Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.21 15:54

Davoso forume – nuo Sirijos ir Irano problemų iki meditacijų ir lošimų

BNS 2014.01.21 15:54

Metinio politikos ir finansų pasaulio elito susitikimo Šveicarijos slidinėjimo kurorte Davose užkulisiuose bus kalbama apie Sirijos ir Irano ateitį, pirmadienį sakė Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas.

Metinio politikos ir finansų pasaulio elito susitikimo Šveicarijos slidinėjimo kurorte Davose užkulisiuose bus kalbama apie Sirijos ir Irano ateitį, pirmadienį sakė Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas.

Interviu Klausas Schwabas sakė, kad neišvengiamai vyks nuomonių kryžiavimasis tarp forumo 2,5 tūkst. dalyvių ir pareigūnų iš JAV, Rusijos ir beveik 40-ies kitų šalių, kurių atstovai renkasi į trečiadienį prasidedančią Sirijos taikos konferenciją Šveicarijos Montrė mieste.

Sirijos pagrindinė opozicinė grupė pirmadienį vakare sutiko dalyvauti šios savaitės taikos konferencijoje tik po to, kai Jungtinės Tautos (JT) atšaukė paskutinę minutę paskelbtą netikėtą kvietimą atvykti į konferenciją Iranui.

Tačiau Iranas vis tiek galės bendrauti Davose – su daugeliu svarbių žaidėjų, bandančių nutraukti Sirijos pilietinį karą.

„Čia būna kai kurie tikri lyderiai, turintys įtaką regione, tad esu tikras, kad rezultatai padarys poveikį mūsų pačių diskusijoms“, – sakė K. Schwabas – Vokietijoje gimęs ekonomistas ir inžinierius, kuris Davoso forumą įsteigė 1971 metais.

Nuo to laiko šie penkias dienas trunkantys susitikimai, kuriuose dalyvauja valstybių vadovai, karališkieji asmenys ir verslo lyderiai, virto didžiuliu kontaktų mezgimo renginiu, kurį kai kas vadina „greitaisiais pasimatymais“ politikos ir korporacijų elitui.

Irano lyderių dalyvavimas Davose taip pat sutampa su Ženevoje sudaryto susitarimo, kuriuo siekiama suvaldyti iraniečių branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą, įgyvendinimu, tad Iranas gali ieškoti naujų verslo galimybių, ypač – dėl savo naftos ir gamtinių dujų.

Tačiau K. Schwabas sakė, kad Irano prezidentui Hassanui Rouhani – šiemet labiausiai laukiamam Davoso svečiui – ir jo užsienio reikalų ministrui Javadui Zarifui šiame forume būtų per anksti pradėti derybas dėl naujų investicijų. Pirmiausia jiems reikia sustiprinti tarptautinį pasitikėjimą tuo, kad Iranas gerbs susitarimo branduoliniu klausimu sąlygas.

„Turime sukurti realybę, kuri sudarytų sąlygas pasitikėjimui tarp skirtingų šalių, ir tik per kitą fazę galima realiai kalbėti apie verslą“, – sakė K. Schwabas, turėdamas omenyje Irano perspektyvas dėl naujų naftos, gamtinių dujų ir kitų kontraktų.

Davose tikimasi diskusijų dėl Izraelio ir palestiniečių konflikto, nes forume dalyvaus Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, prezidentas Shimonas Peresas ir teisingumo ministrė Tzipi Livni.

Paskutinės minutės svečias Johnas Kerry, JAV valstybės sekretorius, atvykęs iš derybų Montrė penktadienį turi pasakyti svarbią kalbą.

Kitos svarbios temos Davose tikriausiai bus klimato kaita ir nedarbas, taip pat – atotrūkis tarp turtingųjų ir neturtingųjų, kuris gali nulemti „prarastą“ jaunimo kartą bei socialinius neramumus, sakė K. Schwabas.

Šampanas ir geopolitika

Ekonomikos fronte konferencijoje svarbi tema taip pat bus kylančių ekonomikų, kurias paveikė pinigų politikos pasikeitimai JAV, padėtis.

Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff, kurios šalies ekonomika pernai smarkiai smuktelėjo, teisins savo šalį, dabar išgyvenančią infliaciją ir lėtą augimą.

Geopolitika dominuos per Japonijos premjero Shinzo Abe vizitą. Vietoje kalbų apie reformas, kurios turi užbaigti ekonomikai niūrius metus, jo tikriausiai bus klausinėjama apie įtampą tarp Japonijos ir Kinijos.

Šios dvi Azijos valstybės pykstasi pirmiausia dėl ginčijamų salelių Rytų Kinijos jūroje, kurios iš dalies nulėmė seno, Antrojo pasaulinio karo laikus siekiančio priešiškumo atsinaujinimą.

Tačiau Davosas nebūtų Davosas be įžymybių ir rokerių, kurie suteikia tam tikro spindesio ir sudaro atsvarą rimtoms temoms, gvildenamoms konferencijų salėse.

Atvykti turi Holivudo aktorius Mattas Damonas, U2 lyderis Bono ir buvusi JAV komedijų žvaigždė Goldie Hawn, taip pat keli garsūs televizijos žurnalistai.

Oficiali programa dažnai neapima nė pusės tų klausimų, kurie sprendžiami prie šampano, kokteilių ir sumuštinukų prašmatniuose viešbučiuose šiame pribloškiamo grožio miestelyje, pasaulio dėmesio centre atsiduriančiame vieną savaitę per metus.

Privačiuose pobūviuose sudarinėjami milijonų vertės sandoriai ir, kaip daugelis mano, brandinami politiniai susitarimai, nes lyderiai čia bendrauja laisvesnėje, ne tokioje oficialioje aplinkoje.

O tam atvejui, jei svaiginamai galingų kombinacijų ir rimtų ekonomikos teorijų pasaulio elitui būtų per daug, yra numatyta ir sesijų apie meditaciją, lošimą ir „svarbą būti laimingam“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi