Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.10 10:19

Kongresas: E. Snowdeno paviešinimai gali būti pražūtingi kariams

BNS 2014.01.10 10:19

Bėgliu tapusio buvusio žvalgybos kontraktininko Edwardo Snowdeno įvykdyta 1,7 mln. įslaptintų dokumentų vagystės gali potencialiai sukelti mirtiną pavojų JAV pajėgoms visame pasaulyje, ketvirtadienį perspėjo Amerikos įstatymų leidėjai, cituodami konfidencialią Pentagono ataskaitą.

Bėgliu tapusio buvusio žvalgybos kontraktininko Edwardo Snowdeno įvykdyta 1,7 mln. įslaptintų dokumentų vagystės gali potencialiai sukelti mirtiną pavojų JAV pajėgoms visame pasaulyje, ketvirtadienį perspėjo Amerikos įstatymų leidėjai, cituodami konfidencialią Pentagono ataskaitą.

Gynybos departamentas pirmadienį parengė ir išsiuntinėjo Kongreso nariams įslaptintą dokumentą, kuriame analizuojamas buvusio Nacionalinio saugumo agentūros kontraktininko paviešintos informacijos potencialus poveikis.

Pati ataskaita nebuvo paskelbta viešai.

Gynybos žvalgybos agentūros (DIA) vadovas generolas leitenantas Michaelas Flynnas suformavo Pentagono darbo grupę „Information Review Task Force 2“ tuojau po to, kai buvo nustatyta E. Snowdeno įvykdyta įslaptintos informacijos vagystė, naujienų agentūrai AFP sakė vienas tos agentūros atstovas.

DIA vadovaujama darbo grupė savo pastangas koordinavo su kitais žvalgybos bendruomenės nariai, kariuomenės tarnybomis ir kovinių pajėgų štabais.

E. Snowdenas atskleidė detalių apie JAV žvalgybos informacijos rinkimo operacijas, bet įstatymų leidėjai perspėjo, kad tarp jo pavogtų duomenų esama daug įslaptintos karinės informacijos.

„Ši ataskaita patvirtina mano didžiausius nuogąstavimus: tikri E. Snowdeno išdavystės veiksmai sukelia didesnį pavojų Amerikos kariuomenės vyrams ir moterims“, – Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto pirmininkas Mike`as Rogersas nurodė bendrame pranešime su šio komiteto aukščiausio rango demokratu Dutchu Ruppersbergeriu.

E. Snowdeno, kuriam šiuo metu prieglobstį yra suteikusi Maskva, veiksmai „tikriausiai sukels pražūtingų pasekmių mūsų kariams“, pridūrė M. Rogersas.

Tačiau pats E. Snowdenas ir jo šalininkai argumentuoja, kad atskleisdamas detalių apie slaptas JAV žvalgybos programas, renkančias milžiniškus kiekius duomenų apie beveik kiekvieno amerikiečio pokalbius telefonu ir veiklą internete, tėra pastangos apginti pilietinę laisvę.

Nors pasaulio žiniasklaida sutelkė dėmesį į šnipinėjimo programas, Kongreso nariai tvirtino, jog daugelyje dokumentų, paimtų E. Snowdeno, esama gyvybiškai svarbių operatyvinių detalių, kurios gali sukelti nepataisomą žalą, jeigu patektų į JAV priešų rankas.

„E. Snowdenas perdavė teroristams mūsų šalies žaidimų taisyklių knygelės kopiją, ir dabar mes už tai mokame“, – sakė D. Ruppersbergeros.

„Pradedame matyti, kaip teroristai keičia savo metodus dėl tų nutekinimų, o ši ataskaita rodo, kad žala mūsų šaliai ir jos piliečiams tęsis“, – pridūrė jis.

Įstatymų leidėjai paskelbė savo reakciją į Pentagono ataskaitą tą pačią dieną, kai prezidentas Barackas Obama susitiko su Kongreso nariais, įskaitant NSA šnipinėjimo programų kritikais, siekdama aptarti tų programų galimas reformas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi