Pasaulyje

2015.09.08 13:45

A. Lukašenka suteikė viltį kalinamam A. Beliackiui

BNS2015.09.08 13:45

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, kuriam buvo pranešta, kad visuomenės atstovai seniai padengė nuostolius, kuriuos, kaip nustatė teismas, esą valstybei padarė žmogaus teisių gynėjas Alesius Beliackis, nurodė savo administracijos vadovo padėjėjui Aleksandrui Radkovui patikrinti šį pranešimą, sakoma tinklalapyje belnovosti.by.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, kuriam buvo pranešta, kad visuomenės atstovai seniai padengė nuostolius, kuriuos, kaip nustatė teismas, esą valstybei padarė žmogaus teisių gynėjas Alesius Beliackis, nurodė savo administracijos vadovo padėjėjui Aleksandrui Radkovui patikrinti šį pranešimą, sakoma tinklalapyje belnovosti.by.

Apie A. Beliackio skolų padengimą prezidentui pasakė informacinės bendrovės „BelaPAN“ direktorius Alesius Lipajus.

O apie savo sprendimą patikrinti šią žinią pasakė pats A. Lukašenka susitikime trečiadienį su Baltarusijos žiniasklaidos priemonių vadovais.

A. Lipajus susitikime priminė, kad žmogaus teisių gynėjas A. Beliackis buvo nuteistas už 90 tūkst. dolerių mokesčių nesumokėjimą.

„Ši žala valstybei seniai kompensuota piliečių aukomis, o juk mūsų šalyje ne kartą į laisvę būdavo paleidžiami verslininkai, sumokėję didesnes kompensacijas“, – sakė jis.

„O ir kaimyninėje Rusijoje (prezidentas Vladimiras) Putinas neseniai paleido iš kalėjimo savo priešininką Michailą Chodorkovskį, kurio veiksmų žala vertinama nepalyginamai didesne suma – 500 mln. dolerių“, – priminė A. Lipajus.

A. Lukašenka iš karto sutiko, kad tai „rimtas argumentas“. „Visa esmė ne politikoje ir ne paties Beliackio pozicijoje. Prisiekiu jums, aš to nežinojau ir nežinau“, – atsakė jis ir pridūrė, kad „mokesčiai – tai šventa“.

Pasak prezidento, jeigu informacija apie žalos atlyginimą pasitvirtins, gali būti nagrinėjamas klausimas dėl A. Beliackio amnestijos.

A. Beliackis Minske buvo sulaikytas 2011 metų rugpjūčio pradžioje ir nuteistas kalėti 4,5 metų griežto režimo pataisos kolonijoje, nes buvo pripažintas kaltu nesumokėjęs mokesčių už lėšas, laikytas užsienio bankų sąskaitose. A. Beliackis šias lėšas planavo naudoti pagalbai nukentėjusiems nuo represijų, tačiau negalėjo oficialiai įregistruoti savo organizacijos Baltarusijoje.

Duomenis apie A. Beliackio sąskaitas Minskui perdavė Lenkijos prokuratūra ir Lietuvos Teisingumo ministerija. Vilnius ir Varšuva vėliau šį žingsnį pripažino klaida ir atsiprašė A. Beliackio artimųjų.

Baltarusijos žmogaus teisių organizacija „Vesna“, kuriai nuo 1996 metų pirmininkauja A. Beliackis, yra viena pagrindinių žmogaus teisių gynimo organizacijų Baltarusijoje, teikiančių teisinę ir kitą pagalbą asmenims bei jų šeimoms, nukentėjusioms nuo politinių represijų.

A. Beliackis savo kaltės nepripažįsta ir teisme pareiškė, kad jo byla yra politiškai motyvuota. Banko sąskaitos buvo atidaromos užsienyje, nes Baltarusijos valdžia atsisakydavo žmogaus teisių gynėjams registruoti savo organizacijas.

A. Beliackio žmona Natalija Pinčuk, tinklalapyje charter97.org pareiškė, kad minėti A. Lukašenkos žodžiai apie amnestiją kol kas nieko neverti.

„Pirmiausia, ne Alesius sumokėjo tuos pinigus, o visuomenė. Antra, jo žodžių apskritai neverta komentuoti, nes panašių pareiškimų būta ir anksčiau, kai pats Lukašenka ėmė kalbėti apie Beliackį ir visiems girdint klausė, ar paleido jį“, – sakė N. Pinčuk.

„Taigi, tikėti jo žodžiais negalima. Kai bus konkretūs veiksmai, tada pamatysim ir tada komentuosim“, – pridūrė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.