Pasaulyje

2014.01.10 13:36

Rusija ir Iranas derasi dėl apsikeitimo nafta bei technine įranga

ELTA2014.01.10 13:36

Diplomatai derina susitarimą, kuriuo Irano nafta būtų iškeista į rusišką techninę įrangą ir medžiagas, praneša „Reuters“.

Diplomatai derina susitarimą, kuriuo Irano nafta būtų iškeista į rusišką techninę įrangą ir medžiagas, praneša „Reuters“.

Trys derybininkams artimi šaltiniai iš Rusijos ir Irano pranešė, kad diplomatai derina susitarimą, kuriuo Maskva kasdien supirktų 500 tūkst. barelių Irano naftos, mainais į šaliai reikalingą įrangą ir medžiagas. Susitarimui įsigaliojus, Teheranas bent iš dalies galėtų apeiti Vakarų taikomas sankcijas, kurios šalį privertė sėsti prie derybų stalo dėl vykdomos branduolinės programos.

Kol kas nežinoma, kokią įrangą ir medžiagas Rusija teiktų Iranui, taip pat neaišku, ar šis susitarimas bus priimtas anksčiau nei baigsis septynšalės derybos Ženevoje. 

ELTA primena, kad techninio pobūdžio diskusijos tarp Irano ir Vakarų valstybių, taip pat Rusijos, prasidėjo ketvirtadienį. Jų metu bandoma detalizuoti 2013 m. lapkričio mėnesį priimtą politinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos.

JAV ir Europos Sąjungos taikomos sankcijos Irano naftos eksportą per pastaruosius 18 mėnesių sumažino daugiau kaip per pusę, iki maždaug 1 mln. barelių per dieną. Rusijos numatomas įsigyti naftos kiekis pakeltų eksporto lygį bent 50 proc. ir pagyvintų šalies ekonomiką. Dabartinėmis naftos kainomis, sandorio apyvarta galėtų siekti 1,5 mlrd. dolerių per mėnesį.

Rusija yra didelė naftos ir gamtinių dujų eksportuotoja, todėl tikėtina, kad iš Irano gautą naftą šalis parduos kaip savo. Daugumą nerafinuotos naftos ir jos produktų Iranas eksportuoja į Azijos rinkas. Didžiausia partnerė Kinija, 2013 m. iš šalies importavo maždaug 420 tūkst. barelių naftos per dieną. Kiti svarbūs naftos pirkėjai – Pietų Korėja, Japonija ir Indija – spaudžiami JAV, Turkijos ir Pietų Afrikos, drastiškai sumažino Irano naftos importą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.