Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 21:37

Egipto prezidentas iš kariuomenės atėmė didelės galias

LRT.lt 2015.02.12 21:37

Egipto prezidentas Mohammedas Mursis sekmadienį atleido iš pareigų šalies gynybos ministrą Husseiną Tantawį, kuris vadovavo pereinamajai valdžios institucijai – Aukščiausiajai karinei tarybai.  

Egipto prezidentas Mohammedas Mursis sekmadienį atleido iš pareigų šalies gynybos ministrą Husseiną Tantawį, kuris vadovavo pereinamajai valdžios institucijai – Aukščiausiajai karinei tarybai.

Tai pranešė AFP, remdamasi Egipto naujienų agentūra MENA. H. Tantawio vietą užims maršalas Abdelis Fattahas al-Sissis.

Atleisti įtakingi kariuomenės vadai

M. Mursis taip pat atleido Generalinio štabo viršininką Samį Annaną ir atšaukė konstitucinę deklaraciją, suteikiančią kariškiams įstatymų leidžiamąją valdžią. Šią deklaraciją Aukščiausioji karinė taryba priėmė prieš pat Egipto prezidento rinkimus.

Kaip pranešė „Reuters”, M. Mursis atstatydino kariškius po konsultacijų su H. Tantawiu ir Aukščiausiąja karine taryba. Kita vertus, dar neaišku, ar pats maršalas H. Tanwanis, sutiks su pasikeitimais kariuomenės vadovybėje, praneša BBC.

Be to, M. Mursis paskyrė naują viceprezidentą. Juo tapo teisėjas Mahmudas Mekkis.

Radikalios islamistinės Musulmonų brolijos atstovas M. Mursis buvo išrinktas Egipto prezidentu 2012 metų birželį per antrąjį rinkimų ratą. Tuo metu šalį iš esmės valdė Aukščiausioji karinė taryba, atėjusi į valdžią po Hosnio Mubarako nuvertimo. Savo inauguracinėje kalboje, pasakytoje birželio 30 d., M. Mursis pažadėjo atkurti prezidento valdžią šalyje.

Islamistų reidas

„Sprendimas, kurį šiandien priėmiau, netaikomas konkretiems asmenims ir juo nesiekiama varžyti kokias nors institucijas, o juolab nesiekiu suvaržyti piliečių laisves“, – ramadano pradžioje egiptiečiams sakė šalies prezidentas M. Mursis.

„Nenoriu, jog kas nors apie ką nors susidarytų neigiamą nuomonę, tačiau mano tikslas – šalies ir jos piliečių gerovė“, – pridūrė jis.

BBC Artimųjų Rytų korespondentas Kevinas Connolly`is teigia, kad egiptiečiai pokyčius šalies kariuomenėje suvokia, kaip naujai išrinktų politikų realius bandymus įsitvirtinti valdžioje: tai daroma keičiant ilgus metus kariuomenėje tarnavusius generolus. Tai argumentuojama nurodant Egipto kariuomenės maršalo H. Tanwanio amžių – jis eina 77-uosius metus.

Pokyčius Egipto kariuomenėje, manoma, paskatino ir neramumai Sinajaus pusiasalyje: neseniai tenai iš kariškiai nukovė, kaip pranešama, 20 priešiškų kovotojų. Ši ataka tuomet laikyta kaip reakcija į sekmadienį įvykdytą išpuolį prieš Egipto pasienio postą pasienyje su Izraeliu, per kurį žuvo 16 egiptiečių pasieniečių. Tačiau po šių išpuolių buvo atleisti Egipto žvalgybos vadovas ir du kariuomenės generolai.    

                            

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi