Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

V. Klyčko: lemiamas vaidmuo atiteks Europai (tiesioginė transliacija)

Vienas iš opozicijos lyderių Vitalijus Klyčko, susitikęs su EK plėtros komisaru Stefanu Fule, pareiškė, kad derybų tarp Ukrainos opozicijos ir valdžios ateitis priklausys nuo Europos Sąjungos.

Vienas iš opozicijos lyderių Vitalijus Klyčko, susitikęs su EK plėtros komisaru Stefanu Fule, pareiškė, kad derybų tarp Ukrainos opozicijos ir valdžios ateitis priklausys nuo Europos Sąjungos.

Pertvarkys vyriausybę?

Anot Kijeve dirbančio LRT korespondento Giedriaus Vitkausko, Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad Viktoras Janukovyčius, susitikęs su šalies dvasininkais, teigė, kad ketina pertvarkyti vyriausybę. Esą tai, kas vyksta Ukrainoje, rodo, kad valstybėje kažkas yra negerai. Tiesa, ką V. Janukovyčius turėjo omenyje sakydamas, kad pertvarkys vyriausybę, kol kas nėra aišku.

„Protestuotojai šiek tiek aprimę, bet barikados statomos toliau. Jos prasiplėtė kur kas toliau už Maidano ribų. [...] Žmonių ateina vis daugiau. [...] Na, o savaitgalį turbūt sulauksime šimtatūkstantinių mitingų“, – teigė G. Vitkauskas.

Korespondentas pranešė, kad teismai vieną po kito paleidžia protestuotojus – netgi tuos, kurie buvo sulaikyti dar 2013 m. lapkričio mėn. Kol kas manoma, kad jau paleisti du protestuotojai.

Sunerimę dėl D. Bulatovo dingimo

Kijeve dingo garsus opozicijos veikėjas Dmytro Bulatovas. Anksčiau taip pat minėtas dviejų prezidento V. Janukovyčiaus oponentų pagrobimas, iš jų vienas rastas negyvas.

35-erių D. Bulatovas yra Automaidano grupės narys, ši grupė vienija vairuotojus, kurie sutelkia ratuotus žmones protestuoti prieš V. Janukovyčių. Apie D. Bulatovo dingimą ketvirtadienį vėlai vakare pranešė jo žmona, nurodė Kijevo milicija.

„Bulatovo žmona per advokatą kreipėsi į sostinės miliciją dėl savo vyro dingimo. Dabar mes atliekame atitinkamus veiksmus dėl jo buvimo vietos nustatymo“, – sakė ketvirtadienį sostinės milicijos valdyboje.

Aktyvistai yra „tikrai sunerimę dėl Dmitro Bulatovo dingimo“, sakė kitas Serhijus Kleinas, kitas Automaidano narys, kuris dar minėjo naujienų agentūrai AFP, kad pats ketvirtadienį pasitraukė į Vokietiją; kiti aktyvistai taip pat slapstosi arba išvyksta į užsienį.

D. Bulatovas trečiadienį laikraščio „Ukrainska Pravda“ tinklalapyje minėjo, kad jo automobilis ir buto durys buvo apgadintos ir kad jis laukia kitokių represijų.

Iki D. Bulatovo dingimo buvo dingę dar du aktyvistai – Ihoris Lucenka ir Jurijus Verbyckis; spėjama, kad jie buvo pagrobti antradienį. Ketvirtadienį miške netoli Kijevo J.Verbyckis buvo aptiktas negyvas.

Ukraina: milicija perspėjo apie dar vieną auką

Ukrainos VRM gavo pranešimą, kad šiuo metu rengiama ginkluota provokacija, per kurią bus nušautas dar vienas žmogus 5,45 mm kalibro kulka.

Ukrainos VRM prašo radikaliai nusiteikusių piliečių nesiimti ekstremistiškų veiksmų, nukreiptų kurstyti pilietinį karą, ir liautis aukojus žmonių gyvybes, informuoja newsru.ua.

V. Klyčko: jaučiu, kokia yra įtempta atmosfera

Ukrainos opozicijai ir prezidentui Viktorui Janukovyčiui nepavyko per ketvirtadienį įvykusias derybas rasti išeities iš politinės aklavietės, bet trapių paliaubų, kurios buvo paskelbtos po kruvinų protestuotojų ir saugumo pajėgų susidūrimų, laikomasi.

Ukrainos trys pagrindiniai opozicijos lyderiai keturias valandas derėjosi su V. Janukovyčiumi, bet žinią apie palyginti menkas nuolaidas, kurias pasiūlė prezidentas, Kijevo Nepriklausomybės aikštėje susirinkę tūkstančiai protestuotojų sutiko su neslepiamomis patyčiomis.

Po derybų opozicinės partijos „Tėvynė“ lyderis Arsenijus Jaceniukas sakė, kad egzistuoja „didelė“ galimybė, jog pavyks rasti sprendimą, kaip užbaigti prievartą ir kraujo praliejimą.

„Mes turime užduoti sustabdyti kraujo praliejimą. To galimybės yra labai didelės“, – sakė jis.

Tačiau pasaulio bokso čempionas ir partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko vėliau pareiškė, jog prezidentas, regis, neketina patenkinti pagrindinio opozicijos reikalavimo atstatydinti vyriausybę.

„Jaučiu, kokia yra įtempta atmosfera. Jaučiu, kokios yra didelės viltys. Tai (derybų rezultatai) jus nuvils“, – pareiškė jis.

Nacionalistinės partijos „Laisvė“ lyderis Olehas Tiahnybokas savo ruožtu pridūrė, kad valdžia pažadėjo paleisti aktyvistus, sulaikytus per protestus.

Jis taip pat sakė, kad buvo pateiktas pasiūlymas sukurti buferinę zoną tarp protestuotojų ir saugumo pajėgų, kuri užtikrintų, kad milicija nemėgintų patekti į pagrindinę protestų stovyklą Nepriklausomybės aikštėje.

Pasak jo, abu šiuos pažadus patvirtino generalinė prokuratūra ir Vidaus reikalų ministerija.

Bet kai O. Tiahnybokas kreipėsi į minią ir paprašė iškeltomis rankomis parodyti, ar reikia tęsti derybas, tapo aišku, kad protestuotojų atsakymas yra neigiamas. Kol kas neaišku, kada derybos atsinaujins.

Parlamento pirmininkas Volodymyras Rybakas sakė, kad Aukščiausioji Rada susirinks antradienį aptarti opozicijos reikalavimo paleisti vyriausybę ir panaikinti pasipiktinimą sukėlusius įstatymus, nukreiptus prieš protestuotojus.

V. Klyčko anksčiau susitarė dėl paliaubų tarp protestuotojų ir milicijos, ir jos, kaip atrodo, kol kas nėra laužomos.

Susidūrimu epicentru tapusioje Hruševskio gatvėje ir aktyvistai, ir saugumo pajėgos ramiai stovi už savo kovos linijų prie legendinio futbolo klubo „Dynamo Kiev“.

Bet nei viena pusė neatrodo ketinanti atsitraukti, sakė įvykio vietoje esantis AFP korespondentas.

„Kas kiekvieną dešimtį metrų yra Ukrainos teritorija, kurią mes turime ginti ir už kurią kausimės iki galo“, – sakė vienas radikalus protestuotojas, kuris nenorėjo, kad būtų skelbiamas jo vardas.

Ir V. Klyčko, ir O. Tiahnybokas po derybų aplankė priešakines barikadas ir per garsiakalbius ragino protestuotojus laikytis paliaubų.

Demonstrantai po derybų taip pat pradėjo plėsti savo Nepriklausomybės aikštėje įsikūrusią pagrindinę protestų stovyklą į gatvę, esančią arčiau Banko prospekto, kur yra prezidento administracijos pastatas.

Opozicijos šalininkai pastūmėjo barikadas toliau gatve, dar arčiau prezidento administracijos.

Aktyvistai taip pat užėmė Žemės ūkio ministeriją miesto centre, „Facebook“ pranešė aktyvistų grupės „Bendras reikalas“ koordinatorius Oleksandras Danyliukas, kuris pridūrė, kad grupė siekia pakeisti ministrą.

Politinės krizės įtampa tvyro ne tik Kijeve, bet ir kituose regionuose, o Ukrainos vakarinio Lvovo regiono gubernatorius Olehas Salo ketvirtadienį pasirašė atsistatydinimo raštą po to, kai į jo rezidencijos patalpas įsiveržė protestuotojai, šaukiantys „revoliucija“.

Bet vėliau jis pareiškė, kad toks žingsnis buvo žengtas dėl spaudimo ir negalioja. Šimtai protestuotojų pažadėjo nesitraukti iš gubernatoriaus administracijos pastato per naktį.

Protestuotojai taip pat šturmavo pustuzinį vietos administracijos pastatų Ivano Frankovsko ir Žytomyro regionuose.

ES ketina tarpininkauti

Europos Sąjunga ketina tarpininkauti konflikte tarp demonstrantų ir vyriausybės Ukrainoje. Pritarus prezidentui V. Janukovyčiui, penktadienį Kijevą vyksta Rytų kaimynystės politikos komisaras Štefanas Fule.

Kitą savaitę Ukrainoje lankysis ir ES užsienio reikalų įgaliotinė Catherine Ashton bei Europos Parlamento delegacija.

Vakar su V. Janukovyčiumi telefonu kalbėjosi Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso. Kaip pranešama, Ukrainos vadovas pareiškė, jog Bendrijos atstovai laukiami Kijeve, kad padėtų vyriausybei vesti dialogą su opozicija.

V. Janukovyčius susitiko su EK komisaru S. Fule

Penktadienį EK plėtros komisaras S. Fule atvyko į Kijevą dėl politinės krizės Ukrainoje.

Susitikime taip pat dalyvavo Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrejus Kliujevas, prezidento patarėjas Andrejus Gončiarukas, Ukrainos įgaliotinis užsienio politikos ir integracijos procesų klausimams Konstantinas Jelisejevas.

Protestuotojai šturmuoja pastatus

Protestuotojai ketvirtadienį užėmė srities administracijos pastatą vakariniame Lvovo mieste ir privertė gubernatorių Olehą Salo parašyti atsistatydinimo pareiškimą.

O.Salo, kuris, kaip ir kitų sričių gubernatoriai, į šį postą buvo paskirtas V.Janukovyčiaus, o ne išrinktas, vėliau pareiškė, kad jo atsistatydinimo pareiškimas negalioja, nes jį parašė spaudžiamas protestuotojų.

Maždaug 200 žmonių praleido naktį administracijos pastate ir, atrodo, neketina niekur trauktis, pranešė agentūros AFP korespondentas.

Sekdami protestuotojų Kijeve pavyzdžiu, jie prie administracijos pastato iš maišų su sniegu ir padangomis pastatė barikadas.

O.Salo penktadienį ryte atėjo į pastatą, tačiau įvertinęs padėtį išėjo, nepasakęs nė žodžio.

Už miesto ribų protestuotojai taip pat blokavo greitkelį, vedantį link Lenkijos sienos.

Rimti susidūrimai naktį taip pat vyko į pietus nuo Kijevo esančiame Čerkasų mieste, kuriame protestuotojai šturmu užėmė srities gubernatoriaus pastatą.

Tačiau įsikišusi milicija, ginkluota lazdomis, sugebėjo atgauti pastato kontrolę ir išstumti iš jo protestuotojus.

Kaip pranešama, pareigūnai Čerkasuose sulaikė 58 žmonės. Aktyvistų teigimu, viena jaunas aktyvistas buvo sunkiai sužeistas ir kritinės būklės hospitalizuotas.

Vakarinėje Rivnės srityje kaimyninio Lvovo protestuotojai taip pat praleido naktį srities administracijos pastate, tačiau leido darbuotojams ateiti į darbą.

Vakarinėje Ternopilio srityje protestuotojai praleido naktį srities administracijos pastate, kur laukė atvykstant gubernatoriaus.

Srities administracijos pastatas taip pat buvo užimtas vakarinėje Chmelnyckio srityje.

Tuo tarpu protestuotojai penktadienį mėgina užimti gubernatoriaus įstaigą Černivciuose, esančiuose netoli sienos su Rumunija.

Protestuotojai čia sudaužė duris ir langus, o milicija mėgina juos sulaikyti leisdama ašarines dujas.

Panašų šturmą vėliau penktadienį aktyvistai ketina surengti vakariniame Ivano Frankivsko mieste.

„Berkut“ ir vėl siautėja – į mišką išvežta savanorė

Specialiosios paskirties būrys „Berkut“ ir vėl žmogų išvežė į mišką ir ten paliko. Šį kartą – merginą, dirbančią savanore Maidane, praneša newsru.ua.

Iš Donbaso kilusi Aleksandras Chailak dirbo savanore Maidano medicinos tarnyboje. Mergina susiruošė į namus pas motiną. Geležinkelio stotyje prie jos priėjo milicijos pareigūnai ir paprašė parodyti dokumentus. Išimant pasą iškrito Euromaidano dalyvio pažymėjimas.

Milicininkai iškart iškvietė „Berkut“ pareigūnus, šie pasisodino A. Chailak į mašiną ir vežiojo po Kijevo rajono vidaus reikalų skyrius. Nei vienas skyrius jos nenorėjo priimti, visur buvo sakoma, kad Euromaidano dalyvius priima specialus vidaus reikalų skyrius. Tada mergina buvo išvežta į mišką, paimti visi jos dokumentai ir paliktas tik mobilus telefonas. Aleksandrai išeiti iš miško padėjo žmonės.

Anksčiau buvo pranešta, kad sausio 22-osios ryte Gruševskio gatvėje buvo sulaikytas 21 Euromaidano aktyvistas, tačiau jie nebuvo nuvežti į milicijos skyrių, o išvežti už miesto nežinoma kryptimi, ten iki pusės išrengti, spardyti ir palikti sniege.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Live streaming video by Ustream

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi