Pasaulyje

2014.02.05 23:29

Kovoje dėl įtakos Ukrainai pažadais dalinasi ir Rusija, ir Vakarai

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius žada aptarti politinę krizę šalyje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu per Sočio olimpinių žaidynių atidarymą.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius žada aptarti politinę krizę šalyje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu per Sočio olimpinių žaidynių atidarymą.

Rusija pažadėjusi Ukrainai 15 mlrd. JAV dolerių paramą, tačiau mokėti jos dalis delsia kol nesulauks naujos vyriausybės. V. Janukovyčių trečiadienį aplankiusi Europos Sąjungos (ES) atstovė Catherine Ashton savo ruožtu pareiškė, kad Ukraina gali tikėtis finansinės pagalbos ir iš Vakarų.
 
Derybos tęsiasi

ES užsienio politikos koordinatorė C. Ashton opozicijos lyderiams dar sykį patikino – sąjunga nori tarpininkauti sprendžiant krizę, o Ukraina gali tikėtis Vakarų finansinės pagalbos, bet tikriausiai kuklesnės nei pažadėta Rusijos.

Tuo metu valdančiosios regionų partijos narys Volodymyras Saldas Vakarų pareiškimus dėl finansinės pagalbos pavadino politiniu spaudimu keisti valdžią. Regionų partija skeptiškai vertina ir pagrindinį opozicijos siekį – konstitucijoje apriboti prezidento galias.

„Būdas, kuriuo opozicija siūlo grįžti prie 2004 m. konstitucijos, pats yra nekonstitucinis. Tokie skubūs pakeitimai mums nepriimtini, jie neturi pakankamai paramos ir reikia ieškoti kitų variantų“, – kalbėjo Regionų partijos parlamentaras Volodymyras Olijnykas.
 
Tačiau V. Janukovyčiaus atstovas Radoje – Jurijus Mirošnyčenka sakė, kad prezidentas svarsto pirmalaikių rinkimų scenarijų, kurio taip reikalauja opozicija.

Svarstyti esą tenka, nes neveikia Rados priimtas įstatymas garantuojantis amnestiją per protestus suimtiesiems – aktyvistai nepasitraukė iš visų užimtų valstybės pastatų, tai pagrindinė įstatymo sąlyga.

Tiesa, V. Janukovyčius pranešė, kad per Olimpinių žaidynių atidarymą Sočyje susitiks su Vladimiru Putinu, aptarti krizės. Apžvalgininkams vėl bus pagrindo kalbėti apie Vakarų ir Rusijos varžybas dėl Ukrainos, kuriose kol kas pirmauja Rusija, pažadėjusi 15 mlrd. dolerių paramą, bet delsianti tęsti jos dalių mokėjimą kol padėtis neaiški.
 
„Mes čia ne pirmą mėnesį, vis dar viliamės ir laimėsime. Esu tuo tikra. Tačiau tai bus dėl mūsų žmonių, o ne dėl pagalbos iš užsienio, Europos Sąjungos, Rusijos ar nesvarbu iš ko. Bus geriau jei išsiversime patys“, – savo poziciją paaiškino viena iš Maidano prostuotojų vardu Vanda.
 
Protestai atrodo aprimę, į pirmuosius laikraščių puslapius pateko ne tik aktyvistų akcijos, bet nelaimė rytinėje šalies dalyje kai traukinys susidūrė su mikroautobusu ir žuvo keliolika žmonių.
 
„Apskritai konflikto įtampa slūgsta, vykdomoji valdžia turėtų remti stabilumo siekį šalyje“, – situaciją šalyje komentavo Ukrainos laikinasis premjeras Serhijus Arbuzovas.
 
Protestai prasidėjo praėjusių metų lapkritį, kai Ukraina Vilniuje atsisakė pasirašyti laisvosios prekybos sutartį su ES.