Pasaulyje

2014.01.28 17:05

Protestai Ukrainoje: išaušo lemtinga diena

BNS, DELFI.lt2014.01.28 17:05

Antradienį Ukrainos parlamentas renkasi į neeilinę sesiją spręsti dėl susidariusios padėties. Tuo metu Kijeve rengiamas naujas opozicijos mitingas, kuriame Rados atstovai bus raginami atšaukti sausio 16 d. įsigaliojusius įstatymus.

Antradienį Ukrainos parlamentas renkasi į neeilinę sesiją spręsti dėl susidariusios padėties. Tuo metu Kijeve rengiamas naujas opozicijos mitingas, kuriame Rados atstovai bus raginami atšaukti sausio 16 d. įsigaliojusius įstatymus.

Į Ukrainą dviem dienomis anksčiau nei planuota antradienį atvyksta ir Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Catherine Ashton. Ji susitiks su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi bei opozicijos lyderiais. Skelbiama, jog tokį C. Ashton sprendimą lėmė pirmadienį pasirodę pranešimai apie rengiamas naujas specialiųjų pajėgų „Berkut“ atakas. Skelbta, jog specialiųjų pajėgų kovai su protestuotojais narių skaičių planuota padidinti iki 30 tūkst.

Įvyko dar vienos derybos

Prezidentas V. Janukovyčius pirmadienį sutiko anuliuoti prieš protestus nukreipus įstatymus, bet pareiškė, kad suimti demonstrantai bus paleisti tik tuo atveju, jei baigsis demonstracijos bei bus pašalintos protestuotojų barikados. Pranešama, jog šiuo metu protestuotojai gatvių neapleidžia.

Tokiam prezidento sprendimui dar turi pritarti Ukrainos parlamentas, susirinkęs į neeilinę sesiją. Taip pat bus sprendžiama dėl kitų opozicijos reikalavimų bei amnestijos suimtiems protestuotojams.

Savo ruožtu, kaip pranešė prezidentūra po naujų derybų su opozicija, vienas opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas formaliai atsisakė pasiūlymo užimti ministro pirmininko postą, kurį jam per šeštadienį vykusį ankstesnį derybų ratą pasiūlė V. Janukovyčius.

„Buvo politinis sprendimas anuliuoti sausio 16-osios dienos įstatymus, kurie sukėlė tiek daug diskusijų“, – sakoma pranešime, išplatintame neeilinės parlamento sesijos, kurioje bus svarstomi būdai užbaigti du mėnesius trunkančią krizę, išvakarėse.

„Jaceniukas atsisakė vadovauti Ukrainos vyriausybei“, – priduriama jame.

V. Janukovyčius susitiko su trimis pagrindiniais opozicijos lyderiais – A. Jaceniuku, buvusiu bokso čempionu Vitalijumi Klyčko ir nacionalistu Olehu Tiahnyboku.

Rengiama nauja masinė demonstracija

Opozicijos lyderiai paragino protestuotojus antradienį Nepriklausomybės aikštėje susirinkti į naują masinę demonstraciją.

Radikalūs protestuotojai anksčiau pirmadienį sutiko pasitraukti iš Teisingumo ministerijos pastato, kurį jie užėmė sekmadienį vakare.

Susidūręs su didžiuliu spaudimu V. Janukovyčius šeštadienį pasiūlė opozicijai užimti aukštus postus vyriausybėje ir pažadėjo padaryti konstitucijos pataisas, kuriomis būtų sumažinti prezidento įgaliojimai ir išplėstos vyriausybės galios.

Bet opozicijos lyderiai sakė, kad jie toliau rengs protestus, kol bus patenkinti visi jų reikalavimai, tarp jų ir pirmalaikių rinkimų surengimas.

Įkalinta 2004 metų revoliucijos lyderė Julija Tymošenko, laikydamasi radikalesnės linijos už kitus opozicijos vadovus, paragino juos atmesti prezidentūros pateiktas „žeminančias sąlygas“.

V. Klyčko, kuriam buvo pasiūlytas vicepremjero postas, jau anksčiau atmetė šį prezidento žingsnį kaip „nuodingą pasiūlymą“, kuriuo siekiama įvaryti pieštą tarp opozicijos lyderių.

Tuo tarpu protestuotojai dabar kontroliuoja didžiumą Kijevo centro apie Nepriklausomybės aikštę, o jų kelių metrų aukščio barikadas saugo aktyvistai su balaklavomis, ginkluoti beisbolo lazdomis.

Opozicijos aktyvistai taip pat yra užėmę vietos valdžios administracinius pastatus visose, išskyrus vieną, šalies vakarinės dalies srityse.

Iš viso protestuotojai dabar yra užėmę arba blokuoja dešimties iš 25 Ukrainos sričių administracinių vietos valdžios pastatų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.