Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.12 16:04

50 tūkst. ukrainiečių protestuoja dėl opozicijos lyderio sumušimo

BNS 2014.01.12 16:04

Maždaug 50 tūkst. provakarietiškų ukrainiečių sekmadienį susirinko į naują mitingą Kijevo centre, didėjant pasipiktinimui dėl buvusio ministro, opozicijos lyderio Jurijaus Lucenkos sumušimo.

Maždaug 50 tūkst. provakarietiškų ukrainiečių sekmadienį susirinko į naują mitingą Kijevo centre, didėjant pasipiktinimui dėl buvusio ministro, opozicijos lyderio Jurijaus Lucenkos sumušimo.

49 metų J. Lucenka, kuris dirbo kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko ministrų kabinete, šeštadienį vakare buvo perkeltas iš intensyviosios slaugos palatos. Penktadienį vakare, nedidelio protesto metu, jį sumušė lazdomis ginkluoti milicininkai.

„Jis gavo maždaug 10 smūgių į galvą, – sakė buvusio vidaus reikalų ministro atstovė. – Niekam neleidžiama jo lankyti, išskyrus artimiausius giminaičius“.

Beveik 20 protestuotojų buvo sužeisti, kai bandė sutrukdyti milicijai perkelti į kalėjimą tris jaunus aktyvistus, nuteistus šešerius metus kalėti už įtariamą sąmokslą 2011 metais susprogdinti Sovietų Sąjungos įkūrėjo Lenino statulą.

Tai buvo pirmas jėgos panaudojimas prieš kurį nors naujausių provakarietiškų protestų lyderį, galintis vėl įžiebti didžiausią politinę prezidento Viktoro Janukovyčiaus ketverių valdymo metų krizę.

Buvusioje sovietinėje Ukrainoje, kurioje gyvena 46 mln. gyventojų, demonstracijos nesiliauja nuo lapkričio, kai V. Janukovyčius atsisakė istorinės prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES). Gruodį jis sudarė 15 mlrd. dolerių vertės finansinės pagalbos sutartį su senąja šeimininke Rusija, kuri taip pat sumažino Ukrainai gamtinių dujų kainą.

Tas susitarimas atitolino Ukrainos valiutos devalvacijos ir skolinių įsipareigojimų nevykdymo grėsmę, tačiau taip pat sumažino galimybes artimiausiais mėnesiais pasirašyti asociacijos sutartį su ES.

Tačiau pasipiktinimas tuo, ką daugelis vadina asmeniniais prezidento įsakymais slopinti jo pagrindinius politinius varžovus, žmonių, susirenkančių Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, skaičių padidino nuo 10 tūkst. sausio 5 dieną iki beveik 50 tūkst. šio sekmadienio popietę, pranešė AFP korespondentai.

„Kai milicija nebijo sumušti savo senojo boso, tai rodo, kad valdžia bando įbauginti tuos, kurie išdrįsta prieš jį sukilti“, – sakė pensininkas Anatolijus Radiukas iš susirinkusios minios, kuri nepaisė šalto žiemos lietaus.

Pagrindiniai opozicijos lyderiai – tokie kaip buvęs bokso čempionas Vitalijus Klyčko, kuris taip pat tvirtai remia J.Tymošenko, – sakė, kad naujausias milicijos smurto proveržis rodo, kaip svarbu toliau stengtis nuversti V. Janukovyčių.

„Tai dar kartą parodo, kad protestai šalies aikštėse turi tęstis“, – sakė V. Klyčko pareiškime, kurį pasirašė ir kiti opozicijos lyderiai Arsenijus Jaceniukas ir Olehas Tiahnybokas.

Protestų judėjimas pastarąsias dvi savaites dėl žiemos švenčių sezono, kuris daugelyje posovietinių šalių tęsiasi nuo Naujųjų metų išvakarių iki ortodoksų Kalėdų sausio 7 dieną, slopo.

Be to, sausio 14 dieną daug kas Ukrainoje švenčia „Senuosius Naujuosius metus“ pagal Julijaus kalendorių. Šeimos per šventes dažnai išvyksta iš didžiųjų miestų ar ištisoms dviem savaitėms pasiima atostogas.

V. Klyčko sakė, jog tikisi mažiausiai 100 tūkst. žmonių kitame masiniame proteste Kijeve sausio 19 dieną.

Milicija kol kas nepaskelbė savojo šį sekmadienį susirinkusių protestuotojų skaičiaus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi