Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.16 00:04

JAV ir Vokietija dėl „nešnipinėjimo“ vis dar derasi

Vokietijos ir JAV vyriausybės užtikrino, kad derybos dėl „nešnipinėjimo“ sutarties vis dar tęsiamos, po to, kai Vokietijos spaudoje pasirodė pranešimų, kad jos žlunga.

Vokietijos ir JAV vyriausybės užtikrino, kad derybos dėl „nešnipinėjimo“ sutarties vis dar tęsiamos, po to, kai Vokietijos spaudoje pasirodė pranešimų, kad jos žlunga.

Vokietijos kanclerė sulaukė kritikos šalyje, kad nepakankamai griežtai kritikavo JAV, kai paaiškėjo, kad Amerikos nacionalinio saugumo agentūra sekė net jos telefono pokalbius.

Autoritetingas laikraštis „SZ“ rašė, kad derybos dėl nešnipinėjimo sutarties artėja žlugimo link – Jungtinės Valstijos nesutinka įsipareigoti, kad slapta nesiklausys Vokietijos ministrų ir kitų aukštųjų pareigūnų.

„Negauname nieko“, – laikraštis cituoja tokius Vokietijos žvalgybos pareigūno žodžius, nors neva Jungtinės Valstijos taip pat suinteresuotos tokia sutartimi.

Į publikaciją greitai reagavo Vokietijos ir JAV vyriausybių atstovai.

„Viskas, ką galiu pasakyti, tai – dar ne vėlu pasiekti pažangos. Mes labai atidžiai vertinsime prezidento Baracko Obamos reformas, kuriomis bus apribota slaptųjų tarnybų veikla. Jeigu esu gerai informuotas, tai bus paskelbta sausio 17-ąją“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris.

Kiti Vokietijos politikai nusiteikę griežčiau ir ragina didinti Amerikai ekonominį spaudimą.

Bundestago vidaus politikos komiteto pirmininkas Wolfgangas Bosbachas sakė negalintis įsivaizduoti ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties be skirsnio „Privatumo ir duomenų apsauga“, kad būtų apgintos Vokietijos ir kitų ES narių bendrovės.

Tuo metu Socialdemokratų partijos atstovas Michaelis Hartmannas pastebėjo, jog JAV ir Vokietija yra partnerės, taigi nereikia su mumis elgtis kaip su Šiaurės Korėja.

„Vokietija jautriai reagavo į Edwardo Snowdeno paviešintą informaciją apie Amerikos masinio sekimo programą, neva buvo sekami net Angelos Merkel telefono ryšiai, nes nepamiršo buvusios Rytų Vokietijos slaptosios tarnybos Stasi vykdyto masinio sekimo“, – kalbėjo jis.

Berlyno iniciatyva pradėtos derybos dėl sutarties, kad daugiau tokie nesusipratimai nesikartotų. Jose dalyvauja aukšto rango vyriausybių ir žvalgybos pareigūnai.

Vokiečiai tikėjosi greito rezultato, nes amerikiečiai žodiniais pareiškimais žadėjo – daugiau niekada. Bet pasak derybų šaltinių, JAV nesutinka ne tik įsipareigoti liautis sekti Vokietijos politikus, bet ir nurodyti, kada pradėti sekti Angelos Merkel telefono ryšiai ar įsileisti Vokietijos pareigūnus į spėjamą pasiklausymo postą JAV ambasadoje Berlyne.

Informacinių technologijų ekspertas Sandro Gayckenas pripažino, kad JAV saugumo agentūros techninės galimybės šiuo metu yra nenugalimos, Visos Vokietijos turimos priemonės nėra tokios kokybiškos, patikimos ir į jas reikia investuoti daug lėšų.

Pranešama, kad prezidentas Barackas Obama praėjusią savaitę telefonu pakvietė Angelą Merkel į Vašingtoną, greičiausiai tikėdamasis užglaistyti konfliktą.

Kanclerė sutiko atvykti, bet nei Vašingtonas, nei Berlynas konkrečios vizito datos dar nepaskelbė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi