Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:26

Sirijos taikos konferencija gali tapti tik formalumu

Prasideda antroji Ženevos taikos konferencija, skirta Sirijos pilietiniam karui spręsti. Tačiau užsienio delegacijos iš konferencijos nesitiki greitų rezultatų. Opozicija norėtų naujos vyriausybės be prezidento Basharo al-Assado, o jis trauktis neketina.

Prasideda antroji Ženevos taikos konferencija, skirta Sirijos pilietiniam karui spręsti. Tačiau užsienio delegacijos iš konferencijos nesitiki greitų rezultatų. Opozicija norėtų naujos vyriausybės be prezidento Basharo al-Assado, o jis trauktis neketina.

Nuo 2011 m. pavasarį prasidėjusių neramumų, virtusių pilietiniu karu, žuvo daugiau nei 130 tūkst. žmonių, trečdalis iš 22 mln. Sirijos gyventojų turėjo palikti namus, užsienio pabėgėlių stovyklose įsikūrė du milijonai sirų.

„Meldžiu Dievą, kad jie sutartų. Norime pasitraukti iš svetimos žemės ir grįžti į savo šalį. Štai ko laukiame iš Ženevos“, – sako pabėgėlis iš Sirijos.

Į antrąjį Ženevos susitikimą dėl Sirijos susirinko šalies vyriausybės ir opozicijos, vadinamosios Nacionalinės Sirijos koalicijos, atstovai. Penktadienį akis į akį abi pusės bendraus rimčiausiai nuo karo pradžios.

Konferencijoje dalyvaus ir Vakarų bei Rusijos delegacijos. Tiesa, kvietimą ištikimiausiam Sirijos sąjungininkui regione Iranui teko atšaukti, kitaip opozicija grasino nedalyvauti, o konferencija pusmetį ir taip kabėjo ore.

„Visi žinome, kokį sunkų kelią reikėjo įveikti. Praradome vertingo laiko ir daugybę gyvybių. Leiskite nevynioti žodžių į vatą. Prieš jus – sunkiai įveikiamas iššūkis. Tačiau jūsų atvykimas suteikia vilties“, – sakė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas.

Pagrindinis konferencijos tikslas – sutarti dėl pereinamosios vyriausybės, kurioje dalyvautų ir prezidento Basharo al-Assado valdžios, ir opozicijos atstovai. Tačiau Sirijos atstovai aiškiai pabrėžė, kad prezidento posto liesti nevalia. o pagrindinis opozicijos tikslas – nušalinti B. al-Assadą. Abi pusės konferencijos pradžioje apsižodžiavo, todėl tarptautinės delegacijos iš karto nesitiki apčiuopiamų rezultatų.

„Neverta tikėtis pažangos per ateinančias dienas, lūžio nebus. Į konferenciją atvyksta dvi pusės su labai skirtingais požiūriais. Bet gerai, kad turime opoziciją. Dabar išbandymas Assado režimui, ar jie pasiruošę politiniam sprendimui“, – sakė Jungtinės Karalystės užsienio politikos sekretorius Williamas Hague.

Rusijos delegacija sako, kad konferencija turbūt truks dešimtį dienų, tačiau analitikai nerimauja, kad ji – tik formalumas. Juk dalyvaujantys opozicijos atstovai veiksmingai nekontroliuoja visų sukilėlių grupių, tikri kovojančiųjų vadai ir toliau kaunasi Sirijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi