Pasaulyje

2012.08.15 13:41

Izraelis pasirengęs 30 dienų karui su Iranu, teigia ministras

LRT.lt2012.08.15 13:41

Jei Izraelis nuspręstų smogti Iranui, šalis pasirengusi 30 dienų karui daugybėje frontų. Be to, šalis tokiam susirėmimui „pasirengusi kaip niekad anksčiau“, teigia pasitraukiantis civilinės saugos ministras. 

Jei Izraelis nuspręstų smogti Iranui, šalis pasirengusi 30 dienų karui daugybėje frontų. Be to, šalis tokiam susirėmimui „pasirengusi kaip niekad anksčiau“, teigia pasitraukiantis civilinės saugos ministras.

Interviu laikraščiui „Maariv“ Matanas Vilnai teigė, kad Izraelis pasirengęs susirėmimo su Iranu pasekmėms. Karas gali įsižiebti, jei žydų valstybė nuspręs pradėti puolimą prieš Teherano branduolinę programą.

Tačiau jis įspėjo, kad bet koks karinis įsitraukimas turėtų būti atidžiai pasvertas, ir teigė, kad Izraelis turėtų „visus savo veiksmus koordinuoti“ su Jungtinėmis Valstijomis.

„Pateikiami vertinimai karui, kuris daugybėje frontų vyktų 30 dienų“, – kalbėjo jis, patvirtindamas kito aukšto Izraelio pareigūno prognozes, kad per tokį susirėmimą žūtų apie 500 žydų.

„Gali būti, kad žuvusiųjų bus mažiau, gali būti, kad jų bus daugiau. Tai scenarijus, kuriam rengiamės, padedami geriausių ekspertų“, – teigė ministras.

Pastarosiomis savaitėmis pasigirsta vis daugiau kalbų, jog Izraelis gali pulti Irano branduolinę programą, kuri, žydų valstybės ir didžiosios dalies tarptautinės bendruomenės įsitikinimu, slepia kuriamus ginklus.

Teheranas karštai neigia tokius kaltinimus, teigdamas, kad programa skirta taikiems energetikos ir medicinos tikslams.

Kalboms nesiliaujant, stebėtojai Izraelyje ėmė nerimauti, ar šalis karui pasirengusi. Tačiau M. Vilnai atmetė tokius teiginius, teigdamas, kad „jokio pagrindo isterijai nėra“.

„Galiu labai autoritetingai pareikšti, kad civilinė sauga tam pasirengusi labiau nei kada nors anksčiau šalies istorijoje“, – teigė jis.

M. Vilnai nepanoro atsakyti, ar, jo manymu, Izraelis turėtų imtis karinių veiksmų prieš Iraną, tačiau įspėjo, kad toks sprendimas turėtų būti priimtas tik po rimtų svarstymų.

„Vienintelis klausimas – ar toks susidūrimas būtinas. Karas yra toks dalykas, kurį geriau atidėti ir atidžiai apsvarstyti“, – kalbėjo jis ir pridūrė manąs, kad Izraelis savo karinius veiksmus turėtų koordinuoti su Vašingtonu.

„Nenoriu įsivelti į ginčus, tačiau teigiu, kad Amerika yra geriausia mūsų draugė, tad visuomet tokius dalykus turime derinti su ja“, – teigė ministras.

Kai kurie Izraelio pareigūnai įspėjo, kad šalis gali pradėti vienašališką ataką prieš Irano branduolinius objektus, jei manys, kad Teheranui nedaug trūksta iki atominio ginklo įsigijimo, net jei tam prieštaraus Vašingtonas.

M. Vilnai netrukus pakeis Avi Dichteris, buvęs vidaus saugumo ministras ir buvęs šalies vidaus žvalgybos agentūros „Shin Bet“ vadovas.

Šio posto, kurį M. Vilnai iškeičia į ambasadoriaus Kinijoje vietą, kaip pranešama, atsisakė keli aukščiausi pareigūnai.

Manoma, kad Izraelis vienintelis regione turi branduolinį arsenalą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.