Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Bronzinio kario vietoje siūloma statyti memorialą komunizmo ir nacių aukoms

BNS2015.09.08 13:45

Estijos sostinės Talino centre esančioje Tenismegio kalvoje, kurioje iki 2007 metų stovėjo prieštaringai vertinamas vadinamasis Bronzinio kario paminklas, skirtas raudonarmiečiams pagerbti, siūloma pastatyti memorialą komunizmo ir nacių aukoms.

Estijos sostinės Talino centre esančioje Tenismegio kalvoje, kurioje iki 2007 metų stovėjo prieštaringai vertinamas vadinamasis Bronzinio kario paminklas, skirtas raudonarmiečiams pagerbti, siūloma pastatyti memorialą komunizmo ir nacių aukoms.

Nukentėjusiųjų nuo sovietinės okupacijos draugija „Memento“ šią savaitę Estijos kultūros ministrei Urve Tiidus tokio memorialo projektą, penktadienį rašo sostinės laikraštis „Tallinncity“.

Menininko Koito Olijarvo pagal Kultūros ministerijos paskelbtą konkursą sukurtas memorialo projektas oficialiai įvardijamas kaip „paminklas okupacinio teroro aukoms“, kurių pareikalavo dvi sovietinės ir viena nacių okupacija.

„Numatoma pastatyti metalinius stulpus su aukų vardais; ant kiekvieno iš jų tilps apie 2 000 vardų, – sakė „Memento“ valdybos narys Leo Oispuu. – Stulpų turėtų būti 55, ant jų – 110 tūkst. vardų; visus tuos vardus mes turime.“

Šiame memoriale taip pat planuojama pritaikyti modernias technologijas: ant paminklo būtų QR kodai, atpažįstami išmaniųjų įrenginių, kurie leistų lankytojams rasti išsamesnės informacijos apie kiekvieną iš aukų.

Tas paminklas taptų vienu iš memorialinių objektų tame Talino rajone, kur jau yra įsikūręs Okupacijos muziejus, paminklas kovojusiam su Raudonąja armija admirolui Johanui Pitkai ir paminklas 1918–1920 metų Estijos nepriklausomybės karui.

Vyriausybė „Memento“ pasiūlymo kol kas nesvarstė.

2007 metų balandžio 26–28 dienomis Estijoje kilo masinės riaušės dėl vyriausybės sprendimo perlaidoti sovietinių karių palaikus iš brolių kapo Tenismegio kalvoje ir perkelti jų garbei pastatytą kario išvaduotojo paminklą į Karių kapines.

Rusakalbiai Estijos gyventojai šiuos veiksmus suprato kaip žuvusiųjų atminimo išniekinimą. Per riaušes buvo sulaikyti apie 1 200 žmonių, 50 žmonių buvo sužeisti, peiliu nudurtas Rusijos pilietis Dmitrijus Ganinas.

2013 metų kovo 28 dieną Strasbūro teismas įpareigojo Estijos valdžią išmokėti 50 tūkst. eurų sumą nukentėjusiems per šiuos neramumus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.