Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Žiniasklaida: „Berkut“ karių skaičius išaugs šešis kartus

Specialiosios paskirties būrių „Grifon“ ir „Berkut“ narių skaičius bus padidintas iki 30 tūkst. narių, o VRM specialiosios paskirties būrių įgaliojimai – padidinti.

Specialiosios paskirties būrių „Grifon“ ir „Berkut“ narių skaičius bus padidintas iki 30 tūkst. narių, o VRM specialiosios paskirties būrių įgaliojimai – padidinti.

Apie tai praneša news.liga.net, remdamasis šaltiniu vyriausybėje.

Kaip rašoma, nepriklausomai nuo to, ar bus priimtas sprendimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo, pirmadienį Ukrainos vyriausybė uždarame posėdyje priėmė kelis protokolinius sprendimus, pagal kuriuos „Grifon“ ir „Berkut“ narių skaičius bus padidintas iki 30 tūkst., o VRM specialiosios paskirties padalinių įgaliojimai praplėsti.

Pasak šaltinio, Teisingumo ministerijai priskirta legalizuoti liaudies būrių steigimą, siekiant užtikrinti viešąją tvarką, planuojama apriboti judėjimą 30-yje Kijevo gatvių, siūloma skirti pinigų iš valstybės biudžeto rezervų fondo pirkti amunicijai, šaudmenims ir ginkluotei specialiosios paskirties būriams.

Vyriausybės posėdyje skambėjo reikalavimai imti radikalesnių veiksmų prieš protestuojančiuosius.

Šaltinio teigimu, „pikčiausi vanagai buvo Energetikos ministerijos vadovas Eduardas Stavickis ir žemės ūkio politikos ministras Nikolajus Prisiažniukas, nuosaikesnės, bet griežtos pozicijos laikėsi teisingumo ministrė Jelena Lukaš“.

Primename, jog kalbama apie pagrindines ministerijas, kurių statinius anksčiau užgrobė „Spilna Sprava“ atstovai.

Šiuo metu „Berkut“ pajėgas sudaro 4 tūkst. narių, o „Grfon“ – apie 1 tūkst.

Prezidentas vis dėlto susitinka su opozicija

Pirmadienio vakarą prasidėjo prezidento Viktoro Janukovyčiaus, politinės krizės sureguliavimo darbo grupės ir opozicijos parlamentinių frakcijų lyderių susitikimas, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Susitikime dalyvauja prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Andrijus Portnovas, teisingumo ministrė Jelena Lukaš, frakcijos UDAR vadovas Vitalijus Klyčko, frakcijos „Batkivščyna“ (Tėvbynė) vadovas Arsenijus Jaceniukas ir frakcijos „Svoboda“ (Laisvė) vadovas Olehas Tiahnybokas.

Susitikimas vyksta prezidento administracijos pastate.

Manoma, kad Maidano valymui telkiama dešimtys tūkstančių karių

Opozicinės Ukrainos partijos „Tėvynė" deputatas Genadijus Moskalis skelbia, jog, remiantis Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pateiktais duomenimis, šalies valdžia planuoja Maidano aikštės valymo nuo protestuotojų operaciją „Xvylja".

Manoma, jog joje gali dalyvauti daugiau nei 10 tūkst. specialiųjų pajėgų kovotojų. Tokią informaciją perdavė politiko atstovai spaudai, skelbia rus.newsru.ua.

Politikas teigia, jog informaciją apie Ukrainos vidaus reikalų ministerijos planus jis iš patikimų ministerijos šaltinių gavo kaip Ukrainos Aukščiausiosios Rados tyrimų komiteto pirmininkas. Šis komitetas tiria jėgos struktūrų ir pavienių asmenų veiksmus Kijeve nuo 2013 metų lapkričio 21 dienos.

Pasak politiko, operacijai Maidane renkami geriausi pareigūnai.

Informuojama, jog minėtieji pareigūnai prieš tai dalyvavo specialiuose antiteroristiniuose mokymuose.

Skelbiama, kad specialias operacijas rengti paskatino faktas, jog antivyriausybinio judėjimo „Spilna Sprava“ nariai į savo rankas perėmė kelis strategiškai svarbius pastatus (Ukrainos žemės ūkio ministeriją, šalies Teisingumo ministeriją, bandė užimti Energetikos ministeriją).

Viena iš prieš Maidano protestuotojus planuojamų specialiųjų operacijų, pavadinimu „Xvylja", bus greičiausiai vykdoma Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pajėgų (skelbiama, kad greičiausiai dalyvaus visi specialieji būriai, tačiau pirmiausia bus reikalingi pareigūnai, gebantys organizuoti šturmus – konkrečiai kalbama apie būrius „Omega“, „Jaguar“ bei kitas specialiąsias pajėgas).

Anot G. Moskalio, pagrindinis operacijos „Xvylja" tikslas – atsiimti teritorijas ir pastatus, kuriuos šiuo metu kontroliuoja protestuotojai.

Anot politiko, taip pat planuojama įvykdyti ir puolamąją operaciją bei, pasitelkus dėmesio nukreipimo strategijas, pastatyti kelias naujas užtvaras. Jų tikslas – esant reikalui, sulaikyti visus asmenis, bandančius palikti Maidaną.

Politiko duomenis, ši operacija bus vykdoma ir visose prie Maidano prieigų esančiose gatvėse. Pagrindinis šių veiksmų tikslas – atgauti iš protestuotojų jų užimtus valstybinės svarbos pastatus, tarp kurių – Kijevo miesto administracija, Profsąjungų rūmai, Teisingumo ministerija, Žemės ūkio ministerija, „Ukrainos namai“ ir kiti.

Skaičiuojama, jog iš viso specialiosiose operacijoje gali dalyvauti iki 10 tūkst. pareigūnų.

G. Moskalis jau kreipėsi į Ukrainos vidaus reikalų ministrą ir Ukrainos saugumo tarnybą su prašymu oficialiai patvirtinti arba paneigti šią informaciją. Jeigu informacija pasitvirtins, politikas tikisi žaibiškos generalinės prokuratūros reakcijos.

Pasitraukė iš Teisingumo ministerijos, bet pastatą tebeblokuoja

Radikalieji Ukrainos aktyvistai, kurie buvo užėmę Teisingumo ministerijos pastatą Kijeve, pirmadienį iš jo pasitraukė, bet tebeblokuoja įėjimą į pastatą, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

„Spilna Sprava“ (Teisingu reikalu) pasivadinusios grupės nariai iš šio pastato išėjo, bet kelios dešimtys kaukėtų žmonių, ginkluotų beisbolo ar kitokiomis lazdomis, blokuoja paradinį įėjimą.

Andrijus Ševčenka, opozicinės partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) deputatas sakė, kad ministerijos tarnautojams leista užeiti į vidų ir patikrinti, tačiau kol kas pastate nieko nėra.

Opozicija apkaltino valdančiuosius mėginimu nutraukti derybas, remiantis kaltinimais dėl Teisingumo ministerijos pastato užėmimo.

„Šiuo metu ministerijos pastate protestuojančiųjų nėra“, – sakė opoziciniame Nacionalinio pasipriešinimo štabe.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Leonidas Kožara sakė žurnalistams, kad nesama jokių planų skelbti nepaprastąją padėtį.

„Šiandien mes nesvarstome nepaprastosios padėties įvedimo; šios priemonės nėra ant derybų stalo“, – sakė jis užsienio žurnalistams ir pridūrė, kad tikisi, jog parlamentas antradienį priimdamas teisės aktus sušvelnins krizę.

Pateikė įstatymo projektą dėl „Berkut“ likvidavimo

Ukrainos Aukščiausioje Radoje užregistruotas nutarimo vyriausybei dėl Žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo priemonių per taikius susirinkimus projektas, kuriame vyriausybei rekomenduojama likviduoti specialiosios paskirties būrį „Berkut“.

Nutarimo autorius – parlamentaras Nikolajus Rudkovskis, praneša zn.ua. Dokumente rekomenduojama vyriausybei priimti sprendimą dėl draudimo pareigūnams ir tarnautojams, visiems Ukrainos teisėsaugos institucijų atstovams naudoti šaunamuosius ginklus, specialiąsias priemones (taip pat ir ašarines dujas, šviesos bei triukšmo granatas, vandensvaidžius) siekiant užtikrinti viešąją tvarką per taikius mitingus, demonstracijas.

N. Rudkovskio teigimu, dokumentą parengė, siekiant užtikrinti žmogaus teises ir laisves, užkirsti kelią teisėsaugininkų įgaliojimų viršijimui per taikias demonstracijas, taip pat užkirsti kelią teisėsaugininkų veiksmams, dėl kurių gali žūti žmonės taikiu metu, siekiant priimti priemones, kurios sumažintų visuomenėje įtampą, sumažintų veiksnių, kurie gali eskaluoti prievartą.

Primename, kad anksčiau daugelis parlamentarų skelbė norą tapti taikdariais užsitęsusiame konflikte tarp valdžios ir Euromaidano, jie suformavo Radoje naują grupę.

A. Kubilius: apskritojo stalo diskusija neįvyko

Pirmadienį Kijeve neįvyko apskrito stalo diskusija tarp Ukrainos valdžios, opozicijos ir Europos Sąjungos atstovų, BNS pranešė ten viešintis Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

„Planas tokioje revoliucinėje aplinkoje jau nuplaukęs. Dabar galbūt toliau vyks derybos tarp prezidento komandos ir opozicijos lyderių, bet tas planas, kad bus apskritas stalas, kur dalyvaus daugiau Europos politikų ir valdančiosios koalicijos atstovų, opozicijos, jau nebėra realizuojamas“, – telefonu iš Kijevo BNS sakė A. Kubilius.

Jis pirmadienį nuvyko į Ukrainą dalyvauti šios šalies opozicijos ir valdžios apskrito stalo susitikime.

Ekspremjerą į Kijevą pakvietė Ukrainos opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Kličko.

„Bendra situacija daug ką pakeičia, nes visi laukia, ar bus, ar nebus nepaprastoji padėtis. Visi grafikai keičiasi. Turėjome progos su vienu iš UDAR partijos atstovu, atsakingu už užsienio politiką, aptarti daug dalykų, taip pat su kolegomis iš Amerikos respublikonų instituto situaciją aptarėme. Ką nors daugiau pasakyti sunku, nes situacija čia atrodo gana įtempta, nors opozicija gerai organizuota ir bando situaciją suvaldyti“, – tvirtino A. Kubilius.

Į Vilnių jis planuoja grįžti antradienio vakarą.

Opozicija: kantrybė gali išsekti bet kurią akimirką

Ukrainoje pagrindinės opozicinės partijos pirmadienį pareiškė esančios pasirengusios tęsti derybas su prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybe, bet perspėjo, kad protestuojančiųjų kantrybė gali „išsekti“ bet kurią akimirką.

Bendru pareiškimu opozicijos lyderiai nurodė esantys pasirengę deryboms, „nepaisant valdžios mėginimų atsisakyti derybų ir grasinimų skelbti nepaprastąją padėtį“.

Opozicija apkaltino valdančiuosius mėginimu nutraukti derybas, remiantis kaltinimais dėl Teisingumo ministerijos pastato užėmimo.

„Šiuo metu ministerijos pastate protestuojančiųjų nėra“, – sakė opoziciniame Nacionalinio pasipriešinimo štabe.

Opozicija kaltina jėgos struktūras, kad jos kartu su vadinamosiomis tituškomis (anot štabo, „organizuotomis banditų formuotėmis“), naudodamos šiurkščią jėgą ir ginklus, išvaikė protestavusius piliečius Zaporožėje, Dniepropetrovske, Čerkasuose, Sumuose. „Nukentėjusiųjų – šimtai“, – pažymi opozicija.

Minimas štabas dar nurodė, kad tęsiasi žmonių grobimai, „neteisėti suėmimai, gaudynės, įkaitų grobimas, nesiliauja žurnalistų persekiojimas, trukdoma jų profesinei veiklai“.

Ant Kalėdų eglės rastas lavonas

Pirmadienį Ukrainos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad protestuotojų stovykloje ant didžiulės butaforinės Kalėdų eglės konstrukcijos rastas 55 metų amžiaus pakaruoklis, praneša „EU business“.

„Ant kūno daugiau jokių smurto žymių nerasta“, – rašoma ministerijos paskelbtame pranešime. Teigiama, kad vyras yra atvykėlis iš Voluinės regiono vakarų Ukrainoje, jo kūnas nuo konstrukcijų nukabintas ir išgabentas ekspertizei.

Kijevo miesto savivaldybė nesėkmingai bandė pastatyti milžinišką Kalėdų eglę pagrindinėje miesto Nepriklausomybės aikštėje, tikėdamasi, kad tuomet protestuotojai iš jos pasitrauks. Tačiau metalinę konstrukciją protestuotojai apkabinėjo šūkiais ir plakatais su politiniais reikalavimais.

„Berkut“ traukiasi iš Kijevo

Pirmadienį du autobusai su specialiosios paskirties milicijos dalinių „Berkut“ nariais išvyko iš Kijevo.

„Ryte pasirodė informacija, kad į Užkarpatės sritį įvažiavo du autobusai su specialiųjų pajėgų pareigūnais. Užkarpatės srities vietos valdžios atstovui Vasilijui Varcabui pavyko sužinoti, kad tuose autobusuose yra „Berkut“ pareigūnai, kurie grįžta iš Kijevo. Šią informaciją patvirtino ir specialiųjų pajėgų vadas“, – sakė opozicijos atstovas R. Bulganovas. 

„Liko visai nedaug laiko. Valdžios nurodymus vykdantys vyrai pavargo. Jų vežti ir vežti į Kijevą nepavyks“, – pridūrė jis.

Pirmadienį Vyriausybėje surengtas pasitarimas dėl situacijos Ukrainoje. 

Uždarame susitikime galėjo dalyvauti tik tie ministrai, kurie turi teisę dirbti su slapta ir ypač slapta informacija.

Nutraukiamos bylos prieš protestuotojus

Kijevo prokuratūra nusprendė nutraukti 35 baudžiamąsias bylas, kurias buvo iškėlusi protestuotojams nuo pernai lapkričio 21-osios iki gruodžio 26 dienos, praneša news.liga.net, remdamasi prokuratūra.

Kijevo prokuratūros vadovė Jana Sobolevskaja taip pat tvirtina, kad svarstoma nutraukti dar 12 bylų. Esą tai galima padaryti remiantis naujuoju Ukrainos įstatymu dėl viešųjų renginių, kuriame numatyta galimybė panaikinti baudžiamąjį persekiojimą, jei nusižengimas įvykdytas konkrečiai nurodytu metu, kai vyko masiniai protestai.

Dalyvaujant prokurorams, teisme trys įtariamieji buvo paleisti, jiems panaikinti kaltinimai. Be to, Kijevo prokuratūra dalyvaus teismuose, kuriuose turėtų būti paleista dar 18 žmonių. Dalis posėdžių dėl to įvyks jau šiandien.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi