Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Įvykiai Ukrainoje: S. Lavrovas užsipuolė ES, armija spaudžia V. Janukovyčių

ELTA, BNS 2015.09.08 13:45

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas šeštadienį nusitaikė į Europos Sąjungą (ES), kaltindamas jos lyderius kišimusi į Ukrainos vidaus reikalus ir prisidėjimu prie audringų protestų prieš vyriausybę kurstymo.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas šeštadienį nusitaikė į Europos Sąjungą (ES), kaltindamas jos lyderius kišimusi į Ukrainos vidaus reikalus ir prisidėjimu prie audringų protestų prieš vyriausybę kurstymo.

„Kodėl tiek daug iškilių ES politikų iš tikrųjų skatina tokius veiksmus, nors savo namuose jie greiti griežtai bausti už bet kokius įstatymų pažeidimus?“ – S. Lavrovas klausė per diskusijas Miuncheno saugumo konferencijoje.

„Kaip vis audringesnių gatvės protestų kurstymas susijęs su demokratijos propagavimu?“ – jis pridūrė reaguodamas į ankstesnį Europos Vadovų Tarybos pirmininko Hermano Van Rompuy pareiškimą, kad Ukrainai turi būti leista laisvai rinktis savo ateitį – ateitį, susietą su Europa.

„Kodėl negirdime pasmerkimo tiems, kurie užima ir laiko vyriausybės pastatus, puldinėja miliciją, skanduoja rasistinius, antisemitinius ir nacių šūkius?“ – stebėjosi S.Lavrovas.

ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton planuoja ateinančią savaitę vėl vykti į Kijevą – po to, kai ten jau kelis kartus susitiko su vyriausybės ir opozicijos veikėjais, pasisakydama už taikų dialogą.

Kiti iškilūs veikėjai, kurie irgi dažnai lankėsi Kijeve, šeštadienį taip pat tapo neįprastai aštrių S.Lavrovo komentarų taikiniu.

Sakydamas, jog padėtis Ukrainoje kelia „fundamentalių klausimų“ apie ES ir Rusijos santykius, S.Lavrovas pareiškė, kad tai šaliai „pasirinkimas yra primetamas“.

Sprendžiant Europos ateities klausimą, svarbiausia turėtų būti „ne naujos įtakos zonos ... ; svarbiausia turėtų būti, kaip visos šalys“ galėtų bendradarbiauti dėl bendrų interesų, pabrėžė jis.

ES ir Rusija nesutaria dėl Ukrainos nuo pernai lapkričio, kai prezidentas Viktoras Janukovyčius atsisakė pasirašyti asociacijos sutartį su Bendrija, spaudžiant Maskvai, kuri, daugelio nuomone, siekia išlaikyti Kijevą savo įtakos zonoje.

Armija kreipėsi į V. Janukovyčių

Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius penktadienį pasirašė įstatymą dėl amnestijos protestuotojams, tačiau sulaukė armijos reikalavimų imtis skubių veiksmų, siekiant nutraukti giliausią politinę krizę šalyje nuo nepriklausomybės atgavimo, praneša „EUbusiness“.

Gynybos ministerija, kuri anksčiau sakė, kad nesikiš į krizę, pareiškė, kad vyriausybės pastatų užgrobimas yra nepriimtinas, ir perspėjo, kad „tolesnis konfrontacijos eskalavimas kelia grėsmę šalies teritoriniam vientisumui“.

Tuo tarpu JAV ir Europos Sąjunga (ES) teigia buvusios šokiruotos, kai vieno iš protestuotojų lyderio sužalotas veidas pasirodė žiniasklaidoje po to, kai jis savaitę buvo dingęs.

V. Janukovyčius, kuris ketvirtadienį išėjo atostogų dėl ligos, pasirašė įstatymą dėl amnestijos protestuotojams.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.