Pasaulyje

2014.01.25 21:08

Roko grupės „Diktatūra“ daina pateko į parodą Europos Parlamente

Eglė Merkytė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.25 21:08

Europos Parlamente trumpam parodyta uždrausta paroda apie Baltijos šalyse esą atgimstantį nacizmą.

Europos Parlamente trumpam parodyta uždrausta paroda apie Baltijos šalyse esą atgimstantį nacizmą.

Leidimus parodoms išduodantys parlamento kvestoriai nusprendė, kad jos turinys – šališkas ir kurstantis tautinę nesantaiką. Europarlamentarė iš Latvijos parodoje siekė parodyti įvykius, neva atskleidžiančius Baltijos valdžios prielankumą nacistinėms idėjoms.

Uždraudus parodą eksponuoti viešose Europos Parlamento erdvėse Briuselyje, latvių parlamentarė ją pristatė frakcijos posėdžių kambaryje ir tik vieną valandą – oficialiai toks renginys nevadinamas parodos pristatymu. Turiniui nepritarusius leidimus ekspozicijoms išduodančius pareigūnus parlamentarė apkaltino cenzūra.

„Kvestorius laiške man parašė, kad jį šokiravo parodoje rodomi faktai. Jis man sakė: jei tai yra tiesa, tuomet tai nusikaltimas. Todėl, kaip aš supratau, jis nebuvo tikras dėl savo žinių apie Baltijos šalių istoriją, išsigando ir buvo šokiruotas faktų. Tačiau čia nerasite jokio sakinio, kuris būtų neįrodomas“,  – pasakojo Europos Parlamento (EP) narė iš Latvijos Tatjana Ždanoka.

Tuo metu kita Latvijai atstovaujanti EP narė Sandra Kalnietė sakė, kad jei kalbėtume apie nacizmo atgimimą, kaip Tatjana Ždanoka ir jos pasekėjai bando pristatyti Baltijos šalyse, tai yra visiška nesąmonė, nes Latvija, Estija, Lietuva yra ir NATO, ir Europos Sąjungos narės.

„Kaip ir kiekvienoje šalyje, yra ekstremistų judėjimų, bet jie maži ir neturi realios įtakos vyraujančiai politikai“, – paaiškino ji.

Parodoje – trys pavyzdžiai iš Lietuvos

Pasak rengėjų, parodoje yra įrodymų, kad per nepriklausomybę dirbusios valdžios toleravo nacizmą. Stende pateikiama 1941-ųjų sukilimo dalyvio, Laikinosios Vyriausybės vadovo Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikų perlaidojimo istorija, kai valdžia finansavo ir dalyvavo perlaidojant – šį asmenį parodos rengėjai kaltina antisemitizmu.

Čia taip pat pristatoma grupės „Diktatūra“ daina „Šalčininkų rajonas“, kurios tekstas skatina tautinę nesantaiką – parodos rengėjai piktinasi, kad daina iki šiol neuždrausta.

„Labai eksponuojama niekam nežinoma, aš manau, roko grupė „Diktarūra“, sakoma, kad ji labai populiari, jaunimas ją mėgsta, ir dainuoja šlykščią dainą apie Šalčininkus, ir kad ten reikia pakarti visus lenkus, žydus ir rusus. Niekas nei dainuoja tos dainos, nei galbūt net žino, kad tokia grupė egzistuoja. Aš manau, kad tai buvo specialiai provokacijos tikslu sudaryta grupelė, įrašyta kokia nors dainelė, kad būtų galima kalbėti ir kalbėti, štai kokie baisūs dalykai Lietuvoj“, – dainą įvertino EP narys Vytautas Landsbergis.

Jo kolega Zigmantas Balčytis sakė, kad jam tie atvejai, kurie buvo paminėti, yra kiekvienos valstybės reikalas.

„Yra įvairių nuomonių, bet manau, kad mes, kiekviena valstybė, irgi turime rūpintis ir pasisakyti už tai, kad būtų netoleruojami tokie dalykai, kurie įskelia tam tikrą nesantaiką tautų tarpe“, – dėstė europarlamentaras.

Parlamente vykusiame renginyje pavyzdžius iš Lietuvos pristatė už sovietinės agresijos per sausio 13-ąją neigimą teistas Algirdas Paleckis. Renginyje dalyvavo keli europarlamentarai, iš lietuvių pasirodė Justas Paleckis, tačiau savo dalyvavimo nekomentavo ir teigė apie parodos turinį nieko nežinojęs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt