Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.17 15:41

ES ir JAV kritikuoja Ukrainoje priimtus protestus varžančius įstatymus

BNS 2014.01.17 15:41

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos išreiškė būgštavimų dėl Ukrainos parlamento priimtų įstatymų, varžančių teisę protestuoti.

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos išreiškė būgštavimų dėl Ukrainos parlamento priimtų įstatymų, varžančių teisę protestuoti.

Opozicija šių įstatymų priėmimą vadina valdžios užgrobimu.

Teisių gynimo organizacijos Vakaruose pasmerkė ketvirtadienį Aukščiausiosios Rados priimtus įstatymų projektus, pavadinusios juos prezidento Viktoro Janukovyčiaus mėginimu įtvirtinti „diktatūrą“. Aktyvistai paragino Ukrainos prezidentą juos vetuoti.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton penktadienį savo ruožtu sakė, kad jai „labai neramu dėl įvykių Kijeve“. Ji paaiškino turinti galvoje „nerimą keliančius suvaržymus“, numatytus Rados priimtuose įstatymų projektuose, kurie nukreipti prieš demonstrantus, reikalaujančius glaudesnės integracijos su Europa.

Tokie žingsniai „nepadeda kurti pasitikėjimo ir ieškoti politinio sprendimo“, – sakė C. Ashton, prašydama V. Janukovyčiaus „užtikrinti, kad šie sprendimai bus peržiūrėti ir jie atitiks Ukrainos tarptautinius įsipareigojimus“.

Vašingtonas taip pat išsakė būgštavimų dėl Rados priimtų įstatymų. Valstybės departamento atstovė spaudai Jen Psaki sakė, kad parlamentas „prastūmė kelias prieštaringas priemones... nesilaikydamas reikiamų procedūrų“.

„Jei Ukraina išties siekia europinės ateities, ji privalo ginti ir puoselėti visuotinius demokratijos principus bei vertybes, kurių dėka Europa yra vieninga, laisva ir taiki, ir neleisti, kad jie būtų sistemingai pažeidinėjami“, – pridūrė J. Psaki.

Nauji įstatymai numato iki penkerių metų kalėjimo bausmę už valstybinių pastatų blokavimą, taip pat leidžia areštuoti kaukėtus ar šalmus užsidėjusius protestuotojus.

Naujoji tvarka akivaizdžiai nukreipta prieš protestuotojus Kijeve, kur demonstrantai vis dar yra užėmę merijos pastatą, o Nepriklausomybės aikštėje, kuri vadinama Maidanu, tebestovi jų palapinių miestelis su didžiulėmis barikadomis.

Ketvirtadienį Rados priimtu įstatymų paketu taip pat įvedama „užsienio agento“ sąvoka, pagal kurią visos organizacijos, gaunančios paramos iš užsienio valstybių ar organizacijų, turėtų registruotis kaip užsienio agentai. Be to, supaprastinta įstatymų leidėjų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn tvarka, o už šmeižto platinimą internete numatyta iki vienų metų pataisos darbų.

Šie įstatymų projektai, „jei juos pasirašys prezidentas Viktoras Janukovyčius, sunaikins pilietinio nepaklusnumo apraiškas Ukrainoje, pradės represijas ir pavers Ukrainą diktatoriška valstybe“, pažymėjo „Transparency International“ Ukrainos skyrius.

Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas socialiniame tinkle „Twitter“ penktadienį parašė, jog dėl naujųjų įstatymų projektų susiklostys situacija, kuriai esant „su Kijevu nebebus galima palaikyti įprastų santykių“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi