Pasaulyje

2014.01.24 14:51

Kijevo gyventojas: pirmą kartą jaučiu baimę

Erika Fuks, DELFI.lt2014.01.24 14:51

Ukrainos sostinėje Kijeve besitęsiantys protestai pakeitė daugumos sostinės gyventojų kasdienybę. Nors dauguma protestuotojų – taikūs, neišvengta žiaurių susidūrimų ir aukų.

Ukrainos sostinėje Kijeve besitęsiantys protestai pakeitė daugumos sostinės gyventojų kasdienybę. Nors dauguma protestuotojų – taikūs, neišvengta žiaurių susidūrimų ir aukų.

Mieste gyvenantis Ilja (vardas ir pavardė DELFI žinoma) Maidane yra buvęs ne kartą, todėl gali papasakoti, kaip keitėsi įvykiai ir nuotaikos Ukrainos sostinėje.

„Vėlų antradienio vakarą, kai buvau Maidane, buvo labai įdomu: vyko koncertas, žmonės šoko ir dainavo, buvo ramu. Gruševskio gatvėje tęsėsi neramumai ir susidūrimai su milicija, o miesto gyventojai prie barikadų ėjo ir iš smalsumo, – atmosferą apibūdina jis. – Žmonės po miesto gatves antradienio vakarą vaikščiojo kaip į ekskursiją, mačiau poreles, vyresnio amžiaus žmones. O trečiadienį ryte milicija nesėkmingai bandė pulti protestuotojus.“

Naktį jis girdėjo daugiau triukšmo: daužyta per metalines statines ir autobusus, šūkauta, girdėjosi ir kitokie neramumų garsai. Miestietis įsitikinęs, kad Kijevas gyvena taikų gyvenimą, o neramumus kelia milicija arba provokatoriai, kurie nėra iš taikių protestuotojų būrio.

„Dieną mieste ramu, vakare prasideda neramumai. Kolegė man papasakojo, kad miegamuosiuose rajonuose gyventojus stabdo sportiniais kostiumais apsirengę žmonės ir jiems grasina, gąsdina, kad neitų į Maidaną“, – sakė Ilja.

Trečiadienio vakarą situacija pasikeitė: į Maidaną Ilja su šeima nebėjo.

„Pirmą kartą per savo beveik keturiasdešimt metų jaučiu baimę. Ne tik dėl šalies, bet ir dėl savo artimųjų ir draugų, – apgailestavo vyras. – Žmones stabdo ir įsodina į automobilius, dalis jų po to grįžta sumušti iš milicijos.“

Ilja pasakoja, jog naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį žmonės budėjo prie ligoninių, kad milicija neišsivežtų sužeistųjų.

„Porą pastarųjų dienų sužeistuosius iš ligoninių išsiveža milicija. Ne visiems medikai spėja suteikti reikalingą pagalbą. Kur jie išvežami – nežinia. Nors ir sužeistieji, ir medikai priešinasi, tai daroma jėga“, – kalbėjo jis.

Draugais vadina lietuvius ir lenkus

Ilja dėsto, jog tiek jo draugai, tiek kolegos yra labai nusivylę, kad Ukraina nesulaukia Europos Sąjungos (ES) paramos, pavyzdžiui, sankcijų žmogaus teisių nepaisantiems pareigūnams.

„Žmonės piktinasi, kad nesulaukiama pagalbos iš ES, manoma, kad ES išdavė Ukrainą dėl savo politinių ir ekonominių interesų. Ne kartą girdėjau, kad lietuviai ir lenkai – vieninteliai mūsų sąjungininkai“, – pasakojo pašnekovas.

Ilja vardija, jog tiek jo šeimoje, tiek aplinkoje daugelis gyvena su nerimu, dėl to naktimis stebi tiesiogines transliacijas iš Maidano, o ryte po bemiegės nakties eina į darbą. Vyro darbovietė yra centriniame miesto rajone, kol kas jis ją pasiekia be apribojimų.

Kijevo gyventojas sako, jog neramumai sostinėje šiek tiek paveikė šeimos biudžetą: jie aukojo pinigų veikloms, susijusioms su taikiais protestais. Pasak jo, kol kas prekėms ir paslaugoms šeima išleidžia tiek pat pinigų, kaip ir įprasta: niekas nepabrango.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.