Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ar EP pasmerks Maltos sumanymą pardavinėti pasus investuotojams?

Europos Parlamentas ketvirtadienį turi priimti rezoliuciją, dėl pilietybės smerkiančią Maltos vyriausybės sumanymą, pagal kurį šalies, o kartu ir Europos Sąjungos, pasus numatyta pardavinėti investuojantiems į šalį.

Europos Parlamentas ketvirtadienį turi priimti rezoliuciją, dėl pilietybės smerkiančią Maltos vyriausybės sumanymą, pagal kurį šalies, o kartu ir Europos Sąjungos, pasus numatyta pardavinėti investuojantiems į šalį.

2013 metais rinkimus laimėjusi Maltos vyriausybė, vedama socialdemokrato Josepho Muscato mano, kad planas – pinigai už pasą – pritrauks investicijų ir stiprins mažiausios Europos Sąjungos narės ūkį. Pasą Malta dovanotų, jei užsienietis pasiryžtų šalyje investuoti kiek daugiau nei milijoną eurų, dalį – į nekilnojamąjį turtą. Tačiau gyventi Maltoje – nebūtina.

Taip per mažytę sąlą vartai atsivertų į visą Europą, nes su Maltos pasu galima dirbti, gyventi ir keliauti bet kurioje šalyje narėje. Tokia schema kelią nerimą Europos Komisijai ir Europos Parlamentui – esą tai – galimybė turtingiesiems, ypač Rusijos oligarchams, plauti pinigus. Schema prieštarauja Europos šalyje vyraujančiam principui pagal kurį pilietybė – autentiško žmogaus ryšio su savo šalimi išraiška.

„Ar mums patinka mintis pardavinėti teises, kurias numato Europos Sąjungos sutartys? Mano atsakymas aiškus – tikrai ne. Pilietybės nevalia pardavinėti“, – teigė  pilietybės reikalų eurokomisarė Viviane Reding.

Europarlamentarai ragina suderinti schemą su Europos Sąjungos vertybėmis, bet Parlamento rekomendacija – nėra privaloma.

„Europos Sąjungos pilietybė tiesiogiai priklauso nuo kiekvienos narės pilietybės suteikimo sąlygų. [...] Klausimas gali būti sprendžiamas tik atsižvelgiant į nacionalinę šalies įstatymų leidybą“, – teigė Graikijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Dimitrios Kourkoulas.

Štai, kodėl Maltos vyriausybė sako nepaisysianti Europos Parlamento ir naują tvarką įvesti planuoja jau vasarį.

Sumanymą smerkianti Europos Parlamento rezoliucija konkrečių šalių nevardija, bet tam tikros finansinės sąlygos pilietybei gauti jau numatytos ir Portugalijoje, Latvijoje, Kipre.