Naujienų srautas

Pasaulyje2014.02.02 16:48

Tailande protestuotojai per chaotiškus rinkimus blokavo balsavimą

BNS 2014.02.02 16:48

Tailande opozicijos protestuotojai sekmadienį blokavo balsavimą tūkstančiuose rinkimų apylinkių, sostinėje vyko piktos scenos dėl balsavimo, nustūmusio karalystę į politinę nežinią.

Tailande opozicijos protestuotojai sekmadienį blokavo balsavimą tūkstančiuose rinkimų apylinkių, sostinėje vyko piktos scenos dėl balsavimo, nustūmusio karalystę į politinę nežinią.

Nepaisant savaites trukusių masinių demonstracijų už jos nušalinimą, prognozuojama, kad premjerė Yingluck Shinawatra po šių rinkimų pratęs dešimtmetį trunkantį savo milijardierių šeimos pergalių ruožą.

Tačiau didelio masto trukdymai balsavimui reiškia, kad rezultatai paaiškės mažiausiai po kelių savaičių. Ir nedaug kas mano, kad su šiais rinkimais baigsis politinė suirutė, persekiojanti karalystę nuo 2006 metų karinio perversmo, kai iš premjero posto buvo nuverstas Yingluck vyresnysis brolis Thaksinas.

Yingluck oponentai sako, jog ji yra tik nušalintojo lyderio – itin prieštaringai vertinamo veikėjo, kuris gyvena Dubajuje, kad išvengtų kalėjimo pagal nuosprendį už korupciją, – marionetė.

Pagrindinė opozicinė Demokratų partija, kuri boikotavo rinkimus, sakė, kad renka teisinius įrodymus ir sieks rinkimų anuliavimo.

Maždaug 10 tūkst. iš beveik 94 tūkst. rinkimų apylinkių buvo neįmanoma atidaryti, nurodo Rinkimų komisija. Tai paveikė milijonus žmonių, nors neaišku, kiek žmonių ketino balsuoti.

Įpykusi minia susirinko prie vienos rinkimų apylinkės Bankoko Din Dengo rajone. Žmonės, iškėlę į viršų savo asmens dokumentus, skandavo „Balsuoti! Balsuoti!“, o paskui įsiveržė į vidų. Vėliau jie pateikė policijai skundus dėl blokados.

„Atėjau balsuoti, bet jie atėmė iš manęs mano teises, spausdamas didelę medinę lazdą sakė 57 metų Praneetas Tabtimtongas. – Meldžiu jų leisti man balsuoti“.

Sutrikdymai reiškia, kad net jeigu Yingluck laimės, ji liks toliau eiti laikinojo premjero pareigų ir turės ribotus įgaliojimus dėl vyriausybės politikos, kol rinkimai įvyks ir neramiuose rajonuose, nes neužteks deputatų parlamentui sušaukti.

„Normaliai net jei viena rinkimų apylinkė blokuojama, mes negalime skelbti rezultatų“, – sakė Rinkimų komisijos narys Somchai Srisutthiyakornas.

„Kol vyksta protestai ir nėra derybų, parlamentas negali pradėti dirbti“, – sakė jis.

Ekspertai sako, kad užsitęsęs politinio netikrumo ir galimo smurto gatvėse periodas galėtų sudaryti sąlygas kariniam ar teisminiam perversmui.

Armijos vadas ne kartą atsisakė atmesti valdžios perėmimo galimybę, o viena kovos su korupcija komisija Yingluck atžvilgiu atlieka tyrimą.

Mažiausiai 10 žmonių žuvo, o dar šimtai buvo sužeisti per susirėmimus ir išpuolius panaudojant granatas ar šaudymus iš pravažiuojančių automobilių. Aukos yra iš abiejų politinių stovyklų.

Didelė įtampa tvyro po rinkimų išvakarėse įvykusio dramatiško susišaudymo Bankoke tarp konkuruojančių stovyklų protestuotojų, per kurį mažiausiai septyni žmonės buvo sužeisti, tačiau iki to meto, kai buvo uždarytos rinkimų apylinkės, pranešimų apie rimtą smurtą rinkimų dieną nebuvo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi