėms žaidynėms čia, Sočyje“, – rašo Didžiosios Britanijos dienraščio „The Daily Telegraph“ apžvalgininkas Ianas Chadbandas.

„Ir sukišus 31 mlrd. svarų, kad pasaulis aiktelėtų dėl jo „naujosios“ Rusijos nepaprasto užmojo ir ambicijų, nenuostabu, kad jo noras buvo apdovanotas ceremonija, kuri, net jeigu jai stigo 2012-ųjų Londono (vasaros olimpiados atidarymo) humoro ir smagumo, tapo kvapą gniaužiančia vaizdžia kelione per šios šalies istoriją“, – pažymėjo I. Chadbandas.

Dienraštis „The Times“ gyrė pačios Britanijos surengtą atidarymo šou per 2012-ųjų olimpiadą, tačiau pripažino, kad ceremonija Sočyje buvo „iki raudonumo įkaitęs reginys“, net jeigu pasitaikė kai kurių techninių nesklandumų.

Per ceremoniją neišsiskleidė viena iš penkių iliuminuotų snaigių, kurios turėjo transformuotis į penkis olimpinius žiedus, tad nesmagiai liko šviesti tik keturi žiedai.

„Prezidentui Putinui tai yra galimybė parodyti Rusiją kaip atgimstančią supervalstybę, bet jo pastangas trikdė virtinė problemų ir kritika iš gėjų bendruomenės bei žmogaus teisių grupių ar netgi gyvūnų teisių aktyvistų“, – rašo „The Times“.

Dienraščio „Daily Mail“ apžvalgininkas Jonathanas McEvoy taip pat gyrė šį vaidinimą.

„Rusijai praėjusį vakarą tai buvo jos, kaip postsovietinės jėgainės, atgimimas – neabejojančios savo teise į vietą prie aukščiausio stalo po dviejų dešimtmečių abejonių ir nusiminimo“, – pastebėjo J. McEvoy.

„Tai buvo reklama be jokių atsiprašymų – istorija, kaip Rusija ją suvokia, – pridūrė jis. – Nėra jokių abejonių, kas buvo svarbiausias šio renginio svarbiausias didvyris. Šviesa prezidento ložėje liko įjungta netgi tuomet, kai buvo išjungtos visos kitos – tam atvejui, jeigu kas nors nesuprato žinios.“

Prancūzijos laikraščiai griežčiau atsiliepė apie V. Putiną, įžvelgdami jo imperialistines ambicijas.

Komunistų dienraštis „Humanite“ rašo: „Kapitalistų sambūris ten (Rusijos režime) yra brutaliai vadovaujamas „caro“ – didžiulei mažų žmonių nenaudai.“

Sporto naujienų laikraščio „L'Equipe“ nuomone, šis renginys dar kartą pademonstravo perdėtas V. Putino ambicijas.

„Retai olimpinės žaidynės tapdavo tokiu mastu suasmenintos arba perdėtos. Vladimiras Putinas, Kremliaus caras, Sočio likimą kūrė vienas. Nesirūpindamas dėl pritrenkiančios kainos arba pamintų žmogaus teisių“, – – rašo „L'Equipe“.

Italijos dienraštis „La Stampa“ pastebėjo, kad „buvo daug rusišką atspalvį turinčio pasididžiavimo, sakant pasauliui, kad ankstesnė galybė sugrįžo“.

„La Stampa“ šią ceremoniją vadino „labai asmenišku triumfu“ V. Putinui, tačiau pridūrė: „Šou buvo per didelis ir per brangus žiemos olimpiadai.“

Daugelis Italijos laikraščių ryškių spalvų Vokietijos komandos uniformas laiko iššūkių Rusijoje galiojančiam įstatymui, draudžiančiam „homoseksualumo propagandą“, taip pat šmaikštavo dėl nesėkmingo olimpinių žiedų išsiskleidimo.

 „Tas techninis gedimas gali būti tobulas šios žiemos olimpiados ir visos ją lydėjusios nesportinės polemikos simbolis“, – rašo dienraštis „Corriere dello Sport“, atkreipęs dėmesį, kad neišsikleidęs žiedas simbolizuoja Amerikos žemyną.

Daugelis Italijos žiniasklaidos leidinių žaidynes Sočyje vadino „Putino olimpiada“.

„Ji buvo prabangi, kaip ir prognozuota, taip pat visa aprėpianti, kaip ir Rusija – paliekanti kažką įsimintina kiekviename klasikiniame fragmente“, – komentavo dienraštis „La Repubblica“.

Laikraštis taip pat atkreipė dėmesį, kad šis „iškilmingas“ atidarymas labai skyrėsi nuo „lengvabūdiškos“ ceremonijos Londone.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi