Pasaulyje

2014.02.05 12:18

Irako sostinėje per virtinę sprogdinimų žuvo mažiausiai 16 žmonių

BNS2014.02.05 12:18

Mažiausiai 16 žmonių žuvo trečiadienį per virtinę sprogdinimų Bagdado centre, keli iš kurių nugriaudėjo šalia smarkiai įtvirtintos „Žaliosios zonos“, kur įsikūrę pagrindiniai vyriausybės biurai ir kelios Vakarų ambasados, pranešė Irako pareigūnai.

Mažiausiai 16 žmonių žuvo trečiadienį per virtinę sprogdinimų Bagdado centre, keli iš kurių nugriaudėjo šalia smarkiai įtvirtintos „Žaliosios zonos“, kur įsikūrę pagrindiniai vyriausybės biurai ir kelios Vakarų ambasados, pranešė Irako pareigūnai.

Šios atakos buvo įvykdytos sunitų kovotojams atkakliai stengiantis pakirsti pasitikėjimą šiitų vadovaujamos vyriausybės pajėgumais užtikrinti saugumą Irake, iš kurio prieš dvejus metus buvo išvestos paskutinės JAV pajėgos.

Dėl naujausių sprogdinimų atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė, tačiau tokias koordinuotas ir įžūlias atakas prieš vyriausybinius pastatus, saugumo pajėgas ir paprastus šiitus dažniausiai rengia tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ padalinio Irake kovotojai.

Ši grupuotė itin suaktyvėjo, padrąsinta džihadistų kovotojų pergalių kaimyninėje Sirijoje vykstančiame pilietiniame kare ir didėjančio sunitų nepasitenkinimo vyriausybės politika.

Daugiausiai gyvybių iš trečiadienį įvykdytų atakų nusinešė sprogdinimai gatvėje netoli Užsienio reikalų ministerijos pastato. Ten dviejose automobilių stovėjimo aikštelėse vienu metu detonavus dviem sprogmenų prikrautoms mašinoms, žuvo mažiausiai septyni žmonės, o dar 15 buvo sužeisti.

Tuojau po to vienas mirtininkas įžengė į netoliese esantį restoraną ir detonavo prie kūno pritvirtintą bombą. Per šį išpuolį žuvo penki žmonės; dar 12 buvo sužeisti. Tame restorane ir aplinkinėse maitinimo įstaigose pareigūnai ir lankytojai dažnai laukia apsaugininkų, turinčių juos palydėti į „Žaliąją zoną“.

Trečiadienio rytą dar vienas užminuotas automobilis sprogo Chilanio aikštėje Irako sostinės komercijos centre, kur žuvo keturi žmonės, o dar aštuoni nukentėjo.

Per praėjusius metus smurtas Irake smarkiai suintensyvėjo. Kaip rodo Jungtinių Tautų (JT) duomenys, 2013-ieji pagal žuvusiųjų skaičių buvo prasčiausi nuo 2007 metų, kai šalyje pradėjo slopti tarpkonfesinis konfliktas. Pagal JT statistiką, praeitais metais Irake per smurto išpuolius žuvo iš viso 8 868 žmonės.

Su „al Qaeda“ siejami kovotojai anksčiau yra surengę ne vieną didžiulio masto ataką prieš Irako ministerijas. 2009 metų rugpjūtį mirtininkai sprogdintojai smogė finansų ministerijai ir URM, nužudydami per 100 žmonių. Dėl tų išpuolių atsakomybę prisiėmė grupuotė, kuri tuomet vadinosi „Irako islamo valstybė“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.