Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Kijeve tarp nukentėjusiųjų – ir milicininkai, ir protestuotojai

BNS 2015.09.08 13:45

Ukrainos sostinėje Kijeve sekmadienį milicija prieš akmenis mėtančius protestuotojus panaudojo vandens patranką ir ašarines dujas.

Ukrainos sostinėje Kijeve sekmadienį milicija prieš akmenis mėtančius protestuotojus panaudojo vandens patranką ir ašarines dujas.

Maždaug 200 tūkst. ukrainiečių protestuotojų sekmadienį buvo susirinkę Kijevo centre, nepaisydami prieštaringai vertinamų naujų suvaržymų, kuriuos, norėdamas nuslopinti proeuropietišką protestų judėjimą, prastūmė prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Per naują mėginimą išvaikyti demonstrantus milicija, esant septyniems laipsniams šalčio, panaudojo vandens patranką, liudininkai sakė AFP.

Pradėjus veikti riaušių vaikymo įrangai demonstrantai atsitraukė nuo vidaus kariuomenės darbuotojų, berkutininkų ir milicijos kordono ir ėmė skanduoti „Krikštas“.

Protestuotojams, kurių kai kurie buvo kaukėti ir apsiginklavę lazdomis ir grandinėmis, atsitraukus nuo kordono, vandens patranka buvo išjungta, tačiau teisėsaugos darbuotojai pradėjo mėtyti kurtinančias granatas ir dūminius užtaisus.

Tuo metu Kijevo milicija pranešė, kad vandens patrankos nebuvo panaudotos. „Milicija nenaudojo vandens patrankų prieš protesto akcijos dalyvius, o degančiam autobusui gesinti panaudojo priešgaisrinę žarną“, – pranešė sostinės milicijos spaudos tarnyboje.

Kai kurie demonstrantai bandė išjudinti ir parversti kelis milicijos autobusus, o du iš jų padegė. Liepsnojantys milicijos autobusai nutvieskė sostinės dangų.

Šalia vieno iš sudegusio autobuso guli ant šono perverstas lengvasis automobilis.

Šalies Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per susidūrimus Kijevo Europos aikštėje ir sostinės stadiono „Dinamo“ prieigose nukentėjo daugiau kaip 30 milicininkų.

Jiems diagnozuotos uždaros galvos smegenų traumos, taip pat lūžiai, sumušimai ir apsinuodijimo nežinomomis medžiagomis atvejai.

Daugiau kaip dešimt milicijos darbuotojų buvo hospitalizuoti, o keturiems jų konstatuota sunki būklė.

Kijevo miesto administracijos sveikatos apsaugos departamentas pranešė, kad iki 20 val. į medikus kreipėsi 24 žmonės, o trys iš jų buvo hospitalizuoti.

Iš šių trijų hospitalizuotųjų du buvo paguldyti su plėštinėmis žaizdomis, o trečiam konstatuotas rankos lūžis.

Kitam 21 nukentėjusiam pakako suteikti tik būtinąją pagalbą.

Opozicijos lyderiai, tarp jų buvęs bokso čempionas Vitalijus Klyčko ir Arsenijus Jaceniukas, pasmerkė smurtą ir ragino protestuotojus susilaikyti nuo jėgos naudojimo, bet į jų raginimus nebuvo atsižvelgta.

Jie taip pat paragino prezidentą atšaukti miliciją. „Aš kreipiuosi į prezidentą Janukovyčių: nepakartokite (Nicolae) Ceausescu ir (Muamaro) Kadhafi likimo“, – sakė politiku tapęs boksininkas, turėdamas omenyje nužudytas Rumunijos ir Libijos diktatorius.

Jis vėl paragino prezidentą „sušaukti pirmalaikius rinkimus, kad padėtis nepablogėtų“.

Per susirėmimų metu kilusį chaosą ir pats V. Klyčko buvo apipurkštas ugnies gesintuvo milteliais, kurie pateko ant politiko veido ir drabužių ir sudirgino akis.

Kijevo sostinėje protestuojantys demonstrantai vis labiau ima reikšti nepasitenkinimą, kad protestams tęsiantys jau beveik dviem mėnesiams opozicijos lyderiai nepateikia aiškios veiksmų programos.

Protestuotojai, kurie prieš naują mitingą sustiprino savo barikadas spygliuota viela, sakė, kad veikti reikia dabar arba niekada.

Daugelis protestuotojų buvo su puodais ir kiaurasamčiais ant galvos, kiti – su slidininkų, medicininėmis ar karnavalinėmis kaukėmis, taip tikriausiai išjuokdami naują įstatymą, kuriuo, be kitų dalykų, protestuotojams draudžiama dangstyti veidą.

Su žydros ir geltonos spalvų nacionalinėmis vėliavomis, taip pat – raudonos ir juodos spalvų karo metų Ukrainos sukilėlių armijos vėliavomis, skanduodami „Šlovė Ukrainai“, protestuotojai užtvindė Kijevo centrinę Nepriklausomybės aikštę ir aplinkines gatves.

„Skelbiame ketvirtadienį priimtą įstatymą neteisėtu, – susirinkusioms minioms anksčiau dieną sakė V. Klyčko. - Janukovyčius ir jo pastumdėliai nori pavogti mūsų šalį“.

63 metų V. Janukovyčius, kuris jau du mėnesiai susiduria su opozicijos protestais, penktadienį pasirašė griežtą įstatymą, kuriuo draudžiamos praktiškai visos protesto formos. Šį žingsnį opozicija pavadino valdžios užgrobimu, o Vakarai – antidemokratiniu veiksmu.

Pagal naująjį įstatymą galima laikotarpiui iki penkerių metų sodinti už grotų tuos, kurie blokuoja visuomeninius pastatus, be to, galima areštuoti protestuotojus su kaukėmis ar šalmais.

Kitomis nuostatomis draudžiama skleisti „šmeižtą“ internete ir įvedama „užsienio agento“ sąvoka, kuri taikoma nevyriausybinėms grupėms, gaunančioms finansavimą iš užsienio.

„Parlamentas prarado savo teisėtumą, o tai reiškia, kad mes turėtume sukurti žmonių tarybą iš opozicijos politikų“, – per sekmadienio mitingą sakė A. Jaceniukas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi