Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainos parlamentas ir vėl bandys susitarti

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos parlamentas trečiadienį vėl mėgins tartis dėl valstybės vadovo galių apribojimo, o Kijeve viešinti Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė susitiks su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, kurį spaus greičiau išspręsti jau kelis mėnesius besitęsiančią politinę krizę.

Ukrainos parlamentas trečiadienį vėl mėgins tartis dėl valstybės vadovo galių apribojimo, o Kijeve viešinti Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė susitiks su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, kurį spaus greičiau išspręsti jau kelis mėnesius besitęsiančią politinę krizę.

Antradienį į Kijevą atvykusi Catherine Ashton vakarieniavo su opozicijos lyderiais, o trečiadienį planuoja dalyvauti derybose su V. Janukovyčiumi, kuris, kaip sakė vienas aukšto rango įstatymų leidėjas, svarsto galimybę skelbti pirmalaikius rinkimus, kad išspręstų žmonių gyvybių jau pareikalavusią priešpriešą.

Tuo tarpu Aukščiausioji Rada vėl rinksis į posėdį, tačiau atrodo, jog V. Janukovyčiaus Regionų partijai ir opozicijai kol kas nepavyko sumažinti savo nesutarimų dėl to, kaip būtų galima išspręsti šią krizę.

Ukraina krečiama protestų nuo lapkričio, kai V. Janukovyčius atsisakė pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES) ir nusprendė grįžti prie glaudesnių ryšių su Maskva. Vėliau tie neramumai peraugo į visuotinį judėjimą, kurio tikslas – priversti prezidentą atsistatydinti.

Už integraciją su ES pasisakantys protestų lyderiai reikalauja konstitucijos pataisų, kurios apribotų prezidento galias, taip pat be išankstinių sąlygų paleisti suimtus aktyvistus.

Tačiau valdančioji Regionų partija teigia, kad suimtieji gali būti paleisti tik tuomet, kai protestuotojai pasitrauks iš užimtų vyriausybinių pastatų.

63 metų V. Janukovyčius jau atšaukė teisę protestuoti varžiusius drakoniškus įstatymus ir priėmė premjero bei viso jo ministrų kabineto atsistatydinimą, išpildydamas du svarbius opozicijos reikalavimus.

Netiesiogiai patvirtindamas, kad prezidento pozicija toliau švelnėja, jo asmeninis atstovas parlamente Jurijus Mirošnyčenka naujienų agentūrai AFP sakė, kad V. Janukovyčius svarsto „du galimus scenarijus“ krizei užbaigti.

„Pirmasis yra okupuotų pastatų atlaisvinimas ir amnestija, o antrasis yra pirmalaikiai rinkimai. Amnestija nesiklosto“, - sakė jis, turėdamas galvoje pastarosiomis savaitėmis sulaikytų protestuotojų paleidimą.

Protestuotojai, įsitvirtinę Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, įvairiai vertino žinią, kad V. Janukovyčius gali atsistatydinti dar prieš pasibaigiant jo kadencijai ateinančiais metais.

„Kol nepamatysime esminių pokyčių – ne tik dėl Janukovyčiaus – žmonės stovės čia“, – sakė aktyvistas Vasylis, atvykęs iš vakarinio Lvovo miesto.

Kijevietis protestuotojas Bohdanas pridūrė: „Tai mums būtų geriausia. Visiškas valdžios perkrovimas. Tiek prezidento, tiek parlamento.“

Tuo tarpu 27 metų Andrijus Kučeris iš vyriausybės šalininkų stovyklos, kuri taip pat įsikūrusi sostinės centre, sakė, kad V. Janukovyčiaus atsistatydinimas reikštų, jog „karinis perversmas buvo sėkmingas“.

„Jis buvo demokratiškai išrinktas“, – pažymėjo A. Kučeris.

Kalbėdamas Aukščiausiojoje Radoje, opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko paragino „padaryti galą diktatūrą“, pabrėžęs, kad ukrainiečiams įgriso korupcija.

Po susitikimo su V. Janukovyčiumi buvęs pasaulio bokso čempionas sakė, jog prezidentas kalbėjo, kad konstitucijos reforma gali trukti iki šešių mėnesių.

„Pasakiau jam, kad neturime tiek laiko“, – pabrėžė V. Klyčko.

Opozicijos deputatai skandavo „Žudikai!“, kai Regionų partijos parlamentinės frakcijos seniūnas Oleksandras Jefremovas rėžė emocingą kalbą, smerkdamas protestuotojų „ekstremizmą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.