Naujienų srautas

Pasaulyje2014.02.05 23:35

Terorizmas ir seksualinės mažumos – pagrindinės temos prieš Sočio žaidynių pradžią

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vieši Sočyje, kur penktadienį prasidės žiemos olimpinės žaidynės. Jų išvakarėse – politinės aistros dėl seksualinių mažumų teisių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vieši Sočyje, kur penktadienį prasidės žiemos olimpinės žaidynės. Jų išvakarėse – politinės aistros dėl seksualinių mažumų teisių.
 
Tai pirmosios Olimpinės žaidynės Rusijoje po Sovietų Sąjungos žlugimo. Paskutines 1980 m. vasaros olimpines žaidynes Maskvoje taip pat draskė politiniai nesutarimai.

Tąkart dėl sovietų žengimo į Afganistaną kartu su JAV žaidynes boikotavo daugiau nei 60 šalių. Po kelių dešimtmečių ten žengė ir patys amerikiečiai, pradėję karą su teroristais – šioje srityje amerikiečiams ir rusams bendrauti sekasi turbūt geriausiai.
 
„Didžiausią grėsmę kelia Kaukazo Emyrato teroristų grupė, bene žymiausia Rusijoje. Ji aiškiai pagrasino atakomis per žaidynes. Manome, kad didesnė tikimybė atakoms už komplekso sienų ar už paties Sočio. Dalijamės informacija su rusais. Jie dalijasi su mumis. Bendradarbiavimą visada galima tobulinti, bet kiek žinau jis gana geras“, – komentavo JAV antiterorizmo centro vadovas Matthewas Olsenas.
 
Tačiau kur kas daugiau nesutarimų kyla dėl seksualinių mažumų. Barackas Obama aiškiai pabrėžė į amerikiečių delegaciją įtraukiantis tris seksualinių mažumų atstovus. Jų teises ginančios organizacijos žaidynių išvakarėse rengia akcijas Londone, Niujorke, Paryžiuje, Sankt Peterburge, kituose miestuose, aktyvistai siekia nuspalvinti Sočį vaivorykštės spalvomis ir atkreipti olimpinių rėmėjų – „McDonald‘s“, „Coca-Cola“, „Samsung“ – dėmesį, kad Rusija įstatymu neseniai uždraudė vadinamąją netradicinio seksualinio elgesio propagandą nepilnamečiams.

Aktyvistų pusėje ir žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ bei V. Putino prieš žaidynes paleistos „Pussy Riot“ aktyvistės kartu su dainininke Madonna Niujorke pasirodysiančios organizacijos koncerte.

„Šia peticija reikalaujame atšaukti visą mėšlo krūvą, kuri atsidūrė įstatymuose per pastaruosius ketverius su puse metų Rusijoje“, – „Pussy Riot“ narė Marija Aliochina.

V. Putinas, apsilankęs persinių leopardų draustinyje, kurį esą įkūrė kaip olimpinio projekto dalį, skeptikams atrėžia, kad seksualinėms mažumoms durų neuždarė.

„Mes neverčiame nieko atsiskaityti už jų santykius, skirtingai nei daugybė kitų pasaulio šalių. Štai kodėl galite jaustis laisvi, atsipalaidavę, tik prašau duoti vaikams ramybę“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.
 
Olimpinio komiteto pirmininkas Thomas Bachas, skirtingai nei jo pirmtakas Jacques Rogge`as, neištvėrė nesudraudęs nesutariančių pusių.
 
„Dėkojame tiems, kurie supranta, kad sportas prisideda prie taikos plėtros tik tada jei nevirsta politinių nesutarimų arena ar bandymu uždirbti taškų vidaus ar užsienio politikos varžybose“, – komentavo T. Bachas
 
Kritikos Rusijai pakanka ir be politikos, šimtai į Sočį atvykusiųjų sako, kad jų viešbučiai įrengti dar nebaigti, nors šios olimpinės žaidynės pačios brangiausios istorijoje – kainavo 50 mlrd. JAV dolerių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi