Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.21 14:47

Maidano aktyvistai areštuoja provokatorius

Kijeve tęsiasi didžiausi pilietiniai neramumai per kelis dešimtmečius. Prieš bet kokius protestus draudžiantį įstatymą ir už prezidento bei vyriausybės atsistatydinimą besikaunantys ukrainiečiai stoja su Molotovo kokteiliais, o opozicija teigia, jog kursto smurtą papirkti provokatoriai.

Kijeve tęsiasi didžiausi pilietiniai neramumai per kelis dešimtmečius. Prieš bet kokius protestus draudžiantį įstatymą ir už prezidento bei vyriausybės atsistatydinimą besikaunantys ukrainiečiai stoja su Molotovo kokteiliais, o opozicija teigia, jog kursto smurtą papirkti provokatoriai.

Ukrainos prezidentas kviečia nesekti tais, kurie kursto smurtą. Tuo metu, Maidano savigynos būrių teigimu, jų sulaikyti lazdomis ir Molotovo kokteiliais ginkluoti vyrai smurtą kursto už maždaug 100 litų atlygį ir yra atvežti iš Rytų ar Pietų Ukrainos. Pasak Maidano aktyvistų, sulaikytųjų tikslas – kompromituoti Maidano protestus ir pateisinti, kodėl Ukrainos parlamentui savaitgalį reikėjo priimti visus protestus draudžiantį įstatymą.

Tačiau net jei Molotovo kokteiliai į „Berkut“ būrius yra ne provokatorių, o Maidano dalyvių darbas, tai labiau įstatymo padariniai, o ne priežastys.

Opozicija nepalaiko smurto, jo nebesukontroliuoja, bet bando rasti paaiškinimų.

„Nepritariu šiems metodams, bet suprantu, kad tai 60 dienų ignoruojamų milijonų taikių protestuotojų rezultatas. Akivaizdu, kad Janukovyčius savo žmonių geruoju negirdi, tad iš nusivylimo šie nusprendė iki jo prasibrauti jėga“, – sako opozicijos atstovas Jurijus Lucenko, anksčiau buvęs vidaus reikalų ministras.

Jėga atsako ir „Berkut“, kasdien prarandantis po keliasdešimt į ligonines išvežamų pareigūnų. Liekančių milicininkų elgesys taip pat žiaurėja, ir šįkart jau ne po tiesioginių įsakymų sumušti taikius protestuotojus, kaip buvo lapkritį, bet matant nukenčiančius kolegas. Milicija nebepaiso ir žurnalistų darbo, jie areštuojami ir mušami.

„Jie tiesiog grubiai bloškė mane ant grindinio, nuplėšė šalmą, ant kurio buvo parašyta „spauda“. Tada mušė mane lazdomis, suko rankas ir tempė į milicijos autobusą. Visi sutikti milicininkai pasitiko mane smūgiais“, – sako „Laisvosios Europos radijo“ žurnalistas Dimitro Barkaras, kurio viena akis po šio įvykio ištinusi slyvos dydžio mėlyne.

Apie taikų pasipriešinimą nebekalba ir kovotojai su milicija priešakinėse eilėse.

„Yra tik vienas būdas išspręsti šią situaciją – likti čia, kovoti, pribaigti juos ir atsiimti tai, kas mūsų“, – sako protestuotojas Anatolijus.

„Kas nors pasikeis tik kai prezidentas ir jo gauja pasitrauks. Jei Dievas duos, tai įvyks greitai. Niekas nenori to, kas vyksta. Žmonės nori, kad viskas baigtųsi ir gyventume gražiai“, – teigė protestuotojas Olehas.

Tačiau gražiuoju sutarti su mitinguotojais regis nebeketina ir valdžia. Antradienį įsigaliojo įstatymas, parlamente priimtas suklastojus balsavimą. Pagal jį į kalėjimus galima kišti už smulkmenas, pavyzdžiui, penkeriems metams už pasirodymą aikštėje su šalmu arba kauke.

Ramaus ir visus, net ir jį verčiančius ukrainiečius, mylinčio vadovo kaukės nenusiima Janukovyčius, blefavęs su Vakarais, bet pasisukęs į Rytus ir taip įsiutinęs gyventi europietiškai norinčius savo tautiečius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi