Naujienų srautas

Pasaulyje2012.08.15 13:01

Po griežtos ataskaitos apie išpuolius auga spaudimas Norvegijos premjerui

LRT.lt 2012.08.15 13:01

Ekspertams paskelbus išvadas apie pareigūnų veiksmus per Anderso Behringo Breiviko surengtus išpuolius, auga spaudimas Norvegijos premjerui Jensui Stoltenbergui. 

Ekspertams paskelbus išvadas apie pareigūnų veiksmus per Anderso Behringo Breiviko surengtus išpuolius, auga spaudimas Norvegijos premjerui Jensui Stoltenbergui.

Kelios trečiadienį paskelbtos apklausos rodo, kad dauguma norvegų norėtų, jog J. Stoltenbergas liktų poste, tačiau 19–30,7 proc. apklaustųjų mano, kad jis turėtų atsistatydinti.

Politikos analitikas Frankas Aarebrotas pastebi, kad tokie apklausų rezultatai „nestebina“.

„Tie, kurie kituose rinkimuose planuoja balsuoti už J. Stoltenbergą, nori, kad jis liktų, tie, kurie ketina balsuoti už dešiniuosius, nori, kad jis pasitrauktų“, – kalbėjo jis.

Dešiniojo sparno ekstremistas A. B. Breivikas pernai liepos 22-ąją susprogdino bombą prie vyriausybinio pastato Osle, pražudydamas aštuonis žmones. Vėliau netoli sostinės esančioje Utiojos saloje jis nušovė dar 69 žmones, daugiausiai paauglius, dar dešimtis sužeidė.

Nepriklausomai J. Stoltenbergo sudarytai komisijai buvo pavesta nustatyti, ko galima pasimokyti iš pareigūnų veiksmų. Pirmadienį išvadas pateikę ekspertai daugiausiai kritikos pažėrė dėl lėtų ir nekoordinuotų policijos veiksmų.

Tačiau nemažai pastabų teko ir vyriausybei.

Anot komisijos, sprogimo Osle buvo galima išvengti, jei gatvėje, esančioje prie vyriausybinio pastato, būtų uždraustas eismas, ką padaryti buvo rekomenduota dar 2004 metais. Eismo ribojimai niekada nebuvo įgyvendinti dėl biurokratijos ir politinės apatijos.

J. Stoltenbergas, kurio populiarumas po išpuolių išaugo, ir kuris ragino siekti daugiau atvirumo ir demokratiškumo, buvo asmeniškai išskirtas kaip asmuo, kuris nepasirūpino savo vyriausybinio pastato saugumu, nors į tai jo dėmesys buvo atkreiptas dar 2007 metais.

„J. Stoltenbergas turėtų atsistatydinti“, – antradienį teigė didžiausias Norvegijos dienraštis „Verdens Gang“.

„Mūsų institucijos paprasčiausiai negalėjo mūsų apsaugoti dėl nekompetencijos, negebėjimo imtis patvirtintų priemonių ir pagarbos nepaprastųjų krizių planui trūkumo“, – teigiama laikraščio vedamajame straipsnyje.

„Būtų nepakenčiama, jei tai neturėtų tiesioginių pasekmių žmonėms, kurie už tai atsakingi“, – priduriama jame.

J. Stoltenbergas, kurio centro kairės koalicija turi daugumą parlamente, teigė neatsistatydinsiantis.

„Geriausias būdas man prisiimti atsakomybę – užtikrinti, kad bus įgyvendintos papildomos saugumą pagerinančios priemonės“, – pirmadienį teigė jis.

Likus metams iki kitų parlamento rinkimų, opozicija teigia neketinanti iš to gauti politinės naudos. Tačiau parlamentas ketina rinktis į neeilinę sesiją, kurioje aptars ekspertų išvadas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi