Pasaulyje

2014.01.26 18:28

Aukų pareikalavusi kova nerimsta: susirėmimai Ukrainoje nesibaigia

BNS, DELFI.lt2014.01.26 18:28

Visą savaitgalį ošęs Kijevas nerimsta: opozicijai atsisakius prezidento Viktoro Janukovyčiaus derybų pasiūlymų, naktį buvo šturmuotas pastatas, kuriame įsikūrė pareigūnai, o sekmadienį protestuotojai ir vėl pradės tradicinę sekmadieninę sueigą.

Visą savaitgalį ošęs Kijevas nerimsta: opozicijai atsisakius prezidento Viktoro Janukovyčiaus derybų pasiūlymų, naktį buvo šturmuotas pastatas, kuriame įsikūrė pareigūnai, o sekmadienį protestuotojai ir vėl pradės tradicinę sekmadieninę sueigą.

Sausio 26 d., 14.30 val. Nepriklausomybės aikštėje prasidės tradicine tapusi sekmadieninė sueiga „Narodnoje veče“, prieš kurią bus surengtos gedulingos eitynės žuvusiems Euromaidano aktyvistams atminti.

Ukrainos Krašto apsaugos ministerija praneša, kad kariuomenė neturėtų dalyvauti susirėmimuose su protestuotojais.

„Kariuomenė griežtai laikysis konstitucijos ir Ukrainos įstatymų, kurie apibrėžia jos rolę, funkcijas ir užduotis, įskaitant ir ginkluotasias pajėgas“, – unian.net sakė ministras Pavelas Lebedevas.

Nors šalies valdžia nuolat pabrėžia taikius veiksmus prieš opoziciją, žmonės nesiliauja sukilti ne tik Kijeve, bet ir kituose Ukrainos miestuose, kur buriuojasi miniomis, įrenginėja barikadas.

Kaip praneša „LIGABiznesinform“, 13 val. prasidėjo gedulingos eitynės nuo Maidano aikštės iki Bogdano Chmelnickio gatvės, minint žuvusius „Euromaidano“ aktyvistus. Šv. Mykolo katedroje Kijeve, kur vyksta laidotuvių ceremonija, susirinko tūkstančiai žmonių – buvo atsisveikinama su Michaeliu Žiznevskiu. Žmonės užpildė gatvę – dauguma jų yra Maidano aktivistai, praneša news.liga.net.

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Ukrainos rūmuose buvę policininkai pasitraukė iš pastato, kai jame ankstų sekmadienio rytą įvyko šturmas, praneša oficialūs „EuroMaiden“ viešųjų ryšių atstovai. Dabar rūmų kontrolė – protestuotojų rankose, praneša zn.ua.

Tarptautinio suvažiavimų centro „Ukrainos namai“ komendantas Aleksejus Januševskis pranešė, kad „Ukrainos namų“ pastate bus įrengtas žurnalistams skirtas žiniasklaidos centras bei maisto išdavimo punktas, kur galės ateiti sušilti šimtai žmonių, neradę vietos Profsajungų rūmuose.

Mėginant užimti „Ukrainos namų“ pastatą buvo išdaužyta langų, išlaužta durų, taip pat padaryta žala daliai pirmojo aukšto. Pastato viduje buvę milicininkai besiveržiančius aktyvistus mėgino atremti kurtinančiomis granatomis ir vandens čiurkšlėmis.

Kaip praneša Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos žiniasklaidos tarnyba, atsargoje esantys Ukrainos teisėsaugos pareigūnai, kurie ilsėjosi „Ukrainos namuose“, apleido patalpas šios institucijos vadovo Vitalijaus Zacharčenkos sprendimu tam, kad būtų pratęstos derybos bei taikiai sureguliuota situacija.

Prieštaringi pranešimai informuoja, kad už konfliktą gali būti atsakingi tiek prieš vyriausybę nusistatę aktyvistai, tiek apmokėti provokatoriai, norintys sukurti chaosą, patvirtinantį susidorojimą su policija.

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija savo tinklalapyje teigia, kad už reidą į Ukrainos rūmus, kur buvo įsikūrę demonstracijas Kijeve turėję reguliuoti pareigūnai, atsakingi „EuroMaidan“ aktyvistai. Ministras Vitalijus Zacharenko sako, kad policija galėjo panaudoti jėgą ir suvaldyti minią, bet užuot darę tai, pasirinko išvesti pareigūnus ir tęsti derybas, kad atgautų pastato kontrolę ir išvestų protestuojus į lauką. Ukrainos VRM teigimu, policininkai pastato paliko ne po derybų su opozicija, o dėl ministro įsakymo.

Ant Ukrainos rūmų stogo sako radę šovinių likučių

Ukrainos rūmų kontrolę perėmę protestuotojai sako ant pastato stogo radę šovinių.

Jie teigia, kad pastatą okupavusi policija iki sekmadienio ryto galėjo jo stogą naudoti tam, kad sausio 22 d. šaudytų į protestuotojus. Tądien buvo nužudyti trys antivyriausybinio protesto dalyviai.

Ukrainos premjeras Mykola Azarovas toliau laikosi savos versijos, kad tądien, kai buvo nužudyti trys protestuotojai, policijos pareigūnai nebuvo ginkluoti, nors vaizdo medžiaga, nuotraukos bei liudininkai sako ką kita. M. Azarovas sako, kad galėjo būti, jog apmokestinti provokatoriai nuostogų atakavo minią. Tuo tarpu opozija dėl mirčių kaltina policiją.

Tuo metu Čerkaso regione teismai taikys suvaržymo priemones 21 žmogui – keturiems iš jų bus taikomas namų areštas, praneša unian.net. Tokių priemonių nuspręsta imtis po jų šturmo į administracinį pastatą sausio 23 d.

Regionų partijos narys Nikolajus Rudkovskis Aukščiausioje Radoje įregistravo įstatymo projektą, pagal kurį būtų panakintį sausio 16 d. įstatymai, pažeidžiantys teisės aktus ir apribojantys konstitucines teises bei laisves, praneša news.liga.net.

Aktyvistai pasibaisėję Ukrainos rūmų būkle

Maidano aktyvistas Zorianas Škiriakas kaltina pareigūnus muziejuje sunaikinus eksponatus. „Tai siaubas...ketvirtas ir penktas aukštai tapę pamazgų duobe“, – sakė jis.

„Viskas išbarstyta, baldai sulaužyti, purvas, tušti buteliai, nuorūkos. Dabar Maidano aktyvistai ir muziejaus darbuotojai daro tvarką, kad atliktų inventorizaciją tam, kad suprastų galimos vagystės mastą“, – savo Facebook puslapyje rašo Z. Škiriakas, praneša unian.net.

Išėjo apie 3 val. ryto

Pasak unian.net, apie 200 teisėsaugos pareigūnų paliekant pastatą per šoninį įėjimą, protestuotojai nebuvo agresyvūs, tačiau šaukė „Gėda!“.

Spręsti susidariusio konflikto apie 3 val. ryto buvo atvykęs vienas iš opozicijos lyderių Vitalijus Klyčko. Derybose lankęsis V. Klyčko teigia, kad Ukrainos rūmuose būtent organizacijos „Berkut“ pajėgų nebuvo.

Anksčiau atvykęs prie pastato, jis paaiškino susirinkusiems, kad vidaus pajėgų kariai yra jauni šauktiniai, kurie negalėjo nepaklusti įsakymui.

„Užduotis įvykdyta. „Ukrainos namų“ užėmimas apsiėjo be kraujo praliejimo“, – pareiškė V. Klyčko. Po pastato išvadavimo pasaulio bokso čempionas nurodė aktyvistams organuoti „Ukrainos namų“ įėjimų ir išėjimų apsaugą. Į klausimą, kokiems tikslams ketinama panaudoti „Ukrainos namų“ pastatą, V. Klyčko neatsakė.

Kp.ua nurodo, kad apie 4 val. ryto Ukrainos rūmų kontrolę perėmė protestuotojai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt